حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره بر لزوم تحول در علوم انسانی، بر مبانی قرآنی این تحول تاکید کر و گفت: گرچه تحول در علوم انسانی باید با جدیت دنبال شود؛ ولی باید جایگزین درستی در این خصوص داشته باشیم و این جایگزینی باید براساس عقل و قرآن باشد.
به گزارش واحد خبر پایگاه معارف قرآن به نقل از رسا، حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، در دیدار رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم گفت: یکی از مهم‌ترین مسائل روز، تحول در علوم انسانی است؛ زیرا علوم انسانی برگرفته از فرهنگ غربی است.
وی افزود: گرچه ممکن است برخی اصلاحات در علوم انسانی صورت گرفته باشد؛ ولی ماهیت علوم انسانی چندان تغییری نکرده است و این امر برای برخی افراد واجب عینی است که بتوانند تحولی در علوم انسانی شکل دهند.
این مرجع تقلید با اشاره به تاثیر علوم انسانی در جامعه ابراز داشت: علوم انسانی در جامعه تاثیر بسزایی دارد؛ زیرا آنچه فرهنگ یک جامعه را تغییر و یا تکمیل می‌کند همین مساله علوم انسانی است و اسلام در درجه اول با فرهنگ سر و کار دارد و پیامبر اکرم(ص) بر همین اساس مبعوث شد و مهم‌ترین مسائل فرهنگی را انجام داد.
وی بیان کرد: وقتی فرهنگ یک جامعه متحول شود به یقین سایر مسائل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نیز بر اساس همین تغییر و تحول فرهنگی انجام خواهد گرفت و این مساله باید با جدیت دنبال شود.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفت: گرچه وسواس امری ناپسند است؛ اما گاهی برای برخی مسائل همچون تحول در علوم انسانی امری پسندیده به نظر می‌رسد؛ زیرا علوم انسانی باید با حساسیت بیشتر مورد تحقیق و بررسی ریشه‌ای قرار گیرد.
وی ابراز داشت: علم، گمشده انسان است و ما علم را قبول داریم؛ اما علوم انسانی امروز علم نیست، آمیخته به جهل است و باید با دقت بررسی و تصفیه شود.
استاد درس خارج فقه حوزه علمیه اظهار کرد: گرچه تحول در علوم انسانی باید با جدیت دنبال شود؛ ولی باید جایگزین درستی در این خصوص داشته باشیم و این جایگزینی باید براساس عقل و قرآن باشد.
وی افزود: ما باید بر اساس فرهنگ قرآنی خودمان علوم انسانی را تولید و به جامعه عرضه کنیم تا تشنگان معرفت سیراب شوند.