تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 14
    88060855 آواتار ها

گالري تصاوير
    42   نظرات : 0
    نوشته : 2,150      صلوات : 1,128
    صلوات گرفته : 489 در 175 پست
    وبلاگ : 7
    دریافت : 0      بارگذاری : 0
    88060855 آنلاین نیست.

✿► مهمانداری در اسلام

نام کتاب : مهمانداری در اسلام
    پدیدآورنده : محمدی، نورمراد
    مترجم / مصحح : -
    ناشر : مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی
    محل نشر : قم
    سال نشر : 1378
    تعداد جلد : 1
    صفحات : 96
    قطع : رقعی
    زبان : فارسی
    ویرایش توسط 88060855 : 1390/08/27 در ساعت 05:10 بعد از ظهر

2. صلوات و تشکر : 2

88060855 آواتار ها

گالري تصاوير
    88060855 آنلاین نیست.

بخش اول : فضیلت مهمانداری

یکی از صفات بسیار پسندیده - که اگر در هر فرد وجود داشته باشد ، فضیلتی بزرگ محسوب می شود - مهمانداری و مهماندوستی است .
    تمامی پیامبران به این صفت زیبا و پسندیده آراسته بودند و یکی ازصفات بارز آنان مهماندوستی بود . ما هیچ پیامبری را سراغ نداریم که ازمهمان روگردان بوده باشد .
    بعضی از پیامبران اگر شب در منزل مهمان نداشتند ، لب به غذا نمی زدند وگرسنه می خوابیدند !

ادامه دارد:

4. صلوات و تشکر : 2

88060855 آواتار ها

گالري تصاوير
    88060855 آنلاین نیست.

حکایت : میزبانی حضرت ابراهیم علیه السلام

حضرت ابراهیم علیه السلام یکی از پیامبران عظیم الشان بود که هیچ وقت بدون مهمان غذا نمی خورد و لب به غذا نمی زد . از قضا روزی مهمان برای آن حضرت نرسید و او گرسنه بود . از خانه به جست وجوی مهمان بیرون آمد . دید در صحرا جماعتی در حال سفرند .

حضرت ابراهیم علیه السلام خود را به آنها که پانزده نفر بودند ، رساند و آنها را به مهمانی دعوت کرد .
    آنها گفتند : ما گروهی کارگر بیچاره هستیم . هر یک از ما اطفال و عیال زیادی داریم . هر گاه خود مهمان شویم ، اهل و عیال ما گرسنه خواهند ماند .
    حضرت ابراهیم فرمود : اجرت عملگی شما را نیز خواهم داد . به هر حال آنها را راضی کرد و به خانه آورد و مهمان نمود .
    وقتی کارگران در ضیافت شرکت کردند و اجرت هم گرفتند ، با خودگفتند : حقیقتا دین ابراهیم بر حق است ؛ زیرا مهمان می کند و اجرت هم می پردازد .
    در همان ساعت نزد حضرت ابراهیم ایمان آوردند و به سوی خانواده خود برگشتند .(2)

2-آثار و اشعار شیخ بهایی،ص157،با اندکی تصرف
    ویرایش توسط 88060855 : 1390/08/25 در ساعت 07:38 بعد از ظهر

6. صلوات و تشکر : 2

88060855 آواتار ها

گالري تصاوير
    88060855 آنلاین نیست.

پذیرفتن دعوت مؤمنان

تمامی مؤمنان وظیفه دارند در حد توان ، دیگران را به مهمانی دعوت کنند و اگر کسی آنها را به مهمانی دعوت کرد ، بپذیرند ؛ هرچند مسافت دور باشد و مشقت داشته باشد .

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله می فرماید : به حاضران و غائبان امتم وصیت می کنم : دعوت برادر مسلمان خود را اجابت کنند ؛ حتی اگر مسافت آن پنج میل باشد ، چون این عمل جزء ایمان شما است.(3)

حضرت امام جعفر صادق علیه السلام می فرماید : یکی از حقوق مؤمن بر برادرمؤمنش این است که دعوت او را اجابت کند .(4)

نپذیرفتن دعوت برادر مؤمن ظلم و پایمال کردن حق او است ، در حالی که ادای حقوق برادر مؤمن واجب است و انسان فردای قیامت باید جوابگو باشد.

رسول خدا صلی الله علیه وآله می فرماید : اگر شخصی برادر دینی اش را به غذایی دعوت کند و او نپذیرد ، در حق او ظلم کرده است .(5)

وقتی کسی رسول گرامی اسلام را به مهمانی دعوت می کرد ، می پذیرفت وبه مهمانی می رفت ؛ حتی اگر میزبان او غیرمسلمان بود ، و از این راه مردم را ارشاد می کرد و به دین اسلام دعوت می فرمود .

3-المحاسن ج 2 ص 180
    4-همان ج 2 ص 179
    5-قرب الاسناد ص 160
    ویرایش توسط 88060855 : 1390/08/25 در ساعت 07:47 بعد از ظهر

8. صلوات و تشکر : 2

88060855 آواتار ها

گالري تصاوير
    88060855 آنلاین نیست.

حکایت : دعوت به دین در مهمانی

در زمان رسول خدا صلی الله علیه وآله در میان مشرکان شخصی به نام « عقبه » بود . وی مردی سخی و بلند نظر بود . هر وقت از سفر برمی گشت ، سفره مفصلی ترتیب می داد و دوستان و بستگانش را به مهمانی دعوت می کرد . در همان حال که درصف مشرکان بود ، دوست داشت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله را مهمان کند .

او در مراجعت از یکی از مسافرت هایش ، سفره گسترده ای ترتیب داد وجمعی از جمله رسول خدا صلی الله علیه وآله را دعوت کرد .
    دعوت شدگان به خانه او آمدند و کنار سفره غذا نشستند . پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله نیز وارد شد و کنار سفره نشست ، ولی دست به غذا نزد .
    عقبه از حضرت پرسید : چرا غذا میل نمی فرمایید ؟!
    پیامبرصلی الله علیه وآله فرمود : من از غذای تو نمی خورم ، مگر این که به یکتایی خداوند و رسالت من گواهی دهی !
    « عقبه » چون خیلی به آن حضرت علاقه داشت و نمی خواست کسی گرسنه از کنار سفره او برخیزد ، به یکتایی خداوند عزوجل و رسالت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله گواهی داد و به این ترتیب اسلام را قبول کرد . اما متاسفانه به خاطر همنشین بد ، از دین اسلام برگشت و مرتد شد و در جنگ احدبه هلاکت رسید .(6)

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله فرمود : اگر مؤمنی مرا به [خوردن] شانه گوسفندی دعوت کند ، دعوت او را اجابت می کنم ، چون این عمل جز و ایمان است .(7)

6-مجمع البیان ج 7 ص 166
    7-المحاسن ج 2 ص 180

10. صلوات و تشکر : 2

88060855 آواتار ها

گالري تصاوير
    88060855 آنلاین نیست.

نشانه ایمان است

امام جعفر صادق علیه السلام می فرماید : از جمله چیزهایی که رسول خدا صلی الله علیه وآله به فاطمه زهراعلیها السلام ، تعلیم داد ، این بود : کسی که به خدا و روز قیامت ایمان دارد ، باید مهمانش را اکرام کند (8)

وقتی انسان ، این موجود ضعیف آن قدر سخاوت داشته باشد که همنوعانش را دعوت کند و از حاصل دسترنجش به آنها بخوراند ، خداوند تبارک و تعالی که سخی ترین بخشندگان است ، چگونه فردای قیامت با مهمانانش رفتارخواهد کرد .

8-وسائل الشیعه ج16 ب40 ص 460

12. صلوات و تشکر : 2

88060855 آواتار ها

گالري تصاوير
    88060855 آنلاین نیست.

حکایت ملکشاه و روستایی

آورده اند : روزی ملکشاه آلب ارسلان به شکار رفته بود . به دهی از نواحی نیشابور رسید و گرسنگی بر وی غالب شد ، مردی را دید که کشت خود را آب می داد . نزدیک رفت و پرسید : ای روستایی ! آیا آب ونان همراه داری ؟

کشاورز گفت : دارم ، ولی نه برای تو !
    سلطان گفت : یاوه مگوی ! اگر داری دو سه تا به من بده .

روستایی جواب داد : یاوه تو می گویی که به من می گویی نان بده !
    سلطان دانست سختی و درشتی در وی تاثیر ندارد . از این رو کارد خود را از میان باز کرد و گفت : این را بگیر و چند عدد نان بده .

روستایی گفت : به دکان طباخ ببر که اگر من از سر کشت بروم و فرار کنم ، از کجا مرا می یابی ؟!

سلطان گفت : این کارد را به تو می بخشم .

روستایی جواب داد : بهتر از این چیزی نداری که به من ببخشی ؟ یا دست ازسر من برداری ؟!

سلطان ناراحت شد و خواست برود . روستایی عنان اسب او را گرفت و بوسه داد و گفت : مرا ببخش ، چون با تو شوخی می کردم ! او را فرود آورد و دوید جامی آب حاضر کرد و بره شیر مستی را ذبح کرد . آتش افروخت و کباب کرد و برای او حکایت های مضحک می گفت و سلطان می خندید .

چون لشکر از دنبال او برسید ، روستایی دانست او سلطان است . سر در پیش افکند و به کار خود مشغول شد .

وقتی سلطان غذا خورد ، به او گفت : باید به درگاه ما بیایی تا حق تو رابه جای آورم !

روستایی گفت : ما در عهد سلطان جهان آسوده ایم و این قدر خدمت ، ارزش ندارد کسی مکافات آن کند و ما عادت نکرده ایم از مهمان مزد بستانیم .

سلطان از آن سخن بسیار خوشش آمد و انتظار کشید تا شاید روستایی به خدمت او بیاید ، اما خبری نشد ، روستایی بعدا هم به هیچ کس نگفت سلطان مهمان او بوده است (9)

9-جوامع الحکایات ص 211 با اندکی تصرف

14. صلوات و تشکر : 2

88060855 آواتار ها

گالري تصاوير
    88060855 آنلاین نیست.

ثواب مهمانداری نزد خدا

امام جعفر صادق علیه السلام می فرماید : هر کس مسلمانی را سیر گرداند ، جز پروردگار عالم هیچ یک از مردمان و فرشتگان مقرب و پیامبران ندانند اجر و پاداش او در قیامت چقدر خواهد بود .سپس فرمود : از جمله چیزهایی که سبب آمرزش خواهد شد ، سیر کردن مسلمان گرسنه است .(10)

10-جوامع الحکایات ص 305

16. صلوات و تشکر : 2

88060855 آواتار ها

گالري تصاوير
    88060855 آنلاین نیست.

حکایت مهمان نوازی بادیه نشین

ابوالحسن می گوید : روزی جمعی با امام حسن مجتبی علیه السلام به حج می رفتند و زاد و توشه آنها از پیش رفته بود . آنها گرسنه و تشنه شدند . ناگاه از دورخیمه کهنه ای را دیدند . به آن جا رفتند . زنی پیر در آن جا نشسته بود . به او سلام کردند .

زن بادیه نشین پیش دوید و ایشان را اکرام کرد و گوسفندی بسته داشت . فوری آن را دوشید و شیرش را پیش مهمانان آورد و گفت : این شیر رابنوشید و گوسفند را ذبح کنید و طعام سازید . مهمانان چنان کردند و بعد از غذا به پیرزن گفتند : ما از طایفه قریشیم . وقتی بازگردیم ، باید به نزد ما بیایی تا پاداش احسان تو را بدهیم . این را گفتند و حرکت کردند . شب که شد ، شوهر زن از صحرا آمد و گوسفند را ندید .
    زن ماجرا را به او گفت . مرد خشمگین شد و گفت : در دنیا یک گوسفند داشتی و آن را به قومی دادی که ایشان را نمی شناختی !
    زن گفت : اگر ایشان را می شناختم ، بازرگان بودم ، نه میزبان . میزبان آن است که طعام به کسی دهد که او را نشناسد .
    بعد از چند روز ، زن و شوهر از محنت فقر و فاقه به مدینه رفتند . پیرزن به کوچه ای داخل شد . امام حسین علیه السلام کنار در منزل ایستاده بود . آن زن را شناخت و به او فرمود : ای زن ! آیا مرا می شناسی ؟
    زن گفت : نه .
    حضرت فرمود : من آنم که آن روز مرا به شیر و گوسفند مهمان کردی . امام به او هزار گوسفند و هزار درهم بخشید و او را نزد امام حسن علیه السلام برد . حضرت پرسید : برادرم به تو چقدر کمک کرد ؟

گفت : این قدر گوسفند و درهم .
    امام حسن علیه السلام دو برابر آن را به زن داد و او را به نزد عبدالله جعفر فرستاد . او از زن پرسید : ایشان به تو چقدر دادند ؟
    گفت : هریک این مقدار گوسفند و درهم .
    عبدالله دو هزار گوسفند و دو هزار درهم به او داد و گفت : اگر تو از اول به نزد من می آمدی ، تو را مستغنی می کردم .
    آن زن و شوهر به خاطر یک گوسفند که در دنیا داشتند و آن را برای مهمان ذبح کردند ، با چهار هزار گوسفند و چهار هزار درهم بازگشتند(11)

انسان در مهمانداری و پذیرایی از مهمان نباید خساست به خرج دهد ، بلکه در حد توان خود باید پذیرایی کند ، چون مهمان حبیب خدا است . خدای متعال فردای قیامت به کسی که عزیزش راخدمت کرده است ، آن قدر نعمت می دهد که تمامی مردم حسرت حال او را می خورند . در آن روز است که انسان افسوس می خورد ای کاش تمام اموالم را برای مهمان خرج می کردم و تمام وقتم در پذیرایی از مهمان می گذشت ، تا الآن جز و زیان کاران نباشم .

11_جوامع الحکایات ،ص 213،با اندکی تصرف

18. صلوات و تشکر

88060855 آواتار ها

گالري تصاوير
    88060855 آنلاین نیست.

مهمانداری در جوامع مختلف

مهمانداری و مهمان نوازی یکی از صفات برجسته هر خانواده ، شهر و یا کشور است ، وقتی کسی می خواهد از خوبی های شخصی یاد کند ، می گوید : آدم مهمان نوازی است و یا می گوید : مردم فلان شهر ، آدم های مهماندوستی هستند و از مهمان ، خوب پذیرایی می کنند .

مهمان نوازی از سجایای برجسته اخلاقی است و ملت هایی که بهره بیشتری از این سجیه اخلاقی دارند ، به آن مباهات و افتخار می کنند .
    یکی از صفات برجسته بت پرستان زمان جاهلیت که اسلام نیز آن را تایید کرده و زبانزد خاص و عام بوده و هست ، مهماندوستی و مهمانداری آنها

بوده است ؛ حتی بعضی از طوایف عرب شب ها آتش در صحرا روشن می کردند تا اگر غریبه ای وارد منطقه شان شد ، آتش را ببیند و به مهمانی آنها برود .
    اعراب به افرادی که زیاد برای آنها مهمان می آمد صفاتی را نسبت می دادند ؛ مثلا می گفتند : « فلانی کثیر الرماد است » یعنی خاکستر خانه اش زیاد است ؛ کنایه از این که چون مهمانش زیاد است ، پخت و پز بسیار دارد و درنتیجه خاکستر خانه اش زیاد است .
    یا می گفتند : فلانی حیاط خانه اش در ندارد ؛ کنایه از این که چون مهمان زیاد به خانه اش رفت و آمد می کند ، گویا برای رفاه حال مهمانان ، برای خانه اش در نگذاشته است .
    یا می گفتند : سگ های خانه فلانی زیادند ؛ کنایه از این که ، چون پخت و پز زیاد دارد ، سگ ها برای چرب کردن دندان به آن جا می آیند .
    این قبیل اوصاف هنوز در بین آنها مرسوم است .
    افراد غریبه ای که از کشورهای دیگر به مملکت ما سفر می کنند و این جا را با ممالک خود مقایسه می کنند ، یکی از صفات برجسته مردم کشوراسلامی ما را مهمان نوازی می دانند . آری ، ایرانیان چون از امامان خود سرمشق می گیرند و به دستورهای آنان عمل می کنند ، مهمان نواز هستند .
    در هیچ جای کشور ما نمی توان شهر ، روستا و حتی خانواده ای را پیدا کرد که از مهمان بدش بیاید . صائب تبریزی در این باره چه زیبا سروده است :
    خانه ای از خانه آیینه دارم پاک تر

هر چه هر کس آورد ، با خویش مهمانش کنم
    خداوند تبارک و تعالی در حدیث قدسی می فرماید : ای فرزند آدم ! مالی که در دست تو است ، مال من است و تو هم بنده من هستی و مهمانی که برای تو می رسد فرستاده من است . اگر مال مرا از فرستاده ام منع کنی ، به بهشت من امید نداشته باش و نخواه تو را به بهشت ببرم (12)

خانه من چون کمان پاک است از اسباب عیش

پر درآرد میهمان چون تیر در کاشانه ام
    « صائب تبریزی » .

متاسفانه در عصر ما که عصر مادیگری است ، این سنت انسانی چنان محدود شده که در بعضی از جوامع غربی تقریبا برچیده شده است . شنیده ایم هنگامی که بعضی از آنها به کشورهای اسلامی سفر می کنند و گستردگی مهمانداری و مهمان نوازی را که هنوز در خانواده های اصیل این مرز و بوم به صورت گرم و مملو از عواطف برقرار است می بینند ، شگفت زده می شوند و با خود می گویند چگونه ممکن است افرادی بهترین وسایل موجود در خانه و بهترین غذاهای خود را برای پذیرایی از مهمان هایی که اصلا آنها را نمی شناسند و یا گاهی با آنها ارتباط دارند ، بگذارند .

ادامه دارد:

12_چهل حدیث قدسی ج 35

20. صلوات و تشکر : 2

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین