تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
 1. #1

  ✿ فضایل رسول اللّه در قرآن
  ذکر مغفرت

  خدای تعالی در قصه آدم گفت: «وَ عَصی آدَمُ رَبَّهُ فَغَوی» .

  و در قصه نوح گفت: «فَلا تَسْأَلَنَّ ما لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ».

  و یونس را گفت: «وَ ذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغاضِبًا فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَیْهِ».

  و داود را یاد کرد: «لَقَدْ ظَلَمَکَ بِسُوءالِ نَعْجَتِکَ»

  و موسی را یاد کرد: «فَوَکَزَهُ مُوسی فَقَضی عَلَیْهِ».

  این همه گناه (ترک اولی) پیغمبران در قرآ« ذکر شده است.

  ولی حضرت رسول الله صلی الله علیه و آله را این چنین یاد می کند و می فرماید: «لِیَغْفِرَ لَکَ اللّهُ ما تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِکَ وَ ما تَأَخَّرَ» ذکر مغفرت کرد و گناه پوشیده داشت.


  شرف دیگر

  خدای عزّ و جل هر پیغمبری را به نام یاد کرده است که: یا آدم! یا نوح! یا ابراهیم! یا لوط! یا شعیب! یا هود! یا صالح! یا داود! یا موسی! یا یوسف! یا عیسی!

  ولی پیامبر ما را به نام نمی خواند ، بلکه به تعظیم و تجلیل یاد می کند: یا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنّا أَرْسَلْناکَ شاهِدًا. جای دیگر گفت: یا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ. یا جای دیگر می فرماید: یا أَیُّهَا الرَّسُولُ لا یَحْزُنْکَ.

  شرف دیگر

  خدای عزّ و جل مؤمنان را فرمود که چون رسول را ندا کنند، آهسته بخوانند و با صدای بلند او را صدا نکنند و برای تعظیم حضرت فرمود اگر کسی او را با صدای بلند ندا دهد اعمالش حبط میشود .

  شرف دیگر

  خدای تعالی حرام کرد بر امت رسول الله صلی الله علیه و آله که او را به نام بخوانند. و فرمود : رسول را چنان مخوانید که یکدیگر را می خوانید. و این شرف برای هیچ پیغمبری نبوده است.


 2. صلوات و تشکر


 3. #2

  فضایل رسول اللّه در قرآن
  نام های خدای تعالی

  شرف دیگر

  نام های خدای تعالی بر دو نوع است:

  نوعی آن است که شایسته نیست که مخلوقات را بدان نام نهاد: چون خالق و رازق

  نوعی آن است که شایسته است مخلوقات را نیز به آن نام نهاد از این نوع :

  بعضی پیغمبران را بدان مدح کرده است و هر جا که در نام های خدای تعالی دو صفت است در حقّ ایشاناست یک صفت را گفته است؛

  در مدح نوح، می فرماید : إِنَّهُ کانَ عَبْدًا شَکُورا. و در مدح خود گفت: إِنَّ رَبَّنا لَغَفُورٌ شَکُورٌ. دو وصف برای خود فرمود (غفور و شکور) و نوح را تنها با یک وصف ( شکور ) خواند ،

  و در حقّ حضرت ابراهیم فرمود: لَحَلیمٌ أَوّاهٌ مُنیبٌ . دو وصف برای خود فرمود : إِنَّ اللّهَ لَعَلیمٌ حَلیمٌ. و یک وصف برای حضرت ابراهیم و آن حلیم است.

  و در حق موسی فرمود : وَ جاءَکُمْ رَسُولٌ کَریمٌ. و در حق خود فرمود: إِنَّ رَبّی لِغَنِیُّ کَریمٌ.

  چون به مدح رسول رسید به دو وصف خود او را وصف کرد: لَقَدْ جاءَکُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِکُمْ عَزیزٌ عَلَیْهِ ما عَنِتُّمْ حَریصٌ عَلَیْکُمْ بِالْمُوءْمِنینَ رَوءُفٌ رَحیمٌ.و در مدح خود فرمود: إِنَّ اللّهَ بِالنّاسِ لَرَوءُفٌ رَحیمٌ.

  شرف دیگر

  خدای تعالی هر یک را از پیغمبران به طایفه ای معین فرستاد و فرمود: إِنّا أَرْسَلْنا نُوحًا إِلی قَوْمِهِ.

  جای دیگر گفت: وَ إِلی عادٍ أَخاهُمْ هُودًا، وَ إِلی ثَمُودَ أَخاهُمْ صالِحًا، وَ إِلی مَدْیَنَ أَخاهُمْ شُعَیْبًا، وَ لَقَدْ أَرْسَلْنا مُوسی بِآیاتِنا وَ سُلْطانٍ مُبینٍ، إِلی فِرْعَوْنَ وَ مَلَإِیْهِ.

  محمد صلی الله علیه و آله وسلم را به جمله خلایق فرستاد: وَ ما أَرْسَلْناکَ إِلاّ کَافَّةً لِلنّاسِ بَشیرًا وَ نَذیرًا. و رسول گفت: بُعِثْتُ اِلی الْخَلقِ کافّةٌ.

  شرف دیگر

  خدای تعالی می گوید: محمد اولی تر است به مؤمنان از تن های ایشان و این شرف خاص رسول است.

  شرف دیگر

  خدای تعالی می گوید: من از شما که امت منید، مزدی نمی خواهم الا دوستی خویشان.

  شرف دیگر

  خدای تعالی محبت رسول را، سبب محبت خود قرار داده است، آنجا که می گوید: اگر شما خدای عزّ و جل را دوست می دارید پس روی به من کنید تا شما را خدای تعالی دوست بدارد و گناه شما بیامرزد و نیز شریعت را به تصدیق رسول متعلق کرده است آن جا که می گوید: وَ ما آتاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَ ما نَهاکُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا.

  شرف دیگر

  خدای تعالی امت رسول را می فرماید که اگر شما را اختلافی باشد رجوع با کتاب خدای و رسول خدای کنید و طاعت رسول به طاعت خدا مقرون است. أَطیعُوا اللّهَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ.

 4. صلوات و تشکر


 5. #3

  فضایل رسول اللّه در قرآن
  آسانی ها در دین

  شرف دیگر

  خدای تعالی سختی و ثقلی که بر اُمم ماضیه نهاده بود را بر امت رسول الله صلی الله علیه و آله سهل و آسان گردانیده است؛

  چنان که فرمود : یُریدُ اللّهُ بِکُمُ الْیُسْرَ وَ لا یُریدُ بِکُمُ الْعُسْرَ. و نیز فرمود: إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا.

  و رسول الله صلی الله علیه و آله فرمودند: غلبه نمی کند یک عسر بر دو یسر. حق تعالی آن سختی که بر امت های پیشین بوده است از این امت برداشته است.

  شرف دیگر

  فرشتگان از برای موافقت و نصرت رسول فرو می آمدند و با کافران حرب می کردند و از برای هیچ پیغمبری فرشتگان با کافران حرب نکردند؛
  چنان که خدا فرمود: وَ قَتَلَ داوُودُ جالُوتَ.و در حق موسی و دیگر پیغمبران

  ولی چون حق به محمد رسید فرمود : یُمِدَّکُمْ رَبُّکُمْ بِثَلاثَةِ آلافٍ مِنَ الْمَلائِکَةِ. و ملائکه یاری هیچ پیغمبری نکردند الا رسول الله صلی الله علیه و آله.

  و روایت کرده اند که رسول الله صلی الله علیه و آله از حرب احزاب بازگردید، زره و سلاح بنهاد. پس جبرییل فرود آمد و فرمود: سلاح نمی نهی و ما که ملائکه ایم هنوز سلاح ننهاده ایم.
  پس رسول به حرب بنی قریظه و بنی النضیر شد و روایت است که بعضی از صحابه گفتند: یا رسول اللّه ! حمله بردم بر کافری و قصد کردم که او را بکشم. از آسمان ندائی شنیدم که می گوید: فرا پیش رو ای حیزوم. پس بر من سبقت برد و آن کافر را که من قصد می کردم بکشت. یا رسول اللّه ! حیزوم کیست؟ ایشان فرمودند: الآن از جبرییل بپرسم. جبرییل فرو آمد. بپرسید. گفت: من جمله خلق خدای را نشناسم و بعضی صحابه گفتند که ما در مصاف کافران قصد می کردیم که مردی را از کافران بکشیم، پیش از آنکه شمشیر ما بدو رسیدی، چنان می دیدیم که سر او پیش ما انداخته بودی.

 6. صلوات و تشکر


 7. #4

  فضایل رسول اللّه در قرآن
  کوثر

  شرف دیگر

  خدای تعالی پیغمبر را می گوید: إِنّا أَعْطَیْناکَ الْکَوْثَرَ. و مقام محمود آن است که خلق اولین و آخرین آن را بپسندند و بر آن رشک برند و گفته اند: مقام محمود شفاعت است و کوثر جویی است در بهشت.
  و آورده اند که کفار، عیب کردند رسول را که ابتر است و ابتر دنبال بریده باشد. یعنی او را فرزندی نیست. خدای عزّ و جل جواب کافران باز داد و فرمودند: إِنَّ شانِئَکَ هُوَ اْلأَبْتَرُ.

  شرف دیگر

  خدای عزّ و جل جمله پیغمبران را فرمود تا بشارت دهند به فرستادن رسول و مدت رسالت و شریعت او تا روز قیامت خواهد بود و این خاص است او را.

  شرف دیگر

  خداوند امت رسول الله صلی الله علیه و آله را بهترین امت ها خواند، کُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ، و چون امت او بهتر باشد پیغمبر نیز بهتر از همه انبیا باشد و این خاصیت امت محمد رسول الله صلی الله علیه و آله است که ایشان را خدای عز و جل به نیکی وصف می کند و هیچ امتی را این مرتبت نیست و اگر جایی مدح قومی از امتان پیغمبران متقدم شده باشد، همگی را در نظر نداشته است .

  شرف دیگر

  آن است که خدای تعالی امت محمد رسول الله صلی الله علیه و آله را عاقل و ارباب خرد گردانید و رسول الله صلی الله علیه و آله را عاقل ترین امت قرار داد و چون ذکر امت های پیشین کرد آنجا که قوم موسی را ترنجبین و مرغ بریان می فرستاد و ایشان می گفتند: ما بر یک خورش صبر نکنیم، ما را پیاز و سیر و عدس می باید، حق تعالی نادانی ایشان را بیان می کند و جای دیگر قوم موسی را جاهل می خواند. و هننگامی که حضرت موسی از ایشان غایب شد گوساله می پرستیدند و چون حضرت موسی به زمین عمالقه شد، گفتند: تو و خدای خود با ایشان کارزار کنید که ما این جا نشسته ایم و از قوم رسول الله صلی الله علیه و آله مثل این حکایت نکرده است، چون رسول صلی الله علیه و آله وسلم خواست که به غزه رود، صحابه گفتند: یا رسول اللّه ! ما با تو چنان نگوییم که قومی موسی گفتند. ما می گوییم که ما با تو هستیم در بیابان و دریا و جان و مال فدا کنیم.

 8. صلوات و تشکر


 9. #5

  فضایل رسول اللّه در قرآن
  عذاب دشمنان

  شرف دیگر

  آن است که خدای عز و جل دشمنان حضرت محمد رسول الله صلی الله علیه و آله را تهدید کرده است به انواع عذاب. ابوجهل سوگند خورد که اگر محمد را ببیند که نماز کند پای بر گردن محمد نهد. پس جبرییل آمد و گفت: یا رسول اللّه ! آشکارا به حجر رو و اقرا باسم ربک بخوان تا آخر سورة. چون فارغ شوی، سجده کن و سر از زمین بر مدار تا ابوجهل بیاید. رسول علیه السلام برفت و فرمان به جای آورد. ابوجهل را گفتند: محمد سجده کرده است به حجر. ابوجهل تعجیل کرد و بیامد.
  چون نزدیک رسول رسید، بازگشت ترسان و لرزان. مردمان او را گفتند: چرا باز می گردی و جلو نمی روی؛ گفت: میان من و محمد، اشتری مست دهان باز کرده است هرگاه من نزدیک می شدم مرا می خواست فروبرد . حضرت محمد رسول الله صلی الله علیه و آله برخاست و گفت: اگر به من نزدیک آمدی فرشتگان او را می ربودند.


  تغییر قبله


  شرف دیگر

  خدای تعالی قبله پیغمبر را تغییر داد از قبله پیغمبران پیشین و سبب آن این بود که جهودان و ترسایان رسول را عیب می کردند که تو نماز به قبله ما می کنی.
  پس رسول بر آسمان می نگریست و منتظر می بود تا جبرییل بیامد و گفت آنچه در دل رسول بود از گردانیدن قبله و آیت آورد.

  شرف دیگر

  خدای عز و جل به مؤمنان وعده داده است که ایشان را خلافت دهد در زمین و دین که از برای ایشان پسندیده است بر ایشان ممکن دارد و ایشان را امن دهد، پس از خوف تا خدای را عبادت کنند و این دلیلی ظاهر و حجتی باهر است بر راستی قرآن که هر چه وعده فرموده است حاصل است.
  کرامت رسول در بلاد مشرق و مغرب ممکن اند و عزیز و از کسی نمی ترسند به جز از خدای تعالی و خدای را عبادت می کنند.

 10. صلوات و تشکر


موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1391/11/10, 09:43 بعد از ظهر
 2. ✿ گوهر فضیلت / فضایل رسول اللّه در قرآن
  توسط هندیانی در تالار پيامبر اعظم (ص)
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 1391/11/06, 12:20 بعد از ظهر
 3. پاسخ: 14
  آخرين نوشته: 1391/05/18, 11:53 قبل از ظهر
 4. فاطمیه دیگری در سوگ شهادت امام هادی(ع) خلق کنید
  توسط مقیاسی در تالار خبرنگاران افتخاری
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1391/03/04, 06:23 بعد از ظهر
 5. ◕◕◕◕◕◕◕◕◕◕ درسوگ امام هادی علیه السلام
  توسط quranic در تالار امام هادي (ع)
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 1390/03/15, 05:19 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •