تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3
 1. #1

  شاد دلیلی برای بچه دار شدن


  دلیلی برای بچه دار شدن


  دوره عجیبی است. بعضی می‌پندارند که زن‌سالاری است و بعضی معتقدند که فرزند‌سالاری. بسیاری شک دارند که چه کسی باید در خانه برای تصمیم‌گیری در مورد یک موضوع کوچک حرف آخر را بزند. اما همین آدم‌های مردد امروز در کودکی و نوجوانی خود هیچگاه برای مقام شامخ تصمیم‌گیر پدر تردیدی نداشتند. دوره عجیبی است. تردید در رشته تحصیلی و نگرانی در مورد انتخاب شغل یا همسر راحتت نمی‌گذارند. این تردیدها بعد از انتخاب هم دست از سر طرف بر نمی‌دارند. با چند مشکل کاری، تردید در انتخاب شغل به سراغش می‌آید و با اولین بحث خانوادگی، تردید در مورد انتخاب همسر و جایگاه متفاوت خانوادگی و طبقاتی او و همسرش و ...در این دوره پر از دغدغه به خیلی از کارهایی که اساس جامعه به شمار می‌آید تردیدآمیز نگریسته می‌شود. بسیاری از جوانان نمی‌دانند که با چه شخصی می‌توانند زیر یک سقف زندگی کنند و احساس خوشبختی داشته باشند.

  احساس خوشبختی در برخی افراد آن‌قدر نسبی و پرتلاطم است که با کوچک‌ترین اتفاقی رنگ عوض می‌کند. یک زوج جوان در شرایطی می‌توانند گام‌های دیگر زندگی خود را به درستی بردارند که در مورد بدیهیات و اصول اولیه زندگی خود به نتیجه و اشتراک نظر رسیده باشند. به دنبال رعایت این اصل مهم است که آنها می‌توانند به موضوعات دیگری مثل بچه‌دار شدن بیندیشند. این طرز فکر که وجود بچه در زندگی‌ موجب از بین رفتن اختلافات می‌شود قابل تعمیم نیست و از سوی دیگر، ممکن است موجب ایجاد اختلافات جدیدی بشود. البته زوج‌های جوان زیادی نیز هستند که پیش از بچه‌دارشدن بر سر موضوعات خرد و کوچک مشاجراتی داشته اند، اما پس از ورود بچه به زندگی آنها، شرایط بهتری برای خود ایجاد کرده‌اند.

  باید یادمان باشد که هر فرزندی ممکن است در مورد علت وجودی خود از پدر و مادرش بپرسد و والدین او در شرایطی می‌توانند پاسخ قانع کننده‌ای به او بدهند که او نیز در احساس مثبت آنها از وجود خود شریک باشد
  گرچه به احادیث و روایات و اقوالی که در مورد برکات حضور فرزند در خانواده ذکر می‌شود احترام می‌گذاریم، نباید دقت و تعمق در شرایطی را که فرزندی به خانواده اضافه می‌شود از یاد ببریم. طبیعی است كه زوجی که از زندگی در کنار هم احساس رضایت ندارند با وجود بچه تنها در دعوای خود به یادگیری خواهند پرداخت. زوجی که از منابع درآمد، شغل و پایگاه اجتماعی و اقتصادی خود مطمئن نیست با به دنیا آوردن بچه خطر بزرگی در حق خود و فرزندش کرده است.  ویرایش توسط ♥*♥موعود♥*♥ : 1390/01/23 در ساعت 02:45 بعد از ظهر

 2. صلوات و تشکر : 3


 3. #2

  شاد


  همگی اذعان داریم که بچه‌دارشدن، احساس روحانی مادری و شیرینی مسئولیت‌پذیری پدرشدن احساسات بی‌بدیلی است که نمی‌توان آن را با هیچ نعمت دیگری مقایسه کرد، اما باید یادمان باشد که هر فرزندی ممکن است در مورد علت وجودی خود از پدر و مادرش بپرسد و والدین او در شرایطی می‌توانند پاسخ قانع کننده‌ای به او بدهند که او نیز در احساس مثبت آنها از وجود خود شریک باشد. بچه‌دار شدن آغاز راهی است که تا پایان عمر باید برای آن پاسخگو بود. در شرایط جدایی، بیکاری، اعتیاد، ناهنجاری‌های اخلاقی و مشکلاتی از این دست، پاسخ به این سؤال سخت خواهد بود.

  لذا توصیه می کنیم پیش از تصمیم برای بچه دار شدن و بارداری به یک ارزیابی همراه با همسرتان بپردازید.

  اینكه پاسخ شما به این سوالات مثبت یا منفی باشد، به هیچ وجه نمی تواند مشخص كند كه ارتباط شما با كودك خودتان چگونه خواهد بود؛ اما اگر كمی درباره این سوالات فكر كنید، می توانید به برخی از فرضیات خود پس از فرزند دار شدن پی ببرید.
  آیا شما زمانی را به گذراندن با كودكان اختصاص می دهید؟ آیا از این كار لذت می برید؟
  شما با كودكان در كدامین گروه سنی، احساس راحتی بیشتری می كنید؟ به سمت كدام گروه سنی از كودكان جذب می شوید؟

  اگر با یك گروه سنی خاص از كودكان راحت نیستید، این امر ممكن است بیانگر مشكلاتی در كودكی خود شما باشد كه باید حل شوند. همچنین، توجه به این سوالات می تواند یك تست واقع بینانه بسیار خوب باشد: اگر بچه دار شوید، برای همیشه یك پدر یا مادر شده اید و نمی توانید از بچه ها فقط در آن سنینی كه "ناز و بامزه" هستند، نگهداری كنید!

  نظر شما در مورد مسوولیتها و تعهدات والدین چیست؟
  این سوال به شما كمك می كند تا لازمه های پدر یا مادر بودن را شناخته و مشخص كنید كه آیا می توانید با این موارد كنار بیایید یا خیر؟
  چگونه با استرس كنار می آیید؟ آیا چیزی هست كه دوست داشته باشید كودك شما شاهد آن باشد؟ چگونه این روش كنار آمدن با استرس را فرا گرفته اید؟ میزان استرس شما می تواند بر كودكان و همچنین توانایی شما در ایفای نقش خود به عنوان پدر یا مادر، اثر بگذارد. اگر احساس می كنید كه نمی توانید استرس خود را به خوبی مدیریت كنید، اكنون زمان مناسب برای یاد گرفتن تكنیك ها و مكانیسمهای مناسب جهت كنار آمدن با استرس، فرا رسیده است.

  آرزوهای شما در مورد پدر یا مادر شدن چیست؟ اگر به آرزوهای خود نرسید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟
  دقت كنید كه اگر بچه دار شوید، غیر از در آغوش گرفتن كودك یا خندیدن با او، وظایف بسیار زیاد و شاید خسته كننده دیگری نیز هست كه بر عهده شما قرار می گیرد. زمانهای سخت و ناامید كننده هم وجود دارند و البته كودكان شما نیز ممكن است دقیقا همان چیزی كه شما انتظار دارید، از آب در نیایند.

  از چه چیزهایی می ترسید؟ از چه مواردی نگران هستید؟ اگر یكی از این موارد واقعا در زندگی شما رخ بدهد، چه اتفاقی برای شما و كودكتان خواهد افتاد؟

  شما نمی توانید نگرانیهای خود را پیشاپیش حل كنید. برخی از جنبه های بچه دار شدن، نگران كننده هستند. در واقع، كاری كه شما می خواهید انجام دهید، مسوولیت زیادی را بر عهده شما قرار خواهد داد. اما توجه به این موارد در این زمان، می تواند به شما كمك كند تا آنها را مطرح كرده و مورد بررسی قرار دهید.

  تا چه حد می خواهید مشابه با پدر و مادر خودتان رفتار كنید؟ اگر می خواهید متفاوت باشید، چقدر و چرا؟
  والدین ما، بهترین الگوهایی هستند كه برای تربیت و بزرگ كردن كودك، پیش روی خود داریم. برخی از تجربه ها یا درسهای آنها مثبت بوده و برخی دیگر منفی بوده اند. دورانی را كه با والدین خود زندگی می كرده اید بررسی كنید و ببینید كه از موفقیتها یا شكستهای آنها چه درسهایی می توانید بگیرید.

  به عنوان یك كودك، نظرتان در مورد پدر و مادر خوب چه بود؟ چه كسانی را "والدین خوب" می دانستید؟
  این نیز یك سوال دیگر است كه می تواند به شما كمك كند تا انتظارات خود را از والدین، مورد بررسی قرار دهید و پیش فرضهایی را كه ممكن است مناسب یا مفید نباشند، دور بریزید.


  پیامبر صلى ‏الله‏ علیه ‏و ‏آله:
  خانه‏ اى كه كودك در آن نباشد ، بركت ندارد.
  (كنز العمّال ، ح 44425)

  ویرایش توسط مدیریت محتوایی انجمن : 1391/02/13 در ساعت 12:12 بعد از ظهر

 4. صلوات و تشکر : 2


 5. #3  ان شاءالله روز قيامت پيغمبر اسلام به تعداد زياد شيعيانشون نسبت به اديان ديگر فخر بورزند
  ویرایش توسط مدیریت محتوایی انجمن : 1391/02/13 در ساعت 12:10 بعد از ظهر

 6. صلوات و تشکر : 4


مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •