تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1
  88060855 آواتار ها

  تاریخ عضویت : 1390/6/5
  گالري تصاوير
  42   نظرات : 0
  نوشته : 2,150      صلوات : 1,128
  صلوات گرفته : 489 در 175 پست
  وبلاگ : 7
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060855 آنلاین نیست.

  ✿► آیا اسلام با شمشیر رشد کرده است؟
  گفته می شود که اسلام ایین شمشیر است و با جنگ و خونریزی رشد و پیشرفت کرده است؛ پاسخ شما به این مسأله چیست؟  برخی از مستشرقان غربی همواره کوشیده اند که اسلام را ایین شمشیر و خشونت معرفی کنند و رشد چشمگیر آن را نوعی کشورگشایی تجاوزکارانه قلمداد نمایند. در حالی که واقعیت های تاریخی برخلاف این ادعا گواهی می دهند. بی شک اسلام بدون مجاهدت رادمردان صف شکن، به سادگی نمی توانست جایگاه خود را بازیابد. لیکن باید توجه داشت که:  اولاً: نبردهای زمان پیامبر عموماً جنبة دفاعی داشته و برای رفع و دفع تجاوز دشمن یا خنثی سازی و جلوگیری از توطئه های آنان بوده است. پیامبر(ص) به ویژه با اهل کتاب، روش مدارا و حمایت را در پیش گرفته بود و تا زمانی که از آنان خیانت و تعرضی نسبت به مسلمین مشاهده نمی نمود، ایشان را حمایت می کرد. یکی از مواد پیمان آن حضرت با یهودیان مدینه این بود که: «مسلمانان در صورت لزوم از یهود حمایت خواهند کرد.»


  همچنین پیامبر با مسیحیان عربستان پیمان بست وتعهد نمود که از ایشان حمایت کند و آنان را در انجام مراسم دینی خود آزاد گذارد.

  ثانیاً: فتوحات زمان خلفای راشدین نیز بیش از آن که کشورگشایی محسوب شود، رهایی بخش بوده و با خواست و همکاری مردم سرزمین های فتح شده انجام شده است. ادوارد براون می نویسد: «رفتار ستمگرانة موبدان نسبت به پیروان سایر مذاهب و ادیان سبب شد که دربارة ایین زرتشت و پادشاهانی که از مظالم موبدان حمایت می کردند، حس بغض و کینه در دل بسیاری از اتباع ایران برانگیخته شود و استیلای عرب به منزلة نجات و رهایی ایران از چنگال ظلم تلقی گردد».


  دکتر صاحب الزمانی می نویسد: «توده های مردم نه تنها در خود در برابر جهان بینی و ایدئولوژی ضد تبعیض طبقاتی در اسلام مقاومتی احساس نمی کردند، بلکه درست در آرمان آن همان چیزی را می یافتند که قرن ها به بهای آه و اشک و خون خریدار و جان نثار و مشتاق آن بودند و عطش آن را از قرن ها در خود احساس می کردند ...».


  ثالثاً: مسلمانان هیچ گاه مردم را با زور به اسلام دعوت نکردند و همواره با صاحبان ادیان الهی بر اساس اصل همزیستی مسالمت آمیز و همراه با آزادی های مذهبی برخورد کرده اند. سماحت و بردباری مسلمانان چنان بوده است که برخی از فرقه های مسیحی ترجیح می دادند تحت حاکمیت اسلام باشند تا زیر پرچم دیگر فرقه های مسیحی.  روبرتسون می نویسد: «هنگامی که مسلمانان (در زمان خلیفة دوم) بیت المقدس را فتح کردند هیچ گونه آزاری به مسیحیان نرساندند؛ ولی برعکس هنگامی که نصارا این شهر را گرفتند با کمال بی رحمی مسلمانان را قتل عام کردند و یهود نیز وقتی به آن جا آمدند، بی باکانه همه را سوزاندند.


  این نویسنده در ادامه می نویسد: «باید اقرار کنیم که این سازش و احترام متقابل به ادیان را که نشانة رحم و مروت انسانی است، ملت های مسیحی مذهب از مسلمانان یادگرفته اند.

  در عصر حاضر نیز علیرغم آن که بزرگ ترین جنایات تاریخی از سوی سردمداران شعار تساهل و تسامح نسبت به مسلمانان انجام می شود که نمونه های آن را در بوسنی و هرزگوین، فلسطین اشغالی و ... می توان دید، مسلمانان بردبارترین افراد در برخورد با صاحبان دیگر ادیانند. دکتر سید حسین نصر در این باره می نویسد: «یهودیان، مسیحیان و مسلمانان در صلح و صفا و تسامحی چشمگیر در اسپانیای زمان حاکمیت مسلمانان در کنار هم زیسته اند ... حتی همین امروز میلیون ها مسیحی و نیز شمار کمی از یهودیان، زرتشتیان، بوداییان و هندوان، در گستره ای از مغرب تا مالزی تحت حاکمیت مسلمانان مشغول گذراندن زندگی هستند. نه تنها بر آن ها در مقام انسان، تسامح و مدارا روا داشته شده، بلکه بسیارشان در کشورهای خود ثروتمندترین گروه ها به شمار می ایند، مانند قبطیان در مصر یا بوداییان چینی در مالزی. این گروه ها هرگز مشمول تصفیه قومی نشده اند. در حالی که، گذشته از جنایات دهشتناک آلمان نازی، مسلمانان و یهودیان در اسپانیای پس از 1942 یا تاتارها در روسیة تزاری و نیز مسلمانان در بوسنی در دهة اخیر مورد تصفیه قومی قرار گرفته اند.


  منبع:سایت حوزه
  پدید آورنده : سید علی موسوی

 2. صلوات و تشکر


موضوعات مشابه

 1. گیر کارم کجاست؟
  توسط محمد صادق انصاری در تالار بحث ماه
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 1392/02/29, 04:34 بعد از ظهر
 2. ◕◕◕◕◕◕◕◕◕◕◕◕ چرا غروب جمعه دلگیر است؟
  توسط علوی در تالار امام عصر (عج)
  پاسخ: 151
  آخرين نوشته: 1392/02/05, 06:47 بعد از ظهر
 3. ✿◕ چرا همه خطابهاي قرآني مردانه است؟
  توسط 88060714 در تالار سؤالات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1391/09/02, 07:37 بعد از ظهر
 4. ✿◕ آيا خواب از سنخ مرگ است؟
  توسط مهدی یار در تالار سؤالات
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 1391/07/23, 05:57 بعد از ظهر
 5. واقعا قرآن مهجور است؟
  توسط رضوانه در تالار وجوه شناخت قرآن
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 1389/09/15, 02:41 بعد از ظهر

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •