تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  حدود و مرزهاي الگوپذيري از عارفان و بزرگان علم
  با توجه به گرايش طبيعي انسان به الگوبرداري از ديگران بويژه كساني كه محبوب شخص هستند، بايد گفت كه هركسي را مي توان بر اساس معيارحق سنجيد و درباره اش داوري كرد و او را درهمان محدوده حق، مقتدا و پير خود قرارداد. پس درجايي كه شخص بيرون از دايره حق است، از دايره جواز اقتدا بيرون خواهد بود.
  البته بايد دانست كه انسان هايي كه به «خود» مي خوانند اصولا قابل اقتدا و پيروي و الگوبرداري نيستند؛ زيرا هركسي حتي درنهان و باطن به خود بخواند، از دايره حق بيرون است و نمي توان
  او را به عنوان الگو پذيرفت. خداوند درباره پيامبران(ع) مي فرمايد كه اگر پيامبري به جاي حق و خداوند به خود بخواند از دايره اطاعت بيرون است و هرگز اين گونه نبوده كه پيامبري مردم را به خود دعوت كند. خداوند به صراحت مي فرمايد: «براي هيچ بشري سزاوار نيست كه خداوند، كتاب آسماني و حكم و نبوت به او بدهد سپس او به مردم بگويد: «غير از خدا مرا پرستش كنيد.» (آل عمران 79)
  بنابراين، كسي كه به خود مي خواند و خود را محور دعوت قرار مي دهد و از همه مي خواهد بي چون و چرا وي را بپذيرند و اطاعت كنند و او را حق بشمارند، همانند فرعوني است كه ادعاي خدايي و ربوبيت مطلق و برتري نموده است. خداوند درباره فرعون مي فرمايد كه او مردم را به خود مي خواند و مي گفت: انا ربكم الاعلي (نازعات، آيه24) در حالي كه براساس صريح آيه نخست سوره اعلي، تنها خداوند داراي ربوبيت اعلي است.
  نكته اي كه مي بايست حقيقت جويان بدان توجه داشته باشند، آن است كه پيامبران با آن همه مقام و درجه به اسبابي كه گفته شد، در همه امور قابل پيروي و اقتدا و الگوبرداري نيستند؛ حال چه برسد به كساني كه در مقام عصمت الهي نيستند و اگر از نظر رشد معنويت و تقوا به عصمت اكتسابي دست يافتند در خطر عظيم هستند.
  ویرایش توسط hoda : 1390/02/06 در ساعت 06:35 بعد از ظهر

 2. صلوات و تشکر


موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 1391/11/12, 08:48 بعد از ظهر
 2. ✿► نژاد پرستی و اسلام هراسی در اروپا
  توسط فرنیا در تالار اسلام
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 1391/03/21, 01:53 قبل از ظهر
 3. تجلی آیات قرآن به روایت تصویر ندای چوپان
  توسط quranic در تالار امثال قرآنی
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 1389/10/12, 05:18 بعد از ظهر

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •