تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1

  مقام مادر در قرآن
  مقام مادر در قرآن از جايگاه خاصي برخوردار است .

  در برخى آيات مانند آيه 14 لقمان شكرگزارى از مقام مادر به خاطر بچه دار شدن و تحمل سختى ها در دوران باردارى و بعد از آن ، در كنار شكرگزارى نسبت به خداوند متعال توصيه شده است .
  و در آيه ديگر مى فرمايد: «وَ وَصَّيْنَا الاِْنسَـنَ بِوَ لِدَيْهِ إِحْسَـنًا حَمَلَتْهُ أُمُّهُ كُرْهًا وَ وَضَعَتْهُ كُرْهًا وَ حَمْلُهُ وَ فِصَــلُهُ ثَلَـثُونَ شَهْرًا حَتَّى إِذَا بَلَغَ أَشُدَّهُ وَ بَلَغَ أَرْبَعِينَ سَنَةً قَالَ رَبِّ أَوْزِعْنِى أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتِى أَنْعَمْتَ عَلَىَّ وَ عَلَى وَ لِدَىَّ وَ أَنْ أَعْمَلَ صَــلِحًا تَرْضَــهُ وَ أَصْلِحْ لِى فِى ذُرِّيَّتِى إِنِّى تُبْتُ إِلَيْكَ وَ إِنِّى مِنَ الْمُسْلِمِينَ ; (احقاف ، 15) ما به انسان توصيه كرديم كه به پدر و مادرش نيكى كند ، مادرش او را با ناراحتى حمل مى كند ، و با ناراحتى بر زمين مى گذارد ، و دوران حمل و از شير باز گرفتنش سى ماه است ، تا زمانى كه به كمال قدرت و رشد برسد ، و به چهل سالگى وارد گردد ، مى گويد: پروردگارا! مرا توفيق ده تا شكر نعمتى را كه به من و پدر و مادرم دادى به جا آورم ، و عمل صالحى انجام دهم كه از آن خشنود باشى ، و فرزندان مرا صالح كن ، من به سوى تو باز مى گردم و توبه مى كنم ، و من از مسلمينم .»
  در حديثى مى خوانيم : جوانى مى گويد نزد پيامبر(صلى الله عليه وآله) براى شركت در جهاد (آن جا كه جهاد واجب عينى نبود) رفتم ، تا درباره جهاد با ايشان مشورت كنم پيامبر(صلى الله عليه وآله) فرمود: «ألك والدة قلت نعم قال اذهب فاكر مها فإنّ الجنة تحت رجليها; آيا مادرى دارى ؟ عرض كردم آرى . فرمود: در خدمت مادر باش كه بهشت زير پاى او است ».
  اين حديث بر اهميت مقام مادر، اشاره دارد و مى فهماند كه اگر انسان در ركاب و خدمت مادر باشد و در اين راه بكوشد از نيكوكاران خواهد بود و اميد به بهشت رفتنش افزايش مى يابد. هم چنان كه حضرت عيسى (على نبينا وآله وعليه السلام ) در مقام برشمردن افتخارات خود نيكوكارى نسبت به مادر را ذكر مى كند; «مرا نيكوكار و قدردان و خيرخواه ، نسبت به مادرم قرار داده است ».(مريم ،32)
  پاورقي ها:
  1.مجموعه ورّام ، ورام بن ابى فراس ، ج 2، ص 284، مكتبة الفقيه

  2.تفسير نمونه ، آيت الله مكارم شيرازى و ديگران ، ج 13، ص 56،
  3.تفسير نمونه ، آيت الله مكارم شيرازى و ديگران ، ج 21 ، ص 324 - 332 .

 2. صلوات و تشکر : 5


 3. #2  چون از نيکي به والدين و اداء حقوق ايشان رعايت ادب و احترام در مصاحبت است اموري در روايات اهل بيت رسيده که بايد در معاشرت با ايشان رعايت شود که به بعضي اشاره شود:  - هرگاه صداي والدين مي زند آنها را به نام نخواند بلکه لقب يا کنيهء ايشان را ذکر کند، يا بگويد بابا، آقا، خانم، و مانند اينها.

  - جلو آنها راه نرود و پيش از ايشان نشيند.

  - قبل از آنها شروع به خوردن طعام ننمايد.

  - حضرت سجّاد(ع) با مادر خود هم خوراک نمي شد و مي فرمود مي ترسم براي لقمه اي دست دراز کنم که مادرم قصد آن را داشته پس با اين عمل رعايت حرمت و ادب او را ترک کرده باشم.

  - در مجلس روي خود را از ايشان برنگرداند.

  - در سخن گفتن صداي خود را از ايشان برنگرداند.

  - دست خود را بالاي دست آنها قرار ندهد.

  - کاري نکند که مردم پدر يا مادرش را بد بگويند و سبّ و لعن نمايند مثل اينکه پدر کسي را سبّ کند که او هم برگردد پدرش را دشنام گويد.

  - مروي است که حضرت سجّاد(ع) پسري را ديدند که در راه رفتن تکيه به دست پدر نموده است. آن حضرت بر آن پسر غضبناک شده تا آخر عمرش با او سخن نفرمود.

  - ناگفته نماند آنچه گفته شد از وجوب نيکي به والدين قدر مسلّم آن نيکي است که در ترکش والدين رنجيده خاطر شوند، مانند اينکه نفقهء آنها را ابتدا ندهد تا ناچار شوند مطالبه کنند، آنگاه بدهد، چون اين مسامحه موجب رنجش آنها مي شود؛ واجب است پيش از مطالبه کردن به آنها برساند. و مانند اينکه در مجلس ضيافت خود به آنها اعتناء نکند و دعوت ننمايد چون رنجيده مي شوند ترک اين نيکي حرام است و همچنين در موارد تحفه و هديه دادن. و اما ترک کردن آن نيکي که آنها را نرنجاند حرمت آن معلوم نيست.

  و نيز آنچه گفته شد از لزوم اکرام واحترام آنها قدر مسلّم آن اکرامي است که ترک آن موجب آزار و رنجش آنها شود مانند اينکه براي اهانت و خوار کردن والدين پشت به آنها کند، صداي خود را بلندتر از صداي آنها نمايد، جلو آنها راه رود البته تمام آنها حرام است لکن ترک بعضي از موارد اکرام بدون قصد اهانت بطوريکه موجب رنجش آنها نشود حرمت آنها معلوم نيست، بلکه پاره اي از موارد اکرام والدين از مستحبّات شمرده شده است.
  نيکي به والدين و طول عمر

  حضرت باقر(ع) فرمود: صدقهء نهاني آتش قهر خدا را خاموش مي کند و نيکي کردن به والدين و صلهء رحم عمر را زياد مي کند.

  در حديث ديگر فرمود: بخشش پنهاني و نيکي به پدر و مادر، تهيدستي را برطرف مي کند و عمر را دراز مي نمايد و هفتاد قسم مردن بد را دور مي کند.
  زيادتي مال وآبرو

  پيامبر اکرم(ص) فرمود: بخشش پنهاني و نيکي به پدر و مادر، تهيدستي را برطرف مي کند و عمر را دراز مي نمايد و هفتاد قسم مردن بد را دور مي کند.
  دعاي والدين مستجاب است

  نيکي به والدين سبب دعاي آنها درباره اولاد است چنانچه بدي کردن به ايشان سبب نفرين آنهاست و از دعاهاي بلکه سريع الاجابه، دعا و نفرين والدين نسبت به اولاد است.


 4. صلوات و تشکر : 5


مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •