تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  ◕✿پرسش درباره تفریحات سالم
  سؤال: ديدگاه اسلام در مورد تفريحات سالم چيست؟

  جواب: در قرآن در داستان حضرت يوسف آمده است كه يعقوب پيامبر(عليه السلام) در برابر استدلال فرزندان نسبت به نياز يوسف(عليه السلام) به گردش و تفريح هيچ پاسخى نداد، و عملاً آن را پذيرفت، اين خود دليل بر اين است كه هيچ عقل سالم نمى تواند اين نياز فطرى و طبيعى را انكار كند.
  انسان، مانند يك ماشين آهنى نيست كه هر چه بخواهند از آن كار بكشند، بلكه، روح و روانى دارد كه همچون جسمش خسته مى شود، همان گونه كه جسم نياز به استراحت و خواب دارد، روح و روانش نياز به سرگرمى و تفريح سالم دارد.
  تجربه نيز نشان داده اگر انسان به كار يكنواخت ادامه دهد، بازده و راندمان كار او بر اثر كمبود نشاط تدريجاً پائين مى آيد، و اما به عكس، پس از چند ساعت تفريح و سرگرمى سالم، آن چنان نشاط كار در او ايجاد مى شود، كه كميت و كيفيت كار، هر دو فزونى پيدا مى كند، و به همين دليل ساعاتى كه صرف تفريح و سرگرمى مى شود كمك به ساعت كار است.
  در روايات اسلامى اين واقعيت به طرز جالبى به عنوان دستور بيان شده است، آنجا كه على(عليه السلام) مى فرمايد:
  لِلْمُؤْمِنِ ثَلاثُ ساعات فَساعَةٌ يُناجِي فِيها رَبَّهُ وَ ساعَةٌ يَرُمُّ مَعاشَهُ وَ ساعَةٌ يُخَلِّي بَيْنَ نَفْسِهِ وَ بَيْنَ لَذَّتِها فِيما يَحِلُّ وَ يَجْمُل:
  «زندگى فرد باايمان در سه قسمت خلاصه مى شود، قسمتى به معنويات مى پردازد و با پروردگارش مناجات مى كند، قسمتى به فكر تأمين و ترميم معاش است، و قسمتى را به اين تخصيص مى دهد كه در برابر لذاتى كه حلال و مشروع است آزاد باشد».
  قابل توجه اين كه: حديثى به همين مضمون از رسول خدا(صلى الله عليه وآله) رسيده و جملات ذيل نيز در آن آمده است:
  فَإِنَّ هذِهِ السّاعَةَ عَوْنٌ لِتِلْكَ السّاعاتِ وَ اسْتِجامٌ لِلْقُلُوب: «چرا كه اين ساعت تفريح و سرگمى كمكى است براى ساعت هاى ساير برنامه ها و آرامش و آسايشى است براى قلب ها».
  به گفته بعضى، تفريح و سرگرمى همچون سرويس كردن و روغن كارى نمودن چرخ هاى يك ماشين است، گر چه اين ماشين براى اين كار يك ساعت متوقف مى شود، ولى بعداً قدرت و توان و نيروى جديدى پيدا مى كند، كه چند برابر آن را جبران خواهد كرد، به علاوه بر عمر ماشين خواهد افزود.
  اما مهم اين است: سرگرمى و تفريح، «سالم» باشد و گرنه مشكلى را كه حل نمى كند، بر مشكل ها هم مى افزايد، چه بسيار تفريحات ناسالمى كه روح و اعصاب انسان را چنان مى كوبد كه قدرت كار و فعاليت را تا مدتى از او مى گيرد، و يا لااقل بازده كار او را به حداقل مى رساند.
  اين نكته نيز، قابل توجه است كه در اسلام تا آنجا به مسأله تفريح سالم اهميت داده شده است، كه يك سلسله مسابقات، حتى با شرط بندى را اسلام اجازه داده، و تاريخ مى گويد قسمتى از اين مسابقات در حضور شخص پيامبر(صلى الله عليه وآله) و با داورى و نظارت او انجام مى گرفت.
  حتى گاه شتر مخصوص خود را براى مسابقه سوارى در اختيار ياران مى گذاشت.
  در روايتى از امام صادق(عليه السلام) مى خوانيم:
  أَنَّ النَّبِيَّ(صلى الله عليه وآله) أَجْرَى الإِبِلَ مُقْبِلَةً مِنْ تَبُوكَ فَسَبَقَتِ الْعَضْباءُ وَ عَلَيْها أُسامَةُ، فَجَعَلَ النّاسُ يَقُولُونَ سَبَقَ رَسُولُ اللّهِ وَ رَسُولُ اللّهِ يَقُولُ سَبَقَ أُسامَةُ:
  «هنگامى كه پيامبر از تبوك بر مى گشت، ميان ياران خود مسابقه سوارى بر قرار ساخت، اسامه كه بر شتر معروف پيامبر(صلى الله عليه وآله) به نام عضباء سوار بود از همه پيشى گرفت، مردم به خاطر اين كه شتر از آن پيامبر(صلى الله عليه وآله)بود، صدا زدند رسول اللّه پيشى گرفت، اما پيامبر صدا زد: اسامه سبقت گرفت و برنده شد» (اشاره به اين كه سوار كار مهم است نه مركب، و چه بسا مركب راهوارى كه به دست افراد ناشى بيفتد و كارى از آن ساخته نيست).(1)


  1. تفسير نمونه، جلد 9، صفحه 397.


 2. صلوات و تشکر : 2


کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •