دين اسلام ،خدا را با معرفت عقلی می‌شناسد و تنها راه درك آيات قرآن نيز شناخت علمی است؛ چرا كه چرخه‌های زندگی با علم به گردش درمی‌آيد و شناخت علمی تنها راه درك محيط اطراف است.


به گزارش خبرگزاری شهر مجازی قرآن به نقل از ايكنا، حجت‌الاسلام راشديزدی، كارشناس دينی و مدرس حوزه، 31 فروردين‌ماه در اولين دوره آموزشی و مهارت‌افزايی و هفتمين نشست كارشناسان قرآن سراسر كشور كه در هتل صادقيه مشهد برگزار شد، با بيان اين مطلب گفت: تمام انبيای صاحب شريعت از طريق ديدگاه‌های حسی انسان‌ها را دعوت به خداپرستی می‌كردند به جز پيامبر اكرم(ص) كه با شناخت علمی مردم را به خداپرستی دعوت كردند؛ بنابراين دين اسلام دين علمی است و قرآن نيز منبع علوم است.

وی افزود: تمام رفرم‌های فرهنگی ممكن است دارای اشتباه باشند، به جز قرآن كه عاری از هرگونه شك و شبهه است.

حجت‌الاسلام راشد يزدی با بيان اينكه بشر، اسلام را هنگامی درك كرد كه به بلوغ و كمال رسيده بود، تصريح كرد: قرآن كه كتاب آسمانی دين اسلام است نيز هميشه از همه تفاسير خود كامل‌تر است؛ بنابراين بايد قرآن را با ديدگاه علمی بررسی كرد.
وی با بيان اينكه اولين آياتی كه به قلب پيامبر وحی شده بود، درباره استفاده از قلم و خواندن بود، گفت: با معرفت حسی نمی‌توان كلام وحی را شناخت، چرا كه اين كتاب مخصوص زندگی دنيوی و اخروی ماست و تمام حالات انسان را از پست‌ترين تا عالی‌ترين مرتبه در بر می‌گيرد.

حجت‌الاسلام راشديزدی با تأكيد بر اينكه هر جا از قرآن فاصله گرفته‌ايم، دچار اشتباهات و مشكلات عديده‌ای شديم، اظهار كرد: انقلاب اسلامی نزديك‌ترين حكومت به اسلام است، ولی هنوز تا اسلامی شدن فاصله زيادی دارد.


وی بيان كرد: وجود دانشگاه‌های مختلط ما يكی از مشكلاتی است كه بايد حل شود، چرا كه قرآن و دين اسلام اين گونه اقدامات را تأييد نكرده و آن را منشأ بسياری از مشكلات برای جامعه عنوان می‌كند.
اين كارشناس دينی با اشاره به اينكه قرائت دعای ندبه در صبح‌های جمعه نشان‌دهنده اعتراض به وضع موجود و انتظار ظهور امام‌زمان(عج) است، يادآور شد: اولين خاصيت زندگی اسلامی آرامش است؛ بنابر اين هر زندگی بدون آرامش زندگی اسلامی نيست، چرا كه بهترين ثمره زندگی دينی ايجاد خانواده‌ای است كه در آن مودت و رحمت بين زوجين حاكم است و در آرامش كامل زندگی می‌كنند.


وی ابراز كرد: قرآن از دنيا و ‌آخرت با عنوان محيط و محاط ياد كرده به اين معنی كه كسی كه در دنيا زندگی آرامی ندارد، در آخرت نيز گرفتار است؛ چرا كه اين دو دنيا مانند رحم مادر و دنيای بيرون به هم نزديك‌اند.


حجت‌الاسلام راشديزدی يادآور شد: حضرت علی(ع) ثمره آدم‌سازی قرآن است و اگر بتوانيم قرآن را وارد زندگی كنيم، نقش زن و مرد در خانواده حفظ می‌شود و نزاع و درگيری شكل نمی‌گيرد.