تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
صفحه 1 از 5 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 44
 1. #1

  ♥ミ♥ミ♥ ویژه نامه ولادت با سعادت امام رضــا علیه السلام ♥ミ♥ミ♥
  به گوش دل ندا آمد، که یار دلربا آمد
  به درد ما دوا آمد، رضا آمد، رضا(ع) آمد
  خدا داد آنچه را وعده،‌ بشد در ماه ذیقعده

  که آمد بهترین بنده، رضا آمد ، رضا آمد  ولادت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، آقا امام رضا علیه اسلام مبارکباد.

 2. صلوات و تشکر : 6


 3. #2  ميـــــلاد نـــــور


  در فضاى عالم امکان عجب غوغاستى
  کز زمین تا آسمان بزم طرب برپاستى


  هر کجا پا مى نهى ، باشد گلستان از سرور
  نغمه هاى بلبلان تا گنبد خضراستى


  نجمى از نجمه ، درخشان گشت کز نو رخش
  مهر و ماه آسمان را روشنى افزاستى


  از زمین تا آسمان بنگر صفوف قدسیان
  تهنیت گو بر نبىّ سلطان اَو اَدنى ستى


  حلم او چون مجتبى و در شجاعت چون حسین (ع )
  وز عبادت حضرت سجّاد (ع ) را همتاستى


  یادگار حضرت باقر (ع ) بود او از علوم
  صادق آسا صادق الوعد ، آن شه والاستى


  کاظم الغیط است مانند پدر موسى و نیز
  در لب جان بخش آن شه ، معجز عیسى ستى


  مأمن بیچارگان و یاور درماندگان
  وز عنایت شیعیان را ناجى فرداستى 4. صلوات و تشکر : 6


 5. #3  طلوع آفتاب هشتمین فروغ امامت
  حضرت امام رضا(ع) یکی از دوازده فروغ امامت است که معارف معنوی قرآن و عترت را در مواقع مقتضی به اصحاب و شاگردان خویش تعلیم می‏داد و زمانی در پاسخ به پرسش‏ها پرتو افشانی می‏فرمود و نیز از طریق مباحث علمی و احتجاجات عقیدتی، کلامی و برهانی افاضه می‏فرمود، چنین برنامه هایی موجب گردید تا فرهنگ و اندیشه اسلامی، غنی و پربار گردد، باورها و ارزش‏های دینی صیانت شود. آن ستاره هشتم هدایت از عمده‏ترین پایه‏های دیانت و جوشان‏ترین چشمه‏های حکمت و یقین به شمار می‏رود که اسرار نبوت، ودایع رسالت و امامت بعد از پدر بزرگوارش حضرت امام کاظم(ع) به ایشان انتقال یافت. حضرت علی بن موسی‏الرضا(ع) فرزند پیشوای پاک و پارسایی است که در فرصت‏های مقتضی به رغم اختناق، فشارهای سیاسی و توطئه‏های گوناگون خلفای خلافکار معاصرش، به نشر احکام و معارف الهی پرداخت و میراث گرانقدری از فرهنگ سترگ اهل بیت(ع) را در دسترس علاقه‏مندان، در اعصار بعد قرار داد.
  صبر، شجاعت، عبادت و تقوای امام هفتم و در یک کلام شخصیت ملکوتی آن حضرت در حدّی بوده است که در زمان خود کسی در برتری مقام ورع و معنویت آن وجود بابرکت هیچ گونه تردیدی نداشت. رنج‏های طاقت فرسایی که امام موسی کاظم(ع) در راه دفاع از اسلام و مبارزه با باطل متحمل گردید اشتیاق و رسالت ایشان را در جهت گسترش حق‏طلبی و حراست از اعتقادات آسمانی نشان می‏دهد.
  مقام علمی و شخصیت معنوی امام رضا(ع) نیز مورد تأیید دوستان و دشمنان بوده و می‏باشد در زمانی که برخی علمای درباری و سیاستمداران منحرف در صدد آن بودند تا در فرهنگ اسلامی خدشه وارد نمایند آن بدر منیر با تعلیمات الهی راه اجداد و نیاکان و پدر پرهیزگارخویش را استمرار بخشید و موازین دینی ناب را از گزند انحراف و زوال رهانید و گام‏های ارزنده و مهمی در جهت تنویر افکار افراد جامعه و آشنایی مردم با چهره واقعی حکّام عباسی و نیز عدم مشروعیت آنان برداشت و لحظه‏ای از پرورش شاگردانی پرمایه، ارشاد مردم، دفاع از حریم حق و مقاومت در برابر باطل، غفلت ننمود و سرانجام در این مسیر به شهادت رسید.

 6. صلوات و تشکر : 6


 7. #4  اي پسر فاطمه، نور هدي
  سبزترين باغ بهار خدا
  با تو دل از غصه رها مي شود
  پاکتر از آينه ها مي شود
  اي گل گلزار خدا، يا رضا
  آينه ي قبله نما يا رضا

  ميلاد هشتمين امام، هفتمين قبله و دهمين کشتي نجات
  آقا امام رضا (علیه السلام) بر شما مبارکباد


 8. صلوات و تشکر : 6


 9. #5  یازدهم ذی القعده، سالروز میلاد با برکت پیشوای هشتم، خورشید تابان آسمان پرنور ایران، غریب آشنا، نگین خراسان، شهد شیرین مشهد، حضرت امام رضا علیه‏السلام است. در این روز دیدگاه رنجور و خسته امام موسی بن جعفر علیه‏السلام ، به چهره دلربا و جمال نورانی فرزند نورسیده‏اش روشن شد و صبح سپید را از پس پرده شب تاریک نوید داد. در روز جشن و سرور اهل بیت پیامبر اکرم صلی ‏الل ‏علیه‏ و‏آله ، سر بر آستان باعظمت حضرتش می‏ساییم و ذرات غبار حرم پاکش را توتیای چشمان خود می‏کنیم.

 10. صلوات و تشکر : 6


 11. #6  امام رضا علیه‏ السلام در یک نگاه

  وجود مقدس امام رضا علیه‏السلام در سال شهادت جد بزرگوار خود امام صادق علیه‏السلام به دنیا آمد. ایشان در دامن پرمهر و محبت پدر و مادر پاک دامن خود، مراحل رشد و شکوفایی جسمی و روحی را پشت سر گذاشت. امام رضا علیه‏السلام مدت 35 سال از امامت پدر بزرگوار خود را درک کرد و از محضر نورانی حضرتش بهره ‏مند شد. آن حضرت از 35 سالگی امامت امت اسلامی را به عهده گرفت و در 55 سالگی به شهادت رسید.


 12. صلوات و تشکر : 5


 13. #7  ازدواج

  تاریخ ازدواج امام رضا علیه‏ السلام به درستی معلوم نیست، ولی همسر گرامی حضرت، سبیکه یا خیزران، از زنان با فضیلت عصر خود بود. در عظمت شأن و مقام ایشان همین بس که امام کاظم علیه‏ السلام به یزید سلیط امر کرد سلام حضرت را به ایشان برساند. نیز امام جواد علیه‏ السلام تنها فرزند امام رضا علیه‏ السلام از ایشان متولد شده است.

 14. صلوات و تشکر : 5


 15. #8  موقعیت امام در مدینه

  امام رضا علیه‏السلام ، هفده سال از امامت بیست ساله خود را در شهر مدینه و در کنار اهل بیت خود سپری، و از آنجا امت اسلامی را رهبری و هدایت کرد. حضرت، شاگردان پدر را به دور خود جمع کرده، به تدریس و تکمیل حوزه علمیه جد بزرگوارش امام صادق علیه‏السلام پرداخت و در این راستا، گام‏های استواری برداشت. موقعیت امام رضا علیه‏السلام در مدینه، همه دانشمندان و شخصیت‏های سیاسی و اجتماعی حجاز را تحت الشعاع قرار داده بود. ایشان در تمام شئون مادی و معنوی، پناهگاه و مرجعی برای مردم به شمار می‏آمد. وجود مقدس امام رضا علیه‏السلام خود در این باره به مأمون فرمود: «اینکه من در اینجا ولیعهد شده‏ام، از نظرم هیچ بر موقعیتم نیفزوده است؛ زیرا من در مدینه، در جایگاهی بودم که نامه‏ام به مشرق و مغرب حکومت اسلامی می‏رفت. در آنجا هیچ کس عزیزتر از من بود و هر کس حاجتی داشت، آن را از من می‏طلبید و من هم تا حد توان نیازهای نیازمندان را تأمین می‏کردم».

 16. صلوات و تشکر : 5


 17. #9  عصر هارون

  امام رضا علیه‏السلام پس از شهادت پدر بزرگوار خود، در سال 183 قمری، به امامت رسید. مدت امامت ایشان بیست سال بود که ده سال از آن در دوران هارون الرشید گذشت. این مدت، دوران آزادی نسبی فعالیت‏های فرهنگی و علمی امام رضا علیه‏السلام به شمار می‏رود؛ زیرا هارون در این مدت چندان با حضرت کاری نداشت و ایشان آزادانه به فعالیت‏های خود ادامه می‏داد. امام رضا علیه‏السلام ، در این دوره توانست شاگردانی را تربیت و علوم و معارف اسلامی را توسعه دهد. مهم‏ترین علت کاهش فشار از طرف هارون، نگرانی وی از عواقب شهادت امام کاظم علیه‏السلام بود؛ زیرا اگر چه هارون تلاش فراوانی برای پنهان کردن این جنایت به عمل آورد، اما سرانجام راز این جنایت بزرگ فاش شد و باعث نفرت مردم از هارون گردید. امام رضا علیه‏السلام هم از این فرصت استثنایی استفاده کرده، امامت خود را آشکار ساخت.

 18. صلوات و تشکر : 5


 19. #10  امام رضا علیه ‏السلام و امین

  با درگذشت هارون ‏الرشید در سال 193 قمری در شهر طوس، فرزندش امین به خلافت رسید و به مدت پنج سال زمام امور کشورهای اسلامی را به دست گرفت. در این دوران، برخوردی میان امام رضا علیه‏السلام و مأموران عباسی صورت نگرفته است؛ زیرا دستگاه خلافت عباسی، گرفتار اختلاف‏های داخلی و نبردهای امین و مأمون عباسی بر سر خلافت بود و فرصتی برای آزار و اذیت علویان به ویژه امام رضا علیه‏السلام نداشت. امام، در فاصله سال‏های 193 تا 198 قمری که مصادف با حکومت امین بود، از آزادی نسبی برخوردار بود و توانست با استفاده از این فرصت، کارهای ناتمام پدران بزرگوار خود را سر و سامان داده، خدمات علمی و فرهنگی زیادی به امت اسلامی عرضه کند.

 20. صلوات و تشکر : 5


صفحه 1 از 5 123 ... آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 10
  آخرين نوشته: 1392/05/02, 12:32 بعد از ظهر
 2. ♥ミ♥ミ♥ اشعار قرآنی ♥ミ♥ミ♥
  توسط quranic در تالار شعر و ادبیات
  پاسخ: 12
  آخرين نوشته: 1391/04/29, 06:40 قبل از ظهر
 3. پاسخ: 19
  آخرين نوشته: 1390/08/21, 07:50 قبل از ظهر
 4. ミ♥ミ♥ اشعـار نمــاز ミ♥ミ♥
  توسط سوگند در تالار شعر و ادبیات
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 1390/07/25, 09:37 قبل از ظهر
 5. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 1389/10/18, 12:39 قبل از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •