معاون فرهنگی- تربیتی جامعه‌‌المصطفی و رئیس شورای سیاست‌گذاری المپیاد قرآن و حدیث: المصطفی؛ پرچم‌دار ترویج معارف قرآن و عترت(علیهم‌السلام)

Click for larger version
المصطفی؛ پرچم‌دار ترویج معارف قرآن و عترت(علیهم‌السلام) 


به گزارش شهر مجازی قرآن «حجت‌الاسلام ‌و المسلمین صالح»، معاون فرهنگی-تربیتی جامعه‌‌ المصطفی و رئیس شورای سیاست‌گذاری المپیاد قرآن و حدیث، در نشست خبری، به شکل برگزاری هفدهمین المپیاد قرآن و حدیث جامعه‌المصطفی اشاره کرد.

بنابر این ، ایشان، با اشاره به جایگاه قرآن کریم بین مسلمانان، ابراز کرد: «پاک کردن مهجوریت از چهرة تابناک قرآن کریم، رسالت مسلمانان است. مسلمانان وظیفه دارند به قرآن عمل و در آموزه‌‌های آن تدبر کنند و به تبلیغ و ترویج معارف آن بپردازند».

رئیس شورای سیاست‌گذاری المپیاد قرآن و حدیث افزود: «قرآن نیز به این وظیفه اشاره می‌کند، ولی انجام آن تنها به عهدة مراکز قرآنی نیست، بلکه همة مراکز و سازمان‌های کشور اسلامی‌، حتی خانواده‌های اسلامی نیز باید در گسترش فرهنگ قرآنی بکوشند».

وی خاطرنشان کرد: «با توجه به بیداری کنونی اسلامی، باید اذعان کرد که موفقیت‌های مسلمانان، ریشه در بازگشت آنها به فرامین قرآن کریم دارد، ولی شرایط پس از پیروزی بسیار مهم است و نیاز مبرمی به اجرای فرامین قرآنی دارد».

ایشان بیان کرد: «جامعه‌المصطفی به عنوان تنها نهاد حوزوی و بین‌المللی، نقش مؤثری در تبیین معارف قرآنی در عرصة بین‌المللی دارد. المصطفی نهادی روییده از متن انقلاب اسلامی ایران است و رسالت خود را گسترش کارهای قرآنی می‌داند».

وی ادامه داد: «مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) نیز تأکید کرده‌اند که آموزش‌های قرآنی باید جایگاه ویژه‌ای در کارهای این نهاد داشته باشد. معاونت فرهنگی-تربیتی المصطفی نیز در پی آن، کارهای متنوع قرآنی انجام داده است».

حجت‌الاسلام ‌والمسلمین صالح، با اشاره به توجه المصطفی به توده‌های مردم کشورهای گوناگون، بیان کرد: «المصطفی، در عرصة بین‌الملل، با توده‌های مختلف مردم از مذاهب گوناگون در ارتباط است و بهترین وسیله برای ارتباط با مذاهب اسلامی را کارهای قرآنی می‌داند».

ایشان یادآور گردید: «در کنار کارهای قرآنی، به تبیین سیرة معصومان(علیهم‌السلام) نیز پرداخته و توانسته‌ایم به موفقیت‌های قرآنی بزرگی دست یابیم».

وی اضافه نمود: «اکنون، المصطفی در شصت کشور جهان، بیشتر از 160 مرکز قرآنی را پوشش داده‌ است، ولی جای تأسف دارد که عوامل متحجر وهابی درصدد هستند تا این گونه جلوه دهند که پیروان اهل‌بیت(علیهم‌السلام) توجه چندانی به قرآن ندارد. با این حال، المصطفی با کارهای خود، خلاف این ادعا را ثابت‌ کرده است».

رئیس شورای سیاست‌گذاری المپیاد قرآن و حدیث عنوان کرد: «المصطفی، پرچم‌دار ترویج معارف قرآن و عترت(علیهم‌‌السلام) در جهان است. افتخار می‌کنیم که پرچم‌دار این حرکت به شمار می‌رویم».

ایشان تأکید کرد: «آموزش‌های قرآنی این معاونت، اعم از روخوانی، روان‌خوانی، تجوید و... برای طلاب غیرایرانی و برگزاری رشته‌های سطوح عالی در قرآن و حدیث، از دیگر کارهای قرآنی المصطفی می‌باشد».

وی بیان داشت: «تبلیغ قرآن‌محور، به وسیلة "حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی"انجام می‌شود که در ضمن آن، بیش از هزار طلبة المصطفی آموزش دیدند».

حجت‌الاسلام ‌والمسلمین صالح ابراز داشت: «توجه به احادیث اهل‌البیت(علیهم‌السلام) و ابلاغ آیین‌نامة رسمی حفظ حداقل سه جزء قرآن کریم، به ویژه در کارشناسی ارشد، از کارهای دیگر المصطفی به شمار می‌رود».


وی، با بیان این که حفظ موضوعی قرآن کریم نیز در آینده برگزار می‌شود، یادآور گردید: «در المصطفی، فعالان قرآنی، از امتیازاتی مانند اولویت در پذیرش جامعه‌المصطفی، کمک‌هزینة مسکن و تحصیلی و حمایت‌های ویژه برخوردارند».


معاون فرهنگی-تربیتی جامعه‌‌المصطفی، اهداف هفدهمین دورة المپیاد قرآن و حدیث را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: «توسعه و تعمیق فضای انس با قرآن و حدیث و ادعیه در طلاب، هدف اصلی برگزاری این المپیاد است. المصطفی نیاز دارد طلاب خود را مبلغ بین‌المللی بار بیاورد که المپیاد مزبور می‌تواند زمینه‌ساز این نکته باشد».


ایشان توصیف نمود: «توجه به گسترش معارف ثقلین(علیهم‌السلام) در عرصة بین‌الملل و سنجش و بازخوردگیری از کارهای قرآنی المصطفی، از اهداف دیگر المپیاد به شمار می‌رود. طلاب المصطفی، ضمن حضور در این المپیاد، با دو ثقل بزرگ اسلامی، یعنی قرآن و عترت(علیهم‌السلام)، صحیفة سجادیه و نهج‌البلاغه آشنا می‌شوند».


وی اضافه داشت: «توجه ویژة المپیاد کنونی، به بیداری جهان اسلامی است و در کنار آن، بنا به نام‌گذاری سال 90ش به سال جهاد اقتصادی، موضوع "اقتصاد در قرآن"و بنا به نام‌گذاری امسال المصطفی به سال اخلاق و معنویت، "اخلاق و معنویت در قرآن"را به شکل ویژه‌ای دنبال می‌کنیم».

رئیس شورای سیاست‌گذاری المپیاد قرآن و حدیث اظهار کرد: «مخاطبان این المپیاد، طلاب و دانش‌آموختگان، فراگیران دانشگاه مجازی المصطفی، استادان و اعضای علمی جامعه‌المصطفی و خانواده‌های طلاب هستند».

ایشان، با ابراز این که این المپیاد در بخش شفاهی، کتبی و آثار برگزار می‌شود، یادآور گردید: «در بخش آثار، سیزده رشته، در بخش شفاهی 37 رشته و در بخش کتبی 42 رشته برگزار خواهد شد که مجموع آن به 92 رشته می‌رسد».

وی، با اشاره به برگزاری المپیاد در پنج رشته در دانشگاه مجازی، افزود: «این دوره از المپیاد قرآن و حدیث، به زبان فارسی، انگلیسی، عربی و اردو برگزار می‌شود».


حجت‌الاسلام‌ والمسلمین صالح به افتتاحیه و اختتامیة این جشنواره اشاره و خاطرنشان کرد: «افتتاحیه در ایام ربیع‌الاول و در هفتة وحدت انجام و اختتامیة نیز در شب میلاد پیامبر بزرگ اسلام(ص) برگزار می‌شود».


ایشان، با بیان این که در سال گذشته، 11691 نفر از هفتاد ملیت در شانزدهمین المپیاد قرآن و حدیث المصطفی شرکت کردند، عنوان نمود: «پس از شناسایی برترین‌های این المپیاد، بازخوردگیری از المپیاد انجام می‌شود. پس از دورة گذشته، هفت جلسه در نقد کارهای این المپیاد برگزار شد و پس از پایان بازخوردگیری، تلاش کردیم کارهای خود در این دوره بهبود بخشیم».

وی، درباره توجه به نخبگان قرآنی اضافه نمود: «حمایت‌های ما از نخبگان قرآنی و تشکیل انجمن‌ها و تشکل‌های قرآنی و حدیثی، پس از برگزاری این المپیاد آغاز می‌شود».

آخرین موضوعات ارسالی این تالار: