تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6
    ویرایش توسط quranic : 1390/04/13 در ساعت 11:55 بعد از ظهر

2. صلوات و تشکر

مناجات شعبانیه سماواتی

فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده

4. صلوات و تشکر

نقل قول نوشته اصلی توسط quranic نمایش پست ها
    مناجات شعبانیه 1-وَ اسْمَعْ دُعَائِی إِذَا دَعَوْتُكَ وَ اسْمَعْ نِدَائِی إِذَا نَادَیْتُكَ
    (خایا)چون تو را بخوانم دعاى مرا اجابت فرما و هرگاه تو را ندا كنم ندایم بشنو

2-وَ أَقْبِلْ عَلَیَّ إِذَا نَاجَیْتُكَ فَقَدْ هَرَبْتُ إِلَیْكَ وَ وَقَفْتُ بَیْنَ یَدَیْكَ مُسْتَكِیناً لَكَ مُتَضَرِّعاً إِلَیْكَ‏

و چون با تو مناجات كنم به حالم توجه فرما كه من بسوى تو گریخته‏ام و در حضور حضرتت ایستاده در حالى كه به درگاهت به حال پریشانى تضرع و زارى مى‏كنم

3-إِلَهِی إِنْ حَرَمْتَنِی فَمَنْ ذَا الَّذِی یَرْزُقُنِی وَ إِنْ خَذَلْتَنِی فَمَنْ ذَا الَّذِی یَنْصُرُنِی‏
    اى خدا اگر تو مرا از رزقت محروم سازى دیگر كه تواند مرا روزى دهد و اگر تو مرا خوار گردانى كه مرا یارى تواند كرد

4-إِلَهِی أَعُوذُ بِكَ مِنْ غَضَبِكَ وَ حُلُولِ سَخَطِكَ‏
    اى خدا به تو پناه مى‏برم از غضب تو و از ورود خشم و سخطت

5-إِلَهِی إِنْ كُنْتُ غَیْرَ مُسْتَأْهِلٍ لِرَحْمَتِكَ فَأَنْتَ أَهْلٌ أَنْ تَجُودَ عَلَیَّ بِفَضْلِ سَعَتِكَ‏
    اى خدا اگر من لایق رحمتت نیستم تو لایقى كه بر من از فضل و كرم بى‏پایانت جود و بخشش كنى

6-إِلَهِی إِنْ عَفَوْتَ فَمَنْ أَوْلَى مِنْكَ بِذَلِكَ‏
    اى خدا اگر تو مرا عفو كنى كه از تو سزاوارتر به عفو است‏

7-إِلَهِی قَدْ جُرْتُ عَلَى نَفْسِی فِی النَّظَرِ لَهَا فَلَهَا الْوَیْلُ إِنْ لَمْ تَغْفِرْ لَهَا
    خدایا من در توجهم به نفس خود بر خویش ستم كردم پس اى واى بر نفس من اگر تو او را نیامرزى

8-إِلَهِی لَمْ یَزَلْ بِرُّكَ عَلَیَّ أَیَّامَ حَیَاتِی فَلاَ تَقْطَعْ بِرَّكَ عَنِّی فِی مَمَاتِی‏
    اى خدا چنانكه لطف و احسانت در تمام مدت زندگی شامل حالم بود پس در مرگم مرا از احسانت محروم مساز

9-إِلَهِی كَیْفَ آیَسُ مِنْ حُسْنِ نَظَرِكَ لِی بَعْدَ مَمَاتِی وَ أَنْتَ لَمْ تُوَلِّنِی )تُولِنِی( إِلاَّ الْجَمِیلَ فِی حَیَاتِی‏

اى خدا چگونه مایوس از احسانت بعداز مردنم شوم و حال آنكه تو در تمام عمرم با من جز نیكى و احسان نكردى

10-إِلَهِی قَدْ سَتَرْتَ عَلَیَّ ذُنُوباً فِی الدُّنْیَا وَ أَنَا أَحْوَجُ إِلَى سَتْرِهَا عَلَیَّ مِنْكَ فِی الْأُخْرَى‏

اى خدا تو در دار دنیا گناهانم را از تمام خلق پنهان داشتى و من در آخرت به ستاریت از دنیا محتاجترم

11-فَلاَ تَفْضَحْنِی یَوْمَ الْقِیَامَهِ عَلَى رُءُوسِ الْأَشْهَادِ
    پس روز قیامت هم درحضور جمیع خلایق ‌مرا مفتضح ورسوامگردان

12-إِلَهِی جُودُكَ بَسَطَ أَمَلِی وَ عَفْوُكَ أَفْضَلُ مِنْ عَمَلِی‏
    خدایا جود و بخششت بساط آرزوى مرا گسترده و عفو تو بهتر از عمل من است

13-إِلَهِی لَوْ أَرَدْتَ هَوَانِی لَمْ تَهْدِنِی وَ لَوْ أَرَدْتَ فَضِیحَتِی لَمْ تُعَافِنِی‏
    اى خدا اگر تو اراده خوارى من داشتى به هدایت و احسانت سرافرازم نمى‏كردى و اگر مى‏خواستى مرا رسوا سازى در دنیا معافم نمى‏فرمودى

14-إِلَهِی مَا أَظُنُّكَ تَرُدُّنِی فِی حَاجَهٍ قَدْ أَفْنَیْتُ عُمُرِی فِی طَلَبِهَا مِنْكَ‏
    اى خداى من هرگز به تواین گمان نمى‏برم كه حاجتى كه به تو دارم و عمرم را در طلبش فانى كردم باز روان سازى

15-إِلَهِی إِنْ أَخَذْتَنِی بِجُرْمِی أَخَذْتُكَ بِعَفْوِكَ وَ إِنْ أَخَذْتَنِی بِذُنُوبِی أَخَذْتُكَ بِمَغْفِرَتِكَ‏
    اى خدا اگر مرا به جرمم مؤاخذه كنى از عفوتو می پرسم و اگر مرا به گناهانم بازخواست كنى تو را به مغفرتت باز خواست كنم

16-وَ إِنْ أَدْخَلْتَنِی النَّارَ أَعْلَمْتُ أَهْلَهَا أَنِّی أُحِبُّكَ‏
    و اگر مرا به آتش دوزخ برى اهل آتش را آگاه خواهم كرد كه من تو را دوست مى‏داشتم

17-إِلَهِی إِنْ كَانَ صَغُرَ فِی جَنْبِ طَاعَتِكَ عَمَلِی فَقَدْ كَبُرَ فِی جَنْبِ رَجَائِكَ أَمَلِی‏
    اى خدا اگر در مقابل طاعتت عملم اندك است در مقابل رجاء و امید به كرمت آرزویم بسیار است

18-إِلَهِی وَ قَدْ أَفْنَیْتُ عُمُرِی فِی شِرَّهِ السَّهْوِ عَنْكَ وَ أَبْلَیْتُ شَبَابِی فِی سَكْرَهِ التَّبَاعُدِ مِنْكَ‏

اى خدا عمرم را با درد و غفلت از تو فانى ساختم و جوانیم را در مستى دوری از توبفرسودم

19-إِلَهِی لَمْ یَكُنْ لِی حَوْلٌ فَأَنْتَقِلَ بِهِ عَنْ مَعْصِیَتِكَ إِلاَّ فِی وَقْتٍ أَیْقَظْتَنِی لِمَحَبَّتِكَ‏
    اى خدا من قدرتى كه از معصیت باز گردم ندارم مگر آنكه تو به عشق و محبت مرا بیدار گردانى

20-إِلَهِی أَقِمْنِی فِی أَهْلِ وَلاَیَتِكَ مُقَامَ مَنْ رَجَا الزِّیَادَهَ مِنْ مَحَبَّتِكَ‏
    اى خدا مرا در میان اولیاء خود مقام آنكس را بخش كه به امید زیاد شدن محبت توست

21-إِلَهِی هَبْ لِی كَمَالَ الاِنْقِطَاعِ إِلَیْكَ وَ أَنِرْ أَبْصَارَ قُلُوبِنَا بِضِیَاءِ نَظَرِهَا إِلَیْكَ‏
    اى خدا مرا انقطاع كامل بسوى خود عطا فرما و دیده‏هاى دل ما را به نورى كه به آن نور تو را مشاهده كند روشن‌ساز

22-إِلَهِی إِنْ كَانَتِ الْخَطَایَا قَدْ أَسْقَطَتْنِی لَدَیْكَ فَاصْفَحْ عَنِّی بِحُسْنِ تَوَكُّلِی عَلَیْكَ‏
    اى خدا اگر خطاهایم مرا نزد تو پست و خوار گردانیده بواسطه حسن اعتمادم به تو مراعفو كن

23-إِلَهِی إِنْ دَعَانِی إِلَى النَّارِ عَظِیمُ عِقَابِكَ فَقَدْ دَعَانِی إِلَى الْجَنَّهِ جَزِیلُ ثَوَابِكَ‏
    اى خدا اگر عقاب و انتقام تو مرا به آتش دوزخ خواند ثواب و عنایتت مرا بسوى بهشت ابد دعوت كرد . شیخ عباس قمی- مفاتیح الجنان

6. صلوات و تشکر

نقل قول نوشته اصلی توسط quranic نمایش پست ها
    درس هاي مناجات شعبانيه
    ماه شعبان، شميم رحمت خداست که نويد برپايي ميهماني بزرگ الهي را با خود آورده است. ماه شعبان را پيامبر اعظم ماه خود دانسته و مردم را به پاسداشت اين ماه فرا خوانده است. اين ماه بزرگ، افزون بر اين که روزهاي بزرگي را چون روز ولادت سيد الشهداء، امام سجاد، ابوالفضل العباس و روز عظيم نيمه شعبان روز ولادت امام زمان در بردارد، در واقع ماه آمادگي، مناجات و راز و نياز است. مناجات شعبانيه و فرازهاي استثنايي آن همين ويژگي را تاييد مي کند. مناجاتي بي نظير که بزرگان دين و اخلاق ما توصيف هاي منحصر به فردي از آن دارند. ميرزا جواد ملکي تبريزي، از بزرگان اهل عرفان و عمل چنين مي گويد: اين مناجات، مناجات معروفى است و اهلش بخاطر آن با ماه شعبان مأنوس شده و به همين جهت منتظر و مشتاق اين ماه هستند. اين مناجات شامل مطالب اساسى در مورد چگونگى معامله بندگان با خداى بزرگ بوده و آداب خواستن، دعا و طلب آمرزش از او را، آن گونه که شايسته است، بيان مى ‏کند و استدلال ‏هاى جالب توجهى جهت اميدوار شدن به درگاه خدا که با مناجات با او مناسب است، در بردارد و بروشنى، ملاقات، نزديکى و ديدن خدا را معنى مى ‏کند. اين مناجات بزرگى است و يکى از ارمغان هاى آل محمد(ص) است که بزرگى آن را کسى که قلب سالم و گوش شنوايى داشته باشد، درک مى‏ کند و اهل غفلت از درک فوايد و نورهاى آن بى‏ بهره ‏اند.

در مناجات شعبانيه درس هاي فراواني براي اهل تامل وجود دارد و اين حقيقت دارد که امامان معصوم ما در قالب اين چنين دعاهايي والاترين معارف ديني را به شيعيان شان تعليم مي داده اند. مناجات شعبانيه از اين قبيل دعاها ست و درس هاي فراواني مي توان از آن گرفت. يکي از درس هاي اين مناجات درس خوف و رجاست. اميد و ترس توام از بزرگترين آموزه هاي ديني ماست که در سراسر زندگي انسان تاثيرات بسزايي دارد. در مناجات شعبانيه، آموزه خوف و رجا چندين بار مورد تاکيد قرار گرفته است. مناجات شعبانيه را بخوانيم و به درس هايش فکر کنيم.
    اِلهى اِنْ اَخَذْتَنى بجُرْمى اَخَذْتُكَ بعَفْوِكَ وَ اِنْ اَخَذْتَنى ِذُنُوبى اَخَذْتُكَ بمَغْفِرَتِكَ اِلهى اِنْ كانَ صَغُرَ فى جَنْبِ طاعَتِكَ عَمَلى فَقَدْ كَبُرَ فى جَنْبِ رَجاَّئِكَ اَمَلى اِلهى اِنْ حَطَّتْنِى الذُّنُوبُ مِنْ مَكارِمِ لُطْفِكَ فَقَدْ نَبَّهَنِى الْيَقينُ اِلى كَرَمِ عَطْفِكَ.

خدايا اگر مرا به جنايتم مأخوذ دارى من هم تو را به عفوت بگيرم و اگر به گناهم بگيرى من هم تو را به آمرزشت بگيرم. خدايا اگر عمل من در جنب اطاعت تو كوچك است ولى آرزويم در كنار اميد تو بزرگ است. خدايا اگر گناهانم بواسطه بزرگواري هاى لطفت مرا بى مقدار ساخته ولى در عوض يقين به بزرگ توجه تو مرا هشيار كرده.

منبع: سايت آويني

دانلود فایل پی دی اف مناجات شعبانیه

دانلود فایل pdf
    مناجات شعبانیه که زیب شده است تقدیم می شود
      نوع فایل: rar Monajat.rar  , 99.3 کیلو بایت  ,  236 نمایش

9. صلوات و تشکر

فرمایشات امام خمینی (ره) درباره عظمت مناجات شعبانیه
    حجم : 963 كيلوبايت / فرمت mp3
    كليپ صوتی

11. صلوات و تشکر