تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
 1. #1

  تجلی آیات قرآن به روایت تصویر( زراعت ناپایدار)
  Click for larger version
  تجلی آیات قرآن به روایت تصویر( زراعت ناپایدار) 

  إِنَّما مَثَلُ الْحَیاةِ الدُّنْیا كَماءٍ أَنْزَلْناهُ مِنَ السَّماءِ فَاخْتَلَطَ بِهِ نَباتُ الْأَرْضِ مِمَّا یأْكُلُ النَّاسُ وَ الْأَنْعامُ حَتَّى إِذا أَخَذَتِ الْأَرْضُ زُخْرُفَها وَ ازَّینَتْ وَ ظَنَّ أَهْلُها أَنَّهُمْ قادِرُونَ عَلَیها أَتاها أَمْرُنا لَیلاً أَوْ نَهاراً فَجَعَلْناها حَصِیداً كَأَنْ لَمْ تَغْنَ بِالْأَمْسِ كَذلِكَ نُفَصِّلُ الْیاتِ لِقَوْمٍ یتَفَكَّرُونَ

  قرآن كریم سوره مباركه یونس (10)، آیه 24

  آخرین موضوعات ارسالی این تالار:


 2. صلوات و تشکر


 3. #2  ترجمه آیه: در حقیقت، مَثَلِ زندگى دنیا بسان آبى است كه آن را از آسمان فروریختیم، پس گیاه زمین - از آنچه مردم و دامها مى‏ خورند- با آن درآمیخت، تا آنگاه كه زمین پیریه خود را برگرفت و آراسته گردید و اهل آن پنداشتند كه آنان بر آن قدرت دارند، شبى یا روزى فرمان « ویرانى‏ » ما آمد و آن را چنان درویده كردیم كه گویى دیروز وجود نداشته است. ین گونه نشانه‏ ها« ى خود » را براى مردمى كه اندیشه مى‏ كنند به روشنى بیان مى‏ كنیم.

 4. صلوات و تشکر : 2


 5. #3  شرح تصویر: گل هاى خوشرنگ:
  اشاره به زینت دنیا.

  چهره شاداب و جوان:
  اشاره به زینت دنیا.

  ترك خوردن و خراب شدن صفحه خاكى كه گلهاى خوش‏رنگ و چهره جوان و شاداب بر آن قرار گرفته است:
  اشاره به فناپذیرى و نابودى زندگى و زیبیی هاى دنیوى.

 6. صلوات و تشکر : 2


 7. #4  شرح فیلم: فضایی سرسبز با گیاهان گوناگون كه رو به نابودی و خشكی مي‏روند:
  اشاره به زندگی دنیا كه پس از تزیین یافتن از بین مي‏رود گویی كه هرگز نبوده است.
  فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده
   نوع فایل: wmv 42_128.wmv  , 1.12 مگابایت  ,  137 نمایش

  ویرایش توسط مدیریت محتوایی انجمن : 1391/06/28 در ساعت 10:14 قبل از ظهر

 8. #5  توضیح: شید توضیح و بیان چگونگی و به انجام رسیدن زندگی افراد گوناگون آن هم در شریط مختلف امری محال باشد. اما قرآن كریم در ین یه با بیان مثالی بسیار ساده و در عین حال جامع، مراحل زندگی انسان را به گونه ا‏ی به تصویر می ‏كشد كه بری همه كس و در هر جیی قابل فهم و درك است. دشتی وسیع در اویل فصل بهار به واسطه باران الهی، آب حیات می ‏نوشد و گیاهان گوناگون و متفاوت، از هر روزنه زمین سر به در آورده ‏اند. گرمی آفتاب مشوّق تحرك و رشد و نمو هر چه بیشتر آنهاست. چیزی نمی ‏گذرد كه تمام سطح زمین را پوشیده از گیاهان پرطراوت و رنگارنگ می ‏بینیم و آنچنان حیات و نشاط در ین دشت خودنمیی می ‏كند، كه گویی هر جانداری به امید زندگی ابدی در تلاش است. زندگی ادامه دارد و هر روز ین گیاهان و ریاحین ظریف و نورسته بزرگ و بزرگتر می ‏شوند و به تدریج گل هی زیبا و مفرح كه نشانه باروری و به ثمر نشستن ین گیاهان است، سراسر دشت را فرامی ‏گیرد. اما ین صحنه زیبا چند روزی بیش دوام نمی ‏آورد و آن گلبرگ هی زیبا و رنگارنگ دیری نمی ‏پید كه هر یك به دست قهار باد پییزی از جا كنده و به دست نابودی و فراموشی سپرده می ‏شوند. آن گیاهان شاداب یك به یك پژمرده و هر ذرّه از بقیی آنها به سویی پخش و ناپدید می ‏شود به شكلی كه اگر ناظری بی ‏خبر از روزهی گذشته، گذرش بر ین دشت بیفتد، چنان می ‏اندیشد كه گویی سالهاست غبار مرگ و نیستی بر آن نشسته است. آری، چنین است ماجری زندگی. انسان غافل به موهوماتی فریبنده و جذاب دل می ‏بندد و هر چند صباحی از عمر خود را به نوعی ارزان می ‏فروشد. دوران كودكی را به بازی و دوران نوجوانی را به لهو و سرگرمی می ‏گذراند، چندی نمی ‏گذرد كه زیباپرستی و رفاه ‏طلبی بر او چیره می ‏شود و دوره آخر را با تفاخر به آنچه تا كنون به دست آورده، از مال و ثروت و فرزندان و... سپری می ‏كند كه ناگاه كوس رحلت به صدا درمی ‏ید و بانگ مرگ به او نهیب می ‏زند و آنچنان بساط چند ساله او را كه با صرف سالها عمر به دست آورده برمی ‏چیند و طومار اقبالش را در هم می ‏پیچد كه گویی چنین شخصی اصلاً وجود خارجی نداشته است. ین دنیی فانی بسان همان كشتزاری است كه چند روزی را به صاحبانش روی خوش نشان می ‏دهد و همه را مجذوب زیبیی هی ظاهریش می ‏نمید و آن افراد غافل نیز بری بهره‏ برداری از آن، همه جور برنامه‏ ریزی می ‏كنند و هنگامی كه زمان بهره‏ برداری می ‏رسد ناگاه همه برنامه‏ ها نقش بر آب می ‏شود و ین عروس زیباروی در آغوش داماد دیگری خفتد.


موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 1392/01/13, 11:58 بعد از ظهر
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1391/04/14, 12:49 بعد از ظهر
 3. پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 1389/10/23, 01:23 بعد از ظهر
 4. پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 1389/10/13, 10:41 قبل از ظهر
 5. پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 1389/08/01, 05:51 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •