نخستين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن عراق با نام «نصرة القرآن الكريم»(ياری قرآن كريم) در حالی به كار خود پايان داد كه نمايندگان جمهوری اسلامی ايران در رشته حفظ و قرائت اين رقابت‌ها مقام دوم را كسب كردند.

به گزارش خبرگزاری شهر مجازی قرآن «رعد عدنان شذر الناصری»، مدير مؤسسه دارالقرآن الكريم شهر ناصريه عراق، با اعلام اين خبر گفت: در مراسم اختتاميه مسابقات بين‌المللی قرآن عراق، «عبدالفتاح الطاروطی»، داور و قاری بين‌المللی قرآن مصر و همچنين عضو كميته داوری اين رقابت‌ها، به قرائت آياتی از قرآن كريم پرداخت.

در روز پايانی اين مسابقات، «اسامه عبدالحمزه الكربلايی» از عراق، «حسين يزدان‌پناه» از جمهوری اسلامی ايران، «زكريان عثمان حمامه» از الجزاير، «كمال‌الدين صمداف» از تاجيكستان و «خالد محمد حنفی» از مصر در رشته قرائت اين دوره از رقابت‌ها با يكديگر به رقابت پرداختند و در رشته حفظ قرآن كريم نيز، «علی رضازاده جويباری» نماينده ايران و «سيد‌مهدی» و «حسام مرزوك»، به ترتيب به‌عنوان نمايندگان عراق و تونس رقابت كردند.

در پايان فينال اين مسابقات، اسامه عبدالحمزه از عراق رتبه نخست رشته قرائت اين رقابت بين‌المللی را كسب كرد و حسين يزدان‌پناه، نماينده كشورمان و خالد محمد حنفی از مصر به ترتيب دوم و سوم شدند و كمال‌الدين صمد‌اف از تاجيكستان و زكريا عثمان حمامه از الجزاير نيز مقام‌های چهارم و پنجم را كسب كردند.

در رشته حفظ اين رقابت‌ها نيز سيد‌مهدی از عراق، علی رضازاده جويباری از ايران و حسام مرزوك از تونس نيز به ترتيب به عنوان نفرات اول تا سوم انتخاب و معرفی شدند.

مسئولان برگزاری رقابت‌ها جوايزی نقدی و غير نقدی، يك جلد كلام الله مجيد و لوح تقدير ويژه مسابقات را به برترين‌ها اهدا و در ادامه مراسم شيخ «باسم العابدی»، رئيس كميته داوری اين دوره از رقابت‌ها از عراق و «مازن الساعدی» از ديگر مسئولان مسابقه برای حاضران سخنرانی كردند.

نخستين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن عراق با عنوان «نصرة القرآن الكريم»(حمايت از قرآن) سوم تا هفتم مهرماه به همت دفتر آيت‌الله العظمی شهيد سيدمحمدباقر صدر و با حضور نمايندگان 16 كشور عربی و اسلامی از جمله جمهوری اسلامی ايران در سالن كنفرانس‌های «صدر» شهر «كاظمين» عراق برگزار شد.

برگزاركنندگان اين رقابت به نفر اول رشته قرائت جايزه‌ای نقدی به ارزش 4 ميليون دينار عراقی، به نفر دوم 3 ميليون دينار و به نفرات سوم تا پنجم نيز به ترتيب دو ميليون و پانصد هزار دينار، يك ميليون و 250 هزار دينار و يك ميليون دينار اهدا كردند.

جايزه نفر اول رشته حفظ نيز چهار ميليون دينار عراقی بود.

منبع:ایکنا