تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  ضروری است مدرس قرآن بازنگری در احوال خود را فراموش نكند
  عضو هيئت علمی دانشكده علوم قرآنی شاهرود بر اين عقيده است كه مدرس قرآن بايد منتقل‌كننده پيام الهی به بهترين شيوه و شيرين‌ترين زبان باشد؛ پيام الهی در دست مربی و مدرس قرآن است و ضروری است مربی قرآن بازنگری در احوال خود را فراموش نكند.

  به گزارش خبرگزاری شهر مجازی قرآن طاهره‌سادات طباطبايی‌امين، عضو هيئت علمی دانشكده علوم قرآنی شاهرود وابسته به دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم، در گفت‌وگو با ايكنا، ويژگی مدرس قرآن در دانشگاه را چنين بيان كرد و گفت: قرآن كتابی است كه بر همه كتاب‌های آسمانی مهيمن است، چون تمامی كلمات اين كتاب، كلام الهی است، پس مدرس قرآن بايد فرد برجسته‌ای باشد.


  وی بيان كرد: تحصيل در علوم قرآنی و مربی و مدرس قرآن، قداست ويژه‌ای دارد پس امتيازهای خاصی را بايد احراز كند؛ او بايد بكوشد، محاسن ظاهری و باطنی را در خودش ايجاد و اندرزهای برگرفته از قرآن را مكرر بر خود القاء كند و خود اولين فردی باشد كه به آن عمل كند و اگر لغزشی داشت، به درگاه الهی استغفار كند.


  طباطبايی‌امين با تأكيد بر اين‌كه يك مدرس قرآن كه از پاكيزگی جسمی و روحی برخوردار است، كلامش در مخاطبانش مؤثر خواهد افتاد، افزود: روابط اجتماعی خوب، ديگر ويژگی‌ای است كه مدرس قرآن در دانشگاه بايد آن را داشته باشد كه مستلزم آن است تا از قوانين و روانشناسی ارتباطات تا حد زيادی مطلع شود.


  وی گفت: مدرس قرآن می‌تواند به عنوان يك مشاور، شنوای مشكلات دانشجويان باشد، غم‌خوار آن‌ها بوده و از غصه‌ها و مشكلات آنها مطلع باشد؛ در مجموع مدرس قرآن بايد همانند پيامبران كه با ديدن مشكلات قومشان، سينه‌شان به درد می‌آمد و سنگ صبور مردم بودند، عمل كند و هميشه برای رستگاری ديگران دست به دعا بردارد.


  اين مدرس حوزه و دانشگاه تصريح كرد: رسول گرامی اسلام(ص) حتی برای كفار نيز دلسوزی می‌كرد و با تمام وجود می‌خواست تا آن‌ها را به سوی توحيد سوق دهد، در قرآن كريم آمده است « طه * مَا أَنزَلْنَا عَلَیْكَ الْقُرْآنَ لِتَشْقَى * إِلَّا تَذْكِرَةً لِّمَن یَخْشَى » به پيامبر گفته می‌شود ما اين همه مشقت را برای تو نخواستيم. فاطمه زهرا(س) هميشه در حق ديگران دعا می‌كرد و خود را در نظر نمی‌گرفت؛ ما اين مطالب را می‌شنويم، اما بايد در عمل پياده كرد.


  وی در ادامه يكی از ويژگی‌های اساتيد آموزش قرآن را آشنايی با سيره اهل بيت(ع) برشمرد و افزود: استاد قرآن در حين تدريس بايد، فرازهايی از سيره معصومين(ع) را برای دانشجويان بگويد و برای هر مثال و توضيحی بيشتر درباره آيات، معارف اهل بيت(ع) را ارائه دهد تا نام ائمه هدی(ع) موفقيت او را در پيش‌برد تدريسش تضمين كند.


  طباطبايی‌امين ادامه داد: يك استاد قرآن علاوه بر تسلط در علوم و فنون قرآن، تخصص‌های ديگری نيز نيازمند است و وظيفه دارد تا همان‌طور كه به عمق و ژرفای دانش خود در علوم و معارف قرآنی می‌افزايد، به آن اكتفا نكند و در ديگر علوم روز وارد شود، عدم ورود او به مباحث روز بين او، دانشجويان فاصله خواهد انداخت، تلاش برای دريافت معلومات بيشتر، بايد تلاش هر روزه استاد آموزش قرآن باشد.


  وی افزود: مطالعه علوم روز، توسط مدرس قرآن عاملی می‌شود تا به ژرفای بيشتری از قرآن پی ببرد در اين جا ذكر يك مثال را ضروری می‌دانم، در آيات ابتدايی سوره روم آمده است « غُلِبَتِ الرُّومُ * فِی أَدْنَى الْأَرْضِ وَهُم مِّن بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَیَغْلِبُونَ » كه حتی در آخرين ترجمه از قرآن كريم « فِی أَدْنَى » را نزديك‌ترين معنی كرده است كه امروز تحقيقات جغرافيايی ثابت كرده است كه أَدْنَى به معنی پست‌ترين نقطه جغرافيايی است كه همان «بحرالميت» است؛ بحرالميت، مكانی است كه جنگ روم و ايرانی‌ها در آن‌جا رخ داد.


  عضو هيئت علمی دانشكده علوم قرآنی شاهرود در پايان تأكيد كرد: مدرس قرآن بايد منتقل‌كننده پيام الهی به بهترين شيوه و شيرين‌ترين زبان باشد، پيام الهی در دست مدرس و مربی قرآن است و ضروری است مدرس قرآن بازنگری در احوال خود را فراموش نكند.

 2. صلوات و تشکر


موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 1391/05/26, 02:34 قبل از ظهر
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/06/21, 11:09 بعد از ظهر
 3. پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 1389/03/05, 02:36 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •