تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  حكايتي چند باره از دلدادگی های یوسف وار
  در غرفه شهر مجازي در نمايشگاه قرآن بودم كه يك خارجي جلو آمد وسراغ سي دي يوسف پيامبر را گرفت. سريال يوسف با همه فراز ونشيب هايش در ميان خارجي ها جاي پايي باز كرده حال اين شهرت را مديون قرآن است كه برگرفته از قصه اي قرآني است يا به اعتبار جمهوري اسلامي بدان توجه شده يا دلائلي ديگر به همراه اين دلايل...

  خبرنگار سينماي ايران خاطره اي را به صورتي جالب نوشته است:


  غریبه بود یا به اصطلاح خودش از گل دیگری ساخته شده بود، اما بوی آشنائیش آشنا بود. مثل بوی پیراهن یوسف، مثل اشکی که از بغضی کهنه ترکیده شده باشد و مثل قصه های کودکانه. قصه اش قصه سفر بود. او مسافر بود مسافری به مقصد رسیده و باز مشتاق سفر. انگار هر مقصدی برایش شروع سفری دیگر است. او که امروز به مقصد خود رسیده با اشتیاق از برنامه های آیندهاش می گوید.


  اهل روسیه است. از همان دوران کودکی دغدغه مذهب داشت، جستجوگر بود و تشنه تفحص در ادیان مختلف. در اوایل دوران جوانی تحت تا"ثیر اندیشه های امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی ایران به دین اسلام مشرف شد و سودای سفر به ایران را در سرش پروراند. اسلام آرمانهای کودکی اش را زنده می کرد و ایران را به همین دلیل انتخاب کرد. راهی ایران شد در صورتی که متا"هل بود و عیال وار.
  از مشکلات سفرش به ایران می گوید ، اما زبانش ، زبان شکایت نیست. مشکلات را شیرینی سفر می داند. از بعضی ناهنجاریهای اجتماعی در ایران تعجب می کند. در ایران در رشته پزشکی تحصیل کرده و در اولین سالهای ورودش به ایران به خانه خدا مشرف شده است. یک دختر ویک پسر حاصل ازدواجش است چفیه همسرش کلی حرف برای گفتن دارد. فارسی را خوب صحبت نمی کند اما شیرین حرف می زند. اصطلاحات خودش را دارد و از دست و بدنش هنگام حرف زدن زیاد استفاده می کند. در هشت سالی که به ایران آمده در بسیاری از مناسبتها شرکت کرده است. با راهیان نور همراه شده و در بسیاری از تظاهرات و راهپیمائی های مذهبی و انقلابی ما مثل روز راهپیمائی قدس شرکت مستمر داشته است. وقتی صحبت از شهدا می کند ، اشک می ریزد، صدایش می لرزد و می گوید حضورشان را احساس می کند.
  در روسیه فیلم های مذهبی زیادی را دیده است. در ایران هم فیلم های مذهبی را دنبال کرده اما با سریال مردان آنجلس ارتباط خاصی پیدا کرده است. حکایت آنجلس برایش حکایت دیگریست. از همان موقع شیفته کارگردان این سریال شده و اینبار فیلمهای فرج الله سلحشور را با دقت بیشتری دیده است.


  وقتی به غرفه خبرگزاری سینمای ایران در یازدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم آمد. وقتی عکسهای فرج الله سلحشور و سریال حضرت یوسف(ع) را دید. وقتی شنید فردا می تواند با کارگردان سریال مردان آنجلس دیدار کند. وقتی با وی قرار ملاقات گذاشت. انگار گمشده ای را پیدا کرده است. بعد از کلی تشکر و سپاس از غرفه خبرگزاری سینمای ایران رفت تا آماده ملاقات شود. قرار ملاقات فردا افطار در خانه فرج الله سلحشور بود. ما هم زودتر رفتیم تا این دیدار را ثبت کنیم. با کمی تا"خیر آمد، اما از آغوش کارگردان یوسف(ع) دل نمی کند. اشکهایش توان ایستادن نداشتند. همه را تحت تا"ثیر خودش قرار داده بود.
  بر سر سفره افطار آنقدر حرف برای زدن داشت که می خواست از تمام لحظه ها برای حرف زدن استفاده کند و با شتاب به دنبال کلمات می گشت. آنقدر حرف زد که افطار هم نکرد. انگار تازه کسی یا گوشی را برای شنیدن پیدا کرده و می خواهد بغض چند ساله اش بترکاند. از سفر گفت از مظلومیت مسلمانان در جهان از کودکان فلسطینی از عراق از افغانستان از پدرش گفت که وقتی سریال حضرت یوسف(ع) را دیده تا صبح گریسته و گویی او هم مشتاق شده تا به دین اسلام مشرف شود. از بازیگرانی گفت نقششان را بازی می کنند ولی نقششان را درک نمی کنند و داغ آقای کارگردان را هم با این حرف زنده کرد، از سفره افطاری گفت که دورش نشسته بودیم. معتقد بود چون این سفره با پول سریال های حضرت ایوب(ع)، مردان آنجلس و حضرت یوسف(ع) هزینه شده پس این سفره ، سفره انبیاست.سلحشور هم گفت . گفت از اینکه در عالم کلامی برتر از کلام خداوند و حرفی زیباتر از مذهب نیست. از اینکه چیزی برتر از آنچه خدا فرموده برای گفتن ندارد و افتخارش به این است که کاری جز کار مذهبی نکرده است.
  غریبه دلش نمی خواست عکس و تصویرش منتشر شود. ما هم این قول را بهش دادیم. موقع خداحافظی او ماند و ما رفتیم و به تنها چیزی که فکر می کردم این بود که گویی ما مانده ایم و او رفته است و با خود این جمله را زمزمه می کردم: جهان را پایانی نیست بر دلدادگی های یوسف وار.

  بهزاد شیخ

 2. صلوات و تشکر


موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 1391/08/25, 04:00 بعد از ظهر
 2. ۩ ۩ یوسف زهرا (عج)
  توسط هندیانی در تالار زندگی نامه
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 1391/08/18, 04:38 بعد از ظهر
 3. آغاز نخستين دورة تربيتي مربي قرآن کريم در نمايندگي المصطفي در بنگلادش
  توسط فكوري در تالار اخبار قرآنی جامعة المصطفی العالمیه
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/12/06, 08:58 بعد از ظهر
 4. پایان عمر یوسف (علیه السلام)
  توسط سوگند در تالار قصص قرآن
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 1390/02/26, 11:39 قبل از ظهر
 5. خواب یوسف (ع) و حسادت برادران
  توسط سوگند در تالار قصص قرآن
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 1390/02/05, 05:55 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •