سه شنبه 17 اسفند 1389 خورشیدی مصادف با سوم ربیع الثانی ١۴٣٢ هجری قمری، 1177اُمین سالگرد قمری روزی بود که بنا به گفته مورخان اسلامی و محدثین در آن روز امام حسن عسگری بنا به قولی که به جعفر بن شریف جرجانی یکی از اهالی این دیار داده بود وارد گرگان شده و در منزل وی در سبزه‌مشهد که البته هم اکنون در آن محل مسجدی با نام امام عسگری بنا شده ، با استرابادی‌ها دیدار می کند.

محققان و عالمان بزرگی همچون قطب الدین راوندی در الخرائج و الحرائج، علامه مجلسی در بحارالانوار، فخرالدین اردبیلی، شیخ عباس قمی، محمدشریف رازی و ...به موضوع ورود امام حسن عسگری به استراباد پرداخته و متذکر شده‌اند حضور ایشان در گرگان زمین در سوم ربیع الثانی سال ٢۵۵ قمری و آن هنگام که ایشان ٢٣ سال داشته اند بوده است.

بنا بر آنچه که در روایات ذکر شده در یکى از سال‏ها که جعفر پسر شریف گرگانی به حج مى‏رفته است، در سامرّا به زیارت امام حسن عسکرى علیه‏السلام نائل می شود. در آن سفر، شیعیان گرگان اموال زیادى را در اختیار جعفر جرجانی گذاشته بودند تا به امام برساند. بعد از تحویل اموال، وی به امام میگوید: شیعیان شما در گرگان سلام رساندند.
امام نیز می پرسد: " آیا بعد از انجام حج به گرگان بازخواهى گشت؟ " سپس هنگامی که جعفر بن شریف جرجانی پاسخ مثبت می دهد. امام می‌فرماید:"از امروز تا صد و هفتاد روز دیگر و در روز جمعه، سوم ماه ربیع الآخر و در ساعت‏هاى اول روز به شهر خود بازخواهى گشت. من نیز در آخرین ساعات آن روز براى دیدار با دوستان و شیعیان‏مان به گرگان خواهم آمد. به آنان این خبر را برسان.در غیاب تو، نوه‏ات متولد مى‏شود. او را صلت بن شریف بن جعفر بن شریف نام گذار. به زودى خداوند او را به حد کمال مى‏رساند و او از دوستان ما مى‏باشد. برو به سلامت! خداوند تو را سالم به خانواده‏ات باز خواهد گرداند."

جعفر بن شریف می‏گوید: "از محضر امام مرخّص شدم و بعد از انجام مراسم حج، در همان روز جمعه که امام فرموده بود، به وطن رسیدم. یاران و دوستانم به استقبال و تهنیت آمدند و من به همه آنان سلام و وعده امام را اعلام کردم و گفتم: که امام در پایان امروز به اینجا خواهد آمد، سؤالات و حاجات خود را آماده کرده و از امام علیه‏السلام بخواهید. "
جعفر بن شریف جرجانی می‌افزاید:" شیعیان بعد از اقامه نماز ظهر و عصر در منزل من اجتماع کرده بودند که ناگاه بدون اینکه ما ملتفت باشیم، امام را در میان خود یافتیم." حضرت فرمود: "من به جعفر بن شریف وعده داده بودم که در این ساعت نزد شما خواهم آمد. نماز ظهر و عصر را در سامرّا خواندم و به میان شما آمدم تا با شما تجدید عهد کرده و مشکلاتتان را رفع نمایم. اکنون هر نوع حاجت و سؤالی دارید، بگویید."

آنگاه شیعیان گرگان یکایک آمده، حاجات خود را از امام خواسته و همگی حاجت روا شدند. امام عسکری علیه‏السلام در همان روز به سامرّا بازگشت.

البته در روایات شفای پسر نابینای نضر بن جابر توسط امام در همان روز نیز ذکر شده است.

در این بین در محل منزل جعفر شریف جرجانی در محله تاریخی سبزه مشهد گرگان که در ضلع شمال شرقی مصلی استراباد واقع است مسجدی به نام امام حسن عسگری بنا شده که البته هر ساله در سالروز ورود امام به گرگان در این مسجد و قدمگاه ایشان جشنی برپا میشود.

زنان استرابادی نیز در برخی شب‌های ماه رمضان برخی رسوم را در مسجد مذکور بنا به سنت‌های اصیل گرگانی به جا می‌آورند.

در این بین انتخاب گرگان در بین شهرهای مختلف ایران توسط امام حسن عسگری علیه السلام پدر امام زمان عج جهت حضور و دیدار با پیروان، نشانه ای از اهمیت سرزمین متفاوت و دوست داشتی استراباد است که البته قاضی نورالله شوشتری نیز با اشاره به آن متذکر شده این کرامتی است که مردم گرگان به واسطه آن باید به خود ببالند.

آخرین موضوعات ارسالی این تالار: