تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

نگاه قرآنی مقام معظم رهبری به ارتش

عباس سليمی در گفت‌وگو با پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) با اشاره به فرموده معظم‌له كه «ارتش كلمه طيبه است» گفت: اين تعيبر دقيق و ساير منويات حضرت آقا، نشان از نگاه قرآنی ايشان به ارتش است.
    Click for larger version
    نگاه قرآنی مقام معظم رهبری به ارتش 

به گزارش خبرگزاری شهر مجازی قرآن به نقل از پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)، 29 فروردين‌ماه در تقويم شمسی به‌نام روز ارتش ثبت شده است. ارتشی كه در اوايل پيروزی انقلاب تلاش‌های فراوانی در جهت تضعيف و انحلال آن شد. امام خمينی(ره) اما مقابل اين فشارها ايستاد كه امروز ثمره آن اعتماد را در پيشرفت‌های نظامی و علمی ارتش می‌بينيم. در اين رابطه گفت‌وگو كرديم با حاج عباس سليمی از اميران بازنشسته ارتش كه بسياری از ما او را در كسوت فعاليت‌ها و برنامه‌های قرآنی می‌شناسيم:

رهبر معظم انقلاب تعبير خاصی در خصوص ارتش دارند كه «ارتش كلمه طيبه است» از نظر شما خاستگاه اين تعبير كجاست؟

كسانی كه در خصوص الفاظ و كلمات وارد شده در قرآن كريم مطالعاتی داشته‌اند، به‌خوبی می‌دانند كه اين واژه تنها يك‌بار در سرتاسر قرآن كريم آمده است و بعد از اين واژه، خداوند عنوان ديگری را با عنوان « كلمه خبيثه » و «شجره خبيثه» به كار برده است.

آيه كريمه می‌فرمايد: «أَلَمْ تَرَ كَیْفَ ضَرَبَ اللَّـهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَیِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَیِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِی السَّمَاءِ تُؤْتِی أُكُلَهَا كُلَّ حِينٍ بِإِذْنِ رَبِّهَا1» اين از آن مواردی است كه تئوريسين‌های نظامی خارج از كشور را گيج و مات كرده است.

امام(ره) در روز ورود به ايران با يك تعابير صادقانه و روشنی فرمودند كه آقای سرلشگر، ما می‌خواهيم تو آقا باشی! تو نمی‌خواهی؟ می‌خواهی نوكر باشی؟ اين هشدار را امام روز دوازدهم بهمن دادند و آن‌هايی كه گوش شنوا داشتند، شنيدند و در فاصله اين ده روز تا پيروزی انقلاب به ملت پيوستند.

آيه اشاره دارد كه اين مخلوق، اين پديده طاهر مانند درخت پاكی است كه ريشه، ساقه و برگ و ميوه آن طيب و طاهر است و هيچ نشانه‌ای از خباثت در آن وجود ندارد و بعد از آن قرآن كريم می‌فرمايد «... أَصْلُهَا ثَابِتٌ...» يعنی ريشه آن به استحكام در زمين جای گرفته است كه با هيچ طوفان و گردبادی از جا كنده نمی‌شود. چه برسد به نسيم‌های نه چندان قابل اعتنايی كه بعضی مواقع ممكن است بوزد. «... وَفَرْعُهَا فِی السَّمَاءِ...»؛ يعنی شاخ و برگ آن در آسمان است. به نظر من رهبر انقلاب خواستند هم استحكام ارتش را بيان كنند و هم قامت رسا و بلند اين نيرو را در خدمت به اسلام نشان دهند. در قسمت بعدی آيه می‌فرمايد: «... تُؤْتِی أُكُلَهَا كُلَّ حِينٍ بِإِذْنِ رَبِّهَا...»؛ يعنی به اذن خداوند بزرگ، با فضل و رحمت و استمداد الهی هر لحظه اين درخت ثمرات و ميوه‌های خود را عرضه می‌كند.

بعد از آن خداوند از « كلمه خبيثه » و « شجره خبيثه » صحبت می‌كند و می‌فرمايد: «وَمَثَلُ كَلِمَةٍ خَبِيثَةٍ كَشَجَرَةٍ خَبِيثَةٍ اجْتُثَّتْ مِن فَوْقِ الْأَرْضِ مَا لَهَا مِن قَرَارٍ2»؛ يعنی چه كسانی كه بخواهند در قالب گروهك مسلح خودنمايی كنند و چه كسانی كه در شاخه‌های ديگری مقابله با نظام اسلامی را در دستور كار خود قرار دهند، اينها كسانی هستند كه به گفته قرآن، بی‌اصالت و بی‌اصل و ريشه هستند؛ مثل بوته يا علف‌هايی كه با كوچك‌ترين تحركی از جايگاه خود كنده می‌شوند.

به نظر من اين تعيبر دقيق حضرت آقا و ساير منوياتی كه ايشان در خصوص ارتش از ابتدای انقلاب مطرح كردند، نشان از نگاه قرآنی معظم‌له به ارتشی است كه نشأت‌گرفته از بدنه ملت و دارای اراده الهی است.

البته اين اصطلاح، اهميت مسئوليت ارتش را هم نمايان می‌سازد.

بله، اين برداشت از يك طرف دلگرم‌كننده و از طرف ديگر بسيار مسئوليت‌آفرين است. ارتش و نيروهای مسلح بايد موفقيت‌ها را از ناحيه خدا بدانند و اصالت، استقامت، صلابت، پاكی و مفيد بودن برای ملت را مدنظر قرار دهند. اگر كسی چنين تفكری داشته باشد، از آن لحظه‌ای كه لباس نظامی خود را می‌پوشد، وقتی به پايگاه و پادگان نظامی می‌رود و خدمت می‌كند، تا آن زمانی كه در صورت اعلام عمليات، از كشور خودش دفاع می‌كند، كار را «قربة إلی الله» انجام می‌دهد.

2. صلوات و تشکر

از مسائلی كه در روزهای آغازين انقلاب اسلامی مطرح شد،زمزمه انحلال ارتش بود. اين مسأله از سوی چه كسانی و به چه دليل مطرح می‌شد؟

قبل از پيروزی انقلاب اسلامی با اين‌كه نظام اسلامی تحقق پيدا نكرده بود، بدنه ارتش ‌كه متعلق به مردم و از دل مردم برخاسته بودند، معتقد به اسلام و روحانيت و معتقد به ولايت و معاد، همراه با منويات امام بزرگوار امت بودند. البته در اين ميان حساب معدود سران سرسپرده ارتش شاهنشاهی را بايد از تمام ارتش قبل از انقلاب جدا كرد.
    بهتربن سند و دليل اين مدعا نيز رخداد ديدنی و فراموش‌نشدنی نوزدهم بهمن 1357 است. ناگفته نماند كه قبل از نوزدهم بهمن در تمامی راهپيمايی‌هايی كه ملت عليه رژيم شاهنشاهی برگزار می‌كردند، بدنه نيروهای مسلح با لباس شخصی در اين تظاهرات حضور داشتند و بنده خود شاهد حضور اين عزيزان بزرگوار و دوستان و همكاران خودم در اين راهپيمايی‌ها بودم. گذشته از آن در بدنه ارتش، نيروهای معتقد و مؤمنی بودند كه با علمای برجسته مبارز و شخصيت‌های ويژه روحانی مثل آيت‌الله خامنه‌ای و مرحوم آيت‌الله طالقانی در تماس بودند و يا شاگردان رسمی و مشخص آنان بودند، يا با حضور در مجالس آن‌ها از رهنمودها و تعاليم اين اساتيد محترم استفاده می‌كردند. و نيز افرادی كه از مظالم رژيم ستمشاهی به ستوه آمده بودند، همراه با ملت بودند و كاملاً آمادگی اجرای منويات امام امت را داشتند.

به نظر من ريشه مطرح شدن زمزمه شوم انحلال ارتش پس از بيعت تاريخی نوزدهم بهمن شكل گرفت. چون آن حركت عظيم تاريخی و همچنين حركت مؤثر همافران نيروی هوايی در همراهی با انقلاب اسلامی سبب شد دشمنانی كه خواستار تشكيل جمهوری اسلامی و دوام آن نبودند و همچنين عناصر خود فروخته داخلی متوجه اين خطر بشوند و درصدد آن برآيند كه اين قشر يعنی ارتش را از مردم مسلمان ايران جدا كنند.

شايد يكی از بهترين تاكتيك‌ها به‌زعم آنان اين بود كه زمزمه شوم انحلال ارتش را سربدهند. من به خوبی به ياد دارم كه برخی افراد چه به عنوان افرادی كه ظاهراً مدعی اسلام و ديانت بودند و شعار «ارتش بی‌طبقه توحيدی» را سر می‌دادند كه آن موقع خيلی مُد بود يا كسانی ديگر كه وابستگی رسمی به گروهك‌ها داشتند و معتقد بودند كه در ارتباط با ارتش بايد به اصطلاح يك ميليشيای خلقی در كشور وجود داشته باشد.

آن شرايط حتماً برای نيروهای انقلابی ارتش، شرايط سختی بود.

بله، شرايط برای بسياری از ما سخت و بحرانی بود. به ياد دارم كه در همان تاريخ امام بزرگوار(ره) عليه اين توطئه خروشيد و در مورد بحث انحلال ارتش و توطئه بودن اين تفكر صحبت فرمودند و از سوی ديگر شخص حضرت آيت‌الله خامنه‌ای كه به عنوان نماينده امام در ارتش حضور داشتند، در مقابله با اين توطئه نقش محوری داشتند.
    پس از موضع‌گيری و تمهيدات و تأكيدات امام امت(ره)، آيت‌الله خامنه‌ای هم محكم در مقابل اين توطئه ايستادگی كردند تا بحث انحلال ارتش در نطفه خفه شد و نتيجه اين مقاومت را پس از سی و يك سال به وضوح می‌بينيم.

نيروهای انقلابی ارتش در آن شرايط چگونه تلاش می‌كردند تا از تحقق مسأله انحلال ارتش جلوگيری كنند؟

هر كسی در آن دوره به نوبه خود فعاليت می‌كرد. البته هسته‌های مقدماتی انجمن اسلامی عموماً، با هدايت دفتر نمايندگی امام در ارتش فعاليت می‌كردند، من آن موقع در پايگاه يكم شكاری مهرآباد خدمت می‌كردم. در دفتر انجمن اسلامی به ياد دارم كه ما به‌خاطر اين‌كه درون تشكيلات از امكانات كامل چاپ و تكثير برخوردار نبوديم، اولين مخالفت با انحلال ارتش را من روی يك مقوا و با دست خط خودم و با ماژيك نوشتم و از آن فتوكپی تهيه كرديم و در پايگاه يكم شكاری و ستاد نيروی هوايی و اطراف دانشگاه تهران كه مركز تجمع گروهك‌های مختلف بود نصب كرديم.

فردای آن روز نيز يادم هست يكی از روزنامه‌های آن دوره كه روزنامه «آيندگان» بود، عين كليشه اين اطلاعيه را در روزنامه چاپ كرده بود. اين نشان می‌داد كه علی‌رغم توطئه‌هايی كه صورت می‌گرفت، درون ارتش هم نيروهای معتقدی حضور داشتند كه تحت نظر روحانيت اسلام آموزش ديده بودند و به هيچ عنوان با انحلال ارتش موافق نبودند. اين تفكر به منزله اين نبود كه نيروهای مسلح ديگری چون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسيج تشكيل نشود؛ خير، به منزله اين بود كه آن شعار لازم‌الاجرای امام خمينی(ره)، فرماندهی كل قوا كه در مورد تشكيل ارتش بيست مليونی گفته بودند كه همه بايد نظامی باشند تا اين كشور سرپا بايستد، عملی شود. اگر اين موضع‌گيری امام در رابطه با اقتدار نظامی ايران اسلامی نبود، با توجه به آن وضعيت نگران‌كننده آن روز در مورد تجهيزات و امكانات و شرايط نامناسب مرزی و دشمنان خارجی و گروهك‌های محارب،كار بسيار دشوار می‌شد.

اين موضع‌گيری از رشادت امام(ره) و شناختی كه ياران ايشان نظير آيت‌الله خامنه‌ای از بدنه ارتش داشتند، نشأت می‌گرفت. اين‌ها نشان داد كه دشمن به راحتی نمی‌تواند به نتيجه شوم مورد نظر خود برسد. پس از موضع‌گيری و تمهيدات و تأكيدات امام امت(ره)، آيت‌الله خامنه‌ای هم محكم در مقابل اين توطئه ايستادگی كردند تا بحث انحلال ارتش در نطفه خفه شد و نتيجه اين مقاومت را پس از سی و يك سال به وضوح می‌بينيم. ارتش سرافراز جمهوری اسلامی ايران علاوه‌بر اين‌كه دوش‌به‌دوش ساير نيروهای مسلح به انجام وظايف و مأموريت‌های خود مشغول است، در ابعاد علمی نيز به پيشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای رسيده است و كارنامه زرين و پر افتخاری دارد.

ارتش و نيروهای مسلح بايد موفقيت‌ها را از ناحيه خدا بدانند و اصالت، استقامت، صلابت، پاكی و مفيد بودن برای ملت را مدنظر قرار دهند. اگر كسی چنين تفكری داشته باشد، از آن لحظه‌ای كه لباس نظامی خود را می‌پوشد، كار را «قربة إلی الله» انجام می‌دهد.

4. صلوات و تشکر

در اين ميان سرسپردگانی نيز در ارتش وجود داشتند كه می‌بايست تكليف آن‌ها نيز روشن می‌شد؟

وقتی كه انقلاب اسلامی شكل گرفت، به ترتيب كسانی كه عناصر سرسپرده و مزدوران رژيم ستم‌شاهی بودند در همان آستانه پيروزی انقلاب اسلامی با همت مردم و دادگاه‌های انقلاب، بساطشان برچيده شد. بعضی از اين‌ها فراری شدند و قصد داشتند در خارج از كشور عليه اسلام توطئه كنند. بعضی‌ها هم در دادگاه‌های انقلاب به سزای عمل خودشان رسيدند. پس از آن با توجه به اين‌كه نظام اسلامی نظام رأفت و جذب است و اصلاً انقلاب برای اين شكل نگرفت كه كسی را قلع و قمع كند، بلكه اصول انقلاب اين بود كه مردم به عزت خودشان برسند.

حضرت امام(ره) در روز ورود به ايران در سخنرانی تاريخی بهشت زهرا(س) با يك تعابير صادقانه و روشنی فرمودند كه آقای سرلشگر، ما می‌خواهيم تو آقا باشی! تو نمی‌خواهی؟ می‌خواهی نوكر باشی؟ اين هشدار را امام روز دوازدهم بهمن دادند و آن‌هايی كه گوش شنوا داشتند، شنيدند و در فاصله اين ده روز تا پيروزی انقلاب به ملت پيوستند و ملت هم با بزرگواری و فروتنی و مهربانی آن‌ها را پذيرفتند. بعداً اين‌ها خدمت كردند و فرماندهی لشگرها را عليه رژيم بعثی عراق برعهده داشتند. در همين نظام اسلامی ارتقای درجه پيدا كردند و در سال‌های متمادی خيلی از اين افراد مورد عنايت حضرت آقا قرار گرفتند و اين نشان از شايستگی آن‌ها دارد.

در تاريخ انقلاب اسلامی افرادی شجاع، متدين و راسخ بودند و كسی نمی‌تواند خدمات افتخارآميز بزرگانی نظير اميرسپهبد شهيد علی صياد شيرازی، امير سرلشگر شهيد حاج عباس بابايی، امير سرلشگر شهيد حاج‌آقا مصطفی اردستانی، امير سرلشگر شهيد عباس دوران، امير سرلشگر شهيد حسين لشگری، امير سرلشكر شهيد منصور ستاری و ساير شهدای ديگر مانند آقای فلاحی، آقای نامجو، آقای فكوری و... را ناديده بگيرد.

اگر خاطره‌ای از ديدارهای خود با رهبر انقلاب داريد، بيان كنيد.

خاطرات بسياری از ديدارهای متعدد با حضرت آقا داشته‌ام كه عموماً به جلسات قرآن بازمی‌گردد، اما به تناسب موضوع ترجيح می‌دهم در همين رابطه خاطره بگويم. يادم می‌آيد كه بلافاصله پس از پيروزی انقلاب اسلامی، مسابقات سراسری قرآن در داخل كشور برگزار شد. محل برگزاری مسابقات هم كانون توحيد بود در ميدان توحيد و آن‌جا من توفيق داشتم كه رتبه دوم مسابقات كشوری را كسب كنم.

يادم هست كه در مرحله پايانی مسابقات، رهبر معظم انقلاب هم حضور داشتند و من هم توفيق داشتم تا در لباس نظامی و با درجه همافری به قرائت قرآن بپردازم. پس از مدت كوتاهی عازم مسابقات بين‌المللی قرآن در مالزی شدم و به لطف خدا رتبه نخست، نصيب جمهوری اسلامی ايران شد. در بازگشت از كشور مالزی به همراه دوستان و همكاران نيروی هوايی به محل سكونت رهبر انقلاب در خيابان ايران رفتيم. به حضرت آقا گفتيم كه برای اهدای كاپ مسابقات، می‌خواهيم به زيارت امام برويم. آقا خيلی خوشحال شدند و ما را مورد تفقد قرار دادند و جملات تحسين‌برانگيز ايشان همچنان در ذهنم تكرار می‌شود.

ما نيمه‌شب به قم رسيديم و پس از زيارت، حدود ساعت نه و نيم صبح بود كه خدمت حضرت امام(ره) رسيديم. در آن مجلس علما و بزرگانی همچون آيت‌الله‌العظمی فاضل لنكرانی، آيت‌الله يثربی، آيت‌الله توسلی، شهيد محلاتی و آيت‌الله فهری زنجانی حضور داشتند. حضرت امام(ره) بنا به پيشنهاد شهيد محلاتی اجازه دادند كه من در حضور ايشان به تلاوت قرآن بپردازم. ايشان آن واژه «طيب‌الله» را كه يكی از واژه‌های سنتی هيئت‌های قرائت قرآن كريم است، به‌كار بردند كه بهترين پاداش و صله‌ای بود كه ايشان مرحمت فرمودند و بعد آن يك دعای زيبايی كردند كه به اجابت آن اميدوارم.

و نكته پايانی؟
    با احساس افتخار به‌عنوان يك سرباز در ارتش جمهوری اسلامی ايران، اميدوارم قدردان مجاهدت‌ها و ادامه‌دهندگان راه شهيدان سرافراز بوده و تمام تلاش خود را در راه حفظ استقلال و امنيت كشور و اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی به‌كار بنديم.

---------------------------------------------------------------------------------------
    پی‌نوشت:
    1. سوره ابراهيم: 24 و 25
    2. سوره ابراهيم: 26

6. صلوات و تشکر

کلمات کلیدی این موضوع