سی و سومین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم، با عدم پوشش مناسب از سوی رسانه ملی در مهجوریت کامل رسانه‌ای برگزار شد و شب گذشته با معرفی برترین‌های قرآنی کشور به کار خود پایان داد.

Click for larger version
مسابقات کشوری قرآن کریم با سکوت رسانه ملی همراه بود سی و سومین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم شب گذشته در حالی به کار خود پایان داد که در طول برگزاری و فینال، از پخش مستقیم تلویزیونی محروم بود و شبکه قرآن و معارف سیما به عنوان متولی اصلی پوشش تلویزیونی برنامه‌های ملی و بین‌المللی قرآنی در کشور به غیر از مراسم اختتامیه هیچ یک از مراحل این مسابقات را تحت پوشش تلویزیونی خود قرار نداد که این مسئله مورد اعتراض کلیه شرکت‌کنندگان اعم از هیئت داوران، متسابقان، مردم و مسئولان برگزارکننده قرار گرفت.

برگزاری این دوره از رقابت‌ها در حالی به تاریخ ۱۲ اسفندماه سال جاری در استان یزد موکول شد که بنا بود طبق روال هرساله در میلاد پربرکت پیامبر اعظم (ص) در کرمانشاه برگزار شود که البته با کم‌لطفی مسئولان استانی و به بهانه سفر رئیس‌جمهور محترم به تاریخی دیگر و پس از آن نیز دوباره به تاریخی دیگر موکول شد، تا در نهایت مسئولان برگزاری مسابقات به فکر برپایی این مسابقات در استانی دیگر افتادند.

مقدمات برگزاری این مسابقات با تلاش مسئولان استان یزد و سازمان اوقاف و امورخیریه به صورت کاملا فشرده مهیا شد و با انتقال متسابقان به شهر یزد یک روز قبل از برپایی مسابقات، در نهایت سی و سومین دوره مسابقات کشوری در تاریخ ۱۲ اسفندماه سال جاری در شهر یزد آغاز و در نهایت با برگزیدن ۵۰ نفر از ۳۴۹ متسابق، شب گذشته به کار خود پایان داد.

بنا بر این گزارش، در این دوره از رقابت‌ها که برای اولین بار کلیه استان‌ها دارای نمایندگانی در رشته‌های حفظ کل، حفظ ۲۰جزء، قرائت و مفاهیم قرآن کریم در آن بودند، «عباس هاشمی» از بوشهر، «مرتضی محمدنژاد» از آذربایجان غربی، «بابک ولی‌زاده» از آذربایجان غربی و «مجید زارع دودجمی» از فارس، به ترتیب در رشته‌های قرائت، حفظ، ترتیل و مفاهیم، رتبه‌های نخست سی و سومین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم در بخش برادران را به خود اختصاص دادند.

همچنین جعفر فردی از استان تهران، حمید عباسی از استان خراسان رضوی، امین پویا و مصطفی یادگاری از تهران، از بین ۵۵ قاری به ترتیب موفق به کسب رتبه‌های دوم تا پنجم این مسابقات در رشته قرائت شدند.

حسن سلیمانی از زنجان، محمد خطیبی و حسن زرنوشه فراهانی از تهران و پیمان ایازی از مازندران در رشته حفظ کل قرآن کریم، محمد جواد مرادی از قم، نوید رزمجو از فارس، میثم علیپور از تهران، مجتبی محسنی از مازندران و مسعود رضایی از زنجان در رشته حفظ ۲۰ جزء و مجتبی مینوتن از اصفهان، محمدجواد آهویی از قزوین، مسعود موحدی‌راد از خراسان رضوی و مرتضی بخشی‌پور از گیلان نیز در رشته ترتیل قرآن کریم به ترتیب موفق به کسب رتبه‌های دوم تا پنجم شدند.

ادریس کاظمی از فارس، مهدی رمضانی نوده از قم، محمد نصر اصفهانی از اصفهان و محمدرضا فصیحی‌پور از کرمان نیز برگزیدگان رشته مفاهیم در بخش برادران هستند.
در بخش خوهران این دوره از رقابت‌ها که برای نخستین بار به طور همزمان با مسابقات برادران در استان یزد در سالن شهید عباسپور شهر یزد در جریان بود، زینب محمدنژاد از آذربایجان غربی، اعظم محمدی از بوشهر، فاطمه شیرازی از تهران، هاجر مهرعلیان از اصفهان و زهرا عابدی از آذربایجان غربی در رشته حفظ کل قرآن کریم و زهرا نژاد تبریزی از اصفهان، مریم محمدی از زنجان، زهرا چراغچی از تهران، مریم وفادار تهران و زینب میرزایی از تهران در رشته حفظ ۲۰ جزء، مرضیه توفیق‌نیا از قم، فاطمه رحیمی‌فرد از مازندران، صغری خورشیدی از گیلان، زهرا سهرابی از کرمانشاه و الهام سلطانی‌نژاد از کرمان در رشته قرائت، پرنیان عصابخش از تهران، هاله فیروزی از اردبیل، رضوان جلالی فر از تهران، ملیحه اسحاق‌نژاد و مرضیه میرزایی‌پور از خراسان رضوی، در رشته ترتیل و معصومه آگاهی، زهرا صلاحی و سپیده مختاری از تهران، میمنت خزاعی از خراسان جنوبی و سولماز زینالی از آذربایجان شرقی در رشته مفاهیم به ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم را از آن خود کردند.

