تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 11
    nurolhoda آواتار ها

گالري تصاوير
    70   نظرات : 0
    نوشته : 1,393      صلوات : 2,676
    صلوات گرفته : 2,613 در 946 پست
    وبلاگ : 1
    دریافت : 0      بارگذاری : 0
    nurolhoda آنلاین نیست.

*پرسش شفاهی حفظ قرآن*

با یاد خدا

سلام

نظر به لزوم تحویل محفوظات در حین حفظ آیات قرآن مجید، در کلاس مجازی حفظ قرآن همواره به دوستان توصیه شده است که محفوظات خود را به طور مداوم به یکی از دوستان و آشنایان تحویل دهند. و یا اینکه با استفاده از ضبط صدا به خود آزمایی صحت محفوظات خود بپردازند.

این تاپیک فرصتی است برای حافظانی که مایلند تحویل محفوظات خود را از طریق فضای مجازی دنبال کنند.
    در این تاپیک از یکی از حافظان محترمه قرآن کریم، سرکار خانم
    homa دعوت کرده ایم که برای این مهم قبول زحمت فرمایند و مسئولیت این تایپیک را بر عهده بگیرند.

جزییات بیشتر در این مورد را از زبان خود ایشان به زودی خواهید شنید.

پ ن: به کاربران عزیز پیشنهاد می‌شود در صورت نیاز به تبادل آی دی به منظور استفاده از مسنجرها، از پیام خصوصی استفاده کنند.

2. صلوات و تشکر : 11

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز قرآنی

دوستانی که حفظ شون در 21 جزء اول قرآن هست میتونن به طور آنلاین حفظ شون رو برای من بخونن برای اینکار ابتدا آی دی mrk_quran رو در یاهو مسنجرشون ادد کنن و در همین مبحث هم اعلام حضور کنن و بگن تو کدوم یکی از این ساعت ها میتونن آنلاین بشن برای ارائه حفظ ... روزهای فرد ساعت 9 تا 10 و روزهای زوج ساعت 15 تا 16

و دوستانی که حفظ شون غیر از این محدوده هست لطف کنن صداشون رو ضبط کنن و به این آدرس بفرستند mrk_quran@yahoo.com

منتظر اعلام آمادگی همه دوستان هستم
    همچنین ما رو از نظرات و پیشنهاداتتون بی نصیب نگذارید

4. صلوات و تشکر : 11

همچنان منتظر اعلام حضور دوستان هستم...
    ویرایش توسط homa : 1390/07/17 در ساعت 09:02 بعد از ظهر

6. صلوات و تشکر : 8

همچنان منتظر اعلام حضور دوستان هستم...

8. صلوات و تشکر : 8

دوستان نمیخوان حفظ جدیدشون رو ارائه بدن؟

10. صلوات و تشکر : 8

اصول دوازده گانه حفظ قرآن کریم:
    اول: اخلاص: اجر و ثوابی نیست برای کسی که قرآن را بخواند و آن را حفظ کند بخاطر اینکه ریا و خودنمایی کند .

دوم: یادگیری روخوانی و روانخوانی قرآن: پیامبر (ص) ماه رمضان هر سال قرآن را برای جبرئیل می­خواند و آن حضرت گوش و در سالی که رحلت فرمودند، دوبار قرآن را به جبرئیل عرضه کرد .

سوم: هر روز مقدار معینی از قرآن را حفظ کند: هر روز یک صفحه یا دو صفحه و یا چند صفحه را میتواند حفظ کند . آنگاه بعد از مشخص کردن مقدار حفظ، با تکرار و ممارست، قرائت خویش را به مرور تصحیح کرده و لازم است که با صوت تکرار کند؛ یعنی با ترتیل حفظ کرده و تکرار کند و این کار همراه گوش دادن به نوار یکی از اساتید باشد که البته این کار چند فایده دارد:
    1 . انسان از یکی از اساتید تقلید می کند و صورت قرآن را نیز فرا می گیرد .
    2 . حفظ در ذهنش تثبیت می گردد .
    3 . با صوت اشتیاق انسان بیشتر می شود .

چهارم: از مقدار مشخص روزانه تجاوز نکند: باید به دروس قبل مسلط شده و بعد به سراغ آیات بعد برود .

پنجم: استفاده از یک نوع قرآن و رسم الخط

ششم: توجه به معانی و مفاهیم آیات: اگر کسی به تفسیر مراجعه نکند و فقط به برداشت خود از آیه اکتفا کند، آن را خیلی زود فراموش می­کند .

هفتم: ارتباط آیات با آیات دیگر: از سوره­ای به سوره­ی دیگر نرود . حافظ سوره­ای را شروع نکند مگر اینکه بتواند سوره­ای را که حفظ کرده به طور سریع و صحیح بدون مکث مثل حمد بخواند و بتواند آیات آن را به راحتی با یکدیگر مرتبط سازد و در ذهنش همراه با خواندن سوره معانی را نیز بگذراند . این کار در صورتی امکان پذیر است که قرآن را زیاد بخواند . البته حفظ هیچ سوره­ای به اندازه سوره فاتحه نمی­تواند آسان و روان باشد مگر در موارد نادری .

هشتم: گوش کردن و ارائه دادن دائم و مباحثه کند . موارد بسیاری اتفاق افتاده که کسی سوره ای را بدون مباحثه حفظ کرده، ولی متوجه به اشتباه خود نشود که غلط حفظ کرده حتی به قران هم نگاه کرده ولی چون دقت نکرده به صورت اشتباه حفظ کرده است .

نهم: مرور دائمی داشته باشد: اگر تکرار نشود از یاد می­رود .
    پیامبر (ص): هرکس چهار آیه از سوره بقره را بخواند و آیه الکرسی و دو آیه بعد آن و نیز هر آیه از آخر سوره بقره را تلاوت کند در جان و مالش به ناملایمات مبتلا نمی شود و شیطان به او نزدیک نمی شود و قرآن را فراموش نمی­کند . حداقل در هر روز یک جزء را تکرار و مرور کند .

دهم: دقت در ایات متشابه:
    در قرآن آیات متشابه چه در معنا و چه در الفاظ زیاد وجود دارد . نزدیک به دو هزار آیه از آیات قرآن متشابه اند و حفظ آیات متشابه را از سه طریق می­توان به دست آورد:
    1 . تکرار و تمرین زیاد: مثلاً اگر آیات دیگر را با سه بار تکرار حفظ می­کنیم، این آیات را 2 بار تکرار و یا بیشتر تکرار کنیم .
    2 . علامت و نشانه گذاری در قرآن نسبت به آیات متشابه مثلاً سوره قصص آیه 30 با آیه 10 سوره نمل مشابه است . پس در یکی از این دو سوره علامت می­گذاریم تا با سوره دیگر مشتبه نشود .
    3 . از راه توجه به موضوعات و مفهوم آیات: برای اشخاصی که موضوعات و مفاهیم آیات را درک می کنند از آیه می­توان درک کرد که قبل و بعد آیه چیست .
    کتبی که در مورد آیات متشابه نوشته شده:
    1 . «درة التنزیل و غرة التأویل فی بیان الآیات المتشابهات فی کتاب الله العزیز» نوشته خطیب الاسکافی
    2 . «اسرار التکرار فی القرآن» نوشته محمود بن همزه ابی نصر کرمانی

یازدهم: زمان مناسب برای حفظ قرآن: بهترین زمان حفظ با توجه به احادیث زمان کودکی و نوجوانی است و اگر در سنین 5 الی 23 سالگی انجام شود با سهولت بیشتری به نتیجه می شود .
    البته این قاعده کلی نیست . العلم فی الصغر کالنقش فی البحر و العلم فی الکبر کالنقش علی الماء . پیامبر اکرم(ص)

دوازدهم: تشویق و اعتماد به نفس: تشویق و تلقین از عوامل موفقیت است . چنانکه شخصی که مریضی داشت با تلقین خوب شد . استاد طباطبایی می گوید: یکی از عوامل مهم ک موجب شد علم الهدی به چنین مقام بلندی برسد تشویق بود و ما مرتب ایشان را تشویق می کردیم و یا در مجالس مختلف به اجرای برنامه می پرداخت و تشویق می شد

منبع : نشریه کوثر

12. صلوات و تشکر : 13

سلام
    ببخشید شما خانم هستین؟

چون اگه آقا باشید که ما نمیتونیم صدامون رو براتون بفرستیم!

14. صلوات و تشکر : 6

ببخشید... متوجه شدم خودم
    منم اعلام آمادگی میکنم

16. صلوات و تشکر : 6

سلام. خیلی ممنون. بنده نیز اعلام امادگی می کنم

18. صلوات و تشکر : 6

با سلام. من عضو جديد سايت هستم. و به شدت نياز به كمك دارم در زمينه ي حفظ. چطور ميتونم پيام خصوصي بدم برا تبادل آي دي و صحبت در مسنجر؟

20. صلوات و تشکر : 6

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین