عضو هيئت ‌علمی دانشكده مطالعات تطبيقی قرآن شيراز به تأثير ارائه تفسير قرآن چند دقيقه‌ای اشاره كرد و گفت: تفاسير كوتاه‌مدت چنددقيقه‌ای می‌تواند برای ترويج تدبر در قرآن بسيار مؤثر باشد و بايد چنين تفاسيری در مساجد، مدارس و دانشگاه‌ها الگو شود.

به گزارش خبرگزاری قرآنیشهر مجازی قران به نقل از ايكنا، مقام معظم رهبری در فرمايش‌های اخير خود در جمع متسابقان، داوران و قرآنيان كشور پس از برگزاری بيست و هفتمين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن كريم، در چند بخش، ضمن بيان پيشرفت‌ها و دستاوردهای قرآنی طی 31 سال پس از پيروزی انقلاب اسلامی و تشويق مسئولان و جامعه قرآنی به ادامه راه پيش‌ رو، مطالباتی را نيز از جامعه قرآنی كشور مطرح كردند. این خبرگزاری بنا بر وظيفه اطلاع‌رسانی و پی‌گيری خود تلاش می‌كند در حد توان راه‌های تحقق اين مطالبات را در قالب گفت‌و‌گو با جامعه قرآنی كشور جويا شود.


«سيدعلی ميرآفتاب»، عضو هيئت‌ علمی دانشكده مطالعات تطبيقی قرآن شيراز، در گفت‌وگو با ايكنا با بيان اينكه وظيفه همه مسلمانان است كه در خصوص قرآن و ترويج تدبر در قرآن تلاش كنند، اظهار كرد: با پيروی از ولايت فقيه می‌توانيم در راستای ترويج فرهنگ قرآنی گام برداريم تا قرآن را در بين مردم و در جامعه روز به روز شكوفاتر كنيم.
وی با اشاره به انعكاس مفاهيم قرآنی از طريق رسانه‌ها خاطرنشان كرد: از طريق جرايد و مطبوعات در خصوص ترويج مفاهيم قرآنی برنامه‌هايی اجرا شده است، اما بدون شك در اول كار قرار داريم؛ يكی از مظلوم‌ترين مسائلی كه در جامعه ماست، مسئله قرآن است كه به صورت گسترده و مطلق بحث از آن نيست.


ميرآفتاب ادامه داد: در گوشه و كنار كارهايی انجام می‌گيرد كه محدود است و بر اين اساس بايد اقدامات زيادی انجام پذيرد كه همت مسئولان را می‌طلبد؛ آموزش و پرورش بايد دانش‌آموزان را از ابتدا با قرآن و مباحث قرآنی آشنا كنند.


عضو هيئت ‌علمی دانشكده مطالعات تطبيقی قرآن شيراز با تأكيد بر اينكه اگر قرآن را در همه شئون زندگی وارد نكنيم، متضرر خواهيم شد، گفت: بايد در هر كجا رنگ و بوی قرآنی را احساس كنيم و اثری از قرآن ببينيم تا همه با اين كتاب الهی آشنا شوند.


وی با بيان اينكه بايد جلسات قرآن گسترش يابد، اظهار كرد: جلسات قرآن حتی بايد در خانه‌ها راه پيدا كند و به گونه‌ای عمل كنيم كه با خواندن و ارتباط با قرآن از آن لذت ببريم؛ در اين خصوص بايد متخصصان فن اقداماتی انجام دهند كه مردم را به اين سمت حركت دهند.


ميرآفتاب همچنين به تأثير تفاسير قرآن كوتاه‌مدت پرداخت و ادامه داد: جلساتی كه برای تفسير قرآن تشكيل می‌شود، نبايد برای حاضران احساس خستگی و ناراحتی به وجود بياورد و بايد با لذت و شادابی همراه باشد؛ همان‌طور كه حجت‌الاسلام قرائتی عنوان كرده‌اند تفاسير كوتاه‌مدت چنددقيقه‌ای می‌تواند بسيار مؤثر باشد و بايد چنين تفاسيری در مساجد، مدارس و دانشگاه‌ها رسم شود.


وی در مورد ضرورت اين جلسات گفت: امروز جوانان ما جلسات تفاسير بلندمدت را برنمی‌تابند و بايد حتماً اين جلسات برنامه‌ريزی شود و حتی كتاب‌های تفسيری برای اقشار مختلف مردم تهيه شود تا همه جامعه با قرآن و مفاهيم آن آشنا شوند.


ميرآفتاب همچنين تصريح كرد: به نظر می‌رسد می‌توان جلساتی را با عناوينی خاص در هر شهری برگزار شود و اساتيدی كه در اين زمينه تجربه و دانشی دارند، در اين جلسات به تفسير و بيان مفاهيم قرآنی بپردازند.


وی در پايان خاطرنشان كرد: برای رسيدن به اين اهداف و ترويج تدبر در قرآن بايد همه مسئولان تلاش كنند تا اين مسئله نهادينه شود و اگر چنين همتی نباشد، همچون گذشته نمی‌توانيم در بحث تدبر در قرآن به نتيجه‌ای برسيم.