تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  روش زندگی و ارتباط مورچه‌ها
  به آیه زیر توجه نمایید:

  «و حشر لسلیمان جنوده من الجن و الانس و الطّیر فهم یوزعون؛لشکریان سلیمان،از جن و انس و پرندگان،نزد او جمع شدند؛آن قدر زیاد بودند که باید توقف می‌کردند تا به هم ملحق شوند».(سوره نمل،آیه 17)

  «حتّی إذا أتوا علی واد النّمل قالت نملةیا ایها النّمل ادخلوا مساکنکم لایحطمنّکم سلیمان و جنوده و هم لایشعرون؛(آنها حرکت کردند) تا به سرزمین مورچگان رسیدند؛مورچه‌ای گفت:«به لانه‌های خود بروید تا سلیمان و لشکریان شما را پایمال نکنند در حالی که نمی‌فهمند». (سوره نمل،آیه 18)

  در گذشته،ممکن بود،برخی از مردم قرآن را کتاب افسانه بدانند؛زیرا در آن ذکر شده است که مورچه‌ها با هم صحبت می‌کنند و پیام‌های پیچیده را رد و بدل می‌کنند.در سال‌های اخیر،تحقیق،حقایق زیادی را در رابطه با روش زندگی مورچه‌ها به ما نشان داده است که قبل از آن برای بشر شناخته شده نبود.


  همچنین،تحقیق نشان داده که در میان حشرات،روش زندگی مورچه‌ها به روش زندگی انسان بسیار نزدیک است.از یافته‌های بدست آمده می‌توان به این موارد پی برد:

  الف) مورچه‌ها،مردگان خود را با روشی مشابه روش انسان،دفن می‌کنند.

  ب) نظام تقسیم کار آنها پیچیده است.آنها مدیر،سرپرست،سرکارگر،کارگر و غیره دارند.ج) آنها هر چند وقت یک بار،دور هم جمع می‌شوند و گپ می‌زنند.

  د) در میان خود،روش ارتباطی پیشرفته‌ای دارند.

  و) بازارهای منظمی دارند که در آن کالا مبادله می‌کنند.

  هـ) غلات را برای مدت طولانی در زمستان، ذخیره می‌کنند و اگر غلات جوانه زد،ریشه‌اش را می‌برند.گویی می‌فهمند که اگر اجازه رشد به ریشه بدهند،دانه می‌پوسد.اگر غله ذخیره شده به دلیل باران موطوب شود،آن را به بیرون می‌برند تا در زیر نور خورشید خشک شود و وقتی خشک شد آن را برمی‌گردانند.گویی می‌دانند که رطوبت موجب رشد ریشه و در نهایت باعث پوسیدن دانه می‌شود.  منبع : مجله بشارت مرداد و شهریور 1386، شماره 60 نویسنده دکتر ذاکر نیک

 2. صلوات و تشکر


کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •