تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7
 1. #1

  تجلی آیات قرآن به روایت تصویر (باغی در معرض طوفان)
  آیه :

  أَ يَوَدُّ أَحَدُكُمْ أَنْ تَكُونَ لَهُ جَنَّةٌ مِنْ نَخِيلٍ وَ أَعْنابٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ لَهُ فِيها مِنْ كُلِّ الَّثمَراتِ وَ أَصابَهُ الْكِبَرُ وَ لَهُ ذُرِّيَّةٌ ضُعَفاءُ فَأَصابَها إِعْصارٌ فِيهِ نارٌ فَاحْتَرَقَتْ كَذلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمُ الْآياتِ لَعَلَّكُمْ تَتَفَكَّرُونَ قرآن كريم سوره مباركه بقره (2)، آيه 266  ترجمه آیه:
  آیا کسی از شما دوست دارد که باغی از درختان خرما و انگور داشته باشد که از زیر آنها نهرها روان است، و برای او در آن- باغ- از هرگونه میوه ای- فراهم- باشد، و در حالی که او را پیری رسیده و فرزندانی خردسال دارد، – ناگهان- گردبادی آتشین بر آن- باغ- زند و بسوزد؟ این گونه، خداوند آیات- خود- را برای شما روشن می گرداند، باشد که شما بیندیشید.


  آخرین موضوعات ارسالی این تالار:

  فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده
   نوع فایل: mp3 16.mp3  , 97.6 کیلو بایت  ,  130 نمایش


   نوع فایل: mp3 16(2).mp3  , 146.7 کیلو بایت  ,  116 نمایش


  ویرایش توسط quranic : 1389/11/11 در ساعت 09:42 قبل از ظهر

 2. صلوات و تشکر


 3. #2  در این آیه، خداوند متعال با مثالی که درباره سوختن درختان یک باغ در اثر گردباد سوزان می زند، از بین رفتن کارهای ریاکاران و کسانی را که پس از انفاق منت می گذارند و باعث آزار و آبروریزی انفاق گیرنده می شوند روشن می سازد.
  در تفسیر نمونه در این باره آمده است که: این مثال منظره کسی را مجسم می کند که باغی سرسبز و خرم دارد که درختان گوناگون خرما و انگور دارد و همواره آب از پای درختان آن می گذرد و نیاز به آبیاری ندارد، در حالی که او پیرشده و فرزندان ضعیفی اطرافش را گرفته اند و تنها راه تامین زندگی او نیز همین باغ است و اگر این باغ از بین برود نه او نه فرزندانش قدرت احیاء آن را ندارند، ناگهان گردباد سوزان و آتشباری بر آن می وزد و به طور کلی آن را می سوزاند و از بین می برد، در این حال چنین کسی چه وضعیتی دارد؟ چه حسرت و اندوه مرگباری به او دست می دهد؟
  حال کسانی که عمل نیکی انجام می دهند و سپس با ریاکاری یا منت و اذیت و آزار آن را از بین می برند مانند چنین کسی است که زحمات فراوانی کشیده و به هنگامی که نیاز شدیدی به بهره برداری از آن دارد، نتیجه کار او به کلی از میان می رود و جز حسرت و اندوه چیزی برایش باقی نمی ماند.(۱)

 4. #3  خلقت حضرت آدم و حضرت عیسی علیهماالسلام
  " مثل عیسی عندالله کمثل ءَآدم خلقه من تراب ثم قال له کن فیکون."(آل عمران/۵۹) مثل- خلقت- عیسی در نزد خداوند، مانند- خلقت- آدم است که او را از خاک آفرید و سپس به او فرمود: موجود باشد. او هم وجود یافت- بنابراین ولادت مسیح بدون پدر، هرگز دلیل بر الوهیت او نمی باشد.-
  در این آیه خداوند متعال تولد حضرت عیسی علیه السلام و خلقت او را تشبیه به خلقت حضرت آدم فرموده است که اگر عیسی پدر نداشت حضرت آدم علیه السلام نه پدر داشت و نه مادر. پس پدر نداشتن حضرت عیسی هرگز دلیل بر این نمی شود که العیاذ بالله پسر خدا باشد یا او دارای مقام الوهیت و خدایی باشد.
  درباره عبارت " خلقه من تراب" از خاک آفریدیم. همه گفته اند که اشاره به مرتبه خلقت خاکی آنهاست تا آنکه نادانان و غلوگویان برای پیامبران مقام خدایی قایل نشوند زیرا که حدث و فنا از لوازم موجودات خاکی و پیامبران است.(۲)

 5. #4  کشتزار و باد سوزان

  " مثل ما ینفقون فی هذه الحیوة الدنیا کمثل ریح فیها صر اصابت حرث قوم ظلموا انفسهم فاهلکته و ما ظلمهم الله ولکن انفسهم یظلمون."( آل عمران/۱۱۷)
  مثل آنچه آنان- کفار- در زندگی دنیا انفاق می کنند مانند باد سوزانی است که به زراعت قومی که به خود ستم کرده اند بوزد و آن را نابود سازد، خداوند به آنها ستم نکرده بلکه آنها به خودشان ستم کرده اند.
  انفاق کفار و منافقان و پولهایی که آنها خرج می کنند برایشان هیچ محصول و بهره ای ندارد. درست مثل کشتزاری که زارعی در آن به زراعت بپردازد اما این مزرعه در معرض طوفانهای شدید و بادهای سوزان واقع شود و به سرعت از شن و ماسه پوشانده شده و جوانه های گیاهان در زیر خروارها خاک داغ، از بین بروند.
  در زمینهایی که در حاشیه کویر کشت می شوند چنین اتفاقهایی بسیار می افتد. به همین جهت دولتها در بیابانهای مشرف به کویر اقدام به کاشت بوته هایی می کنند که از پیشرفت کویر و ضایع کردن زمین های کشاورزی جلوگیری کند.
  افراد بی ایمان و آلوده چون انگیزه درستی در انفاق خود ندارند، روح خودنمایی و ریاکاری مانند باد سوزان و خشک کننده ای بر مزرعه انفاق آنها می وزد و آن را بی اثر می کند. اینگونه انفاقها نه از نظر اجتماعی مشکلی را حل می کنند- چون غالباً به دست فقرای واقعی نمی رسند- و نه نتیجه اخلاقی برای انفاق کننده دارند.(۳)
  قرآن عظیم نیز منشا این طوفان را در کفر، ریا و نفاق خود آنان می داند.

 6. #5  گمراهی در ظلمت

  " او من کان میتا فاحییناه و جعلنا له نورا یمشی به فی الناس کمن مثله فی الظلمات لیس بخارج منها کذلک زین للکافرین ما کانوا یعملون." ( انعام/۱۲۲)
  آیا کسی که مرده بود، سپس او را زنده کردیم و نوری برای او قرار دادیم که با آن در میان مردم راه رود چون کسی است که مثل او در تاریکی ها است و از آن خارج نمی شود؟ این گونه برای کافران آنچه انجام می دادند زینت داده شده است.
  درباره شان نزول این آیه گفته اند که درباره حضرت حمزه و ابوجهل نازل شده است. بعضی ها هم گفته اند که درباره عمار یاسر و ابوجهل نازل شده است.(۴)
  در این آیه خداوند متعال کسانی را که ایمان آورده اند به مرده ای تشبیه فرموده است که زنده می شود و حیات انسانی می گیرد و کفار را به مردگان تشبیه فرموده اند که در تاریکی ها و ظلمات سرگردانند!
  در قرآن کریم مکرر درباره کفر و ایمان تعبیر به " مرگ" و " حیات" شده است و این مطلب نشان می دهد که ایمان مانند روحی است که در جسم افراد کافر دمیده می شود و زندگی آنان را سرشار از انوار محبت، ایثار، گذشت، عشق، حقیقت، صداقت وتمام فضایل انسانی می کند.
  ایمان به خدا بینش و درک تازه ای به انسان می بخشد، روشن بینی خاصی به او می دهد، افق دید او را از زندگی محدود مادی رها ساخته و در عالم فوق العاده وسیعی قرار می دهد. و از آنجا که او را دعوت به خودسازی می کند پرده های خودخواهی، تعصب، لجاجت و هوا و هوس را از چشم های او کنار می زند.
  در پرتو این نور از اشتباهات کفار کنار می ماند و به سوی حق هدایت می شود.

 7. #6

  شرح نقاشی

  درختان سوخته:
  اشاره به از بين رفتن آثار اعمال نيك (كه همچون زراعتى مي ماند) به واسطه اعمال زشت خود انسان.
  آتشى كه از دورن شخص زبانه كشيده:
  اشاره به اينكه زراعت انسان توسط آتشى كه خود مي افروزد، از بين مي رود.
  لباس قرمز:
  اشاره به اينكه شخص گناهكار به پوششى با رنگ شيطانى درمي آيد.

  فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده
   نوع فایل: mp3 16(3).mp3  , 112.8 کیلو بایت  ,  98 نمایش 8. #7  مشبه:
  كسي كه انفاقش همراه با آزار و اذيت باشد.
  مشبه به:
  كسي كه باغي را با زحمتهي بسيار به ثمر رسانيده و در دوران پيري خود با فرزنداني خردسال، شاهد نابودي دست‏رنجش باشد.
  وجه شبه و توضيح:
  باغي است با انبوهي از درختان انگور و خرما كه نهرهي پر آب در پي اين درختان جاري است و شادابي و خرمي اين باغ چشم هر بيننده‏ي را خيره مي ‏كند. صاحب اين باغ پيرمردي است سالخورده و ناتوان كه به همراه فرزندان خردسالش، حاصل دست‏رنج تمام عمر خود را به نظاره نشسته و چشم اميد او بري گذران زندگي خود و فرزندانش تنها و تنها به اين باغ دوخته شده است. در همين زمان ناگاه بادي مهلك و سوزاننده وزيدن مي ‏گيرد و در جلو چشمان اين خانواده ناتوان همه باغ به تلي خاكستر مبدل مي ‏شود. آه سردي از نهاد پيرمرد و فرزندانش برمي ‏آيد و حسرت آنچه از دست داده‏اند از يك طرف و فكر ناتواني آنها بري جبران اين خسارت از طرف ديگر تمام وجودشان را فرامي ‏گيرد. اين مثالي است بس زيبا از بري حال انفاق‏كننده‏ي كه سالياني متمادي چشم به راه استفاده از نتيجه انفاق خود در دنيا و آخرت نشسته و ناگاه تمامي آمال و آرزوهي خود را بري بهره‏برداري از آنچه كه انجام داده است بر باد رفته مي ‏يابد. چرا كه تمام انفاقش را به واسطه اعمال ابلهانه و نسنجيده‏ي چون منّت و آزاري كه به دنبال آن روا داشته است، ضايع و نابود شده مي ‏بيند و آنجاست كه حسرت و اندوه سردي وجودش را فرامي ‏گيرد. حسرت به واسطه از دست رفتن نتيجه اعمالش و اندوه به واسطه نبود فرصت بري جبران از دست رفته‏ها.

  فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده
   نوع فایل: mp3 16(4).mp3  , 531.9 کیلو بایت  ,  97 نمایشموضوعات مشابه

 1. تجلی آیات قرآن به روایت تصویر
  توسط iranproud در تالار تصویر آیات
  پاسخ: 19
  آخرين نوشته: 1390/01/21, 06:25 بعد از ظهر
 2. اسماء الحسنی به روایت تصویر
  توسط quranic در تالار تصویر آیات
  پاسخ: 15
  آخرين نوشته: 1389/12/25, 08:38 بعد از ظهر
 3. پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 1389/10/27, 02:06 بعد از ظهر
 4. تجلی آیات قرآن به روایت تصویر هفت سنبله
  توسط quranic در تالار امثال قرآنی
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 1389/10/12, 05:13 بعد از ظهر
 5. پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 1389/08/01, 05:51 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •