تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  زمان مناسب برای حفظ دقيق و مطمئن قرآن كريم 3 سال است
  حافظ بين‌المللی كشورمان با اشاره به شيوه‌های حفظ قرآن كريم اظهار كرد: برای حفظ باحوصله و دقيق قرآن می‌توان سه سال را در نظر گرفت و اگر بيشتر از اين شود، فرآيند حفظ فرسايشی شده و باعث دل‌زدگی فرد می‌شود.

  Click for larger version
  زمان مناسب برای حفظ دقيق و مطمئن قرآن كريم 3 سال است 

  به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری قرآنی ايران ، شهريار پرهيزكار، با حضور در جلسه‌ای با حفاظ استان يزد كه در سالن اجتماعات دفتر نخبگان استان يزد برگزار شد، به نكاتی در مورد روش‌های حفظ قرآن كريم اشاره كرد.


  اين حافظ بين‌المللی اظهار كرد: حافظ بايد با آياتی كه به تازگی می‌خواهد حفظ كند، برخوردی مبنايی و متقن داشته باشد و برای حفظ آن عجولانه و سطحی روبه‌رو نشود. اينكه برای حفظ سه مرحله‌ای عمل كنيم و ابتدا به صورت اجمالی آيات حفظ شود و در ادامه به مرور آن‌ها بپردازيم، اشتباه است؛ چراكه در اين شيوه دقت لازم صورت نمی‌گيرد.


  وی با بيان اين‌كه حفظ بايد از همان ابتدا محكم و مطمئن صورت گيرد، اظهار كرد: نشانه يك حفظ خوب اين است كه اگر حفظيات خود را دو هفته مرور نكنيم و به حفظ كردن آيات جديد بپردازيم، با مراجعه مجدد به حفظيات سابق، 80 تا 90 درصد آن‌ها در ذهن مانده باشد.


  پرهيزكار تأكيد كرد: برای حفظ باحوصله و دقيق قرآن می‌توان سه‌سال را در نظر گرفت و اگر بيشتر از اين شود برای حافظ فرسايشی می‌شود و شخص را آزار می‌دهد.


  اين داور بين‌المللی در مورد شيوه دقيق و مطمئن حفظ قرآن اظهار كرد: لازم نيست يك آيه قرآن را در ابتدا به طور كامل حفظ شد، بلكه می‌توان آيات را به قسمت‌های كوچك تقسيم كرد؛ در اين شيوه حفظ بهتر صورت می‌گيرد و حفظيات در ذهن تثبيت می‌شود.


  شیوه سمعی برای حفظ اولیه قرآن مناسب نیست

  وی با اشاره به حفظ سمعی قرآن گفت: اين شيوه آسان‌تر از شيوه بصری است، اما برای حفظ اوليه مناسب نيست. اگر حافظ در همان ابتدا خود را درگير آيات كند، می‌تواند به‌گونه‌ای با آيات آشنا شود كه جايگاه آيه در قرآن را متصور شود. حفظ خوب حفظی است كه حافظ در حال قرائت، تصويری شفاف و روشن از آيات داشته باشد.


  پرهيزكار همچنين ادامه داد: شيوه سمعی كه آسان‌تر از شيوه بصری است، ثبات ندارد و اگر حافظ پس از دو ماه به حفظيات خود مراجعه كند، محفوظاتش آسيب می‌بيند؛ اما اگر در شيوه‌ای كه به صورت بصری گفته شد، عمل شود، حافظ با كلمات درگير می‌شود و اگر بين محفوظاتش فاصله بيفتد، آنچه به ذهن سپرده كمتر آسيب می‌بيند.


  اين حافظ بين‌المللی با اشاره به حفظ غافلانه برخی حفاظ گفت: گاهی ممكن است حافظ به درستی حفظيات خود را ارائه دهد، اما اين مسئله غافلانه صورت گيرد؛ حافظ بايد سعی كند در مرورهای خود هوشيارانه عمل كند.


  وی اين شيوه را برای كسانی كه هدفشان از حفظ انس با قرآن است، مناسب ندانست و افزود: اگر بخواهيم شيوه‌ای برای عموم مردم كه نمی‌خواهند حفظ را به صورت جدی دنبال كنند، ارائه دهيم همان شيوه سمعی را پيشنهاد می‌كنيم، چرا كه شيوه بصری انرژی بالايی می‌خواهد.

 2. صلوات و تشکر


موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 1391/05/26, 02:34 قبل از ظهر
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/06/21, 11:09 بعد از ظهر
 3. پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 1389/03/05, 02:36 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •