سید علی نقی ایازی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دانش آموخته حوزه، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، اظهار داشت: نخستین جلد کتاب «مفاهیم اجتماعی در قرآن مجید» به همت گروه علوم اجتماعی معاونت پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی و مؤسسه بوستان کتاب قم در ایام ماه مبارک رمضان به چاپ رسید.

وی با بیان اینکه این کتاب در 795 صفحه و هزار و 200 نسخه منتشر شده است، خاطر نشان کرد: گزینش و تشخیص آیاتی که به مباحث اجتماعی می پردازد، تفکیک و تجزیه مباحث تفسیری ذیل هر آیه به عناصر و مفاهیم اصلی و فرعی و نیز عرصه‌ها، موقعیت‌ها و نوع و چگونگی روابط بین مفاهیم، تطبیق و معادل‌سازی عناصر و مفاهیم و روابط مشخص شده به زبان جامعه‌شناختی، تنظیم و ارایه مطالب به دست آمده در قالب گزاره‌های منطق و مباحث گروهی و نظارت و تایید نهایی از مراحل اجرایی این پژوهش به شمار می روند.

ایازی با تأکید بر اینکه مراحل اجرایی این پژوهش با استنباط حدود ده هزار گزاره جامعه شناختی بوده است، ادامه داد: مکان استنباط گزاره‌های اجتماعی از آموزه‌های قرآن کریم، موضوعی است که پژوهشگران این اثر برای بررسی و پاسخ‌گویی به آن بر اساس تفسیر راهنما و با بهره گیری از تفاسیر مجمع البیان، المیزان و نمونه در مدت هفت سال، دنبال کرده اند.

وی به ضرورت تدوین این کتاب اشاره کرد و یادآور شد: همزمان با وقوع انقلاب اسلامی و رشد مطالبات دینی این احساس پدیدار شد که می‌توان به جای تسلیم و پذیرش محض این مفاهیم در تلاشی دوباره با استفاده از آموزه‌های دینی که در منابع اسلامی موجود است در برقراری رابطه و نسبت بین آن ها و مفاهیم جامعه‌شناسی موجود، تحلیل‌های جامعه‌شناختی جدیدی مبتنی بر این آموزه‌ها که متناسب با بافت و تاریخ جوامع اسلامی نیز هست ارائه کرد.

ایازی که یکی از نویسندگان این کتاب به شمار می رود، تصریح کرد: گام نهادن در این مسیر به خاطر جدید بودن و طبیعت چندگانه مطالعات میان رشته ای مستلزم کاری تیمی و آشنایی کافی در دو حوزه بود که بسترهای آن با مساعدت‌های مدیران پیشین و اخیر دفتر حجج‌الاسلام صالحی و مسعودی در تشکیل گروه علوم اجتماعی فراهم شد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی افزود: با این پیشینه بنده به همراه محمد باقر آخوندی زیر نظر حجت الاسلام و المسلمن اورعی به عنوان استاد ناظر، پس از تهیه پروپوزال و تأیید آن توسط پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، با همکاری گروه علوم اجتماعی و آقایان قربانپور و مشیر، کار را شروع کردند.

وی با اشاره به نحوه گردآوری اطلاعات اذعان کرد: در ابتدا فرهنگ جامعه‌شناسی بر اساس منابع فارسی موجود و معتبر شامل گزاره هایی درباره مفاهیم خاص جامعه شناسی تهیه و بر اساس آن‌ها تعاریف پایه و مشترک بین جامعه شناسان جمع بندی شد، در گام بعدی با کمک از تفسیر راهنما مجموعه آیات مربوطه که دارای گزاره‌های جامعه شناسی بودند جمع آوری و سپس ضمن اصلاحاتی با استفاه از تفاسیر المیزان، نمونه و مجمع البیان دسته بندی شدند.

ایازی یادآور شد: مطالب جمع آوری‌شده پس از مطالعه، مباحثه و استفاده از نقطه نظرات استاد ناظر، به هیئت گزاره‌هایی برای بیان ارتباط آن‌ها از نظر مفاهیم اجتماعی درآمدند که تشکیل دهنده محصول نهایی یعنی اثر پیش رو است