جوایز برگزیدگان سی و سومین دوره مسابقات قرآن کریم نیز تا سقف ۲۲ میلیون ریال توسط حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی، نماینده ولی‌فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امورخیریه و آیت‌الله محمدعلی صدوقی امام جمعه شهر یزد به نفرات اول تا پنجم رشته‌های قرائت، حفظ کل، حفظ ۲۰ جزء، ترتیل و مفاهیم اهدا شد.
علاوه بر یک جلد کلام‌الله مجید، لوح تقدیر و تندیس، در رشته حفظ کل قرآن کریم به نفرات اول تا پنجم به ترتیب مبلغ ۲۲، ۲۰، ۱۸، ۱۶ و ۱۳ میلیون ریال اهدا شد.
در رشته حفظ ۲۰ جزء به ترتیب مبالغ ۱۸، ۱۶، ۱۳، ۱۱ و ۹ میلیون ریال، در رشته قرائت به ترتیب مبالغ ۲۰، ۱۸، ۱۶، ۱۳، ۱۱، در رشته ترتیل به ترتیب مبالغ ۱۵، ۱۳، ۱۱، ۹ و ۷ میلیون ریال و بالاخره در رشته مفاهیم قرآن کریم به ترتیب مبالغ ۱۵، ۱۳، ۱۲، ۱۰ و ۱۰، میلیون ریال به عنوان کمک هزینه حج به برگزیدگان اهدا شد.
این درحالی است که به گفته حجت‌الاسلام احمد شرفخانی، این دوره از مسابقات شاهد رشد ۱۰۰ درصدی جوایز در رشته حفظ و قرائت و رشد ۱۵۰ درصدی در رشته مفاهیم قرآن کریم بوده است.

این مسابقات همچنین دارای برنامه‌های جانبی بود که از آن جمله می‌توان به اجرای بیش از ۴۰ محفل قرآنی در سطح استان یزد با حضور «حمید شاکرنژاد» و «مسعود نیکدستی» به عنوان دو قاری بین‌المللی و گروه‌های همخوانی «طارق» و «عروةالوثقی»، ترتیب مسابقات فرهنگی و قرآنی برای جمع حاضر در سالن مسابقات به همراه اهدای جوایز، برپایی نمایشگاه قرآن در جوار سالن برگزاری مسابقات و اجرای برنامه‌های قرآنی در مدارس استان اشاره کرد.
هیئت داوران این دوره از مسابقات را اساتید، غلامرضا شاه‌میوه، مهدی قره‌شیخلو، رحیم خاکی، حسین اخوان‌اقدم، محمدرضا لطفی‌نیا، حسن علامی، حکیم‌باشی، عباس امام‌جمعه، شهریار پرهیزگار و امیر آقایی تشکیل می‌دادند.

این هیئت در بیانیه پایانی خود علاوه بر اشاره به روند برگزاری مسابقات و کیفیت اجرای متسابقان و قضاوت هیئت داوران، در پیشنهاداتی درباره موارد ذیل تصریح کردند:
۱- تعیین تقویم دقیق سالیانه برای برگزاری مسابقات برای آمادگی و هماهنگی هرچه بهتر و شایسته‌تر میزبانان، مجریان و متسابقان.
۲- بازنگری صفحات رشته‌های ترتیل و قرائت و انجام پژوهش‌های علمی در این رابطه.
۳- تنوع بیشتر برنامه‌های جانبی مسابقات برای فضاسازی و گسترش فرهنگ انس با قرآن در استان میزبان.
۴- ایجاد انگیزه لازم برای حضور بیشتر مخاطبان و علاقه‌مندان با افزایش تعداد و کیفیت جوایز.
۵- پوشش لازم تصویری این رویداد مهم قرآنی توسط شبکه‌های مختلف تلویزیونی به ویژه سیمای قرآن از افتتاحیه تا حین اجرای مسابقات و نیز اختتامیه.

و تشکر از اداره کل آموزش مسابقات قرآن سازمان اوقاف جهت طرح‌ریزی تغییرات کیفی انجام شده در مسابقات و تاکید بر زمینه‌سازی بیشتر برای ایجاد تغییرات مطلوب و اساسی در شیوه برگزاری مسابقات قرائت با نگاه دقیق و عمیق به نظرات اساسی و خبرگان این فن و با توجه به ضرورت‌های فرهنگی در عصر حاضر به طور مستمر.

این مسابقات با برگزاری آئین اختتامیه در عصر ۱۶ اسفندماه سال جاری با حضور حجت‌الاسلام علی محمدی نماینده ولی‌فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امورخیریه و تلاوت قرآن مجلسی توسط «حامد شاکرنژاد» تا سال آینده به کار خود پایان داد.

نفرات اول در رشته‌های حفظ کل و قرائت قرآن کریم به مسابقات بین‌المللی قرآن کریم کشورمان که هرساله همزمان با مبعث پیامبر عظیم‌الشأن اسلام برگزار می‌شود معرفی خواهند شد.