تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 16
 1. #1

  توصیه های حضرت آیت الله بهجت
  Click for larger version
  توصیه های حضرت آیت الله بهجت 


  لزوم قدردانى از قرآن و عترت
  فرمایشات آیة الله بهجت (ره)

  اگر به ما خبر مى دادند كه در چين كتابى وجود دارد كه چنين كمالاتى را دارد و به زبان چينى است، و تمام صفات و كمالات قرآن را بدون بردن نام آن به آن نسبت مى دادند، مثلاً مى گفتند از صفاتش اين است كه: «وَ لَوْ أَنَّ قُرْءَانًا سُيِّرَتْ بِهِ الْجِبَالُ أَوْ قُطِّعَتْ بِهِ الاْءَرْضُ أَوْ كُلِّمَ بِهِ الْمَوْتَى» و اگر كتابى وجود داشته باشد كه بتوان به وسيله ى آن كوه ها را سير نمود و زمين را شكافت، و با مردگان سخن گفت، [همين كتاب است]. (1). و نيز به وسيله ى آن چنين كارهايى را مى توان كرد كه: «وَأُبْرِئُ الاْءَكْمَهَ وَالاْءَبْرَصَ وَأُحْىِ الْمَوْتَى بِإِذْنِ اللَّهِ وَأُنَبِّئُكُم بِمَا تَأْكُلُونَ وَمَا تَدَّخِرُونَ فِى بُيُوتِكُمْ» (2).
  نابينا و شخص مبتلا به مرض پيسى را به اذن خدا بهبودى مى بخشم، مردگان را به وسيله ى آن به اذن خدا زنده مى كنم، و از آن چه مى خوريد و در خانه هايتان اندوخته مى كنيد، خبر مى دهم. و ديگر خصوصيّات قرآن را بيان مى كردند، مى گفتيم سزاوار است همه كوچ كنيم تا در آن جا آن كتاب را درس بگيريم يا با خود بياوريم؛ و اين در حالى است كه همان قرآن پيش ما است؛ لذا سزاوار است با گرسنگى و صبر بر خرده نان هم شده آن را تحصيل و تدريس نماييم، و به معارف آن آگاهى پيدا كنيم، كه: « لا تَفْنى عَجآئِبُهُ. »(3)شگفتى هاى موجود در آن پايان ناپذير است. نيز:

  «تِبْيَـنًا لِّكُلِّ شَىْ ءٍ» توضيح هر چيزى در آن موجود است. (4). مگر نمى بينيد دولت هاى متمدّن با اين كه به قرآن اعتقاد ندارند، درباره ى آن گفته اند: قرآن تنها كتابى است كه حكيمى آن را نوشته است. قرآن هايى با هديه ى ارزان در دسترس ما است، ولى ما از آن قدردانى نمى كنيم و مانند كسانى كه آن را ندارند از محتواى آن بى خبريم. هم چنين اهل بيت و عترت ـ عليهم السّلام ـ را كه عديل قرآن هستند، بلكه با قرآن يگانگى و اتّحاد دارند. و اهانت به قرآن اهانت به آن ها است و بالعكس. هر كس به قرآن نزديك باشد به عترت مقرّب است، و بالعكس.

  1. سوره ى رعد، آيه ى 31
  2. سوره ى آل عمران، آيه ى 49
  3. نهج البلاغه عبده، ج 1، ص 55؛ احتجاج، ج 1، ص 390 و... از كلمات اميرالمؤمنان على ـ عليه السّلام ـ ؛ و كنزالعمال، ج 1، ص 176؛ ج 16، ص 147 و 148 از كلمات رسول خدا ـ صلّى اللّه عليه وآله وسلّم
  4. سوره ى نحل، آيه ى 89

 2. صلوات و تشکر : 5


 3. #2

  قرآن و عترت و يا داستان رستم و افراسياب؟!
  Click for larger version
  قرآن و عترت و يا داستان رستم و افراسياب؟!   فرمایشات آیة الله بهجت (ره)

  آيا «مَنْ حَفِظَ أَوْ حَمَلَ الْقُرآنَ، فَقَدْ أُدْرِجَتِ النُّبُوَّةُ بَيْنَ جَنْبَيْهِ.»(1)؛ (هر كس قرآن را حفظ يا حمل كند، قطعا نبوت در وجود او گنجانده شده است.)
  يعنى اين كه «مَنْ حَمَلَ القرآنَ، حَمَلَ القرآن»؛ (هر كس قرآن را حمل كند، قرآن را حمل كرده است.) و يا اين كه حفظ يا حمل قرآن مثل امامت است و حافظ يا حامل قرآن آن چه را كه پيغمبر ـ صلّى اللّه عليه وآله وسلّم ـ از فرشته ى وحى گرفته، دارا است؟!
  آن قدر راه را گم كرده ايم و آن قدر از قرآن و عترت كناره گرفته و دور افتاده و بيگانه شده ايم كه نزديك است به آمريكا و اروپا برويم و از آن ها سؤال كنيم كه شما از قرآن و عترت چه فهميده ايد؟ به ما ياد دهيد!
  علّت آن است كه ما از آن چه در دست داريم استفاده نمى كنيم و به آن عمل نمى كنيم، لذا وقتى كفّار كه مزاياى اسلام را مى دانند، چيزى مى گويند تصديق مى كنيم و سخنانشان باورمان مى آيد. و ديگر اين كه ما عبيد دنيا هستيم، لذا ما را با تطميع از كتاب و عترت منحرف و منصرف كرده اند!
  مى بينيم ولى گويا نمى بينيم!
  جلوى ضريح امام رضا ـ عليه السّلام ـ در يك شب، پنج كرامت ديدم: شفاى مريض و كرامت هاى ديگر. وقتى اين مطالب را براى ما نقل مى كنند، گويا داستان رستم و افراسياب مى خوانند!


  1. ر.ك: اصول كافى، ج 2، ص 604؛ وسائل الشيعة، ج 6، ص 181 و 191. در اين منابع تعبير «مَنْ قَرَأَ...» يا «مَنْ خَتَمَ...» آمده است

 4. صلوات و تشکر : 3


 5. #3

  اگر عقرب روى دستشان بگذارى، آن‏ها را نمى‏گزد!
  Click for larger version
  اگر عقرب روى دستشان بگذارى، آن‏ها را نمى‏گزد! 


  فرمایشات آیة الله بهجت (ره)
  مرد سياه پوستى در بغداد نوكر آقايى بود، به نجف نزد اساتيد اخلاق آن جا رفت. وقتى برگشت يا وقتى كه شخصى او را ملاقات كرد، به او گفت: از آقايان نجف چه ديدى و آن ها چه داشتند كه ما را ترك كردى؟ گفت: در ميان آن ها كسانى هستند كه اگر عقرب را روى دستشان بگذارى، آن ها را نمى گزد. گفت اگر در دست تو بگذاريم اثر نمى كند؟ گفت: شايد. آن گاه دستور داد عقرب هفت دنده ى قهوه اى يا سياهى را آوردند و روى دست نوكر سياه گذاشتند، عقرب مكرّر روى دست او بالا و پايين رفت و آمد، و هيچ در او اثر نكرد.
  كرامات انسان از اين ها بالاتر است. قرآن از زبان حضرت عيسى ـ عليه السّلام ـ مى فرمايد:
  «وَأُبْرِئُ الاْءَكْمَهَ وَالاْءَبْرَصَ وَأُحْىِ الْمَوْتَى بِإِذْنِ اللَّهِ»(1)
  نابينا و شخص مبتلا به پيسى را بهبودى مى بخشم و مردگان را به اذن خدا زنده مى كنم.
  و نيز مى فرمايد:
  «وَأُنَبِّئُكُم بِمَا تَأْكُلُونَ وَمَا تَدَّخِرُونَ فِى بُيُوتِكُمْ»(2)
  شما را از آن چه مى خوريد و در خانه هايتان اندوخته مى كنيد مطّلع مى سازم.
  همه ى اين ها به اذن اللّه است.
  خدا مى داند كه آثار و منافع وجودى انسان تا چه حدّ است. خدا كند گرمى باطنى و انس باطنى به قرآن و دين و مقدّمات و لوازم ديندارى داشته باشيم، و كتاب و عترت ما را كافى باشد تا حقّانيّت دين نزد ما يقينى گردد، هم خودمان يقين داشته باشيم، و هم قابليّت داشته باشيم كه ديگران را از اهل يقين كنيم.


  1. سوره ى آل عمران، آيه ى 49.
  2. همان.

 6. صلوات و تشکر : 4


 7. #4

  وظيفه ى حافظان قرآن
  Click for larger version
  وظيفه ى حافظان قرآن 
  فرمایشات آیة الله بهجت (ره)

  براى حافظان قرآن سزاوار است كه قرآن را تكرار كنند، البتّه نه به حدّى كه ملال آور باشد، بلكه شايسته است روزى يك جزء بخوانند.
  از بعضى حافظان نقل شده كه حتّى حال ندارم ربع جزء بخوانم.
  به حسب ظاهر از روايتِ «تَعاهَدُوا هذَا الْقُرآنَ، فَإِنَّهُ وَحْشِىٌّ.» (1)؛ (اين قرآن را بپاييد، چرا كه زود از ياد مى رود.) استفاده مى شود كه حافظ قرآن بايد هر روز هر قدر توانست تكرار كند نه خيلى زياد؛ زيرا «يَلْزَمُ مِنْ وُجُودِهِ عَدَمُهُ»؛ (لازمه ى اين كار عدم آن [از ياد رفتن قرآن] است.)
  مثلاً روزى از يك جزء بيشتر نشود و شايد كمتر از آن هم مفيد نباشد.
  حاصل اين كه: «ما مِنْ شَىْءٍ إِلاّ وَ لَهُ حَدٌّ يَنْتَهى إِلَيْهِ.» (2)
  هر چيزى حدّ و اندازه اى دارد كه [وقتى به آن جا رسيد] پايان مى پذيرد [و ديگر مطلوب نيست]، به جز ياد خدا كه حدّ و اندازه اى براى آن نيست.

  1. ميزان الحكمة، ج 3، ص 2523؛ مستدرك حاكم، ج 1، ص 553؛ مجمع الزوائد، ج 7، ص 169؛ المعجم الكبير طبرانى، ج 10، ص 137 و 189؛ كنزالعمّال، ج 1، ص 617؛ مجمع البيان، ج 1، ص 36.
  2. اصول كافى، ج 2، ص 498؛ وسائل الشيعة، ج 7، ص 154؛ عدّة الداعى، ص 248.

 8. صلوات و تشکر : 4


 9. #5  ما می خواهیم هر چه دلمان می خواهد بکنیم، اما دیگران حق ندارند، به ما اسائه ای بکنند؛ ما خودمان، به نزدیکانمان، دوستانمان، هر چه بکنیم، بکنیم، اما دیگران، دشمنان، حق ندارند به ما اسائه ای بکنند.
  آخر ما اگر خودمان را درست بکنیم، خدا کافی است، خدا هادی است. ما خودمان را نمی خواهیم درست بکنیم، اما از کسی هم نمی خواهیم آزار ببینیم. آنهایی که طبعشان آزار است، کار خودشان را می کنند، مگر اینکه یک کافی و یک حافظ جلوگیری بکند.
  ما می خواهیم اگر دلمان خواست دروغ بگوییم، اما کسی به ما حق ندارد دروغ بگوید؛ ما ایذاء بکنیم دوستان خودمان را، خوبان را، اما بدها حق ندارند به ما ایذاء بکنند.
  با خدا بساز، کار را درست می کند. چرا در خلوت و جلوت، دلت هر چه می خواهد می کنی؟

 10. صلوات و تشکر : 4


 11. #6  در خلوتمان با خدا، تضرعاتمان، توبه مان، نمازهایمان، عباداتمان، مخصوصاً دعای شریف « عظم البلاء و برح الخفاء » را بخوانیم؛ از خدا بخواهیم برساند صاحب کار را؛ با او باشیم. حالا اگر رساند؛رساند ! اگر نرساند، دور نرویم از کنار او، از رضای او دور نرویم. او می بیند، او می داند حرفهایی که ما به همدیگر می زنیم. او عین الله الناظره [است] و جلوتر از ماها می شنود حرف ما را؛ بلکه خودمان که حرف می زنیم این صدا از لب می آید به [طرف] گوش، فاصله ای دارد، او جلوتر از این فاصله، حرف خودمان را می شنود، از خودمان، کلام خودمان را؛ آن وقت [آیا] ما می توانیم کاری بکنیم که او نفهمد؟ می توانیم کاری بکنیم که او نداند؟

 12. صلوات و تشکر : 4


 13. #7
  مگر معراج نمي خواهيد؟ مگر نمي خواهيد بالا برويد پس نماز کامل بخوانيد. محک، نماز است. نماز به منزله کعبه و تکبيره الاحرام يعني پشت سرانداختن همه چيز غير از خدا و داخل شدن در حرم الهي است. و قيام به منزله صحبت دو دوست و رکوع، خم شدن در مقابل مولاي خويش، سجده نهايت خضوع و خاک شدن در مقابل اوست. وقتي بنده در آخر نماز از پيشگاه خدا باز مي گردد سوغات، سلامي از ناحيه او مي آورد.
  ايشان از قول مرحوم آيت اله سيد علي قاضي مي فرمايد: اگر کسي نماز واجبش را اول وقت بخواند و به مقامات عاليه نرسد مرا لعن کند.
  اگر انسان دريابد که خداوند متعال هميشه و در همه حال از هر زيبايي زيباتر است از انس او هرگز جدا نمي شود.
  اگر پادشاهان جهان مي دانستند که انسان ممکن است در حال عبادت به چه لذتهاي برسد هيچ گاه دنبال مسائل مادي و دنيوي نمي رفتند.
  اگر کسي مقيد به نماز باشد نماز اول وقت بخواند به جايي که بايد برسد خواهد رسيد.
  کسي که بداند هر که خدا را ياد کند خدا همنشين اوست احتياج به هيچ وعظي ندارد.
  اول وقت با توجه به نماز وارد شويد و هنگام خواندن حمد و سوره به معناي آن توجه داشته باشيد تا اين ارتباط حفظ شود.

 14. صلوات و تشکر : 4


 15. #8  چگونه در تمامی كارها و عبادات، اخلاص را فراموش نكنیم؟
  در عبادات و تمام كارها اختیاراً راه ندهد، غیر از خدا را و غیر از یاد او را. و همین راهِ منحصر سعادت است.


 16. صلوات و تشکر : 3


 17. #9
  بالاخره، نمی توانیم از خدا مخفی بکنیم اعمال خودمان را، او قادر است، ناظر است، علیم است، حکیم است. تا با او نسازیم، کارمان درست نمی شود. حالا چه کار بکنیم؟ خودمان از خودمان بترسیم، فضلاً از دیگران، به جهت اینکه فردا ما چه می دانیم چه به ما می گویند.
  بالاخره باید خودمان از خودمان در حفاظ باشیم؛ خوب ملتفت باشیم که از خودمان اغوا نشویم؛ از خودمان تهدید نشویم، از خودمان تطمیع نشویم. وقتی که همه این مطالب احراز شد، بین خودمان و خدایمان در خلوات از تضرعات از انابه و از توبه، و از طلب توبه، طلب توفیق به توبه، دست بر نداریم.

 18. صلوات و تشکر : 4


 19. #10  سلام
  مطالب آقای بهجت خیلی خوب بود .ممنون
  انشالله خدا کمک کند بتوانیم عمل کنیم
  در کتابی خوانده بودم از آقای بهجت نقل شده بود که از ایشان پرسیدند چه کاری بکنیم که به کمال برسیم ؟ ایشان گفته بودند به یقینیات خود عمل کنید در این صورت دیگر نیاز به استاد اخلاق و ... هم ندارید.به کمال خواهید رسید.
  و من الله توفیق

 20. صلوات و تشکر : 3


صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 1392/06/02, 03:42 قبل از ظهر
 2. ۩✿۩◕۩ توصیه های حضرت مهدی (عج الله تعالی فرجه)
  توسط ذکائی در تالار يادگارهاي موعود
  پاسخ: 29
  آخرين نوشته: 1391/11/06, 11:34 قبل از ظهر
 3. پاسخ: 13
  آخرين نوشته: 1391/05/18, 04:36 بعد از ظهر
 4. توصیه های بهداشتی ماه رمضان..........
  توسط علوی در تالار دانستنی ها
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 1391/04/18, 04:21 بعد از ظهر
 5. پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 1390/02/24, 12:21 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •