تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 39
 1. #1

  دل نوشته هایی به مناسبت روز عرفه
  باز هم عرفه
  باز هم عرفه، با همه راز و رمزهايش از راه رسيد؛ روزى پر از شور و شيدايى و شناخت؛ روز خوشه‏چينى بندگان از پهن دشت معرفت الهى؛ روزى كه نگاه قلب‏ها، بيش از هميشه به آسمان است؛ روز چشم‏هاى بارانى و نيازهاى آسمانى.
  آرى، عرفه، روز بازگشت عارفانه است از كج‏راهه گمراهى و تاريكى، به شاه‏راه هدايت و نور...
  نويسنده: روح الله حبيبيان

 2. #2  همراه با امام حسين عليه‏السلام

  باورت نمى‏شود كه اينجا، ميان اين جمعيت نشسته‏اى. ناخواسته به اينجا كشانده شده‏اى. مى‏خواهى برخيزى و بروى؛ اما فضاى محفل اجازه نمى‏دهد. نگاهى به اطراف مى‏اندازى؛ همانند خود بسيار مى‏بينى، قوّت قلبى براى ماندنت مى‏شود. پيرمردى روحانى قارى دعاست؛ صداى گرمى دارد و با هر كلامش، اشك از ديده‏ها جارى مى‏شود. انگار هنوز نمى‏دانى كه چرا بايد اشك ريخت.
  قارى مى‏خواند:
  در همين روزها،امام حسين عليه‏السلام ، در مكه از خيمه بيرون رفت؛ در حالى كه خاندان و فرزندانش در پى ايشان بودند و در كنار كوه. با چشمان اشكبار و دست‏هاى رو به آسمان، همين دعاى عرفه را زمزمه كردند؛ شما هم خود را همراه فرزندان امام حسين عليه‏السلام بدانيد كه از خانه بيرون آمده‏ايد و پشت سر آن حضرت، بر دعاى امام آمين مى‏گوييد.
  ناگهان، قلبت متلاطم مى‏شود. احساس همراهى با فرزندان امام حسين عليه‏السلام دلت را تكان مى‏دهد؛ گويى گرماى وجودشان را احساس مى‏كنى! اشك‏هايت چون سيل جارى مى‏شود؛ احساس مى‏كنى گمشده‏ات را يافته‏اى. هم‏نواى جمعيت مى‏شوى: «الهى العفو»

 3. #3  اگرچه دير...؛ ولى آمديم

  چه‏قدر شيرين است ساعت‏ها در بر دوست نشستن و زمزمه «الهى الهى» بر لب داشتن؛ ساعت‏ها بر كرانه اقيانوس معرفت دعاى عرفه نشستن و پاى در خنكاى آب زلالش شستن!
  چه‏قدر زيباست بازگشت همگانى بندگان فرارى به آغوش مهربان خدايى كه همه را خواهد پذيرفت؛ مگر نه آنكه خود فرموده: «اگر روى گردانان از من شدت شوق مرا به بازگشت‏شان مى‏دانستند، از نهايت شعف جان مى‏دادند»؟!
  الهى! اين كهكشان بى‏نهايت رحمت تو و اين بندگان كوچك شرمسار؛ شايد دير آمده‏ايم، ولى آمده‏ايم. به زلال اشك‏هاى جارى بندگان صالحت در صحراى عرفات قسم، ما دور افتادگان از حريم عشق و عرفان را بپذير!

 4. #4  نيايش چند صفحه‏اى عشق

  عرفه، دلكده‏اى است وسيع كه روشنى‏اش را هزاران قلم هم نمى‏توانند بنگارند. هر كسى در اين روز مى‏آيد و كلمات پر از اشك خود را از لابه‏لاى نيايش چند صفحه‏اى عشق بيرون مى‏كشد.
  زيباترين جشن رهايى زير اين چرخ كبود، ساعات خوش اشك‏ريزى است. شايد بتوان گفت لحظه تولد فلسفه اشك، عصر عرفه است.
  نام بهارى عرفه نسيمى است كه غبار رنج‏ها را از دل مى‏زدايد.
  محمدكاظم بدرالدين

 5. #5  رو به روى دريا دلى حسين عليه‏السلام

  روز عرفه، تفسير آشكارى را رو به دل‏ها مى‏گشايد و مى‏گويد كه حسين عليه‏السلام از كدام سرچشمه عرفان مى‏نوشيد، كه آنچنان با لب تشنه در كربلاى پر بلا شهيد مى‏شود. آب‏هاى همه درياها، اشك‏هاى همه چشم‏ها، چه‏قدر پر حسرت‏اند در برابر دريا دلى حسين عليه‏السلام !
  عرفه، ما را به ياد رأفت حسين و رحمت خدا مى‏اندازد. هر كس با كوله‏اى از دغدغه‏هاى نگفته و زمزمه‏هاى پنهانى، رو به سمت ساعت‏هاى بخشودگى مى‏آيد.
  امروز، روز اقتدا به واژه‏هاى پر سوز حسين عليه‏السلام است و دل، اشتغال ديگرى جز تطهير نخواهد داشت.

 6. #6  نقش عرفه در تكامل انسان

  عرفه، اكسير شفابخش بر پوست تاول‏زده شب انسان است.
  با هر كدام از هق‏هق‏هاى عبارات مفاتيح، دست‏هاى استغاثه اشك بالا مى‏رود و روح را مى‏برد تا آن سوى نقش‏هاى جذاب بندگى و رهايى.
  در حقيقت، هر دلى كه از عرفه بويى برده باشد، صداى چينش خشت‏هاى تكامل را در روح خويش مى‏شنود.
  گزافه نيست، اگر بگوييم هر دل به امروز كه نقطه شروع سازندگى است، هزاران تحسين بدهكار است. از هر مصراع عاشقى‏اش، كتاب‏ها مى‏توان نوشت و انسان‏هايى را از نو مى‏توان ساخت.

 7. #7  عرفه و داغ انتظار

  عرفه، يادواره‏اى از اشك‏هاى چشم به راهى نيز هست. صفحات پر تأمل امروز، دل‏ها را به تمناى وصال آن يگانه مى‏كشاند.
  امروز در عرفات، حضور موعود(عج) رونق صفا است. و ما اين سو با اشتياقى پر رنگ، آرزوى آن يار و ديار را داريم. اين سو به شيوه محفل جمعه‏هاى پر ندبه نشسته‏ايم و با كلمات ذى الحجه در خيمه‏هاى تنهايى خويش، بهار بهار از فراق آخرين ذخيره خدا مى‏گرييم.

 8. #8  شهادت حضرت مسلم بن عقيل

  دروغ‏هاى خيس كوفه را باور نكن!
  «حرف‏هايم مثل يك تكه چمن روشن بود.
  من به آنان گفتم:
  آفتابى لب درگاه شماست
  كه اگر در بگشاييد، به رفتار شما مى‏تابد...
  و من آنان را، به صداى قدم پيك بشارت دادم».
  دروغ‏هاى خيس:
  پيك، با بارى از لبيك، به سوى هجده هزار بيعت ترك خورده مى‏تازد.
  سفير! آرام‏تر برو؛ در آن شهر هزار چهره، اجابت دليرى براى دعوت تو نيست. خدا مى‏داند اگر ديو نعره برآرد، پيكر تُردت چگونه مى‏خواهد زير آوار هجده هزار بيعت شكسته شده خرد نشود!
  شهادت از روى بلنداى تمام خانه‏ها و دارالاماره كوفه، براى در آغوش كشيدنت پر مى‏زند. در آن كوچه‏هاى تنگ و باريك، غيرت، تنها در هيئت پيرزنى كه پناه تنهايى‏ات خواهد بود، خراميده است.
  پس اشك‏ها را باور نكن! اين دروغ‏هاى خيس را آن‏گاه كه نامه مهربانى حسين عليه‏السلام را مى‏خوانى
  ـ «بسم الله الرحمن الرحيم من الحسين بن على الى الملأ من المؤمنين و المسلمين:... وانى اقدم اليكم وشيكا اِن شاءَالله».
  ـ اگرچه حرف‏هايش مثل يك تكه چمن روشن باشد.
  «واژه‏اى در قفس است»
  نه؛ محمد ابن اشعث به پيمان خود با تو وفا نمى‏كند و براى مسافرى كه در راه است، نامه‏اى نخواهد فرستاد كه نيايد؛ پس كربلا اتفاق خواهد افتاد.
  مسلم! اين دعوت تو نيست كه او را به كربلا مى‏كشاند؛ اين جنايت پيمان‏هاى شكسته است؛ اين فاجعه سكوت است.
  و حالا كيست كه پيغام تو را به حسين عليه‏السلام برساند؟
  به كوفه نيا اى مهربان؛ در اين خانه تاريك، چراغى نيست. اين برق شمشيرهاى پنهان است كه تو را مى‏خواند.
  «به تماشا سوگند
  و به آغاز كلام
  و به پرواز كبوتر از ذهن
  واژه‏اى در قفس است».
  تنهايى‏ات را با ما قسمت كن
  از كوير لب‏هاى زخمى‏اش، شرمى به رنگ سرخ مى‏جوشد و در كاسه آب مى‏ريزد.
  مسلم بن عقيل عليه‏السلام ، هر بار كه كاسه آب را به دهان نزديك مى‏كند تا بنوشد، آب، رنگ خون مى‏گيرد. اسبى تير خورده از عمق كاسه خونين مى‏آيد؛ اسبى بى سوار؛ اسبى كه زينش بر بالين سفيد خالى‏اش يله شده است؛ اسبى كه زخم‏هايش هر بار كه مسلم مى‏خواهد آب بنوشد، كاسه را از خون سيراب مى‏كنند. تشنگى مقدس، از زخم لب‏هاى او متولد مى‏شود و در ادامه جوانه خواهد زد.
  تنهايى‏ات را با ما قسمت كن؛ آن‏قدر كه چيزى از آن باقى نماند؛ آن‏گونه كه در امتداد زمان، سفيران هدايت در اقصى نقاط جهان، آفتاب را بر رفتار انسان بتابانند.
  تو الگوى جان‏فشانى در راه تبليغ باش و ما، مشق‏هاى همانند، آن گونه كه مناره‏ها، انفجار دمادم خود را و اشهدهاى بى‏ريا را بر سردارالاِماره بريزند.
  محمد على كعبى

 9. #9  دعوت‏نامه

  امام نامه را گشوده است. مسلم...هانى... عبدالله بن يقطين...، بغض بر حنجره اهل حرم چنگ مى‏اندازد. خبر تلخى است. اين كاروان خسته، سهمش از اين همه آزادى جويى و آزادگى خواهى اين نيست كه دريابد، اهل كوفه دعوت‏نامه‏هاى خود را از ياد برده‏اند و ديگر پسر فاطمه عليهاالسلام را نمى‏خواهند. حقشان نيست كه بشنوند، قاصد امام عليه‏السلام را بى‏وفايى اين شهر، به شهادت رساند.
  محبوبه زارع

 10. #10  سفير

  همين چند وقت پيش بود كه دوازده هزارنامه مقابل امام عليه‏السلام ، دعوت عطش‏ناك اهل كوفه را مويه مى‏كرد. امام عليه‏السلام را بر آن داشت كه قلم بردارد و پاسخ بنويسد: «... از سوى حسين بن على عليه‏السلام ؛ به بزرگان كوفه! اما بعد، آخرين نامه شما به وسيله هانى و سعيد به دستم رسيد. درخواست شما در اين نامه‏ها، امام و پيشوا بود. اينك من مسلم بن عقيل را به سوى شما مى‏فرستم. اگر خواسته اكثريت شما همان چيزى بود كه در نامه‏ها نوشتيد، من نيز سريعا خود را به شما مى‏رسانم.» آن‏گاه رو به مسلم مى‏فرمايد: «حركت كن! خدا پشت و پناهت! اميدوارم به مقام شهدا نائل گرديم!»
  همين جمله كافى بود تا مسلم، رها از همه تعلقات عالم و جدا از همه دل‏بستگى‏هاى خاك، دهانه اسب را به سمت شهر كالِ كوفه بكشد؛ در حالى كه شيهه اسب، كوفيان را پيشاپيش نفرين مى‏كرد؛ در حالى كه جرعه‏هايى از جنس آتش گلوى ولايت را به سوزشى عميق فرا مى‏خواند؛ در حالى كه روزگار، نگران‏تر از هميشه بود.

صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 21
  آخرين نوشته: 1392/06/29, 04:20 بعد از ظهر
 2. پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 1392/02/24, 01:44 قبل از ظهر
 3. ضریح حرم امام حسین (ع) امروز رونمایی می‌شود
  توسط فرنیا در تالار امام حسين (ع)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1391/12/15, 03:57 بعد از ظهر
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1391/11/07, 03:28 بعد از ظهر
 5. آشنایی با اعمال شب و روز عاشورا
  توسط هندیانی در تالار مناسبت ها
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 1390/09/14, 08:49 بعد از ظهر

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •