تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  بهترين سن برای حفظ قرآن كريم بين 5 تا 14 سالگی است
  سيدمحمدحسين طباطبايی (علم‌الهدی) بهترين سن برای حفظ قرآن كريم را از پنج سالگی تا سن 14 سالگی می‌داند و می‌گويد: در اين سنين حافظه فرد بهتر می‌تواند به حفظ قرآن كريم كمك كند.

  حجت‌الاسلام و المسلمين «سيد محمدحسين طباطبايی(علم‌الهدی)»، حافظ كل قرآن كريم كشورمان، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) با بيان اين مطلب گفت: معيار حقيقی كه يك شخص بايد برای حفظ قرآن كريم رعايت كند، احساس نيازی است كه آن شخص می‌تواند از لحاظ معنوی نسبت به حفظ قرآن كريم داشته باشد.


  تمام مسائل مادی و معنوی در آيات الهی وجود دارد

  وی در ادامه افزود: حافظ بايد آيات بسيار بلند مرتبه و والامقام قرآن كريم را در سينه خود جای دهد، زيرا تمام مسائل مادی و معنوی در آيات الهی وجود دارد، در قرآن كريم برای شفاء بيماران، كارهای اقتصادی، كارهای اجتماعی و در مجموع تمام مسائل مورد نياز انسان راه حل‌هايی وجود دارد.


  اين حافظ كل قرآن اظهار كرد: اگر انسان آن حقوق واقعی قرآن كريم را رعايت كند و از قرآن كريم به نحوی كه شايسته است، استفاده كند، در تمامی مسائل می‌تواند از قرآن كريم كمك گيرد و در مجموع هدف يك فرد برای حفظ قرآن كريم بايد كمك گرفتن از يك وسيله‌ای كه به طور مستقيم با خداوند متعال در ارتباط است، باشد.


  حافظ قرآن نبايد برای حفظ قرآن چشمداشتی داشته باشد

  حجت‌الاسلام علم‌الهدی تصريح كرد: حافظ قرآن كريم نبايد برای حفظ قرآن چشم‌داشتی به مسائل مادی و مقام‌های دنيوی داشته باشد، زيرا خداوند متعال اين متاع‌های دنيوی را به انسان ارزانی می‌دارد.


  وی در پاسخ به اين سوال كه به عنوان حافظ كل قرآن، با چه هدفی حفظ قرآن را آغاز كرديد، گفت: به طور مشخص چون خانواده بنده همه حافظ قرآن كريم بودند، به طور نمونه پدر و مادرم حافظ كل قرآن كريم بودند، همچنين خواهرانم در بحث حفظ قرآن كريم تلاش می‌كردند و مشاهده می‌كردم كه همه با علاقه و اشتياق قرآن كريم را حفظ می‌كنند، بنده به اين موضوع علاقه‌مند شدم.


  اين حافظ كل قرآن عنوان كرد: وقتی تاثيرات حفظ قرآن كريم را مشاهده كردم، همچنين هنگامی كه ديدم پدرم شاگردانی را در اين زمينه تربيت می‌كند و مادرم را مشاهده می‌كردم كه حفظ قرآن كريم را به كودكان ياد می‌دهد، اين توفيق برای بنده حاصل شد تا بتوانم قرآن كريم را حفظ كنم.


  حجت‌الاسلام طباطبايی بيان كرد: با حفظ كل قرآن كريم آثار بسيار زياد و برجسته‌ای را در برنامه‌های مختلف مشاهده كرده‌ام كه با كارهای ديگر قابل مشاهده نيست و بيان آن در يك فرصت كوتان ميسر نمی‌شود.


  گسترش فرهنگ حفظ قرآن هدف موسسات قرآنی است

  وی در پاسخ به اين سوال كه در حال حاضر مؤسسات حفظ قرآن با چه اهدافی دوره‌های حفظ قرآن را برپا می‌كنند، اظهار كرد: هر موسسه‌ای در فكر اين است كه فرهنگ حفظ قرآن كريم را در جامعه گسترش و توسعه دهد تا در تمام مقاطع بتوانيم حافظان قرآن را داشته باشيم و در اين راه برخی موسسات تنها الفاظ را كار می‌كنند و برخی دوره‌های ويژه حفظ الفاظ قرآن كريم با معانی را برگزار می‌كنند.


  اين حافظ كل قرآن تصريح كرد: بعضی از دوره‌های حفظ قرآن ارائه شده در موسسات قرآنی دارای مدت زمان‌های مختلف هستند، اين دوره‌ها از يك ‌ساله تا چهار ساله به طور معمول به طول می‌كشد، اما هدف در تمام اين طرح‌ها يكی و آن حفظ قرآن كريم است.


  بهترين سن حفظ قرآن بین 5 تا 14 سالگی است

  حجت‌الاسلام علم‌الهدی در پاسخ به اين سوال كه بهترين سن و بهترين روش از نظر شما برای حفظ قرآن كريم چيست، گفت: سن حفظ قرآن كريم به هوش و استعداد افراد باز می‌گردد، اما در مجموع بهترين سن برای حفظ قرآن كريم از سن پنج سالگی شروع و تا سن 14 سالگی ادامه دارد، زيرا در اين سنين فرد در اين زمينه بهتر می‌توان به حفظ قرآن كريم اقدام كند و آيات الهی بهتر در ذهن باقی می‌ماند.


  وی عنوان كرد: البته درست حفظ كردن قرآن كريم از عوامل بسيار مهم و موثر است، هر چند حافظانی هم وجود دارند كه در سنين بالاتر اقدام به اين امر خداپسندانه كرده‌اند و در اين راه موفق هم شده‌اند، اما آن شرايط ايده‌آل برای حفظ كل قرآن كريم با ويژگی‌‌های خاص مانند حفظ با معانی و تفسير، می‌تواند در سنين پايين شكل گيرد.


  حافظ بايد از روش‌های متنوعی استفاده كند

  اين حافظ كل قرآن بيان كرد: روش‌های حفظ بسيار مختلف است، اما اگر شخصی در سن پايين اقدام به حفظ قرآن كريم می‌كند، بايد از روش‌های گوناگون و متنوعی استفاده كند، می‌تواند از طريق گوش دادن به نوار و استماع آيات، قرآن كريم را حفظ كند، از طريق روخوانی آيات نيز می‌تواند اين مهم را انجام دهد.


  حجت‌الاسلام طباطبايی گفت: كار كردن والدين با كودكان در حفظ بسيار موثر است، همچنين نوشتن آيات الهی و نگاه كردن به تصاوير آيات می‌تواند در حفظ قران كريم تاثيرداشته باشد، اما اگر تنها از يك روش استفاده شود، به طور يقين خسته كننده خواهد بود، اما اگر روش‌ها متنوع باشد به كيفيت حفظ قرآن كريم بسيار كمك می‌كند.

 2. صلوات و تشکر : 2


موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 1391/05/26, 02:34 قبل از ظهر
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/06/21, 11:09 بعد از ظهر
 3. پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 1389/03/05, 02:36 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •