رئيس فرهنگسرای قرآن از آغاز ثبت نام سيزدهمين دوره جشنواره قرآن كودك و نوجوان طی هفته آتی خبر داد و آن را مقدمه‌ای برای راه‌اندازی «باشگاه قرآن كودك و نوجوان» عنوان كرد.

به گزارش واحد خبر شهر مجازی قرآن ، علی‌اكبر توپچی، رئيس فرهنگسرای قرآن امروز، 9 دی‌ماه، در برنامه زنده و تلويزيونی «گفت‌وگوی جمعه اخبار قرآنی» حضور يافت و از برپايی مرحله ثبت نام سيزدهمين جشنواره قرآنی كودك و نوجوان طی هفته آتی خبر داد.

وی در ابتدا،سالروز شهادت حضرت رقيه (س) را تسليت گفت و بيان كرد: اين جشنواره در دوازده دوره قبل خود اهداف مختلفی را دنبال می‌كرد، اما مهمترين هدف دوره سيزدهم راه‌اندازی «باشگاه قرآن كودك و نوجوان» در سطح شهر تهران است.

توپچی عنوان كرد: در اين دوره، علاوه بر همكاری و مساعدت رئيس سازمان فرهنگی ـ هنری شهرداری تهران، سازمان دارالقرآن الكريم و مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی كشور نيز برای برپايی جشنواره با فرهنگسرای قرآن همكاری دارند، همچنين از حضور كارشناسان قرآنی وزارت آموزش و پرورش به ويژه شهر تهران بهره‌مند خواهيم شد.

وی با اشاره به اينكه از فردا، 10 دی‌ماه، برنامه‌های تبليغاتی اين جشنواره آغاز می‌شود، تصريح كرد: طی هفته آتی جلسه‌ای با حضور كارشناسان قرآنی سازمان فرهنگی ـ هنری شهرداری تهران از 22 منطقه تهران و جلسه‌ای با كارشناسان قرآنی آموزش و پرورش خواهيم داشت.

توپچی آغاز ثبت نام را از روز دوشنبه، 12 دی‌ماه، اعلام كرد و افزود: خانه‌های فرهنگ، فرهنگسراها و مدارس شهر تهران آماده ارائه اطلاعات و ثبت نام از سنين بين شش تا 18 سال هستند، همچنين سايت فرهنگسرای قرآن نيز آماده ثبت نام است، اما به دليل اين‌كه بروشور راهنمايی برای متسابقان در نظر گرفته شده است، بهترين طريق ثبت نام مراجعه حضوری است، چراكه درصدد هستيم تا فرم‌های ثبت نام به طور كامل پر شود تا اطلاعاتی را برای تشكيل باشگاه قرآن از ميان ثبت نام‌كنندگان جمع‌آوری كنيم.

رئيس فرهنگسرای قرآن اظهار كرد: اين جشنواره در شش رشته قرائت ترتيل و تحقيق، حفظ قرآن، اذان و دو رشته نقاشی و خوشنويسی در دو بخش دختران و پسران و در شش سطح از پيش‌دبستانی تا پيش‌دانشگاهی برپا خواهد شد.

وی تأكيد كرد: دوازده دوره قبل جشنواره قرآن كودك و نوجوان با اهدافی چون شناسايی استعداد‌های قراء و حفاظ نوجوان شهر تهران و ارتقای دانش قرآنی اين عزيزان بود، البته ايجاد يك جريان قرآنی از مهمترين اهداف برگزاری اين جشنواره است چرا كه بسياری از نوجوانان هرساله برای شركت در اين رقابت خود را آماده كرده و سال به سال معلومات قرآنی خود را ارتقاء می‌دهند.

توپچی افزود: در ميان شركت‌كنندگان سال‌های دوم و سوم برگزاری جشنواره افرادی بودن كه تنها يكی، دو جزء از قرآن را حفظ بودند، اما برگزاری هرساله و مستمر اين رقابت قرآنی عاملی شده است تا بسياری از نوجوانان خود را با برگزاری هرساله جشنواره هماهنگ كنند و هم‌اكنون به عنوان حافظ كل قرآن شناخته می‌شوند.

وی با بيان اينكه نزديك به 60 هزار نفر طی اين 12 دوره از 22 منطقه تهران در اين جشنواره شركت كرده‌اند، افزود: فرهنگسرای قرآن با اجرای اين جشنواره به دنبال ارائه ارقام و اعداد نبوده بلكه به دنبال ايجاد جريان قرآنی در جمع كودكان و نوجوانان بوده است، به همين دليل برای شناسايی استعدادهای قرآنی، دبيرخانه جشنواره كودك و نوجوان راه‌اندازی شده است.

توپچی افزود: اين ايجاد فضای رقابتی آن هم به صورت دائمی در ادامه انس با قرآن را در ميان كودكان و نوجوانان ايجاد می‌كند، نكته دوم در اجرای اين جشنواره ارائه برنامه‌های آموزشی است به جهت اينكه فرزندانمان از جريان مستمر آموزشی محروم نشوند در نتيجه علاوه بر برپايی رقابت قرآنی، برنامه آموزشی و تفريحی را برای استمرار جشنواره طراحی شد.

وی بيان كرد: باشگاه قرآن كودك و نوجوان در سطح مناطق با هماهنگی مديران سازمان فرهنگی ـ هنری شهرداری تهران ايجاد می‌شود چرا كه در 22 منطقه شهر تهران اين سازمان دارای دفتری است كه مديريت فرهنگسراها و خانه‌های فرهنگ را برعهده دارد و اين جريان آموزشی كه از سوی باشگاه قرآن راه‌اندازی می‌شود و به زودی آئين‌نامه آن ارائه خواهد شد و برای مديران مناطق شهرداری تشريح خواهد شد. ارتباط با قرآن و ارتقای قرائت قرآن نوجوانان برای ما مهم است.

توپچی عنوان كرد: تأمين بودجه اين جشنواره و مسئول اجرای آن برعهده مديريت سازمان فرهنگی ـ هنری شهرداری تهران است و رئيس اين سازمان به ما اين وعده را داده است كه در امور قرآنی بدون نگرانی از ميزان بودجه اختصاصی به شتاب حركت كنيم، البته امسال با توجه به اينكه می‌خواستيم از توانايی‌های تخصصی سازمان‌های قرآنی استفاده كنيم تعامل خوبی با سازمان دارالقرآن و مجموعه كارشناسان قرآنی وزارت آموزش و پرورش برقرار شد.

گفتنی است، اخبار قرآنی هر روز ساعت 10 صبح از آنتن شبكه قرآن و معارف سيما پخش می‌شود و جمعه‌ها در قالب برنامه گفت‌وگوی جمعه اخبار قرآنی، با دعوت از مسئولان رويدادهای دينی و قرآنی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

منبع :‌ایکنا