يكی از پيشكسوتان قرآنی كشورمان اظهار كرد: جامعه قرآنی نبايد به قرائت قرآن كريم بسنده كند، بلكه بايد از قرآن در تمام زمينه‌ها استفاده شود، زيرا تمام علوم در قرآن وجود دارد و بايد در نهايت همه ما به كلام وحی عمل كنيم.

«عباس سليمی»، پيشكسوت قرآنی كشورمان، در يازدهمين و آخرين مجمع قاريان و قرآنيان شهر تهران در سال 89 كه شب گذشته، 25 بهمن‌ماه، در مسجد جامع امام جعفر صادق(ع) برگزار ‌شد، طی سخنانی گفت: يازدهمين مجمع نورانی قاريان و قرآنيان شهر تهران در حالی برگزار می‌شود كه هنوز به فضل خداوند متعال فضای ايران آكنده از عطر پيروزی انقلاب اسلامی است.


وی در ادامه افزود: استادان، قاريان، حافظان و فعالان قرآنی بايد شاكر اين نعمت الهی باشند، زيرا اين نعمت از بزرگترين نعمات خداوند متعال است.
اين پيشكسوت قرآنی كشورمان اظهار كرد: در علم فيزيك در باب حركت، مسائل بسيار پيچيده و بزرگی را چه از جنبه كمی و چه از لحاظ كيفی بيان می‌كند و وقتی انواع حركات جوهری را مورد مطالعه قرار می‌دهيم، متوجه عظمت خالق بزرگ و مهندس بزرگ جهان هستی می‌شويم.


سليمی تصريح كرد: در مقوله كمی به انواع حركت عمودی، افقی، دَوَرانی و سطح شيب‌دار می‌رسيم، اما وقتی مقولات كيفی را مورد بررسی قرار می‌دهيم، موضوع پيچيده‌تر می‌شود، حركت كيفی يا حركت جوهری در فلسفه ملاصدرا مطرح است و استادان، حكما و فلاسفه چون ارسطو، فخر رازی، شيخ طوسی و بزرگانی چون استاد شهيد مرتضی مطهری اين مقوله را مورد بحث قرار داده‌اند و اين پيچيدگی‌ها انسان را به ظرايف خلقت آفرينش آگاه می‌كند.


وی گفت: وقتی نحوه پديد آمدن جواهراتی چون الماس، ياقوت، فيروزه و مرواريد را نگاه می‌كنيم، متوجه می‌شويم كه منبع و منشاء وجودی آن‌ها جز اتم‌های متراكم كربن و فعل و انفعالاتی انجام شده، چيز ديگری نيست كه در نهايت تبديل به قطعات ارزشمندی می‌شوند كه مورد اهتمام و توجه مردم هستند.اين پيشكسوت قرآنی كشورمان عنوان كرد: در بحث حركت تركيبی نفسانی هم ما هنگامی كه دعای تحويل سال را می‌خوانيم، از همين مقولات است و از درگاه خداوند می‌خواهيم كه «يا مقلب القلوب و الابصار، يا مدبر الليل و النهار، يا محول الحول و الاحوال، حول حالنا الی احسن الحال» و از خداوند می‌خواهيم، تحولی در روح، جان و قلب ما ايجاد شود، البته هر كدام از مقوله‌ها بحث مفصلی دارد.


سليمی بيان كرد: موضوعی كه در محافل مذهبی كمتر مورد بحث قرار گرفته، بحث حركت قسری است، قسر يعنی ضد اجبار و حركتی است برخلاف طبيعت اشياء، ما اگر سنگی را در دست گيريم و آن را رها كنيم، به خاطر قوه جاذبه به سمت زمين حركت می‌كند و اين حركت طبيعی است، اين‌ها به ما كمك می‌كند تا ما با ديد دقيق‌تری به جهان هستی بنگريم.


وی اظهار كرد: فلاسفه بر اساس اين مقوله و حركت طبيعی قاعده‌ای را تنظيم كرده‌اند به اين صورت كه حركت قسری تداوم ندارد و هرگونه انديشه و عملكرد بر خلاف مسير طبيعی خود محكوم به شكست است و در نهايت هر چيز به جايگاه اصلی خود باز می‌گردد؛ اين موجب تاسف است كه اين آيه شريفه قرآن را كه می‌فرمايد كه «انا الله و انا عليه راجعون» تنها در بالای مجالس ترحيم می‌نويسيم، اين آيه اثبات می‌كند كه حركت قسری محكوم به شكست است.


اين پيشكسوت قرآنی كشورمان گفت: انسان در نهايت به سوی خداوند متعال باز می‌گردد، همچنين خداوند در سوره مباركه روم می‌فرمايد كه«فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفًا فِطْرَةَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا لَا تَبْدِيلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَلِكَ الدِّينُ الْقَیِّمُ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ، يعنی روی خود را متوجه آئين خالص پروردگار كن اين فطرتی است كه خداوند انسان‌ها را بر آن آفريده دگرگونی در آفرينش خدا نيست، اين است دين و آئين محكم و استوار ولی اكثر مردم نمی‏دانند» و با اين سخن خداوند، ما مسير خود را می‌توانيم پيدا كنيم.


سليمی گفت: برخلاف ادعای كسانی كه با دين و خداوند مخالف می‌كنند، خدا‌خواهی و پرستش خداوند يك امر فطری است و كفر، شرك و الحاد يك عمل قسری است و بر اساس قانون حركت قسری هر گونه انديشه و عملكرد بر خلاف مسير طبيعی محكوم به شكست است، ماشين نظامی اتحاد جماهير شوروی سوسياليستی بر خلاف فطرت انسانی بود، لذا اين حكومت به تاريخ پيوست و ندای الله اكبر و تلاوت قرآن در جمهوری‌‌های تازه استقلال يافته شوروی سابق به گوش می‌رسد.


وی اظهار كرد: جامعه قرآنی نبايد به قرائت قرآن كريم بسنده كنند، بلكه بايد از قرآن در تمام زمينه‌ها استفاده شود، زيرا تمام علوم در قرآن كريم وجود دارد و بايد در نهايت همه ما به قرآن كريم عمل كنيم.
اين پيشكسوت قرآنی كشورمان تصريح كرد: پروژه‌هايی كه استكبار جهانی در سه مرحله اسلام‌هراسی، اسلام‌گريزی و اسلام‌ستيزی كليد زد، محكوم به شكست است، اما در اين جبهه قرآنيان مسئوليت ويژه‌ای دارند، به ويژه در بحث اسلام‌گريزی، و ممكن است برخی رفتارها و برخوردهای ما سبب گريز جوانان از دين و اسلام شود، پس بايد با معارف قرآنی و آموزه‌های اهل‌ بيت(ع) با اين مشكل برخورد كنيم.


سليمی عنوان كرد: خداوند قرآن كريم را به ما داده و ما تكليف داريم در ارتباط با شناخت جامعه خود و مسئوليت خود با قرآن كريم تلاش مضاعف داشته باشيم.
وی بيان كرد: پيامبر اسلام(ص) در حديثی می‌فرمايد كه ای گروه قاريان قرآن تقوی الهی را پيشه كنيد و از خدا بترسيد از مسئوليتی كه در مقابل قرآن كريم داريد، زيرا هم من پيامبر، مسئول هستم و هم شما قاريان و حافظان قرآن، من در مورد رسالت پاسخگو هستم و شما در قبال آن چه از معارف قرآن و سنت به شما رسيده، در مقابل پيشگاه خداوند مسئول هستيد، پس بايد فعالان قرآنی مسئوليت خود را در مقابل قرآن كريم انجام دهند.


اين پيشكسوت قرآنی كشورمان در پايان افزود: ترويج و خدمت به قرآن كريم يك وظيفه عمومی و همگانی است و جامعه قرآنی بايد با حضور در صحنه با خلوص نيت و مجاهدت لازم برای فراگيری و آموزش قرآن به همه مردم به ويژه جوانان و نوجوانان تلاش كند، همچنين ملت بايد با استقبال از جلسات و طرح‌های قرآنی، وظيفه خود را انجام دهند و وظيفه مسئولان حمايت همه جانبه از فعاليت‌های قرآنی و بسترسازی برای بروز استعداد‌های قرآنی است.