تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
 1. #1

  ویژه نامه دوازده فروردین روز جمهوری اسلامی
  روز « جمهوري اسلامي»12 فروردين روز شكل‌گيري نظام جمهوري اسلامي و از مهمترين اعياد ملي ايران است. تشكيل نظام جمهوري اسلامي در دوازدهم فروردين 1358 كه در پي برگزاري رفراندوم عمومي در دو روز پياپي دهم و يازدهم فروردين اعلام شد، مهمترين رويداد سياسي در ايران، پس از پيروزي انقلاب در 22 بهمن 1357 محسوب مي‌شود.
  نام «جمهوري اسلامي» كه از سوي امام خميني بر نظام سياسي حاكم بر كشور نهاده شد نيز قابل تأمل است. اين عبارت تركيبي از دو كلمه جمهوري به معناي حكومتي كه مردم آن را به وجود آورده‌اند. 1و اسلامي به معني ريشه و ماهيت ديني نظام و جهت‌دهنده اصلي حكومت است. جمهوري اسلامي به معني حكومتي است كه با الهام از تعاليم ديني و با اراده مردم شكل گرفته است.
  واژه «اسلامي»، متمايز كننده حكومت جمهوري حاكم بر ايران از ساير نظامهاي جمهوري متداول در جهان است. هدف اين است كه در اين نظام، ارزشهاي الهي و قرآني بر تمامي شئون حاكميت داشته باشد و ولي فقيه، ولايت امر و امامت امت را بر عهده گيرد و علاوه بر تأمين زندگي مردم مسئوليت هدايت آنها و كمك به رشد و تعالي ايشان را نيز بر عهده داشته باشد.
  از اين رو عبارت تركيبي «جمهوري اسلامي» جامع‌ترين عنواني است كه بر يك نظام مردمي متكي بر مباني اسلامي نهاده شده است. آنچه كه در 12 فروردين 1358شكل گرفت نيز اولين حكومتي است كه در ايران با اين مختصات موجوديت خود را در فضاي سياسي دنياي امروز اعلام كرد. از اين رو توفيق در برقراري چنين نظامي آن هم در كشوري كه در طول تاريخ چند هزار ساله خود همواره در سلطه شاهان وابسته به بيگانه قرار داشته يك امتياز بزرگ براي انقلاب اسلامي ايران به حساب مي‌آيد.
  در آستانه برگزاري رفراندوم «جمهوري اسلامي» امام خميني در پيامي دو نكته اساسي را متذكر شدند. يكي ضرورت شركت همه جانبه مردم در رفراندوم با توجه به شرايط سياسي حساس ايران و كمين دشمنان اسلام و ديگري آزاد بودن عموم مردم در انتخابات نظام دلخواهشان.
  در بخش‌هايي از اين پيام آمده است:
  «... اين رفراندوم سرنوشت ملت ما را تعيين مي‌كند. اين رفراندوم يا شما را به آزادي و استقلال مي‌كشاند و يا مثل سابق، به اختناق و پيوستگي به غير. اين رفراندوم چيزي است كه همه بايد در آن شركت كنند... شما مي‌توانيد هر فرمي را كه مي‌خواهيد انتخاب كنيد... شما حق داريد و مي‌توانيد كه در اين ورقه جمهوري دمكراتيك را بنويسيد، رژيم سلطنتي يا هر چه را مي‌خواهيد بنويسيد. در اين مورد مختار هستيد.» 2
  اين اوج اعتماد به نفس امام بود كه در شرايطي كه فقط 50 روز از پيروزي انقلاب مي‌گذشت و دشمنان داخلي و خارجي انقلاب، همه جا در كمين بودند، خاضعانه از مردمي كه اين انقلاب را به پا كرده‌اند، خواست باز به ميدان بيايند و هويت آينده كشور خود را با اراده خويش رقم بزنند. پاسخ صريح مردم نيز دلگرم كننده بود. گرچه همه مي‌دانستند آرمان مردم چيست. چرا كه هيچكس فرياد مردم را در صحنه‌هاي پرشكوه انقلاب فراموش نكرده بود، اما در عين حال در آن زمان اين سئوال مطرح بود كه آيا مردم در مرحله تثبيت نظام مورد نظر خود همچنان پابرجا هستند؟ آيا در پاي صندوقهاي رأي حضور خواهند يافت؟ و آيا آرايشان با انقلابشان همسو خواهد بود؟ بسياري از محافل خبري جهان به ويژه راديو بي‌بي‌سي، منابع خبري امريكا و راديو رژيم صهيونيستي، موضوع حضور مردم در رفراندوم و يا نوع آراء آنان را زير سؤال برده بودند.
  امام خميني نه تنها از اين خطرات و تهديدات نهراسيدند بلكه با شناختي كه از مردم داشتند، آنان را در گزينش نظام دلخواهشان آزاد گذاردند و تنها براي ايفاي نقش رهبري خود بر جامعه و انقلاب، تأكيد كردند «من به جمهوري اسلامي رأي مي‌دهم» و در جاي ديگري به كساني كه نيات، مقاصد و افكار ديگري در سر داشتند، صريحاً هشدار دادند كه «مردم تنها يك چيز را مي‌خواهند: جمهوري اسلامي، نه يك كلمه كم و نه يك كلمه زياد.»
  رمز و راز پيروزي انقلاب و تداوم آن در همين عبارت نهفته است. امام هيچگاه براي خشنود كردن اين و آن، چيزي را «هم عرض» اسلام قرار ندادند و براي نگهداشتن نيروهايي كه به اسلام نمي‌انديشيدند، از آرمان مردم كه همان اجراي احكام اسلامي بود، صرفنظر نكردند. يكي از نكاتي كه امام اصرار داشت توسط مسئولان نظام جمهوري اسلامي رعايت شود، اين بود كه به گونه‌اي عمل كنند كه نهضتها و حركتهاي آزاديبخش در جهان اسلام تصور نكنند كه مي‌توان «اسلامي بودن» را با ساير انديشه‌ها و مشرب‌هاي سياسي و فكري، درهم آميخت. امام تأكيد داشت كه مسئولان بايد سعي كنند صرفاً اسلامي بينديشند و در چارچوب انديشه‌هاي اسلامي به تمهيد امور بپردازند.
  در هر حال مردم در همه پرسي تعيين هويت سياسي آينده كشور فعالانه شركت كردند و 2/98 % آنان به نظام جمهوري اسلامي رأي دادند.
  امام خميني در صبحگاه 12 فروردين، علاوه برتبريك به مردم به دليل برقراري نظام جمهوري اسلامي، ماهيت و ويژگيهاي اين نظام را نيز بر شمردند. گرچه نزديك به سه دهه از صدور آن پيام مي‌گذرد ولي همچنان بايد از آن به عنوان «منشور نظام جمهوري اسلامي» ياد كرد. بخشهايي از سخنراني امام(ره) چنين است: ۳
  در جمهوري اسلامي بايد تمام مسايلي كه در ايران است متحول بشود. در جمهوري اسلامي بايد دانشگاهها متحول بشوند؛ دانشگاههاي وابسته، به دانشگاههاي مستقل متبدل بشود. فرهنگ ما بايد متبدل بشود؛ فرهنگ استعماري، فرهنگ استقلالي بشود. دادگستري ما بايد متحول بشود؛ دادگستري غربي به دادگستري اسلامي متبدل بشود. اقتصاد ما بايد متحول بشود؛ اقتصاد وابسته به اقتصاد مستقل متبدل بشود. تمام چيزهايي كه در حكومت طاغوت بود و به تَبَع اجانب در اين مملكت ضعيف، در اين مملكت زير دست، پياده شده بود با استقرار حكومت اسلامي و حكومت جمهوري اسلامي تمام اينها بايد زير و رو بشود. بايد مردم خودشان را اصلاح بكنند. طبقات مختلف به طبقات پايين ظلم نكنند. بايد حق فقرا، حق مستمندان داده بشود. تمام اينها در جمهوري اسلامي بايد عمل بشود. اگر دولتي را ديد كه خلاف مي‌كند، ملت بايد تودهني به او بزند. اگر چنانچه دستگاه جابري را ديد كه مي‌خواهد به آنها ظلم كند، بايد شكايت از او بكنند و دادگاهها بايد دادخواهي بكنند؛ واگرنكردند خود ملت بايد دادخواهي بكند، برود توي دهن آنها بزند. بايد بازار ما بازار اسلامي باشد؛ بازار ما از بي‌انصافي بايد شستشو بشود. بايد دولت ما و همة دولتهايي كه بعدها مي‌آيند همه روي موازين اسلامي باشد، وزارتخانه‌ها روي موازين اسلامي باشند، ادارات دولتي روي موازين اسلامي باشند. بايد مملكتي كه رنگِ طاغوت دارد مبدل بشود به مملكتي كه رنگِ الله دارد. بايد مملكت طاغوتي به مملكت الهي تبديل شود.
  در جمهوري اسلامي ظلم نيست. در جمهوري اسلامي اينطور مسايلي كه زورگويي باشد نيست. نمي‌تواند طبقة غني بر طبقة فقير زور بگويد، نمي‌تواند استثمار كند. من به همة اقشار ملت ـ به تمام ـ عرض مي‌كنم كه در اسلام هيچ امتيازي بين اشخاص غني و غير غني، اشخاص سفيد و سياه، گروههاي مختلف، سني و شيعه، عرب و عجم و ترك و غير ترك ـ به هيچ وجه ـ امتيازي ندارند. قرآن كريم امتياز را به عدالت و به تقوا دانسته است. كسي كه تقوا دارد امتياز دارد، كسي كه روحيات خوب دارد امتياز دارد؛ اما امتياز به ماديات نيست، امتياز به داراييها نيست. بايد اين امتيازات از بين برود؛ و همة مردم علي‌السّواء هستند. همه در حقوق مساوي هستند. اقليتهاي مذهبي حقوقشان رعايت مي‌شود؛ اسلام براي آنها احترام قائل هست. براي همة اقشار احترام قائل است.
  دستجاتي كه زبانهاي مختلف دارند، اينها همه برادرهاي ما هستند و ما با آنها هستيم و آنها با ما هستند؛ و همه اهل يك ملت و اهل يك مذهب هستيم.
  اميدوارم كه در هر سال روز «12 فروردين» روز عيد ملت ما باشد. ما به همة ملت تبريك عرض مي‌كنيم و من اين روز را بر ملت عزيز خودمان، به همة اقشارشان،‌تبريك عرض مي‌كنم. مبارك باد بر شما اين عيد. مبارك باد بر شما اين جمهوري اسلامي.
  پي‌نوشت:
  1ـ اين كلمه از ريشه جمهره به معني توده و انباشته مي‌آيد. جمهوري به معني نظامي است كه ريشه در اراده انبوه مردم داشته باشد.
  2ـ اطلاعات، 11/1/1358؛ گاه شمار سياست خارجي ايران، مركز اسناد انقلاب اسلامي، ج 1، ص 136.
  3ـ صحيفه امام، ج6، صص 465ـ 457.
  منبع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی

 2. صلوات و تشکر


 3. #2  روز جمهوری اسلامی

  اشاره

  در روزهای 21 و 22 بهمن ماه 1357، آخرین بقایای تار عنکبوتی رژیم شاهنشاهی فرو ریخت و مردم ایران به رهبری حضرت امام خمینی رحمه الله ، پیروزی انقلاب اسلامی را جشن گرفتند. با فروپاشی رژیم خودسر پهلوی، بساط استبداد سیاسی و سلطه جویی خارجی متزلزل گشت و زمینه پیدایش جامعه ای به دور از استبداد و استثمار در منظر ملت مسلمان ایران هویدا شد. حدود پنجاه روز پس از فروپاشی رژیم پهلوی، نخستین همه پرسی رسمی در روزهای دهم و یازدهم فروردین ماه 1358، با شکوه تمام برگزار شد و ملت ایران تصمیم قاطع خویش را بر پی افکندن «نظامی نوین» به همگان اعلام کرد و روز دوازدهم فروردین، به نام «روز جمهوری اسلامی» شناخته شد.
  روز بیعت با اسلام

  دوازده فروردین، بهار انقلاب، روز شکفتن گُل اسلام بر شاخسار زمان، و نوید بخش تجلی حق و حاکمیت نظام اسلامی است. دوازده فروردین، عصاره یک تاریخ سراسر خون و شهادت، و تبلور آن همه عشق ها، آرمان ها، اسلام خواهی ها، حق پرستی ها و باطل ستیزی هاست. روز دوازده فروردین، روز بیعت با اسلام، برای دفاع و حمایت و فداکاری در راه این انقلاب مقدس است که راهش همان اسلام و حاکمیت قرآن می باشد. دوازده فروردین و روز جمهوری اسلامی، صراط بُرنده و لغزنده و باریکی بود که بر فراز جهنم خودخواهی ها، شرق گرایی ها، غرب گرایی ها و قدرت طلبی ها کشیده شد، تا این امت را به خداباوری، اسلام خواهی و حق جویی رهنمون شود. دوازده فروردین، روز بلوغ فکری و سیاسی این ملت، در سایه اسلام بود.
  ایام اللّه

  در تاریخ زندگی سراسر شور و حماسه انسان الاهی، روزهای نقش آفرین آن گاه که با بُن مایه اعتقادات اصیل او پیوند ساز کند، در تعبیر قرآنی به ایام اللّه نام بردار خواهد شد. این روزها، روزهایی است که در آن، مردمان در حرکتی الاهی، به سوی خداطلبی و اسلام خواهی می شتابند. یکی از این روزهای سراسر نور و حق طلبی، یوم اللّه دوازده فروردین، روز حاکم شدن نظام جمهوری اسلامی بر سرزمین ایران زمین است؛ روزی که بساط سلطنت به طور رسمی از این کشور برچیده شد و به زباله دان تاریخ پیوست. دوازده فروردین، روزی مبارک و مقدس است که فریادهای رسا و پرطنین میلیون ها ایرانی، جمهوری اسلامی را «آری» گفت.
  نظام جمهوری اسلامی

  جمهور، واژه ای عربی به معنای توده مردم است. به نظام سیاسی ای هم که در آن، مردم با آرای خود نقش اساسی و تعیین کننده در سرنوشتشان دارند، «نظام جمهوری» می گویند. در این نوع نظام، مهم ترین متصدیان حکومتی، با رأی توده مردم، البته بر اساس ضوابط و معیارهایی معین انتخاب می شوند. حال، هنگامی که صفت اسلامی هم به این نظام سیاسی اضافه می شود، با نظامی روبه رو می شویم که هم بر پایه رأی توده مردم، و هم بر مبنای ارزش های الاهی ـ اسلامی اداره می شود و رعایت این ارزش ها، برتمامی شئون آن حاکم است. مقید شدن جمهوری به اسلامی، این اثر قاطع و سرنوشت ساز را بر نظام حکومتی جمهوری می نهد که دولت را از تعدی و تجاوز به حقوق اساسی افراد ملت باز می دارد. در جمهوری های غیراسلامی، چه از نوع غربی و چه از نوع کمونیستی، دولت ها حاکمیت مطلق و بی قید و شرط دارند.
  شعار اصلی

  در روز پر برکت دوازده فروردین ماه 1358، نظامی متولد شد که نور اسلام عزیز را پس از گذشت قرن های بسیار، دگر بار نه تنها در ایران، بلکه در سراسر جهان متجلی ساخت. در این روز مقدس، حکومتی شکل گرفت که شعار اصلی آن، «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» بود. این عبارت ملکوتی که توسط میلیون ها ایرانی آزاده و مسلمان در طول مبارزات درخشان ملت با سلطنت پهلوی، همه روزه در جای جای ایران زمین فریاد کشیده شده بود، حکومتی را پایه ریزی کرد که عدالت اسلامی، یکی از اهداف والای آن بود.
  استقلال

  واژه مهم و مقدس استقلال به عنوان شعار اصلی مردم در مبارزه با شاه، یعنی «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی»، از نخستین هدف های راستین ملت مسلمان ایران مطرح می شد. استقلال، رساننده این پیام مهم به جهان وجهانیان بود که امت مسلمان ایران، می خواهد «اراده ملی» را بر مقدرات خویش حاکم سازد، تا بتواند از نفوذ و دخالت های قدرت سلطه گر بیگانه رهایی یابد، وچه زیبا و متین فرمود، آن پیر جماران، خمینی عزیز که: «اگر استقلال کشور خودمان را تحمل نکنیم، سایر چیزها درست نخواهد شد».
  بارقه امید

  تشکیل جمهوری اسلامی، نه تنها اراده ملی ایرانیان را بر سرنوشت خود تثبیت کرد و برای آنان، استقلال و آزادی را به ارمغان آورد؛ بلکه این بارقه امید در دل محرومان و مستضعفان جهان درخشید که بعد از قرن ها رنج و درد، جلوه ای از وعده خداوند تبارک و تعالی را شاهد باشند. حضرت امام خمینی رحمه الله در تاریخ دوازدهم فروردین ماه 1358، پس از تثبیت نظام مقدس جمهوری اسلامی، طی پیامی سراسری فرمودند: «خداوند تعالی وعده فرموده است که مستضعفین ارض را به امید و توفیق خودش، بر مستکبرین غلبه دهد و آن ها را امام و پیشوا قرار دهد. وعده خداوند تعالی نزدیک است. من امیدوارم که ما شاهد این وعده باشیم و مستضعفین بر مستکبرین غلبه کنند؛ چنان که تاکنون غلبه کرده اند».
  ایمان و آگاهی

  آن نیروی مردمی که بر ضد رژیم ستمگر پهلوی به پاخاست و سرانجام در دوازده فروردین 1358، جمهوری اسلامی را در ایران رسمیت بخشید، انسان هایی مؤمن به اسلام و آگاه به احکام الاهی و شریعت آن بودند که بر اثر همین آگاهی و ایمان، به حیات طیّبه ارتقا یافته بودند و چون احکام و قوانین طاغوتی را مانعی در راه حیات طیبه می دیدند، به الغای آن کمر بستند و علیه رژیم طاغوت و استکبار حامی آن شوریدند. از این رو، این مخالفت مردمی وتوده ای، به نیروی «اللّه اکبر» جریان و گسترش یافت و به نیروی خواستن «حاکمیت الاهی» به پیروزی رسید.
  جمهوری اسلامی، در کلام حضرت امام خمینی رحمه الله

  آن که ملت ما می خواهد، جمهوری اسلامی است، نه جمهوری فقط، نه جمهوری دموکراتیک، نه جمهوری دموکراتیک اسلامی؛ [فقط] جمهوری اسلامی.

  جمهوری اسلامی، یک جمهوری متکی به ملت است که باید آزاد و مستقل باشد، و به جایی پیوسته نباشد.

  در جمهوری اسلامی، زمامداران مردم نمی توانند با سوء استفاده از مقام، ثروت اندوزی کنند و یا در زندگی روزانه، امتیازی برخود قایل شوند.

  با جمهوری اسلامی، سعادت، خیر و صلاح برای همه ملت است.

  در جمهوری اسلامی، عدل اسلامی جریان پیدا می کند و عدالت الاهی بر تمام ملت سایه می افکند.

  در جمهوری اسلامی، زورگویی نیست، در جمهوری اسلامی، ستم نیست؛ در جمهوری اسلامی، آزادی هست، استقلال هست.
  جمهوری اسلامی
  جمهوری اسلامی ما جاوید است دشمن ز حیات خویشتن نومید است
  آن روز که عالم ز ستمگر خالی است ما را و همه ستمکشان را عید است
  جمهوری م
  جمهوری ما نشانگر اسلام است افکار پلید فتنه جویان خام است
  ملت به ره خویش جلو می تازد صدام به دست خویش در صد دام است
  جمهوری اسلامی در کلام مقام معظم رهبری

  جمهوری اسلامی، می خواهد ایرانْ عزیز و مستقل باشد.

  مجموعه قوانین در نظام جمهوری اسلامی، باید به یک قله منتهی شود و آن عبارت است از عدالت.

  امروز، نظام جمهوری اسلامی ما، یکی از مقتدرترین کشورهاست.

  جمهوری اسلامی، به عنوان یک پدیده نوین و بی نظیر، توانست امیدها را در دل جوامع مسلمان زنده کند.

  نظام جمهوری اسلامی که خود را زیر پرچم برافراشته اسلام قرار داده، به همه موازین اسلام پای بند است.

  صلاح و پیشرفت دنیا و آخرت، عزت و استقلال، رفاه مادی، رفع ظلم و بی عدالتی و تبعیض، همه در کشور ما، فقط زیر سایه اسلام و نظام جمهوری اسلامی فراهم شدنی است و بس.

  جمهوری اسلامی، کشوری بزرگ، با مردمی بزرگ، با امکاناتی فراوان، با سرزندگی و نشاط فراوان، با عقبه طولانی در همه دنیای اسلام و با قدرت بازدارندگی بسیار بالاست؛ جمهوری اسلامی، قابل مقایسه با جاهای دیگر نیست.
  فجر در ظلمت
  جان های جهانیان به لب آمده است جان در پی حق، داوطلب آمده است
  جمهوری اسلامی ما، در این قرن فجری است که در ظلمت شب آمده است

  جواد محدثی

  پدیدآورنده: محمود سوری

 4. صلوات و تشکر


 5. #3  «... مبارك باد بر شما چنین حكومتی كه در آن اختلاف نژاد و سیاه و سفید و ترك و فارس و كرد و بلوچ مطرح نیست. همه برابرند و فقط در پناه تقوا و برتری به اخلاق فاضله و اعمال صالحه هست و تفاوت بین زن و مرد و بین اقلیت های مذهبی و دیگران در امر اجرای عدالت نیست...»
  از پیام حضرت امام خمینی قدس سره به مناسبت 12 فروردین 1358

  نهال انقلاب اسلامی كه با نثار خون بهترین فرزندان ایران رشد كرده بود، سرانجام در 22 بهمن 1357 به بار نشست، و با پیروزی انقلاب اسلامی و تشكیل دولت موقت از سوی امام خمینی« قدس سره» زمینه ی مهمترین همه پرسی تاریخ ایران زمین جهت تعیین نوع حكومت در ایران فراهم شد.روز دوازده فروردین، روز ظهور شخصیت واقعی مردم ایران، روز پیروزی مستضعفین بر مستكبرین و روز تثبیت انقلاب اسلامی است كه بی هیچ ریب و شكی زمینه ساز حكومت عدل اسلامی در سراسر جهان خواهد بود.
  این روز مقدس، این یوم الله پر بركت سرآغاز حیات واقعی اسلام در عصر دنیامداران و دنیا پرستان است كه از معنویت و روحانیت گسسته و سعادت خود را در پیروی از امیال و آرزوهای حیوانی خود می دانند.
  در این روز عزیز ساختار جدید سیاسی اجتماعی ایران بر مبنای آرای اكثریت قریب به اتفاق مردم یعنی 2/98 درصد آرای ملت مسلمان ایران تثبیت شد.
  در این روز پر بركت نظامی متولد شد كه نور اسلام عزیز را پس از گذشت قرن های زیاد دیگرباره نه تنها در ایران اسلامی بلكه در سراسر جهان متجلی ساخت. در این روز مقدس حكومتی شكل گرفت كه شعار اصلی آن استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی بود.
  این عبارت ملكوتی كه به عنوان شعار اصلی انقلاب اسلامی و توسط میلیون ها ایرانی آزاده و مسلمان در طول مبارزات درخشان ملت با سلطنت پهلوی همه روزه در جای جای ایران اسلامی فریاد كشیده شده بود، حكومتی را پایه ریزی كرد كه عدالت اسلامی یكی از اهداف عالیه ی آن بود. در این شعار مقدس كلمه ی استقلال به عنوان نخستین هدف مطرح شده بود كه رساننده ی این پیام به جهان و جهانیان بود كه امت مسلمان ایران می خواهد «اراده ی ملی» خود را حاكم بر مقدرات خویش سازد تا بتواند از نفوذ و دخالت های بیگانگان رهایی یابد و چه زیبا و متین امام خمینی قدس سره فرموده است:
  «اگر استقلال كشور خودمان را تحصیل نكنیم سایر چیزها درست نخواهد شد.»
  تشكیل جمهوری اسلامی نه تنها اراده ی ملی ایرانیان را بر سرنوشت خود تثبیت كرد و برای آنان استقلال و آزادی را به ارمغان آورد، بلكه این بارقه ی امید در دل محرومان و مستضعفان جهان درخشید كه بعد از قرن ها رنج و درد، جلوه ای از وعده ی خداوند تبارك وتعالی را شاهد باشند.


  امام خمینی قدس سره در تاریخ 12 فروردین 1358 پس از تثبیت نظام مقدس جمهوری اسلامی طی پیامی رادیو تلویزیونی فرمودند(1):
  «خداوند تعالی وعده فرموده است كه مستضعفین ارض را به امید و توفیق خودش، به مستكبرین غلبه دهد و آن ها را امام و پیشوا قرار دهد. وعده ی خداوند تعالی نزدیك است. من امیدوارم كه ما شاهد این وعده باشیم و مستضعفین بر مستكبرین غلبه كنند چنان كه تاكنون غلبه كردند... من از عموم ملت ایران تشكر می كنم كه در این رفراندوم شركت كردند و رأی قاطع خودشان را كه باید گفت صددرصد پیروزی بوده است دادند و به جمهوری اسلامی هم رأی دادند... جمهوری اسلامی است كه احكام مترقی او بر تمام احكامی كه در سایر قشرها و سایر مكتب هاست تقدم دارد.»

  رهبر كبیر انقلاب اسلامی قدس سره در قسمت دیگری از پیام خود فرمودند:«صبح گاه 12 فروردین كه روز نخستین حكومت الله است از بزرگ ترین اعیاد ملی و مذهبی ماست و ملت ما باید این روز بزرگ را عید بگیرند و زنده نگه دارند روزی كه كنگره های قصر 2500 ساله حكومت طاغوتی فرو ریخت و سلطه ی شیطانی برای همیشه رخت بربست و حكومت مستضعفین جانشین آن گردید.

  انتخاب واژه ی عید برای چنین روزی از سوی امام امت« قدس سره» یك انتخاب دقیق و صحیح است؛ زیرا عید به روزی اطلاق می شود كه آن روز نو و شادی آفرین باشد و باعث سربلندی و مجد یك ملت شود. بنابر این دوازدهم فروردین از بزرگترین اعیاد انقلاب اسلامی ایران می باشد.هدف دیگر شعار اصلی انقلاب، كلمه ی آزادی بود. در رابطه با آزادی نظرات مختلف و متعددی مطرح می شود؛ اما در اسلام، آزادی جامع ترین و مانع ترین معنا را در بر دارد و آن عبارت است از: شرایط سیاسی – اجتماعی لازم برای رشد و تعالی فرد و مردم كه در آن موانع قانونی و فرهنگی مثل عرف و عادت، و موانع سیاسی، مانند سلطه ی طاغوت و استعمار و استبداد وجود نداشته باشد. یعنی انسان در انتخاب عقیده و بیان و نشر آن آزاد است. مگر آن كه به دیگران آسیبی وارد بیاید و همچنین از خود سلب آزادی به شیوه غربی ننماید به طوری كه مردم بتوانند هدایت و رشد و تعالی یابند.
  هدف نهایی شعار اصلی، كلمه ی جمهوری اسلامی بود كه از به هم پیوستن جمهوری و اسلامی به دست آمده است. كلمه جمهور به معنای توده یا انبوه مردم است و منظور از گنجاندن چنین كلمه ای برای نظامِ شكل گرفته ی بعد از انقلاب، اتكا داشتن و تعیین كننده بودن رأی مردم در سرنوشت خود و كلیه ی امور اجرایی كشور می باشد و به طور كلی حكومتی را تببین می كند كه برای تأمین زندگی دنیایی توده مردم متكی به مردم باشد.
  واژه ی اسلامی هم به سبب تمایز آن از دیگر نظام های جمهوری است كه ویژگی های خاص خود را دارد كه در آن ارزش های الهی و قرآنی بر تمامی شئون حاكمیت دارد و همچنین ولی فقیه كه بر طبق نظام الهی، ولایت امر و امامت امت را بر عهده می گیرد، افزون بر تأمین زندگی مردم، مسؤولیت هدایت مردم و كمك به رشد و تعالی آنان را بر عهده دارد. برای تحقق این بخش حیاتی از شعار اصلیِ انقلاب پس از پیروزی آن، نیاز بود تا رسماً ناظم مشخصی حاكم بر ایران شود و در همین راستا بود كه رهبر نهضت، امام خمینی« قدس سره» طی سخنانی فرمودند:
  «... احتیاج به رفراندوم هم نیست؛ برای این كه مردم آرای خودشان را در ایران اعلام كردند. با فریادها، با دادها اعلام كردند...»

  و در ادامه علت اعلام همه پرسی را رسمی كردن آن، اتمام حجت برای دیگران و بسته شدن راه اگرها و مگرها عنوان كرده و فرمودند:

  «... این جانب به جمهوری اسلامی رأی می دهم و از شما هم می خواهم كه به آن رأی دهید...».
  دقیقاً در همین زمان وسوسه های خناسان شروع شد. از جمله این كه طرح كردند كه حكومت بر اساس «جمهوری» بدون قید دیگری یا این كه جمهوری دمكراتیك و ... باشد. لذا امام امت قدس سره با احساس خطر انحراف در صفوف متحد ملت و با آگاهی بی نظیر خود مردم را از این خطر آگاه كرده و فرمودند:
  «رأی بدهید به جمهوری اسلامی، نه یك حرف زیادتر و نه یك حرف كمتر.»و مردم ایران در روزهای سرنوشت ساز، دهم و یازدهم فروردین 1358 با حضوری آگاهانه در پای صندوق های رأی، به یكی از بزرگترین اهداف انقلاب اسلامی جامه ی عمل پوشاندند و پیروزی نهایی انقلاب اسلامی را با آرای عظیم و باور نكردنی خود تحقق بخشیدند.
  نتیجه ی درخشان 2/98 درصدی آرای مردم، مطرح شدن هر گونه بحث و جدلی را در شكل و نوع حكومت ایران پس از سقوط نظام شاهنشاهی 2500 ساله از میان برد و با رهبریت قاطع امام خمینی قدس سره و مجاهدت ها و كوشش های بی نظیر امت مسلمان ایران حكومت اسلامی در سرتاسر ایران استقرار یافت؛ تا به حول و قوه ی الهی ملت بزرگ ایران بتواند توانمند و امیدوار زمینه ی تشكیل حكومت عدل اسلامی را برای ظهور امام زمان «علیه السلام» فراهم آورد.
  بدین ترتیب مبارزات مستمر و پیگیر امت مسلمان ایران در برپایی حكومت اسلامی تحقق یافت و عصر نوینی در تاریخ ایران و اسلام آغاز شد.


  امام خمینی« قدس سره» به شكرانه ی این پیروزی درخشان در پیام خود فرمودند:
  «... من به دنیا اعلام می كنم كه در تاریخ ایران چنین رفراندومی سابقه ندارد كه سرتاسر مملكت با شوق و شعف و عشق و علاقه به صندوق ها هجوم آورده و رأی مثبت خود را در آن ریخته و رژیم طاغوتی را برای همیشه به زباله دان تاریخ دفن كنند...»

  «... من از این همبستگی بی مانند كه همه به ندای آسمانی واعتصموا بحبل الله جمیعاً و لا تفرقوا لبیك گفتند و به اتفاق آرا به جمهوری اسلامی رأی مثبت دادند و رشد سیاسی و اجتماعی خود را به شرق و غرب ثابت كردند، تقدیر می كنم...»پی نوشت:
  1- صحیفه نور، جلد سوم، چاپ جدید، ص 483.

 6. صلوات و تشکر


 7. #4  Click for larger version
   


  Click for larger version
   


  Click for larger version
   

 8. صلوات و تشکر


 9. #5  Click for larger version
   

 10. صلوات و تشکر


موضوعات مشابه

 1. « ویژه نامه روز مباهله »
  توسط مهاجر در تالار دیگر
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1392/08/07, 02:46 بعد از ظهر
 2. ۩ ۞ ۩۩ ۞ ۩ ویژه نامه روز عرفه ۩ ۞ ۩۩ ۞ ۩
  توسط quranic در تالار مناسبت ها
  پاسخ: 49
  آخرين نوشته: 1391/08/04, 11:50 قبل از ظهر
 3. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 1391/05/24, 01:21 بعد از ظهر
 4. ۞ ویژه نامه روز مبــــــاهله ۞
  توسط سوگند در تالار مناسبت ها
  پاسخ: 14
  آخرين نوشته: 1390/08/30, 10:11 قبل از ظهر
 5. پاسخ: 12
  آخرين نوشته: 1390/03/13, 03:36 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •