تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
 1. #1

 2. صلوات و تشکر


 3. #2  از هشام بن حكم نقل شده است كه چهار نفر از دشمنان اسلام و از استوانه*هاي فصاحت و بلاغت به نام*هاي ابن ابي العوجاء، ابو شاكر ديصاني،عبدالملك بصري و ابن مقفع در خانه خدا جلسه سري تشكيل دادند و در آن به سخريه حجاج و طعن قرآن پرداختند، سپس ابن ابي العوجاء از آنها خواست تا هر يك، ¼ قرآن را نقض كند تا در نتيجه نبوت حضرت محمد(ص) و بدنبالش دين اسلام را زير سؤال برند، قرار آن*ها سال بعد در همان مكان بود، سال بعد دوباره
  جلسه را تشكيل دادند، ابن ابي العوجاء آغاز سخن كرد و گفت: از زماني كه از يكديگر جدا شديم تا به اين لحظه در اين آيه انديشيدم « فَلَمَّا اسْتَيْأَسُواْ مِنْهُ خَلَصُواْ نَجِيًّا » (يوسف،80)؛ اما در فصاحت آن با حفظ تمام معانيش،* ماندم و
  نتوانستم چيزي بر آن بيفزايم و همين آيه مرا از انديشيدن در ساير آيات باز داشت. عبدالملك گفت: از زماني كه از شما جدا شدم درباره اين آيه مي*انديشيدم « يَا أَيُّهَا النَّاسُ ضُرِبَ مَثَلٌ فَاسْتَمِعُوا لَهُ إِنَّ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّهِ لَن يَخْلُقُوا ذُبَابًا وَلَوِ اجْتَمَعُوا لَهُ وَإِن يَسْلُبْهُمُ الذُّبَابُ شَيْئًا لَّا يَسْتَنقِذُوهُ مِنْهُ ضَعُفَ الطَّالِبُ وَالْمَطْلُوبُ » (حج،73)؛ اما مانند آن را نتوانستم بياورم.

  ابوشاكر گفت: از زماني كه از شما جدا شدم در اين آيه مي*انديشيدم « لَوْ كَانَ فِيهِمَا آلِهَةٌ إِلَّا اللَّهُ لَفَسَدَتَا» (انبياء،22)؛ اما نتوانستيم مانند آن را بياورم، ابن مقفع گفت: اي گروه! اين قرآن از جنس كلام بشر نيست من نيز از لحظه*اي كه از شما جدا گشتم در مورد اين آيه مي*انديشيدم « وَقِيلَ يَا أَرْضُ ابْلَعِي مَاءكِ وَيَا سَمَاء أَقْلِعِي وَغِيضَ الْمَاء وَقُضِيَ الأَمْرُ وَاسْتَوَتْ عَلَى الْجُودِيِّ وَقِيلَ بُعْداً لِّلْقَوْم الظَّالِمِينَ » (هود،44)؛ اما به كنه آن پي نبردم و مانند آن را نتوانستم بياورم. هشام ادامه مي دهد كه در همين حال امام جعفر صادق(ع) از كنار آنها گذشت و اين آيه را خواند: « قُل لَّئِنِ اجْتَمَعَتِ الإِنسُ وَالْجِنُّ عَلَى أَن يَأْتُواْ بِمِثْلِ هَذَا الْقُرْآنِ لاَ يَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَلَوْ كَانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهِيرًا » (اسراء،88). آنها به يكديگر نگريستند و در مقابل عظمت قرآن به عجز و ناتواني اقرار كردند.

  پاورقي:
  الاحتجاج، علامه طبرسي(ره)، ص 377 / بحارالأنوار، علامه محمدباقر مجلسي (ره)، ج 17، ص 213
  ویرایش توسط quranic : 1389/01/29 در ساعت 01:40 بعد از ظهر

 4. #3

  دعوت گوش دادن سران قريش به قرائت قرآن

  ابن هشام در تاريخ خود چنين نقل مي کند :
  ابوسفيان، ابوجهل، اخنس و ابن عمرو بي خبر از يكديگر شبانه از خانه خارج به قصد شنيدن قرآن پيامبر، هر كدام در جايي در اطراف خانه حضرت كه مشغول نماز بود مخفي شدند و به گونه*اي كه هيچكدام از محل اختفاي ديگري آگاهي نداشت، شب را ماندند و به نغمة تلاوت قرآن پيامبر گوش دادند.

  بعد از طلوع فجر متفرق شدند و به سوي خانه*شان بازگشتند و در راه به يكديگر رسيدند، و همديگر را سرزنش كردند و به هم گفتند: ديگر به آن مكان باز نگرديد؛ چرا كه اگر برخي از بي*خردان قومتان، شما را ببينند پيش خود در موردتان تصوراتي مي*كنند، پس منصرف شدند تا شب بعد، شب دوم همين

  عمل را تكرار كردند و دوباره فرداي آن روز كه به هم رسيدند شروع كردند به سرزنش يكديگر و همان سخنان تكراري روز گذشته را مطرح كردند،* شب سوم دوباره همان عمل را تكرار كردند، فرداي آن روز وقتي به هم رسيدند به يكديگر گفتند: از هم دور نمي*شويم تا اينكه عهد ببنديم كه هرگز به آنجا باز نگرديم، عهد بستند و متفرق شدند.

  اين ماجرا نشان مي*دهد كه آهنگ و موسيقي قرآن در سامعه آنان تا چه حدّ جاذبه ايجاد کرده كه با شيفتگي و دلدادگي تا صبح به آن گوش مي*كردند و غرق لذت مي*شدند.

 5. #4

  معجزه قرآن دانشمند آمريكايي را مسلمان كرد
  معجزه خداوند در قرآن کریم باعث شد که یک دانشمند مشهور آمریکایی به دین اسلام بگرود .

  به گزارش پایگاه خبری تقریب به نقل از مجله "المجتمع"، تیمی ازدانشمندان آمریکایی دریافتند که برخی ازگیاهان استوایی فرکانس هایی ما فوق صوت از خود صادرمی کنند که به وسیله دستگاه های پیشرفته علمی ثبت شده است .
  دانشمندانی که حدود سه سال به تحقیق و مطالعه این وضعیت حیرت آور پرداختند، دریافتند که این پالس های ما فوق صوت به الکتریسته نوری تبدیل شده و بیش از صد مرتبه در ثانیه تکرار می شوند .
  یک تیم آمریکایی این آزمایش را در برابر یک گروه علمی در انگلیس انجام دادند که در بین این گروه، یک دانشمند مسلمان هندی الاصل نیز قرار داشت.
  بعد از 5 روز آزمایش، گروه انگلیسی ازاین مسئله بسیار شگفت زده شدند ولی دانشمند مسلمان انگلیسی گفت : ما مسلمانان این مسئله را در 1400سال پیش تفسیر کرده ایم. دانشمندان از این سخن وی بسیار حیرت زده شدند و اصرار کردند که آن را برایشان شرح دهد. دانشمند مسلمان این آیه قران را قرائت کرد:"وهیچ موجودی نیست جز آنکه او را به پاکی می ستاید ولی شما ذکر تسبیحشان را نمی فهمید. او بردبار و آمرزنده است ".
  زمانی که اسم جلاله "الله " بلند شد ، پالس های مافوق صوت به الکتریسیته نوری تبدیل و بر روی مانیتورها ظاهر گشت.
  پروفسور" ولیام براون"، مسئول این تیم تحقیقاتی با این دانشمند مسلمان برای شناخت دین اسلام به گفت و گو پرداخت و دانشمند مسلمان برای وی دین اسلام را تشریح کرده ویک جلد قرآن مجید به همراه تفسیر آن به زبان انگلیسی را به وی اعطاء کرد .
  براون شهادتین را گفت و مسلمان شد
  منبع خبر اينجا

 6. #5

  خردسالترین نابغه حافظ متکلم با قرآن کریم


  حتماً نام «فضّه» کنیز حضرت زهرا (س) را شنیده*اید. او سالهای سال فقط با آیات قرآن سخن می*گفت و چقدر زیباست که انسان بتواند، تمامی کلمات روزمره*خود را در قالب آیات نورانی قرآن کریم بیان نماید.

  امّا، آیا با ستاره درخشانی که چند سالی است در آسمان شهر مقدس قم ـ*مرکز نشر علوم آل*محمّد(ص) در جهان*ـ طلوع کرده آشنا هستید؟

  می*دانم می*شناسیدش؛ ولی از او بیشتر برایتان می*گویم:*

  در زمستان سال1369 در شهر مقدس قم متولد شد؛ او را با نام «محمّد حسین» و با لقب «علم الهدی» می*شناسند. پدرش حاج سید مهدی طباطبایی، روحانی، حافظ و مدرس قرآن است. مادر و دو خواهر بزرگترش نیز حافظ مقدار زیادی از قرآن هستند. البته جلسات مادر او را هم نباید فراموش کرد که به خانمها درس آموزش حفظ قرآن می*دهد. سید محمّد حسین در خانه و هنگام بازی، شاهد تمرین و کار مداوم اعضای خانواده بر روی حفظ قرآن کریم بود و گاهی هم که مادرش برای تدریس حفظ می*رفت، او را با خود می*برد و آرام آرام، بدون اینکه کسی گمان کند که این بزرگ مرد به ظاهر کوچک، آیات قرآنی که مرتباً به گوشش می*خورد، ضبط می*کند آیات در ذهنش نقش بست.

  زمانی که او فقط دو سال داشت، پدرش را در نزدیکی حرم مطهر حضرت معصومه (س) در حالی که محمّد حسین را هم بغل کرده بود، دیدم؛ پس از سلام و احوال پرسی قضیه*ای را به این مضامین برایم تعریف کرد که:*«عموی محمّد حسین به منزل ما آمده بود و سوره*های جزء سی*ام قرآن را از او می*پرسید. در میان حیرت حاضران مشاهده شد که هر قسمت از جزءسی*ام را که از او سؤال می*شد او می*توانست آن قسمت را از حفظ بخواند». این رویداد، نقطه*ای بسیار درخشان در زندگی او بود، زیرا از آن به بعد، والدین و مخصوصاً پدرش مشغول به تعلیم و تربیت جدّی «علم الهدی» در امر حفظ شدند. در ابتدا، روش کار حاج آقای طباطبایی با سید محمّد حسین بدین شکل بود که قبل از خواندن آیه، ترجمه آن را برای او توضیح می*دادند که علم الهدی نیز بسیار از معانی آیات و داستانهایی که در ضمن آیه*ها برایش گفته می*شد لذت می*برد. بعد آیه را می*خواندند و هم زمان با دست اشاره*هایی به او می*کردند و هر صفحه*ای را که می*خواندند، حدوداً تا هفت روز بعد هم روی همان صفحه کار می*کردند، به صورتی که تا روز دوم با اشاره دست پدر و در روزهای بعد، بدون اشاره ایشان، کل صفحه را از حفظ قرائت می*کرد و هر روز، در ضمن حفظ صفحه جدید، صفحات روزهای قبل را نیز به ترتیبی که گفته شد تا شش یا هفت روز پشت سر هم تمرین می*کرد.

  در مجموع سه سال طول کشید، تا کل قرآن را حفظ کرد. از جمله مطالب دیگری که او آنها را از حفظ دارد، کتاب اصول کافی، «حکم الزاهره»، کلمات قصار و بعضی از خطبه*های نهج*البلاغه، گلستان سعدی، شعرهایی از محتشم، نهج الحیاة*و همچنین معانی تمامی آیات قرآن و شأن نزول و تفسیر مختصر بعضی از آنهاست. او مسلط به مکالمه عربی نیز هست و قادر است هر آیه*ای که از او سؤال شود با ترجمه بخواند یا ترجمه آیه به تنهایی خوانده شود و او آیه مربوطه را قرائت نماید و کلمه اول صفحه*ای که آن آیه در آن قرار دارد را خیلی زود پیدا می*کند و فاصله صفحات از ابتدای سوره تا آن آیه را نیز بیان می*کند و مهم*ترین و عجیب*ترین کارهای وی این است که با اشاره دست پدرش، آیات را تلاوت می*کند، بدون اینکه حتی یک کلمه از آن آیه*ها برایش خوانده شود و نیز کار مهم دیگر وی، تکلم و صحبت کردن با آیات قرآن است به صورتی که هر سؤالی از او شود، با آیه یا آیاتی از قرآن، پاسخ می*دهد که این عمل او نسبت به سنّش، در تاریخ بی*سابقه است. به سفرهای خارجی و داخلی زیادی رفته و برنامه*های بسیار زیادی اجرا کرده و عکس، فیلم و قرائت او را در اکثر کشورهای اسلامی در قاره آسیا و آفریقا و حتّی در بین مسلمانان اروپا و آمریکا نیز می*توان یافت. در کشور خودمان نیز همه او را می*شناسند و از صمیم قلب دوستش دارند.

  در سال1376 (ماه ذی*الحجة1417ق) سفری داشت به مکه مکرمه، که در این سفر، پدر و مادرش نیز او را همراهی می*کردند. در آن*جا نیز هر روز تعدادی از مسلمانانِ خارج از کشور به دیدن او می*آمدند و از او سؤال کرده و عکس می*گرفتند و او هم با وجود سن کم ـ*مثل همه بچه*های دیگر که زود خسته می*شوند*ـ همه این رفت و آمدها را تحمل کرده و برای آنان قرآن تلاوت می*کرد که در بین این افراد، عده زیادی از علما، دانشمندان اسلامی، اساتید دانشگاه و مسؤولان کشورهای مختلف به چشم می*خوردند که همگی آنان با دیدن این نابغه خردسال که می*تواند همه پرسشهایشان را با آیات قرآن پاسخ بگوید، به تعجب و شگفتی می*افتادند. چند دفعه*ای هم برای مسؤولان رده بالای کشور عربستان سعودی برنامه اجرا کرده و به دعوت وزیر کشور عربستان به کاخ سلطنتی رفته و در آن*جا نیز به قرائت قرآن و پاسخ به سؤالات آنان پرداخت.

  از جمله سفرهای دیگرش، سفری بود به کشور انگلستان که منجر به دریافت مدرک دکترای افتخاری علوم قرآنی در پنج رشته مختلف از دانشگاه انگلستان شد.

  به عنوان حسن ختام، کلامی از ایشان را که در جواب از سؤالی بیان داشته*اند را متذکر می*شویم. از ایشان پرسیده*اند: در آینده می*خواهی چه*کاره بشوی؟ می*گوید:*می*خواهم در آینده ان*شاء اللّه از علمای دین بشوم.

  در پایان، با آرزوی موفقیت برای ایشان و از خداوند بزرگ می*خواهیم که روزی تمامی کودکان مسلمان و بخصوص فرزندان میهن اسلامیمان حافظ و عامل به قرآن باشند.
  تهیه و تنظیم:محمد حسین ملک زاده به نقل از سایت حوزه


موضوعات مشابه

 1. ◕◕◕◕◕ داستان هایی از امام محمد باقر علیه السلام
  توسط 91886102643 در تالار امام باقر (ع)
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 1391/08/02, 02:06 قبل از ظهر
 2. داستانهایی از عظمت قرآن کریم
  توسط سوگند در تالار قصص قرآن
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 1391/06/01, 10:20 قبل از ظهر
 3. پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 1389/12/03, 12:07 بعد از ظهر
 4. پاسخ: 11
  آخرين نوشته: 1389/12/03, 11:58 قبل از ظهر
 5. ۩۞۩داستانهایی از قرآن ۩۞۩
  توسط quranic در تالار دانستنی ها
  پاسخ: 17
  آخرين نوشته: 1389/04/01, 03:40 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •