عضو مجلس خبرگان رهبری با تأكيد بر بررسی و معرفی بانوان قرآن‌پژوه تاريخ اسلام عنوان كرد: قرآن‌پژوه كسی است كه آيات قرآن را به‌جا و در زمان خودش مورد استفاده قرار دهد.

Click for larger version
سید احمد خاتمی : قرآن‌ پژوه كسی است كه آيات را به‌ جا و در زمان خودش استفاده كند 
به گزارش خبرگزاری شهر مجازی قرآن ،‌ حجت‌الاسلام والمسلمين سيداحمد خاتمی،‌ عضو مجلس خبرگان رهبری، در دومين همايش تجليل از بانوان فعال قرآنی كه پيش از ظهر امروز‌، 11 تيرماه، در سالن اجلاس سران برگزار شد،‌ با اشاره به حضور موفق بانوان در عرصه‌های فرهنگی و دينی اظهار كرد: امروز بانوانی در حوزه‌های علميه حضور دارند كه توانسته‌اند در اين عرصه موفق باشند و زمينه برای رشد و ارتقای فرهنگی بانوان بيش از پيش فراهم شود.

امام جمعه موقت تهران در مورد پيشرفت ايران در حوزه قرآن خاطرنشان كرد: در ارتباط با قرآن كريم،‌ حوزه‌هايی فعال شده‌اند و رشد چشم‍‌گيری داشته‌اند؛‌ يكی از اين حوزه‌ها،‌ حفظ قرآن كريم است؛‌ پيش از انقلاب اسلامی تعداد حافظان قرآن كريم در كشور از تعداد انگشتان دست تجاوز نمی‌كرد و همين سبب می‌شد تا برخی اين مسئله را عنوان كنند كه ايران به قرآن بها نمی‌دهد.

خاتمی اظهار كرد: از بركات انقلاب اسلامی اين است كه امروز هزاران حافظ قرآن كريم از بين آقايان و بانوان در كشور و در عرصه‌های مختلف حضور دارند؛‌ در عرصه قرائت نيز پيوسته سخن از قاريان غيرايرانی بود،‌ اما امروز قاريان جمهوری اسلامی ايران چيزی كمتر از قاريان مصری ندارند و در مواردی برتر هستند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأكيد بر ضرورت توجه به حوزه تفسير قرآن كريم اظهار كرد: بايد به گونه‌ای عمل كنيم كه ايران اسلامی در حوزه تفسير قرآن كريم نيز همچون حفظ و قرائت قرآن كريم بدرخشد؛‌ آشنايی با تجويد،‌ قرائت و حفظ قرآن كريم مقدمه فهم اين كتاب عظيم است؛‌ بايد در اين عرصه تا حدی پيش برويم كه گويش ما قرآنی باشد.

وی تصريح كرد: علاوه بر حفظ،‌ قرائت و تفسير قرآن كريم،‌ حوزه ديگری نيز وجود دارد كه تاكنون مورد بی‌توجهی قرار گرفته است و لازم است تا در اين مورد نيز اقداماتی صورت گيرد.

خاتمی ادامه داد: معرفی بانوان قرآن‌پژوه در تاريخ اسلام،‌ موردی است كه در هيچ يك از كتاب‌ها به آن پرداخته نشده است؛‌ كتاب‌هايی در مورد زنان نمونه و زنان راوی حديث منتشر شده است،‌ اما مجموعه‌ای كه شامل بانوان قرآن‌‌پژوه تاريخ اسلام باشد،‌ وجود ندارد.

به گفته حجت‌الاسلام والمسلمين خاتمی،‌ برای شناخت اولين بانوان قرآن‌پژوه تاريخ اسلام بايد به صحابه پيامبر مكرم اسلام(ص) و بانوان صحابه پيامبر(ص) مراجعه كرد و زندگی‌نامه و رفتار آنها را مورد بررسی قرار دهيم.

امام جمعه موقت تهران حضرت فاطمه(س) را اولين بانوی قرآن‌پژوه تاريخ اسلام عنوان كرد و افزود: قرآن‌پژوه كسی است كه آيات قرآن را به‌جا،‌ به موقع و در زمان خودش مورد استفاده قرار دهد و حضرت فاطمه(س) در حالی‌ كه شرايط مناسبی از نظر جسمی و روحی نداشتند،‌ با استناد به آيات قرآن خطبه فدكيه را ايراد كردند.
وی با بيان اينكه در خطبه فدكيه به 25 آيه از قرآن استناد شده است،‌ اظهار كرد: با وجود اينكه حضرت فاطمه(س) مجروح و داغدار بودند،‌ اما در جای جای خطبه فدكيه از آيات قرآن استفاده می‌كنند.

خاتمی همچنين حضرت زينب(س) را ديگر بانوی قرآن‌پژوه اسلام معرفی كرد و گفت: از شجاعت و صبر حضرت زينب كبری(س) بسيار گفته شده است،‌ اما اينكه ايشان مدرس و مفسر قرآن هستند،‌ كمتر گفته شده است؛‌ در كتاب «الزينب الكبری(س)»،‌ اثر شيخ جعفر نقدی، به اين نكته اشاره شده است كه وقتی امام علی(ع) حاكم كوفه بودند،‌ حضرت زينب در خانه پدرشان تفسير قرآن می‌گفتند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به ويژگی‌های بانوان قرآن‌پژوه اظهار كرد: بانوان قرآن‌پژوه بايد كانون عفاف و حجاب باشند،‌ فرهنگ قرآنی داشته باشند و در هر عرصه‌ای كه لازم است در صحنه حضور داشته باشند.

منبع : ایکنا