تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7
 1. #1

 2. #2  علم، مايه ي ارزش انسان

  و لقد اتينا داود و سليمان علما و قالا الحمد الله الذي فضلنا علي کثير من عباده المومنين. (نمل: 15)
  و به راستي به داود و سليمان دانشي عطا کرديم، و آندو گفتند: ستايش خدايي را که ما بر بسياري از بندگان با ايمانش برتري داده است.

 3. #3  اهميت عمل به علم

  مثل الذين حملو التوراه ثم لم يحملوها کمثل الحمار يحمل اسفار بئس مثل القوم الذين کذبوا بئايات الله و الله لا يهدي لاقوم الظالمين. (جمعه: 5)
  مثل کساني که [عمل به] تورات بر آنان بار شد [و بدان مکلف گرديدند] آنگاه آن را به کار نبستند، همچون حمار است که کتاب هايي را بر پشت مي کشند [وه] چه زشت است وصف آن قومي که آيات خدا را به دروغ گرفتند و خدا مردم ستمگر را راه نمي نمايد.

 4. #4  ارزش علم

  و قال لهم نبيهم ان الله قد بعث لکم طالوت ملکا قالوا اني يکون له الملک علينا و نحن احق بالملک منه و لم يوت سعه من المال قال ان الله اصطفاه عليکم و راده بسطه فلي العلم و الجسم و الله يوتي ملکه من يشاء و الله واسع عليم. (بقره: 247)
  و پيامبرشان به آنان گفت: «در حقيقت، خداوند، طالوت را بر شما به پادشاهي گماشته است». گفتند: «چگونه او را بر ما پادشاهي مي باشد با آنکه ما به پادشاهي از وي سزاورارتريم و به او از نظر مال، گشايش داده نشده است؟» پيامبرشان گفت: «در حقيقت، خدا او را بر شما برتري داده، و او را در دانش [نيروي] بدن بر شما برتري بخشيده است. و خداوند پادشاهي خود را به هر کس که بخواهد مي دهد، و خدا گشايشگر داناست».

 5. #5  دعا براي طلب علم

  فتعلي الله الملک الحق و لا تجعل بالقران من قبل ان يقضي اليک وحيه و قل رب زدني علما. (طه: 114)
  پس بلند مرتبه است خدا، فرمانرواي بر حق، و در [خواندن] قرآن، پيش از آنکه وحي آن بر تو پايان يابد، شتاب مکن و بگو پروردگارا، بر دانشم بيفزاي.

 6. #6  علم، زمينه ي تأثير آيات الهي

  و کذلک نصرف الايات و ليقولوا درست و لنبينه لقوم يعلمون. (انعام: 105)
  و اين گونه آيات [خود] را گوناگون بيان مي کنيم، تا مبادا بگويند تو درس خوانده اي، و تا اينکه آن را براي گروهي که مي داند، روشن سازيم.

 7. #7  نادان با دانا برابر نيست

  امن هو قانت ءاناء الليل ساجد قائما يحذر الاخره و يرجوا رحمه ربه قل هل يستوي الذين يعلمون و الذين لا يعلمون انما يتذکر اولوالالباب. (زمر: 9)
  [آيا چنين کسي بهتر است] يا آن کسي که در طول شب در سجده و قيام، اطاعت [خدا]مي کند [و] ازآخرت مي ترسد و رحمت پروردگارش را اميد دارد؟ بگو: «آيا کساني که مي دانند و کساني که نمي دانند يکسانند؟» تنها خردمندانند که بپذيرند.

  منبع:گلبرگ جوان، شماره ي 113

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •