تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 27
 1. #1

 2. صلوات و تشکر : 2


 3. #2

  روش های تربیتی انبیا در قرآن
  روش هاى تربيتى انبياء در قرآن
  نویسنده : موسوى - سيد ابوالقاسم مقطع : كارشناسى ارشد
  استاد راهنما: مهدوى راد - محمدعلى
  رشته : علوم قرآنى و حديث
  تعداد صفحات : 179
  سال دفاع : 1385-00-00
  مرکز آموزشی: دانشگاه علوم اسلامى رضوى
  کلید واژه: تربيت، انبياء، ويژگى هاى مربّى
  موضوعات : معارف قرآن->پيامبر شناسي->نبوت عامه->وظايف پيامبران چکیده:
  بررسى روش هاى انبياء در تربيت افراد جامعه از ديدگاه قرآن كريم است.
  نويسنده در فصل نخست اين رساله، به تبيين معناى لغوى و اصطلاحى تربيت از ديد لغت شناسان و مفسران و نيز بيان جايگاه تربيت در آموزه هاى دينى پرداخته و در فصل دوم اهداف تربيتى انبياء را در قرآن بررسى نموده كه عبارت اند از: تفكر و تعقل، تقوا، عدالت، حكمت، عبادت، تزكيه، اتحاد، و تقرّب به خدا. فصل سوم به ارزيابى ويژگى هاى مربّى اختصاص دارد از جمله: خودساختگى، انگيزه الهى، دلسوزى، صبر و استقامت، مخاطب شناسى، و صداقت و صراحت. در فصل چهارم بايستگى ها و شايستگى هاى تربيت را مطرح نموده و در فصل آخر روش هاى تربيتى انبياء را مورد بحث قرار داده كه عبارت اند از: اسوه سازى، عبرت از گذشتگان، دعوت به تعقل، انذار و تبشير، يادآورى نعمت ها، تعظيم شخصيت متربّى، تقويت محبت، پاداش و تنبيه، توجه دادن به معاد، تربيت عملى، تذكّر، تحريك ايمان، آزمايش و ابتلا، توبه، و استفاده از قالب هاى مؤثر همچون تمثيل و تشبيه.

 4. صلوات و تشکر : 2


 5. #3

  نگرشي بر مكتب جامعه‌شناسي قرآن مجيد
  عنوان : نگرشي بر مكتب جامعه‌شناسي قرآن مجيد نويسنده : محسن نصري
  سال : 78-77
  استاد : دكتر مجيد كارشناس
  دانشگاه : دانشگاه آزاد اسلامي واحد دهاقان
  موضوع : در اين رساله ذيل عنوان «نگرشي بر مكتب جامعه‌شناسي قرآن مجيد» بر آن بوديم كه به تبيين ديدگاههاي قرآن مجيد در خصوص «جامعه» و « قوانين اجتماعي» حاكن بر آن بپردازيم. لذا به طرح پرسشهايي پرداختيم و با بهره‌گيري از «‌آيات قرآن مجيد» به پاسخ‌دهي آنها همت گمارديم. در اين راستا در بخش اول،‌ تحت عنوان «‌شناخت‌شناسي در قرآن مجيد»، از «روش وحياني» بعنوان يك روش علمي شناخت ياد نموديم و بيان كرديم كه با توجه به «‌موضوع» و «هدف» در «علم جامعه‌شناسي»‌مي‌توان از «روش وحياني» كه همان بهره‌برداري از آيات قرآن مجيد مي‌باشد، براي كشف «قوانين اجتماعي» بهره‌برد. در بخش دوم، تحت عنوان «انسان‌شناسي در قرآن مجيد»‌، در اهميت و نقش پيش فرضهاي انسان شناختي در جامعه‌شناسي نكاتي را مطرح و از اين رو «انسان» از ديدگاه قرآن مجيد را تبيين نموده و ماهيت «ازويي» و «بسوي اويي» انسان در سه مرحله قبل از دنيا، دنيا و پس از دنيا را تشريح كرده‌ايم. در بخش سوم، تحت عنوان « مباني جامعه‌شناسي در قرآن مجيد»،‌منشاء‌ حيات اجتماعي را «فطرت» مطرح نموده و تركيب جامعه را « تركيب انساني» دانسته كه «اصالت فطرت» از ديدگاه قرآن مجيد،‌مشخص كننده دو گرايش فردي و اجتماعي در حيات دنيوي انسانها مي‌باشد. سپس به اثبات «‌قانونمندي جامعه شناسي‌ در قرآن مجيد»،‌تعدادي از قوانين اجتماعي را از آيات قرآن‌مجيد استخراج نموديم كه در قالب مباحثي از قبيل:«جامعه‌شناسي دين»، «‌جامعه شناسي ولايت»،‌«جامعه‌شناسي توسعه»،«‌جامعه‌شناسي انحطاط»‌،« جامعه‌شناسي طبقات اجتماعي»‌ و « جامعه‌شناسي جهاد»‌ ارائه گرديده است. بنابراين «مكتب جامعه‌شناسي قرآن مجيد» قادر است كه حقيقت «جامعه» و‌ « قوانين اجتماعي»‌ آن را در اختيار بشريت قرار دهد تا با استفاده از اين قوانين مهندسي اجتماعي و به تعبيري«جامعه‌سازي» امكان‌پذير گردد و «حيات طيبه»‌ كه مصداق عيني «‌جامعه انساني»‌مي‌باشد، هويدا گردد.

 6. صلوات و تشکر : 3


 7. #4

  تفسير قرآن در نهج‌البلاغه
  عنوان : تفسير قرآن در نهج‌البلاغه
  نويسنده : عباس حسن‌پور
  سال : 81-80
  استاد : دكتر عباس همامي
  دانشگاه : دانشگاه آزاد اسلامي تهران
  موضوع : . پژوهش: بررسي، شناسائي، استخراج و تطبيق خطبه‌ها، نامه‌ها و حكمتهاي متن نهج‌البلاغه با آيات قرآن مجيد از لحاظ محتوا و تشبيهات كلامي و طبقه‌بندي موضوعي آنها با شرح مختصري از مفاهيم لغوي كلمات. 2. روش نمونه‌گيري افراد نمونه از نظر تعداد جنس و غيره: ابتدا مطالعه تاريخچه نهج‌البلاغه و مصنف آن (سيد رضي ره) و نيز شروح مختلفي كه در اين خصوص نگاشته شده است. 3. روش پژوهش: با استفاده از روش كتابخانه‌اي و كتب معتبر موجود و با بهره‌مندي از نظريات ثمربخش و ارزنده استاد محترم راهنما و مشاور، تحقيق شكل گرفته است. 4. ابزار اندازه‌گيري: بررسي نظري و تحليلي تفسير قرآن در نهج‌البلاغه. 5. طرح پژوهش: پس از جمع‌آوري مطالب مربوطه به بررسي و انطباق آيات، كلمات و موضوعات مشترك با استفاده از قرآن مجيد و متن نهج‌البلاغه و ترجمه سيد رضي (ه) به همراه استفاده از كتب نوشته شده در اين مورد پرداخته شده است. 6. نتيجه كلي: بطور كلي مي‌توان نتيجه گرفت كه انطباق و مقايسه‌‌ آيات قرآن كريم با سخنان گرانقدر حضرت علي‌(ع) در نهج‌البلاغه و ارتباط مسقيم و غيره مستقيم و نيز مطالب يكسان و گوناگون آن، ما را به بصيرت و آگاهي بيشتري در زمينه‌هاي تفسيري مي‌رساند.

 8. صلوات و تشکر : 2


 9. #5

  مصلحان در قرآن
  عنوان : مصلحان در قرآن
  نويسنده : ياسر يوسفي
  سال : 1382
  استاد : استاد فروغي
  دانشگاه : دانشكده علوم قرآني ملاير
  موضوع : در فصل اول ابتدا مقدمه كوتاهي در اين زمينه آورده شده است و هدف از تحقيق ـ پيگيري علاقمندي شخص در رابطه با موضوع. پس از مطالعات مقدماتي و مدون كردن انگيزه‌ها :‌پرسشها و فرضيات زير در قالب دسته‌بندي حاضر پيگيري شد و آنچه در پي خواهد آمد پاسخي است بر اين پرسشها و پيگيري فرضيات ارائه شده . 1ـ مصلحان(ع) و فرق آنها با پيامبران(ع) 2ـ مصلحان 3ـ مصلحاني كه در قرآن از آنها ياد شده به همراه ، اطلاعات ارائه شده از آنها در قرآن 4ـ آنچه در مورد مصلحان در تفاسير و تواريخ ديگر آمده است . روش به صورت كتابخانه‌ايي و اسنادي بوده است . فصل چهارم در 5 بخش تنظيم شده است . بخش اول: مصلحان و تفاوت آنها با پيامبران . بخش دوم: مصلحان و مردم، بخش سوم : مصلحان در قرآن و آيات و تفاسير مربوط به آنها ، بخش چهارم : اقدامات مصلحان ، بخش پنجم: مقايسه آنچه قرآن درباره مصلحان آورده با آنچه در تواريخ در مورد برخي از آنها موجود است و در فصل پنجم :‌نتايج به دست آمده، مصلحان در فاصله آمدن پيامبر بزرگ يا دنباله را آنها بودند و يا به عنوان زمينه‌ساز پيامبر جديد سعي در آماده‌سازي افكار عمومي دانشمند كه نتيجه اقدامات آنها برابر آنچه در قرآن شريف آمده است ،‌داستانهايي بدست جهت آموزان ، حذف مشترك مصلحان با پيامبران در ساختن جامعه‌اي آرماني و گسترش عدالت اجتماعي ايجاب مي‌نمود، كه با تلاش خستگي ناپذير در فعاليت فرهنگي،‌نظامي و غير هم در راه محو ظلم و باورهاي غلط و اوهام بكوشند كه تلاش و پايندگي ، رمز موفقيت اين افراد بوده است . برابر آنچه در قرآن كريم مي‌خوانيم مصلحان قرآني پا به پاي مردم در ميان مردم مثل آنها با تحمل مشكلات جامعه در رفع مشكلات مردم كوشيده‌اند . در تحقيقات تاريخي بسياري از آنچه در قرآن آمده است به وسيله محققان يافته و تطبيق شده است و حتي برخي از اين تحقيقات باورهاي گذشته را در تفسير برخي از آيات قرآني باطل نموده است كه حقانيت و اصالت كورش به عنوان ذوالقرنين يكي از آنها است .

 10. صلوات و تشکر : 2


 11. #6

  رابطه انسان و شيطان در قرآن
  عنوان : رابطه انسان و شيطان در قرآن
  نويسنده : جواد مي‌آبادي
  سال : 1382
  استاد : اميري
  دانشگاه : دانشكده علوم قرآني ملاير
  موضوع : فصل اول: اين فصل دربرگيرنده قسمتهاي مختلفي است كه عبارتند از : مقدمه،‌بيان مسئله، هدف تحقيق ، فرضيات و تعريف مفاهيم و اصطلاحات ،‌فصل دوم : در اين فصل با روش كاربراي دستيابي به نتايج مورد نظر تحقيق اشنا مي‌شويد كه شامل قسمتهايي مختلف است كه عبارتند از: طرح پژوهش،‌فنون تحقيق و طرح زمان اجرايي، فصل چهارم: در اين فصل به تجزيه و تحليل مطالب مورد نظر پرداخته مي‌شود و به پاسخگويي و دستيابي به فرضيه‌هايي كه در فصل اول مطرح شده است فصل چهارم در نه بخش دسته‌بندي و نوشته شده است كه به ترتيب عبارتند از : بخش اول، واكنش شيطان در رابطه با خلقت انسان . بخش ششم : راههاي نفوذ شيطان در وجود امثال . بخش هفتم : فرجام پيروي از شيطان ، بخش هشتم : برخورد شيطان با انسانهاي گمراه شده توسط او در قيامت بخش نهم: راهها نجات از دام شيطان ، فصل پنجم ، در فصل پنجم، با بهره‌گيري از مطالب جمع‌آوري شده در پروژه به نتيجه‌گيري و استتاج مي‌پردازيم و در اين فصل به منبع مأخذ و ضمائم پرداخته شده است . هدف اصلي نامبرده اين بوده كه به انسان بفهماند در قرآن شيطان براي استان معرفي شده و راه مبارزه با آن بيان شده است . روش اجرا ايشان از روش كتابخانه‌ايي به صورت فيش‌برداري استفاده نمود. نتيجه : شيطان هم باعث ضلالت انسان است و هم باعث هدايت آن لذا با توجه به آيات قرآن كه براي ما آن را معرفي نموده است . پيوسته بايد،‌شيطان مبارزه نمود چرا كه شيطان خوب مي‌تواند انسان را اسير خود نمايد . ايشان در اين تحقيق به صورت كامل ،‌راههاي مبارزه با شيطان، خوب شيطان ،‌راههاي نجات از دام شيطان را بيان نموده است .

 12. صلوات و تشکر : 2


 13. #7

  ترجمه و نقد کتاب «شبهات حول القرآن و تنفیدها» تا انتهای باب سادس
  ترجمه و نقد کتاب «شبهات حول القرآن و تنفیدها» تا انتهای باب سادس


  نویسنده : مهدی لسانی
  مقطع : کارشناسی ارشد
  استاد راهنما: دکتر مؤدب
  رشته : علوم قرآن و حدیث
  تعداد صفحات : 252
  سال دفاع : 1386-00-00
  مرکز آموزشی: دانشگاه قم ـ دانشکده الهیات و معارف اسلامی
  کلید واژه: شبهات قرآنی، غازی عنایت
  موضوعات : علوم قرآن->قرآن شناسي->ويژگي هاي قرآن
  چکیده:
  ترجمه و نقد بخشی از کتاب «شبهات حول القرآن و تنفیدها» اثر غازی عنایت است.
  نویسنده در این پژوهش ضمن ترجمه شش باب اول، کتاب فوق را از جهت شکلی و محتوایی مورد بررسی قرار داده و ضمن تکمیل پاسخ‌های نویسنده، در موضوع جمع و نگارش قرآن و آیات مکی و مدنی، دیدگاه‌های وی درباره شیعه و موضوع نزول قرآن بر هفت حرف را نقد نموده است. این پایان‌نامه در سه فصل تنظیم شده است که فصل اول کلیات بیان شده،‌ در فصل دوم ترجمه کتاب مذکور ارائه شده، و فصل دیگری به تحلیل و نقد پاسخ‌های دکتر عنایت به شبهات اختصاص یافته است. نویسنده در پایان چنین نتیجه می‌گیرد که کتاب مذکور در دسته‌بندی شبهات، ذکر مصادیق و پاسخگویی موفق بوده و در میان آثار مشابه، جامعیت بیشتری داشته است؛ اما عدم توجه کافی به مبانی و روش‌های کلام جدید و ریشه‌یابی نکردن شبهات از نقاط ضعف این کتاب است.

 14. صلوات و تشکر : 2


 15. #8

  نقش امام‌ صادق در تفسیر قرآن بررسی شد
  نقش امام جعفر صادق‌(ع) در تفسیر قرآن کریم، در یک پایان‌نامه دانشجویی دانشگاه چمران اهواز ‌ بررسی شد.


  به گزارش خبرگزاری رسا در اهواز‌ به نقل از روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، رقیه رضایی، دانشجوی مقطع کارشناس‌ ارشد رشته قرآن و حدیث دانشکده الهیات و معارف اسلامی این دانشگاه، پایان‌نامه خود را با موضوع «نقش امام‌صادق(ع) در تفسیر قرآن» ارائه کرد.


  در چکیده‌ این پایان‌نامه آمده است: تفسیر قرآن کریم، تبیین و شرح و توضیح و پرده‌برداری از آیات را بر عهده دارد و تلاش مفسران واقعی در جهت روشن ساختن کلام خداوند بوده و هست، با توجه به این‌که پیوندی عمیق و ناگسستنی میان اهل‌بیت(ع) یعنی مفسّران راستین قرآن کریم و این کتاب مقدس وجود دارد و در حقیقت چنین پیوندی نماد روشن و مسلمی از برخی از احادیث پیامبر اکرم(ص) همچون حدیث ثقلین، حدیث سفینه و جز آن است.

  آن بزرگواران به عنوان حاملان و وارثان قرآن کریم مهم‌ترین و ارزشمندترین تفاسیر را از آیات قرآن بر جای نهاده‌اند که به روایات تفسیری مشهور گشته‌اند و از منابع مهم تفسیر قرآن به شمار می‌آیند.

  در ادامه چکیده پایان‌نامه نقش امام‌صادق(ع) در تفسیر قرآن بیان می‌شود: بخش زیادی از آن روایات منقول از امام‌جعفرصادق(ع) است که یکی از امامان معصوم و عضوی برجسته از خاندان پیامبراکرم(ص) است. این دسته از روایات در رایط و موقعیت‌های مختلف بیان شده و روش‌های تفسیری متفاوتی را به خود اختصاص داده است.

  رضایی در ادامه این پایان نامه خود، نوشته است: مثلاً برخی از این روایات درصدد بیان معنایی واژگان آیه بر آمده‌اند و برخی دیگر بیان‌گر مصادیق مختلف اعم از کلی و جزئی و یا عام و خاص بوده‌اند و نیز برخی دیگر اشاره به تأویل باطنی معنای آیات دارد و گروهی نیز اشاره به شرایط زمانی و مکانی مربوط به نزول آیات دارد که با شناخت انواع این روایات تفسیری فهم و درک معنای بسیاری از آیات قرآن کریم نیز آشکار می‌شود.

  وی در ادامه چکیده پایان‌نامه خود بیان می‌کند: امام صادق(ع) روش‌های مختلفی در تفسیر آیات قرآنی را به کار گرفته‌اند، گاه با یک تمثیل بسیار ساده مفهوم آیه را روشن ساخته و گاهی جریان تاریخی مربوط به آیه را کاملاً تبیین فرموده‌اند، لذا با توجه به همین روش‌های گوناگون تبیین و توضیح در مورد آیات قرآنی نقش عظیم آن امام همام در مقوله تفسیر قرآن کریم آشکار می‌گردد و هر صاحب مطالعه‌ دانا و علاقه‌مندی به تفسیر قرآن کریم مجذوب آن‌ها می‌شود.

  در این رساله‌ تلاش بر این بوده است که در حدّ توان روش‌های مزبور مورد بررسی قرار گیرد و با نقل نمونه‌هایی از آن‌ها، جایگاه امام‌صادق‌(ع) در تفسیر نمایان شود.

 16. صلوات و تشکر : 3


 17. #9

  آبروى و حيثيت موئمن در قرآن
  رحمتى كچو مثقالى, زهرا, كارشناسى ارشد الهيات و معارف اسلامى, گرايش علوم قرآن و حديث. دانشگاه آزاد اسلامى, واحد تهران مركزى.
  استاد راهنما: حجتى, سيد محمد باقر. 1376.
  در اين پايان نامه آبرو و حيثيت موئمن از نظر قرآن و احاديث و عقوبت مخدوش نمودن شخصيت او و ارتباط وحدت و انسجام جوامع انسانى با هتك حرمت از او مورد بررسى قرار گرفته و نتيجه گيرى شده است كه: آبرو و حيثيت موئمن چون جان او محترم و هتك حركت او مانند خونش حرام است. خداوند افرادى را كه درصدد مخدوش نمودن حيثيت موئمنين هستند در دو جهان خوار و ذليل مى سازد.

 18. صلوات و تشکر : 2


 19. #10

  آثار اجتماعى دين از ديدگاه قرآن كريم  عزيزى كيا, غلامعلى. كارشناس ارشد تفسير و علوم قرآنى. مركز آموزش و پژوهشى امام خمينى.
  استاد راهنما: رجبى, محمود. 1373.
  اين پايان نامه شامل دو بخش است: بخش اول كلياتى از آثار اجتماعى دين: نشانه هاى باورهاى دينى در رفتار اجتماعى, بينشهاى دينى درباره ى زندگى اجتماعى, مبارزه ى دين با عقايد خرافى, و گفتارى در اهميت اجتماع. بخش دوم نقش دين در تحولات اجتماعى: دامنه ى تحولات ناشى از دين, مراحل تحول دينى, شتاب تحولات دينى, نقش دين در روند تحولات, تغيير در مقررات و قوانين و سياست, ديدگاه دين درباره ى حكومت و هجرت, و كاركردهاى منفى دين.

 20. صلوات و تشکر : 2


صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. واکنش "دالایی لاما" به کشتار مسلمانان میانمار توسط بودایی ها
  توسط مهاجر در تالار واحد فرهنگی هنری - معاونت فرهنگی تربیتی
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 1392/06/29, 03:44 بعد از ظهر
 2. خاطره زیبای از شهید بابایی و ژنرال امریکایی
  توسط محمد حسین در تالار خاطرات جبهه و جنگ
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 1391/01/20, 12:43 قبل از ظهر
 3. زیبایی های الفبایی در قرآن
  توسط غلامعلی نوری در تالار زیبایی شناسی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/09/27, 06:01 بعد از ظهر
 4. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 1389/11/06, 05:40 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •