تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  آقا به من تهمت نزن!
  آيت‌الله جعفر سبحاني در جلسه تفسير سوره حشر در مدرسه علميه حجتيه قم گفت: آيه‌ 9 در سوره حشر به تعريف انصار مي‌پردازد و اين آيه ستايش الهي نسبت به انصار است كه ستايشي بسيار بزرگ است.
  وي افزود: انصار به كساني مي‌گويند كه قبل از مهاجرين به مدينه آمدند و زمين‌ها را صاف كرده و آن را آباد كردند.
  اين مرجع تقليد اظهار داشت: در سوره حشر آمده است كه انصار مهاجرين را دوست مي‌دارند و نسبت به آنها محبت مي‌ورزند.
  وي ادامه داد: انصار نسبت به زمين‌هاي بني‌نضير كه پيامبر به مهاجرين داده است احساس نياز نمي‌كنند و آنها را برخود مقدم نمي‌دارند.


  آيت‌الله سبحاني خاطرنشان كرد: انصار اهل ايثارند و سختي‌ها را تحمل مي‌كنند و هر چند خودشان نيازمند هستند، به وضعيت مهاجرين مي‌پردازند.
  وي در ادامه بيان داشت: اگر كسي علاقه‌ خودش را نسبت به مال و ثروت رام كند و زمامش را به دست بگيرد و نفس را از بخل و حرص باز دارد، از رستگاران است.
  اين مرجع تقليد يادآور شد: اگر آيه‌اي كه انصار را تعريف مي‌كند به صورت اخباري باشد، يعني انصار در مرحله بالايي از كمال هستند و اگر واقعا همه انصار چنين باشند، همه عادل، متقي و پرهيزگارند.
  وي اذعان داشت: برخي آيات قرآن را كه مي‌خوانيم حالت اخباري دارند، ولي در حقيقت اين آيات مي‌خواهند بگويند كه مؤمنين بايد چنين باشند و در اين آيه به نظر مي‌آيد كه مي‌خواهد بگويد انصار بايد چنين باشند.
  آيت‌الله سبحاني در ادامه گفت: آياتي در قرآن به تعريف صحابه پرداخته است، ولي اين آيات نمي‌خواهد بگويد كه صحابه همه صادق بودند و مشكلي نداشتند.
  وي افزود: اين آيه‌ها مي‌خواهند بگويند كه صحابه بايد اينگونه باشند در صورتي كه ممكن است 80درصد صحابه نيز اينگونه بوده‌اند.
  استاد حوزه علميه قم در ادامه به سال هشتم هجرت اشاره كرد و اظهار داشت: در جنگي كه در سال هشتم هجرت روي داد، پيامبر بسياري از غنائم به دست آمده را بين قريش تقسيم كرد.
  وي خاطرنشان كرد: پيامبر با تقسيم غنائم مي‌خواست كه دل قريش را به‌دست آورد و آنها را ساكت كند، در حالي كه صداي انصار بلند شد و گفتند چرا همه غنائم را به قريش داده‌اي.
  اين مرجع تقليد تصريح كرد: انصار گاهي اعتراض مي‌كردند و اينطور نبود كه هميشه ساكت باشند و چيزي نگويند و اين رفتار انصار نشان مي‌دهد كه آيه‌اي كه در توصيف انصار در سال چهارم هجرت نازل شده است، اخباري نيست.
  وي گفت: كساني كه مي‌گويند تمام اصحاب پيامبر متقي هستند، از اهداف آيات ناآگاهند و خيال مي‌كنند كه بايد تمام قول‌هاي صحابه را بپذيريم.
  آيت‌الله سبحاني تاكيد كرد: اصحاب پيامبر را دوست داريم، ولي اين دليل نمي‌شود تمام صحبت‌ها و كارهاي آنها را بپذيريم و چيزي نگوييم.
  وي اظهار داشت: 150 نفر از صحابه رسو‌ل‌الله شيعه و پيرو حضرت علي(ع) بودند و هيچ زماني ما صحابه را تكفير نمي‌كنيم.
  اين استاد حوزه در پايان با اشاره به بعضي صحبت‌ها و اخبار منتشره گفت: كساني كه تهمت مي‌زنند از خدا بترسند و اين‌گونه صحبت‌ها را نگويند و اگر صحبتي هم است، ارتداد به ولايت برخي صحابه است و ارتداد به معناي عام نيست.

 2. صلوات و تشکر : 2


کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •