تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6
 1. #1
  88060855 آواتار ها

  تاریخ عضویت : 1390/6/5
  گالري تصاوير
  42   نظرات : 0
  نوشته : 2,150      صلوات : 1,128
  صلوات گرفته : 489 در 175 پست
  وبلاگ : 7
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060855 آنلاین نیست.

  استفتائات عاشورایی
  آیه الله فاضل لنکرانی


     
  جواب ـ جایز بلكه راجح است مشروط بر آنكه موجب ضرر مهم و اضرار بر نفس نباشد.     
  جواب ـ بر زنان لازم است از نظر خوددارى كنند. البته بر مردانى كه مى دانند زنان به بدن آنها نگاه مى كنند جایز نیست لخت شوند.


     
  جواب ـ سنت سینه زنى كه طبق متعارف و به طور معمول انجام مى گرفته شایسته هیچ گونه مخالفت با آن نیست. ولى در مورد مذكور بر زنان لازم است از نظر كردن خوددارى كنند.


     
  جواب ـ اگر مشتمل بر حرام نباشد و موجب وهن مذهب نشود مانعى ندارد. ولى بهتر است به جاى آن مجلس روضه خوانى برپا كنند بلكه عزادارى براى معصومین(علیهم السلام) بویژه سیدالشهداء(علیه السلام) و اصحاب آن بزرگوار از افضل قربات است.


     
  جواب ـ در صورتى كه عرفاً هتك و اهانت به آن بزرگواران محسوب نشود نباشد مانعى ندارد.
     
  جواب ـ چون از مصادیق تعظیم شعائر است واجد رجحان شرعى مى باشد و عملاً بزرگانى چون مرحوم آیت الله العظمى آقاى بروجردى(قدس سره) در روز عاشورا از قباى سیاه استفاده مى كردند.
     
  جواب ـ با توجه به گرایشى كه نسبت به اسلام و تشیع بعد از پیروزى انقلاب اسلامى ایران در اكثر نقاط جهان پیدا شده و ایران اسلامى به عنوان امّ القراى جهان اسلام شناخته مى شود و اعمال و رفتار ملت ایران به عنوان الگو و بیانگر اسلام مطرح است لازم است در رابطه با مسائل سوگوارى و عزادارى سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(علیه السلام)به گونه اى عمل شود كه موجب گرایش بیشتر و علاقه مندى شدیدتر به آن حضرت و هدف مقدس وى گردد.
  پیداست در این شرایط قمه زدن چنین نقشى ندارد و دشمنان اهل بیت(علیهم السلام) از آن سوء استفاده مى نمایند و آن را علیه مذهب به كار مى برند.
  لذا مناسب است شیعیان علاقه مند به مكتب امام حسین(علیه السلام) از آن خوددارى نمایند و چنانچه در این مورد نذرى وجود باشته باشد نذر واجد شرایط صحّت و انعقاد نیست.     
  جواب : قمه زدن پنهانی اشکال ندارد لکن در ملآ عام در شرایط فعلی بهتر است از آن اجتناب شود زیرا رسانه های استکباری مترصد فرصت اند تا علیه تشیع تبلیغات سوء کنند و چهره شیعه را در دنیا مشوّه جلوه دهند.
     
  جواب ـ در فرض مزبور، مجالس را تا آن هنگام از شب به تأخیر نیندازند. بلكه باید به نحوى برنامه ریزى شود كه فریضه نماز صبح در اثر اشتغال به امور مستحب ترك نشود. زیرا این گونه مجالس باید زمینه ساز عمل به واجبات و ترك محرمات باشد.
     
  جواب ـ غنا حرام است هر چند همراه خواندن قرآن یا عزادارى ائمه اطهار(علیهم السلام)باشد و دعوت از افرادى كه غنا مى خوانند و شركت در مجالس آنها حرام است و لازم است از مرثیه سرایانى استفاده شود كه مطالب صحیح و واقعى را بیان مى نمایند.


     
  جواب ـ آنچه در مورد عروسى حضرت قاسم مطرح شده یا مى شود صحیح نیست. و اثرى از این قضیه در كتب معتبره وجود ندارد. مضافاً بر اینكه حضرت قاسم به سنّ ازدواج نرسیده بود.
  بلى، در كتاب «منتخب» مرحوم طریحى چیزهایى كه مناسب ازدواج آن حضرت است نقل شده، ولى ظاهراً این مطالب نادرست را بعد از آن مرحوم، افراد مغرض یا نادان به آن كتاب اضافه كرده اند.
  و مرحوم طریحى برتر از آن است كه این مطالب را كه مناسبتى با واقعه عاشورا ندارد، در كتاب خود بنویسد. در عین حال آنچه در كتاب طریحى آمده به این نحو كه بعضى در مراسم تعزیه دارى و بصورت خرافى پیاده مى كنند، نمى باشد.


  ویرایش توسط 88060855 : 1390/09/30 در ساعت 11:57 قبل از ظهر

 2. صلوات و تشکر : 2


 3. #2
  88060855 آواتار ها

  تاریخ عضویت : 1390/6/5
  گالري تصاوير
  42   نظرات : 0
  نوشته : 2,150      صلوات : 1,128
  صلوات گرفته : 489 در 175 پست
  وبلاگ : 7
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060855 آنلاین نیست.  آیت الله العظمی میرزا جواد تبریزی

     
  جواب : قمه زنی در حد نفسه مانعی ندارد ولکن سزاوار است برای مؤمنین که در مقام حزن و اندوه بر سیدالشهداء (ع) مظهر مناسبتری را اختیار کند و آن مظهر مختلف به اختلاف کشورها و شهرها، والله العالم.     
  جواب : قمه زنی در حد نفسه مانعی ندارد ولکن سزاوار است برای مؤمنین که در مقام حزن و اندوه بر سیدالشهداء (ع) مظهر مناسبتری را اختیار کند و آن مظهر مختلف به اختلاف کشورها و شهرها، والله العالم..

  دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی


     
  جواب : در عزاداری سیدالشهداء(ع) كه از افضل قربات محسوب می شود باید از انجام اعمالی كه موجب وهن مذهب و یا آسیب به بدن می شود اجتناب كرد.
     
  جواب : در صورتی كه زنان حضور داشته باشند این كار حرام است و اگر زنان هم نباشند اشكال دارد .
     
  جواب : عزاداری خامس آل عبا از مهمترین شعائر دینی است ولی باید از سخنان و اشعاری كه متناسب با عزاداران اهل البیت نیست جداً خودداری شود زیرا حضرت سیدالشهدا از این گونه امور بیزار است.
     
  جواب : خوب است در مجالس عزا به عزاداری و در مجالس تولد آن بزرگواران به جشن و شادی پرداخته شود.


 4. صلوات و تشکر : 2


 5. #3
  88060855 آواتار ها

  تاریخ عضویت : 1390/6/5
  گالري تصاوير
  42   نظرات : 0
  نوشته : 2,150      صلوات : 1,128
  صلوات گرفته : 489 در 175 پست
  وبلاگ : 7
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060855 آنلاین نیست.  دفتر استفتائات مقام رهبری


     
  جواب : بسمه تعالی - جایز نیست مطلقا


     
  جواب) اگر استفاده از زنجیرهاى مزبور موجب وهن مذهب در برابر مردم شود و یا باعث ضرر بدنى قابل توجهى گردد، جایز نیست.


     
  جواب) تعزیه و شبیه خوانى اگر مشتمل بر دروغ و باطل نباشد، مفسده‏اى هم نداشته باشد و موجب وهن مذهب هم نشود، اشكالى ندارد، لكن بهتر است بجاى آن مجالس وعظ و ارشاد و ذكر مصائب حسینى و مرثیه خوانى برپا شود.
     
  جواب) قمه زنى علاوه براینكه عرفاً از مظاهر حزن و اندوه شمرده نمى‏شود و در زمان ائمه (علیهم السلام) و پس از آن نیز سابقه ندارد و تأییدى از ائمه معصومین (علیهم السلام) نیز در مورد آن - نه به شكل عام و نه به شكل خاص - نشده است، در حال حاضر وهن مذهب شمرده مى‏شود و جایز نیست.
     
  جواب) اگر موجب وهن مذهب یا مؤمنین یا مراسم عزادارى معصومین «علیهم السلام» باشد، جایز نیست و در هر حال بهتر است مؤمنین مراعات شؤون عزادارى معصومین «علیهم السلام» بویژه سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین «علیه السلام» را بنمایند.


     
  جواب) استفاده از آلات موسیقى، مناسب با عزادارى سالار شهیدان علیه السلام نیست و شایسته است مراسم عزادارى به همان صورت متعارفى كه از قدیم متداول بوده برگزار شود. البته استفاده از طبل و سنج به نحو متعارف اشكال ندارد.


     
  جواب) كراهت آن ثابت نیست، بلكه اگر براى تعظیم شعائر باشد داراى اجر و ثواب نیز خواهد بود.


 6. صلوات و تشکر : 2


 7. #4
  88060855 آواتار ها

  تاریخ عضویت : 1390/6/5
  گالري تصاوير
  42   نظرات : 0
  نوشته : 2,150      صلوات : 1,128
  صلوات گرفته : 489 در 175 پست
  وبلاگ : 7
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060855 آنلاین نیست.  دفتر آیت الله العظمی سیستانی


     
  جواب : بهتر است به نحو معمول و متعارف عزادارى كنند.


     
  جواب : مانعى ندارد.


     
  جواب : خیر چه بسا انسان در جمع و از مستقیم شنیدن واقعه بهتر آن را ترسیم مى كند و این موجب تأثر بیشتر مى گردد.
     
  جواب : خواندن اشعار و مراثى اگر بنحو غنا باشد بنابر احتیاط جائز نیست .


     
  جواب : مانعى ندارد .
     
  جواب : مانعى ندارد.
     
  جواب : سینه زدن از مصادیق جزع است كه بر ائمه علیهم السلام، مستحب است.


     
  جواب : اشكال ندارد.
     
  جواب : مى توانند در مصیبت دیگران براى عزاداران سید الشهداء علیه السلام سینه زنى كنند.


     
  جواب : اشکال ندارد
  ویرایش توسط 88060855 : 1390/09/30 در ساعت 11:58 قبل از ظهر

 8. صلوات و تشکر : 2


 9. #5
  88060855 آواتار ها

  تاریخ عضویت : 1390/6/5
  گالري تصاوير
  42   نظرات : 0
  نوشته : 2,150      صلوات : 1,128
  صلوات گرفته : 489 در 175 پست
  وبلاگ : 7
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060855 آنلاین نیست.  آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

     
  جواب ـ مراسم عزادارى حضرت سید الشهداء علیه السلام كه به صورت مجالس روضه و سخنرانى و حركت هیئتهاى عزا برگزار مى شود از شعائر بزرگ مذهب و موجب احیاء آثار اهل بیت علیهم السلام و از علائم شعور دینى و تبلور احساسات مذهبى است
  باید مظاهر آن مظاهر ایمانى بوده و هر چه از آلایش استعمال این وسائل و آلات منزه تر باشد و ساده و بى پیرایه تر برگزار شود شكوه معنوى آن برتر و جلوه هاى آموزنده آن بیشتر مى شود.
  این پیرایه ها و آلایش ها خصوصاً استفاده از آلات لهو كه شرعاً ممنوع است از حال عزا و سوگوارى و توجه به مفاهیم بلند و آموزنده این مراسم مانع مى شود امید است در برگزارى این شعائر همگان موفق و مشمول عنایات خاصه حضرت بقیة اللّه ارواح العالمین له الفدا باشند.


     
  جواب ـ ان للحسین حرارة مكنونة فی قلوب المؤمنین لا تبرد أبداً سینه زنى و زنجیر زنى در عزاى سید مظلومان حضرت أبى عبدالله الحسین سید الشهداء علیه سلام از شعائر مذهبى است
  و موجب احیاء حقّ و زنده نگهداشتن مراسم عاشورا یعنى بهترین و والاترین جلوه جهاد فى سبیل الله و فداكارى و جانبازى بندگان صالح خدا مخصوصاً حضرت امام حسین و اهل بیت بزرگوارش :
  و قیام آنان در برابر باطل بگونه اى كه ابعاد آن قیام الهى فوق حدّ تصور است مى باشد چنانچه عزادارى بصورت نوحه خوانى و گریه كردن و گریاندن بسیار مطلوب و مرغوب و موجب اجر و مورد تأكید ائمه اهل بیت : است.
     
  جواب ـ اگر ضرر معتد به براى بدن نداشته باشد در عزاى حضرت سید الشهداء مانعى ندارد .


     
  جواب ـ بطور كلى تعزیه خوانى چنانچه مشتمل بر محرمات نباشد اشكال ندارد. و درخشان بودن سابقه تعزیه خوان شرط نیست ولى اگر سوء سابقه خصوص سوء حال فعلى عرفاً توهین باشد نباید آن اشخاص مجرى باشند
  و اصولاً مناسب این است كه عزادارى حضرات ائمه طاهرین علیهم السلام به صورت مجلس روضه خوانى برگزار شود تا سخنرانان عالم و وعاظ و روضه خوانهاى متعهد ضمن ذكر مصائب آن بزرگواران با ذكر فضائل و مناقب و تاریخ زندگى ایشان و بیان احادیث و احكام و تبلیغ معارف اسلام و دفع بدع و شبهات، مردم را آگاه و به مكتب اهل بیت علیهم السلام هدایت و ارشاد نمایند.     
  جواب ـ در موارد مذكوره و غیر آن مطلقاً حرام است.
     
  جواب ـ چون بعنوان اظهار حزن پوشیده و از اینجهت داراى رجحان است ممكن است در مورد سؤال كراهت آن مرتفع شود.
     
  جواب ـ باید از بهترین مدایح كه مشتمل بر مضامین صحیح و اقتباس از آیات و احادیث و نكات شعرى ادیبانه و دور از غلو است، استفاده شود.

 10. صلوات و تشکر : 2


 11. #6
  88060855 آواتار ها

  تاریخ عضویت : 1390/6/5
  گالري تصاوير
  42   نظرات : 0
  نوشته : 2,150      صلوات : 1,128
  صلوات گرفته : 489 در 175 پست
  وبلاگ : 7
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060855 آنلاین نیست.  آیت الله العظمی نوری همدانی


     
  جواب: در صورتى كه بحدّ غنا برسد اشكال دارد.


     
  جواب: در صورتى كه مورد سوء استفاده مخالفان قرار گیرد از بكاربردن چنین كلماتى اجتناب شود.


     
  جواب: در صورتى كه همراه با حرامى نباشد جایز است. بانوان محترمه باید سعى كنند ضمن شركت در عزاداریها حجاب و عفاف خود را كاملاً رعایت نمایند.
     
  جواب: سینه زنى یك نوع عزادارى و اظهار ارادت نسبت به خاندان عصمت و طهارت است كه از طریق سینه زنى و روضه خوانى و... خاطره فداكارى و جانبازى امام حسین ‏علیه‏السلام و سایر ائمه معصومین‏ علیهم‏السلام براى همیشه در خاطره ‏ها زنده مى‏ ماند. و سینه زدن بطور متعارف عملى ارزشمند و پسندیده است.
     
  جواب: در تعزیه خوانى در صورتیكه مطالب را صحیح بخوانند و از غنا اجتناب شود و مرد لباس زن نپوشد و از اجتماع مرد و زن مفاسدى بوجود نیاید اشكالى ندارد و نواختن طبل و سنج نیز بطور متعارف مانعى ندارد و تشبّه به اهلبیت ‏علیهم‏السلام اشكال دارد و همچنین اگر عملى موجب كوچك شمردن اهلبیت ‏علیهم‏السلام باشد اشكال دارد.


     
  جواب: اشكال دارد.


     
  جواب: طبق متعارف اشكال ندارد.


     
  جواب: در صورتیكه از اموال شوهر باشد جائز نیست .     
  جواب: عزادارى براى امام حسین علیه‏السلام طبق سنّت متعارف و معمول بین شیعیان اشكال ندارد.
     
  جواب: مانعى ندارد بلكه بعنوان اعلان حزن و اندوه در مصیبت امام حسین علیه‏السلام و سایر ائمه معصومین‏ علیهم‏السلام رجحان هم دارد .


     
  جواب: در مواردى كه رجحان داشته باشد نذر منعقد مى‏شود.


     
  جواب: استفاده از ابزار فوق در عزادارى در حدّى كه معمول است اشكال ندارد.     
  جواب: به احتیاط واجب نوحه خوانى در مساجد، همراه نى زدن نباشد .

  ویرایش توسط 88060855 : 1390/09/16 در ساعت 10:24 قبل از ظهر

 12. صلوات و تشکر : 3


موضوعات مشابه

 1. استفاده از کرم و صابونی که در ساخت آن از حلزون استفاده می‌شود، چه حکمی دارد؟
  توسط 88060699 در تالار بخش تربیتی - گروه علمی فقه اسلامی
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 1392/03/26, 10:49 بعد از ظهر
 2. پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 1391/09/16, 11:07 قبل از ظهر
 3. پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 1391/02/08, 12:57 قبل از ظهر
 4. خانم هایی که چادری هستند بگن کی و چرا چادری شدن ؟
  توسط homa در تالار پنجره دریافت پرسش
  پاسخ: 10
  آخرين نوشته: 1390/12/13, 09:16 قبل از ظهر
 5. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 1389/11/06, 05:40 بعد از ظهر

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •