تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6
 1. #1

  سیری در زندگی علامه شيخ محمدعلي العمري

  علامه شيخ محمدعلي العمري پس از بستري دو هفته‌اي در بيمارستان ملي مدينه منوره دار فاني را وداع گفت

  از بزرگان شيعه عربستان و رهبر شيعيان اين كشور بود.


  «علامه العمري» رهبر شيعيان عربستان كه صبح روز اربعين حسيني در مدينه منوره درگذشت از شاگردان علامه نائيني و آيت‌الله سيدابوالحسن اصفهاني بود و با وجود تحمل 45 سال زندان آل‌سعود، از انقلاب اسلامي ايران و شيعيان لبنان حمايت مي‌كرد.


  وي كه در ميان عربستاني‌ها به عنوان «پدر روحاني شيعيان» خوانده مي‌شود؛ در سال 1911 ميلادي (1332هجري قمري) در مدينه منوره به دنيا آمد. 16 ساله بود كه به امر پدرش شيخ علي بن احمد العمري وارد حوزه علميه نجف اشرف شد.
  ویرایش توسط مرادی نسب : 1389/11/09 در ساعت 12:25 بعد از ظهر

 2. صلوات و تشکر


 3. #2  اساتید
  شيخ العمري در طول حضور بيست ساله در حوزه علميه نجف از محضر اساتيدي چون آيت‌الله محمدرضا مظفر، آيت‌الله محمدحسين مظفر، آيت‌الله محمدجواد مغنيه، آيت‌الله سيدمسلم حلي، آيت‌الله محمدتقي آل‌صادق، سيدباقر الشخص، شيخ محمدتقي فقيه، آيت‌الله شيخ‌حسين حلي و همچنين مرجع بزرگ شيعه، آيت‌الله العظمى نائيني و آيت‌الله سيدابوالحسن اصفهاني بهره جست.
  وي آن چنان نزد آيت‌الله سيدابوالحسن اصفهاني داراي ارج و قرب بود كه هنگام رحلت پدرش، اين مرجع عاليقدر به مدت سه روز در صحن حيدري نجف اشرف براي پدر علامه العمري مجلس عزا برپا كرد.
  رهبر معنوي شيعيان عربستان پس مدت‌ها تحصيل در حوزه نجف در سال 1370 هجري قمري (1950 ميلادي) به مدينه منوره بازگشت و تبليغ خود براي مكتب اهل‌بيت (ع) را در اين شهر آغاز كرد.
  وي در طول حيات خود وكيل مراجعي چون آيت‌الله سيد ابوالحسن اصفهاني، آيت‌الله سيدمحسن حكيم، آيت‌الله ميلاني، آيت‌الله سيد ابوالقاسم خوئي، آيت‌الله شاهرودي، آيت‌الله سيد عبدالأعلى سبزواري، آيت‌الله سيدمحمدرضا گلپايگاني، آيت‌الله سيدعلي سيستاني، آيت‌الله سيدمحمدحسين فضل‌الله، آيت‌الله سيد محمدسعيد حكيم و آيت‌الله شيخ بشير نجفي بود.

 4. صلوات و تشکر


 5. #3  شيخ العمري كه اكثر حجاج ايراني زائر قبر نوراني پيامبر اكرم (ص) پشت سر او در مسجد شيعيان مدينه نماز خوانده‌اند؛ در طول بيش از 60 سال حضور خود خدمات اجتماعي و ديني بسياري به اقليت شيعه مدينه ارائه داد.


  در مزرعه آيت‌الله محمدعلي العمري، مسجد شيعيان و نيز دفتر كار وي قرار دارد و اين مسجد هر روزه پذيراي تعداد زيادي از زوار شيعه و ايراني است كه معمولاً شب‌ها به مسجد شيعيان عربستان مي‌روند و صداي «اشهد ان علياً ولي الله» را در غربت مدينه مي‌شنوند.


  ابوطالب يكي از شيعيان منطقه نخاوله در اين باره مي‌گويد: معروفترين بخش منطقه نخاوله حسينيه شيعيان است كه در ميان مزرعه‌اي معروف به مزرعه شيخ عمري محصور شده است و آيت‌الله محمد العمري به نوعي سرپرستي شيعيان اين شهر را بر عهده دارد.


  عباس از ديگر شيعيان منطقه نخاوله نيز از علاقه شيعيان اين منطقه به شيخ العمري مي‌گويد و مي‌افزايد: حسينيه‌ پيشين شيخ العمري در نزديكي مسجد‌النبي (ص) قرار داشت و او با دست خود آن حسينيه را در نزديكي حرم پيامبر (ص) و قبرستان بقيع ساخت و نگهداري كرد اما چون آن مكان را به بهانه ساخت خيابان تخريب كردند در قسمت حاشيه‌اي شهر مدينه و در جوار نخلستان‌ها سكني گزيد.

 6. صلوات و تشکر


 7. #4  علامه العمري 45 سال زندان دولت عربستان سعودي را تحمل كرد
  اين عالم شيعي عربستان مثل ديگر شيعيان اين كشور از دست دستگاه وهابي سعودي در امان نبود و 45 سال از عمرش را در زندان‌هاي وهابيون عربستان سپري كرد و چند سال پس از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي ايران، از زندان آزاد شد.


  بر اساس ارزيابي افراد مطلع و فعالان عربستان وي به جايگاه اجتماعي و انقلابي قابل توجه و برجسته‌اي در سطح عربستان دست يافت.

 8. صلوات و تشکر


 9. #5  صدور حکم اعدام از طرف آل سعود

  شيرازي از آگاهان به مسائل شيعيان عربستان در اين باره مي‌گويد: شيخ محمد علي العمري فرد بسيار مبرز و زجر كشيده‌اي است‌؛ دولت سعودي چندين بار حكم اعدام ايشان را صادر كرد‌ اما خوشبختانه اجرا نشد و كساني كه حكم را صادر كرده بودند مشكلاتي براي‌شان به وجود آمد و دچار بلا شدند.  علامه العمري در يكي از اين جريان‌ها سال‌ها پيش با انتشار اعلاميه‌هايي در دفاع از شيعيان و حقوق آنها در عربستان و به‌ويژه شهر مدينه بين اقشار مختلف مردم، به اصرار وهابي‌ها به زندان افتاد و دادگاه سعودي وي را به اعدام محكوم كرد اما علامه العمري از اعدام جان سالم به در برد.


  وي خاطره آن حادثه را اينچنين تعريف كرده است:
  «همه چيز دست به دست هم داد تا من را اعدام كنند و پس از چندماه زنداني شدن سرانجام روز اعدام فرا رسيد؛ من را در ملأ عام و مقابل هزاران شيعه و برخي عاملان حكومت به پاي چوبه دار بردند و طناب را به گردنم انداختند؛ به حضرت زهرا (س) توسل كرده و زير لب با خودم گفتم: يا حضرت زهرا من فقط براي دفاع از شما و آبروي شما به پاي چوبه دار آمده‌ام. ياري‌ام كن! وقتي طناب دار را كشيدند پس از حدود 30 ثانيه طناب پاره شد و من بيهوش شدم و ديگر چيزي از آن لحظه هم بياد نمي‌آورم و وقتي به هوش آمدم 35 روز گذشته بود و در يكي از بيمارستان‌هاي مدينه بستري بودم و فهميدم نجات يافته‌ام».
  ویرایش توسط مرادی نسب : 1389/11/09 در ساعت 12:24 بعد از ظهر

 10. صلوات و تشکر : 2


 11. #6  حمايت از انقلاب اسلامي و شيعيان لبنانشيرازي در ادامه صحبت‌هايش درباره علامه العمري از حمايت او از انقلاب اسلامي مي‌گويد و مي‌افزايد: شيخ محمد علي العمري در نجف درس خوانده و مقدار كمي هم در ايران‌؛ ايشان به تهران و قم و مشهد زياد آمده است‌ و با ايران ارتباط دارد البته خودش در اين خصوص چيزي به ما نگفته‌ اما بسيار مؤيد انقلاب است و مسائل ايران را به دقت دنبال مي‌كند.


  وي درباره كمك‌هاي او و شيعيان مدينه به شيعيان لبنان مي‌گويد: شيعيان يك صندوق صدقات دارند كه آن را به شيخ محمدعلي العمري مي‌دهند تا در ميان نيازمندان توزيع كند براي مثال‌، در جريان جنگ 33 روزه لبنان‌، من ديدم كه آنها پول‌هايشان را جمع مي‌كنند و به شيخ مي‌دهند؛ در نماز يك كيسه‌اي را مي‌چرخاندند و پول‌ها را در آن مي‌ريختند؛ مبلغ زيادي براي كمك به حادثه ديدگان لبنان‌ جمع شد كه البته سعي مي‌كردند اين كار پنهاني باشد.

  و سرانجام اين عالم رباني در سن 100 سالگي در صبح روز اربعین حسینی(سال 1389)به ديدار حق شتافت.
  ویرایش توسط مرادی نسب : 1389/11/09 در ساعت 12:19 بعد از ظهر

 12. صلوات و تشکر : 2


موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 20
  آخرين نوشته: 1392/11/19, 01:04 قبل از ظهر
 2. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 1392/05/23, 05:11 بعد از ظهر
 3. سیری در سیره تربیتی بانو مجتهده امین
  توسط quranic در تالار مفسران و قرآن پژوهان
  پاسخ: 12
  آخرين نوشته: 1391/06/13, 09:14 قبل از ظهر
 4. آشنایی با تفاسیر ( تفاسیر قرن سوم)
  توسط quranic در تالار کتاب شناسی
  پاسخ: 10
  آخرين نوشته: 1389/12/17, 09:20 قبل از ظهر
 5. زندگینامه سید محمد حسین فضل الله (صاحب تفسیر من وحى القرآن‏)
  توسط مرادی نسب در تالار مفسران و قرآن پژوهان
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 1389/11/11, 01:22 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •