تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: شرايط شفاعت

 1. #1

  شرايط شفاعت
  شفاعت اولیای الهی در روز قیامت برای گنه‏کاران، بدون حساب نیست؛ بلکه متوقف بر شرایطی است که در همین دنیا باید آن را به دست آورد. در آیات و روایات، برای هیچ فرد یا گروهی تضمین نشده است که حتماً مورد شفاعت قرار می‏گیرند؛ بلکه صفات و ویژگی‏های کلی کسانی که از این نعمت بهره‏مند و یا محروم‏اند، بیان شده است. بر اساس آیات و روایات، شرایط شمول شفاعت نسبت به بنده گنه‏کار، عبارت است از:

  یک. رضایت خداوند:
  1-1. رضایت از شفیع‏
  شفیعان واسطه فیض خدا هستند. به همین جهت شرط اصلی و اساسی شفاعت، این است که مورد رضایت و پسند خداوند باشد. شفیعان کسانی‏اند که خداوند آنان را برای این کار پسندیده و به آنان اجازه شفاعت داده است. قرآن کریم می‏فرماید:«در آن روز، شفاعت کسی سودمند نیست، مگر آن کسی که خدای رحمان به او اجازه دهد». طه (20)، آیه 109.
  1-2. رضایت از شفاعت شونده‏
  شفاعت شوندگان باید مورد رضایت و پسند خداوند باشند؛ یعنی، شفاعت در حق کسانی مؤثر خواهد بود که در دنیا در مسیر اطاعت، بندگی و رضایت خداوند قرار داشتند. قرآن کریم می‏فرماید:«و [ شفیعان ]شفاعت نمی‏کنند، مگر برای کسی که مورد رضایت و پسند خداوند باشد». انبیاء (21)، آیه 28.
  در حقیقت شفاعت تجلّی اراده و خواست خداوند، مبنی بر بخشش و آمرزش بندگانی است که در دنیا عقیده و عملشان مورد رضایت خداوند بوده است؛ هرچند دچار خطا و لغزش نیز شده ‏اند. شفاعت، پاداشی در حق آنان است.

 2. صلوات و تشکر : 3


 3. #2  دو. حفظ اصل ایمان‏
  کسانی مورد شفاعت قرار می‏گیرند که به سبب گناهان، اصل ایمانشان به خطر نیفتاده باشد. به همین جهت، در منابع دینی آمده است:کافر، مشرک و منافق در روز قیامت مورد شفاعت قرار نمی‏گیرند.
  رسول اکرم(ص) فرموده است:«شفاعت برای تردیدکنندگان، مشرکان و کافران نیست؛ بلکه برای مؤمنان یکتاپرست است». میزان الحکمه، ج 4، ص 1472، ح 9482.

  سه. عمل به دستورات دینی‏
  گنه‏کارانی مورد شفاعت قرار می‏گیرند که مطیع دستورات خدا و پیامبر(ص) و اولیای دین باشند؛ یعنی، درست بر خلاف آنچه که برخی گمان می‏کنند که وعده به شفاعت، موجب تشویق افراد به ارتکاب گناه و سرباز زدن از مسؤولیت می‏شود!در منابع دینی شرط شفاعت، عمل به دستورات دین و اطاعت از خدا و رسول و امامان معصوم(ع) ذکر شده است. کسی که روش عملی او اطاعت از خدا و عمل به وظایف و مسؤولیت‏های دینی بوده؛ لکن گاهی هم دچار لغزش و خطا شده است، شایستگی دریافت رحمت الهی را در آخرت خواهد داشت.
  امام صادق(ع) می‏فرماید:«هرکس دوست دارد شفاعت در مورد او سودمند واقع شود، باید در صدد جلب رضایت خداوند برآید. بدانید هیچ کس رضایت خداوند را جلب نخواهد کرد؛ مگر با اطاعت از خدا و پیامبر و اولیای الهی از آل محمد(ص)». بحار الانوار، ج 75، ص 220. این روایت ضمن بیان شرط اساسی شفاعت (رضایت خداوند)، راه جلب خشنودی او را عمل به دستورات دین دانسته است.
  از دیدگاه قرآن کریم، علت اینکه شفاعت به حال برخی از اهل دوزخ سودی نمی‏بخشد، عدم پایبندی آنان به احکام و وظایف دینی است:«از اهل دوزخ سؤال می‏کنند:چه چیزی شما را جهنمی کرد؟گویند:ما از نمازگزاران نبودیم و بینوا را اطعام نمی‏کردیم، و با اهل باطل، همراه و هم‏صدا بودیم، و روز پاداش را دروغ می‏انگاشتیم، تا اینکه مرگ ما فرا رسید. پس شفاعت شافعان به حال آنان سودی نمی‏بخشد». مدثر (74)، آیات 48 - 42.
  اهمیت عمل به احکام و وظایف دینی، به حدی است که در مواردی، حتی سبک شمردن و اهمیت ندادن به آن، موجب محرومیت از شفاعت می‏شود. رسول اکرم(ص) فرموده است:«شفاعت من به کسی که نمازش را سبک بشمارد، نمی‏رسد». میزان الحکمه، ج 4، ص 1472، ح 9485.

 4. صلوات و تشکر : 2


 5. #3
  چهار. رابطه معنوی شفاعت شونده و شفیعان‏
  کسانی مورد شفاعت قرار می‏گیرند که در دنیا ارتباط روحی و معنوی خاصی بین آنان و شافعان برقرار شده باشد. کسانی که نسبت به اولیای الهی محبت و مودّت دارند و در دنیا تحت جذبه هدایت‏گری آنان قرار گرفته و هم‏فکر، هم عقیده و همراه ایشان بوده‏اند. به درجه‏ای از وحدت و سنخیت روحی با آنان رسیده‏اند، در آخرت نیز مورد شفاعت آنان قرار می‏گیرند.
  در حقیقت، یکی از حکمت‏هایی که سبب شده خداوند اولیای الهی را در روز رستاخیز، واسطه وشفیع در فیض مغفرت و بخشش خود، به این افراد قرار دهد، همین رابطه معنوی و سنخیتی است که در دنیا میان آنان برقرار بوده است. در روایات گوناگونی بر محبت و دوستی پیامبر اکرم و امامان معصوم تأکید شده است بحارالانوار، ج 27، ص 158، ح 3؛ کنز العمال، ج 14، ص 399، ح 39057.؛ زیرا این محبت موجب تقویت رابطه معنوی و سنخیت روحی با آنان می‏شود. وحدت و سنخیت دو روح، به یگانگی عقاید، اوصاف، روش‏ها و عمل‏ها است. محبت حقیقی، محب را شیفته محبوب کرده و موجب همگونگی در عقاید، اخلاق و سلیقه‏ها می‏شود. محبت و مودّت حقیقی نسبت به پیامبر اکرم و امامان(ع)، از ارتکاب گناه می‏کاهد و مانع از دلبستگی‏ها و وابستگی‏های کاذب می‏شود.
  بر این اساس «محبت اولیای الهی»، یکی از شرایط شفاعت آنان است تا در پرتو آن محبت، از مغفرت، رحمت و لطف الهی بهره‏مند گردد. ر.ک:محمد شجاعی، تجسم عمل و شفاعت، ص 106. در منابع دینی آمده است:
  - «عالم برای کسانی که با هدایت او ره یافته‏اند، شفاعت می‏کند». میزان الحکمه، ج 4، ص 1475، ح 9506.
  - «امامان معصوم(ع) برای شیعیان و پیروان خود شفاعت می‏کنند». همان، ح 9504 و 9505؛ بحارالانوار، ج 8، ص 43، ح 34، 42، 43 و ص 36 و 37.
  - «کسانی که حلقه ارتباط و اتصال به اولیای الهی را گسسته و ولایت امامان را نپذیرفته‏اند، مورد شفاعت آنان قرار نمی‏گیرند». بحار الانوار، ج 8، ص 736، ح 9.
  به همین جهت در روایات آمده است:کسی که ذریه و فرزندان رسول اکرم را آزار دهد، مورد شفاعت آن حضرت نخواهد بود:«به خدا سوگند!برای کسانی که فرزندان و ذریه‏ام را آزار کرده باشند، شفاعت نمی‏کنم» امالی صدوق، ص 370؛ بحارالانوار، ج 93، ص 218، ح 4..

 6. صلوات و تشکر : 3


موضوعات مشابه

 1. نماز جماعت در آینه ی احادیث و روایات
  توسط 88060855 در تالار عبادات
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 1391/12/14, 10:58 بعد از ظهر
 2. رهبر معظم انقلاب در جمع دانشگاهيان علم و صنعت ايران
  توسط مهدی یار در تالار ولایت فقیه
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 1391/09/21, 04:51 بعد از ظهر
 3. پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 1391/08/02, 10:46 بعد از ظهر
 4. ✿ اطاعت رسول اطاعت خداس
  توسط ملکوت در تالار پيامبر اعظم (ص)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1391/04/07, 12:35 بعد از ظهر
 5. شفاعت
  توسط hoda در تالار شفاعت
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1389/11/19, 08:27 قبل از ظهر

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •