تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  تربیت قرآنی کودکان و نوجوانان با استناد به سوره لقمان انجام شود
  با اشاره به اهمیت سوره لقمان در تربیت قرآنی فرزندان اظهار کرد: سوره لقمان با دربرگیری نصایح حضرت لقمان به پسرش سرشار از مباحث تربیتی است که خانواده‌ها باید برای تربیت فرزندان خود به این سوره استناد کنند.

  به گزارش خبرگزاری شهر مجازی قرآن حجت‌الاسلام والمسلمین‌ محمد قیصری، عضو مرکز تربیت مربی حوزه‌های علمیه، در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به اهمیت تربیت کودکان و نوجوانان، اظهار کرد: قرآن کریم سرشار از آیات و مفاهیم تربیتی است که البته این آیات قرآنی که سرشار از مفاهیم تربیتی است، برای تربیت انسان‌ها بیان شده‌اند.

  وی در ادامه افزود: اگر مطالعه‌ای در قرآن کریم داشته باشیم با آیات تربیتی بسیاری روبرو خواهیم شد، یکی از مهم‌ترین سوره‌های تربیتی برای تربیت انسان‌ها و به ویژه تربیت فرزندان سوره «لقمان» است که این سوره به طور خاص به مباحث تربیتی کودکان، نوجوانان و جوانان از سوی والدین اشاره داشته است.

  حجت‌الاسلام قیصری، با یادآوری اینکه حضرت لقمان از دانشمندان است، اظهار کرد: حضرت لقمان نصایحی را خطاب به فرزندش داشت که به دلیل اهمیت این نصایح خداوند سوره‌ای را به نام لقمان در قرآن قرار داد و نصایح لقمان به فرزندش را برای بهره‌گیری مسلمانان از این نصایح در این سوره آورد.

  بهترین روش تربیتی فرزندان توجه به سوره لقمان و بهره‌گیری از مفاهیم این سوره در تربیت است که پدران و مادران باید با خواندن این سوره نسبت به تربیت فرزندان گام برداشته و تربیت کودکان و نوجوانان خود را با استناد به این سوره انجام دهند

  وی با بیان اینکه سوره لقمان الگویی است برای تربیت فرزندان از سوی والدین، گفت: بهترین روش تربیتی فرزندان توجه به سوره لقمان و بهره‌گیری از مفاهیم این سوره در تربیت است که پدران و مادران باید با خواندن این سوره نسبت به تربیت فرزندان گام برداشته و تربیت کودکان و نوجوانان خود را با استناد به این سوره انجام دهند.

  وی در ادامه این بخش از سخنان خود با اشاره به راهکارهای زیبای تربیتی در سوره لقمان، افزود: در این سوره نصیحت‌های بسیاری از سوی لقمان به پسرش انجام شده که از جمله این نصیحت‌ها «شرک نورزیدن به خدا» و ... است.

  حجت‌الاسلام قیصری، بخش دیگری از سخنان خود را به بیان مشکلات پیش روی تربیت قرآنی فرزندان اختصاص داد و اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات در تربیت قرآنی کودکان و نوجوانان بی‌توجهی برخی از خانواده‌ها به مسائل روحی و روانی و تفکر فرزندانشان است که البته این مسأله آسیب‌های زیادی را در تربیت فرزندان به وجود خواهد آورد.

  وی با یادآوری اینکه برخی از خانواده‌ها تنها به مسائلی از جمله؛ خوراک و پوشاک فرزندانشان توجه دارند، افزود: توجه صرف به خوراک و پوشاک فرزندان و بی‌توجهی به روح و روان آنان بسیار خطرآفرین بوده و عواقب خطرناکی را در زندگی و آینده کودکان و نوجوانان در پی خواهد داشت.

  هنگامی که خانواده‌ها نسبت به مباحث تربیتی توجیه نبوده و ندانند که چه عواقب خطرناکی پیش روی زندگی فرزندانشان قرار دارد نمی‌توانند نقش موثری در تربیت قرآنی فرزندان خود داشته باشند

  وی در ادامه با عنوان این مطلب که اهمیت تربیت قرآنی فرزندان برای خانواده‌ها تبیین نشده است، گفت: بی‌توجهی برخی خانواده‌ها به مباحث تربیتی فرزندان به دلیل نداشتن آگاهی نسبت به اهمیت تربیت قرآنی فرزندان و نبیین نشدن اهمیت تربیت است که البته این مسأله باید از سوی مسئولان و کارشناسان قرآنی و تربیتی مورد توجه قرار بگیرد.

  این کارشناس تربیتی کودک و نوجوان، در ادامه با بیان اینکه تمامی عوامل فرهنگی جامعه باید دست به دست هم داده و با توجیه کردن خانواده‌ها نسبت به تربیت قرآنی فرزندان گام بردارند، افزود: هنگامی که خانواده‌ها نسبت به مباحث تربیتی توجیه نبوده و ندانند که چه عواقب خطرناکی پیش روی زندگی فرزندانشان قرار دارد نمی‌توانند نقش موثری در تربیت قرآنی فرزندان خود داشته باشند.

  وی یادآور شد: روحانیون و کارشناسان قرآنی و تربیتی در این زمینه باید وارد عرصه شده و در مساجد، محافل قرآنی و سایر مجالس خانواد‌ه‌ها را نسبت به اهمیت تربیت قرآنی توجیه کرده و راهکارهای تربیت قرآنی را به آنان ارائه کنند.

 2. صلوات و تشکر


موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 1391/10/04, 12:04 بعد از ظهر
 2. نامهای دسته ای از سوره ها
  توسط Asemani در تالار تعداد سوره ها ٫ آیه ها و کلمات
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 1391/08/20, 01:50 قبل از ظهر
 3. پاسخ: 10
  آخرين نوشته: 1391/07/05, 12:45 بعد از ظهر
 4. روش استنباط گزاره‌هاي علمي از ساختار سوره‌ها
  توسط هندیانی در تالار روش ها و سبک های تفسیر
  پاسخ: 10
  آخرين نوشته: 1391/01/22, 02:12 قبل از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •