تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  گسستن وسائل و رابطه ها  در قرآن مىخوانيم: مردم در قيامت به طور فردى مبعوث مىشوند،(469) و مراد از فرد بودن آن است كه هيچ قدرت و نيرويى قادر بر كمك رسانى نيست.(470) در توضيح اين حقيقت مىگوييم: تمام اسباب و وسائلى كه در دنيا به كمك انسان مىآيد، در آخرت هيچ گونه كارايى براى او نمى تواند داشته باشد از جمله:
  1 رشوه، هديه و غرامت

  در دنيا گاهى انسان با هديه و غرامت خود را از گرفتارى نجات مىدهد، امّا در قيامت چنين نيست. قرآن مىفرمايد: لا يُؤاخِذ مِنها عَدلٌ(471) در قيامت به جاى كفر و بى دينى و گناهان، بدل و غرامت و بازخريد در كار نيست.
  2 رابطه وپارتى

  يهود عقيده داشتند كه چون نياكانشان پيامبرند، از اين رابطه و پارتى استفاده كرده و در آخرت از عذاب معاف خواهند بود، امّا قرآن مىفرمايد: لا يُقبَلُ مِنها شَفاعَة هيچ شفاعتى در مورد آنان پذيرفته نيست.(472)
  3 عذرخواهى

  در دنيا گاهى عذرخواهى واظهار ندامت وتقاضاى عفو و بخشش مىتواند وسيله نجات باشد، امّا در قيامت هرگز. قرآن مىفرمايد: لايَنفَعُ الَّذينَ ظَلَمُوا مَعذِرَتُهُم (473) در قيامت عذرخواهى ستمگران بى فايده است.
  4 وابستگى و پيوندها:

  ستمگرانى كه به واسطه محبّت و وابستگى به معبودهاى غير الهى چند روزى بر مردم ستم كردند، در آخرت تا عذاب الهى را مىبينند، منكر اين پيوندو دوستى ها شده واز معبودها وپيروان خود انزجار مىجويند، قرآن مىفرمايد: تَقَطَّعت بِهِمُ الاَسبابُ(474) ديگر سودى ندارد، زيرا تمام اسباب در آن روز به كلّى قطع ودستشان از همه جا كوتاه است.
  5 يارى خواستن

  گاهى انسان در دنيا به خدمتكاران و زيردستان خود كمك كرده و يا فريادرس ديگران بوده و يا به يارى ديگران دلبسته بوده است، امّا در قيامت هرگز چنين نيست و هيچ كس نمى تواند به نياز زير دست و فرو دست خود پاسخ دهد. يَومَ لايُغنِى مَولىً عَن مَولىً شَيئاً(475)
  6 حيله و نيرنگ

  در دنيا گاهى ممكن است كارها با حيله و فريب و توطئه پيش رود، (البتّه براى مدّت كوتاهى) امّا قرآن مىفرمايد: يَومَ لايُغنِى عَنهُم كَيدُهُم شَيئاً(476) در قيامت هرگز مكر وحيله كوچك ترين اثرى در نجات انسان ندارد.
  7 فديه

  در دنيا گاهى انسان براى رهايى از زندان و گفتارى، مايل است كه مال و چيز با ارزشى را به عنوان فداء بدهد، ولى در قيامت هرگز پذيرفته نمى شود. فَاليَومَ لايُؤخَذُ مِنكُم فِديَة (477)
  آرى، در آن روز براى رهايى هيچ گونه فدايى پذيرفته نمى شود، هرچند بسيار زياد و بزرگ باشد، زيرا قرآن مىفرمايد: لَو اءنّ لَهم ما فِى الاَرضِ جَميعاً ومِثلَهُ مَعَه لِيَفتَدوا بِهِ مِن عَذابِ يَومِ القِيامَةِ ما تُقُبِّلَ مِنهُم وَ لَهُم عَذابٌ اَليمٌ(478) اگر فرض كنيد تمام آنچه روى زمين است از اموال و معدن ها وخانه ها، بلكه دوبرابر آن را با خود داشته باشيد و همه آن را براى نجات خود بدهيد، پذيرفته نمى شود. آرى، در آن روز انسان تنها خودش به گروگان گرفته مىشود.
  8 مال و فرزند

  در آيات متعدّد قرآن مىخوانيم كه در قيامت مال و فرزند مفيد نيست، يَومَ لايَنْفَعُ مالٌ و لا بَنونَ(479) و تنها قلب سالم و عمل صالح كارآيى دارد و به درد انسان مىخورد و به فرموده تفسير الميزان هر گونه ارزش مادّى و اعتبارى كه در دنيا كارگشايى دارد، در آنجا كاربردى نخواهد داشت.
  9 نسبت و قرابت

  در قيامت خويشاوندى و فاميل نيز كوچك ترين اثرى در نجات انسان ندارد، نه پدر مىتواند فرزندانش را يارى دهد و نه فرزند پدر را. لا يَجزى والِدٌ عَن وَلَدِهِ و لامَولودٌ هُوَ جازٍ عَن والِدِه شَيئاً(480) و نه بستگان در آنجا كاربردى دارند، لَن تَنفَعُكُم اَرحامُكُم (481) و خلاصه هيچ گونه نَسَب و قرابت و بستگى فاميلى اثرى نخواهد داشت. فَلا اَنسابَ بَينَهُم (482)
  آنها نه تنها به فرياد يكديگر نمى رسند، بلكه بخاطر گرفتارى هاى شخصى، از يكديگر نيز فرار مىكنند. چنانكه قرآن مىفرمايد: يوم يَفِرُّ المَرءُ من اءخيه و اُمِّهِ و اءبِيه و صاحِبَتِهِ و بَنِيه (483) روز قيامت روزى است كه انسان از برادر و مادر و پدر و همسر و فرزندانش فرار مىكند.
  منبع:تبيان

 2. صلوات و تشکر


موضوعات مشابه

 1. رئیس سابق موساد: آمریکا و انگلیس از قطر
  توسط 90133081 در تالار اخبار
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1392/04/17, 08:31 قبل از ظهر
 2. پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 1391/10/27, 08:02 بعد از ظهر
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1391/04/02, 11:19 بعد از ظهر
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/11/26, 12:54 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •