تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  انتشار مقاله «وحدت از ديدگاه قرآن و سنت»
  مقاله «وحدت از ديدگاه قرآن و سنت» به قلم قربان‌علی هادی در فصلنامه «انديشه تقريب» به صاحب امتيازی مجمع جهانی تقريب مذاهب اسلامی منتشر شد.  به گزارش خبرگزاری شهر مجازی قرآن به نقل از ايكنا، اعتقاد به توحيد، خلقت از منبع واحد، اسلام، قرآن و سنت از مبانی بسيار مهم وحدت و تقوای الهی، الفت و دوستی بين مسلمانان و انسان‌ها، امت واحده و اعتصام به حبل‌الله از جمله عوامل برجسته و مؤثر در پيدايش وحدت به شمار می‌رود.

  به باور نگارنده، از نگاه سنت پيامبر(ص) و مصلحت‌بينی، پيروی از اهل بيت(ع) مايه تحقق وحدت اسلامی است. امام‌علی(ع) سيره پيامبر اكرم(ص) را از عوامل مهم ايجاد وحدت برشمرده، جامعه اسلامی را به وحدت، اخلاق نيك و غيره فرا می‌خواند. سلطه غرب و توطئه استعمار از موانع بيرونی و غفلت مسلمانان، استبداد داخلی، ناسيوناليسم، ضعف فرهنگی و اقتصادی از موانع درونی وحدت اسلامی محسوب می‌شود.
  مؤلف بر اين باور است كه وحدت و هم‌گرايی اسلامی ـ انسانی از مفاهيمی است كه در علوم سياسی، گاهی در گرايش جامعه‌شناسی، مذهب و دين و گاهی نيز با رويكرد فلسفی و تفسيری مورد مطالعه قرار می‌گيرد، چون اگر وحدت جامعه انسانی را در زمره وحدت ملی قرار دهيم، موضوع سياسی است و اگر وحدت گروه خاصی از پيروان يك دين در جامعه بررسی شود موضوع بحث علاوه بر اين كه يدنی و مذهبی است، جامعه‌شناسانه نيز خواهد بود و اگر به مقوله وحدت از منظر قرآن نگريسته شود، طرح بحث تفسيری است.

  به اعتقاد نويسنده وحدت و وفاق اجتماعی يكی از مهم‌ترين ايده‌هايی است كه انسان‌ها و به خصوص مسلمانان از روزگار آغازين اسلام تا به حال، با توجه به اصول و مبانی اسلامی پی‌گير آن بوده و تلاش كرده‌اند يك نظريه و استراژی واحد، در ابعاد مختلف و متناسب با مقتضيات زمانريال از آن ارائه دهند. مفهوم وحدت اسلامی به صورت نظری در متون و منايع اصيل اسلامی به ويژه در قرآن كريم با تعبيرهای مختلفی مطرح شده است.
  نگارنده معتقد است كه رستگاری دنيوی و اخروی، پيروزی، تقويت، رفع اختلاف، ايجاد مركز قدرت توسط مسلمانان در جهان و ايجاد هماهنگی با پيروان اديان ديگر را می‌توان از اهداف وحدت اسلامی برشمرد. در ايجاد وحدت دو اصطلاح «حفظ اسلام» و «حفظ وحدت اسلامی» بايد در كنار هم مورد توجه خاص قرار گيرد و هيچ كدام را نبايد فدای ديگری كرد.

  نويسنده در پايان می‌نويسد: اهل بيت‌(ع) محور وحدت اسلامی هستند چنانچه در كلام پيامبر اكرم(ص) آمده است. امام علی(ع) نقش رسول‌اكرم(ص) در ايجاد وحدت و اخوت بين مؤمنين را برجسته می‌داند. ايشان ارتباطات اخلاق عطوفت، صله رحم و وحدت كلمه را از نكات بارز در تحكيم وحدت اسلامی اعلام می‌كند.

  يادآور می‌شود، مقاله «وحدت از ديدگاه قرآن و سنت» به قلم قربان‌علی هادی در شماره 24 انديشه تقريب به صاحب امتيازی مجمع جهانی تقريب مذاهب اسلامی و مدير مسؤلی علی‌اصغر اوحدی منتشر شده است.
  ویرایش توسط منادی : 1390/02/04 در ساعت 12:34 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •