راهنمایی گالری تصاویر گالری فیلم گالری صوتی شهر مجازی قرآن کریم انجمن شهر مجازی قرآن کریم کتابخانه Arabic Persian
quran rss search

next page next page close
زهرابیگم روستا صاحب تفسیر بیانی از قرآن
زهرابیگم روستا صاحب تفسیر بیانی از قرآن

زهرابیگم روستا در سال ۱۲۹۵ هجری شمسی در محله سرچشمه تهران در خانواده‌ای علمی دیده به جهان گشود، از آن‌جایی که خانواده مهمترین عامل در رشد مذهبی فرزندان و آشنایی آنان با قرآن است وی با وجود مادری که مسلط به قرآن و احکام شرعی بود و پدری چون سید«حسن جلال‌الدین‌گنابادی» که به درجه اجتهاد رسیده بود و چهل سال در مدرسه عالی «مطهری» تا قبل از دولتی شدن مدرسه در زمان شاه، امام جماعت آن مکان بود به کسب علوم و فرا گرفتن قرآن و علوم اسلامی تشویق شد تا جایی که در سن هفت سالگی بدون غلط قرآن را تلاوت می‌کرد و همین امر باعث شد در تحصیلات خود بسیار موفق باشد.

 

ایشان دوران ابتدایی تا دبیرستان را در مدرسه «شمس المدارس» تهران گذراند، بعد از اخذ مدرک دیپلم در سال ۱۳۱۲ به علت ممنوعیت حجاب اسلامی در آن زمان از تحصیل دانشگاهی اجتناب کرد و در محضر پدر به مطالعه کتب دینی و عربی و تعلیم علوم قرآنی همت گماشت و از آن پس به تدریج به آموختن دروس حوزی مشغول شد (ادامه…)

next page next page close
قطب الدین راوندی صاحب تفسیر ام القرآن
قطب الدین راوندی صاحب تفسیر ام القرآن

تحصیل
فرزانه برومند، علاوه بر پدر، از محضر بزرگان دیگری استفاده کرده است. بنابر آنچه در ریاض العلماءاست، قطب الدین روایاتی از برزگان حدیث در شهرهای اصفهان، خراسان و همدان شنیده و نقل کرده است و از این روزنه می توان به مسافرتهای علمی او به شهرهای مختلف پی برد چنانچه قرار داشتن قبر شریف او در قم، دلیلی بر استفاده او از محضر استادان آن دیار است.
برخی از استادان او عبارت اند از:
۱- ابو جعفر محمد بن علی بن محسن حلبی. او موفق به درک محضر شیخ طوسی شده و قطب الدین رواندی از روایات نقل کرده است.
۲- ابو الحسن محمد بن علی بن عبد الصند تمیمی نیشابوری. او از شاگردان فرزند شیخ طوسی بوده است.
۳- سید ابو البرکات محمد بن اسماعیل مشهدی. وی از شاگردان شیخ طوسی بوده است و علاوه بر قطب الدین منتخب الدین (صاحب کتاب الفهرست) و امام ضیاء الدین از جمله شاگردانش بوده اند.
۴- صفی الدین مرتضی بن داعی بن قاسم. او از شاگردان شسخ طوسی و مولف تبصره العوام است. (ادامه…)

next page next page close
سید عبد الاعلی سبزواری صاحب تفسیر مواهب الرحمن
سید عبد الاعلی سبزواری صاحب تفسیر مواهب الرحمن

آیت‌الله‌ العظمی‌ سید عبدالاعلی‌ موسوی‌ سبزواری، فقیه‌ و مفسر و قرآن‌پژوه‌ بزرگ‌ جهان‌ تشیع‌ و از مفاخر علمی‌ و برجسته‌ اسلام‌ در دوره معاصر است‌ که‌ عمر شریف‌ خویش‌ را در نشر و گسترش‌ معارف‌ اسلام‌ و قرآن‌ مصروف‌ داشت.

وی‌ در هیجدهم‌ ذی‌ حجه‌ ۱۳۲۸ ه .ق. – مصادف‌ با عید غدیر خم‌ – در سبزوار دیده‌ به‌ جهان‌ گشود. دوران‌ کودکی‌ و نوجوانی‌ را تحت‌ سرپرستی‌ پدر بزرگوارش‌ طی‌ نمود و مقدمات‌ ادبیات‌ عرب‌ و فقه‌ و اصول‌ و … را از پدر و عمویش، آیت‌الله‌ سید عبدالله‌ برهان‌ (م‌ ۱۳۸۴ ه .) فراگرفت‌ و تا سن‌ چهارده ‌سالگی‌ در زادگاه‌ خود به‌ تحصیل‌ مقدمات‌ علوم‌ اسلامی‌ و عربی‌ پرداخت. (ادامه…)

next page next page close
علامه حسن مصطفوی صاحب تفسیر روشن
علامه حسن مصطفوی صاحب تفسیر روشن

علامه حسن مصطفوی (۱۳۸۴ ـ ۱۲۹۷ ه‍ . ش) در زادگاهش تبریز، دبستان و دبیرستان و همزمان دروس مقدماتی حوزه را گذراند و به دانشکدة الهیات ‌]‍‍‌‍‌معقول و منقول[ تبریز وارد شد و دکترا گرفت. وی در ادامة تحصیل مدتی در قم به درس فقه و اصول مرحوم آیت الله سید محمد حجت و سپس به نجف اشرف رفت و از افاضات حضرات آیات: آقا سید ابو الحسن اصفهانی، نایینی و حاج شیخ محمد حسین اصفهانی (کمپانی) بهره­مند شد. و علاوه بر اساتید دروس فقه و اصول یاد شده، از محضر استاد اخلاق آیت الله آقا سید علی قاضی نیز فیض برد.

پس از مراجعت از نجف (۲۵ سالگی) تنها یک سال در قم (ادامه…)

next page next page close
علّامه میرزا محمد قمی مشهدی صاحب تفسیر کنز الدقائق
علّامه میرزا محمد قمی مشهدی صاحب تفسیر کنز الدقائق

آشنایی اجمالی

شیخ محمد بن محمدرضا قمی مشهدی دانشمندی جامع نگر، ادیبی کوشا، فقیهی پارسا، محدثی مورد اعتماد و از همه مهم تر یکی از برجسته ترین مفسّران دنیای تشیّع در اوایل قرن دوازدهم است. او که در یکی از بهترین دوران شکوفایی تشیّع یعنی عصر صفویه زندگی می کرد، با بزرگ ترین دانشمندان، محدثان، فقیهان و فیلسوفان سده یازده و دوازده همنشین بود.

 

برخی از آنان عبارتند از: ملامحمد محسن فیض کاشانی(م ۱۰۹۱ ق)، علامه محمدباقر مجلسی(م ۱۱۱۱ ق)، علامه محقق ملامحمدباقر سبزواری، صاحب ذخیرة المعاد فی شرح الارشاد(م ۱۰۹۱ ق)، شیخ محمد بن حسن حرّ عاملی، صاحب وسایل الشیعه(م ۱۱۰۴ ق) و ملاخلیل بن غازی قزوینی(۱) نویسنده شرح عدّه الاصول والصافی فی شرح الکافی(م ۱۰۸۹).

میرزا محمدقمی بر اثر معاشرت با این بزرگان (ادامه…)

next page next page close
سید یحیی یثربی صاحب تفسیر روز
سید یحیی یثربی صاحب تفسیر روز

دکتر سید یحیى یثربى سال ۱۳۲۱ شمسى در روستاى چراغ تپه سفلى از توابع تکاب در آذربایجان غربى متولد شد. تحصیلات ابتدایى را در مدارس سنتى روستا (مکتب) از سال ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۷فراگرفت و سپس براى تحصیل در حوزه علمیه رهسپار زنجان شد.

 

سپس به قم عزیمت کرد ودوره تکمیلى تحصیلات خود را از سال ۱۳۳۷ تا ۱۳۴۶ نزد استادان بزرگى چون علامهطباطبایى، منتظرى و سبحانى به پایان برد. مباحث اصلى این دوره از تحصیلات وى شاملالهیات، فلسفه و عرفان بود که تأثیر مهم و بزرگى در زندگى و تفکر علمى اش برجاىگذاشت.

 

یثربى سپس به تحصیلات دانشگاهى پرداخت و موفق به اخذ دکتراى فلسفه و حکمتاسلامى در سال هاى ۱۳۴۶ تا ۱۳۶۰ از دانشگاه الهیات دانشگاه تهران شد.

وی همکنون ازسال ۱۳۷۷ در گروه فلسفه دانشکده ادبیات دانشگاه علامه طباطبایى به تدریس مشغول شدکه تاکنون این فعالیت ادامه دارد.

 

دکتر یحیى یثربى هم به لحاظ داشتن تفکر عمیق ونگاه موشکافانه تحلیلى و هم به سبب کثرت آثار و تلاش (ادامه…)

next page next page close
علامه بحرانى صاحب تفسیر البرهان فى تفسیر القرآن
علامه بحرانى صاحب تفسیر البرهان فى تفسیر القرآن

ولادت

سخن از ستاره درخشان بحرین ، سید هاشم بحرانى است . او فرزند سید سلیمان حسینى بحرانى است . او فرزند سید سلیمان حسینى بحرانى معروف به ((علامه بحرانى )) است . (۱)
سلسله نسب او با بیست و پنج واسطه به امام موسى به جعفر علیه السلام مى رسد.(۲)
درنیمه اول قرن یازدهم در روستاى ((کتکتان )) از توابع شهر((توبلى )) که پایتخت علمى و سیاسى بحرین در آن عصر بود، فرزندى از سلاله پاک رسول خدا صلى الله علیه و آله به دنیاآمد. گر چه تاریخ تولد این وجود سعادتمند به طور دقیق به دست نیامده است . بر اساس برخى از دلایل ، تاریخ تولدش را بین سالهاى ۱۰۳۰ تا ۱۰۴۰ ق . یاد کرده اند.(۳)

مروارید خلیج

کشور بحرین در کرانه جنوبى خلیج فارس قرار داشته و از دیر باز به مروارید خلیج فارس مشهور بوده است (ادامه…)

next page next page close
علامه حلى صاحب تفسیر نهج الایمان فى تفسیر القرآن
علامه حلى صاحب تفسیر نهج الایمان فى تفسیر القرآن

برگهاى زرین حیات علامه حلى با تعهد و صداقت مزین و با تار و پودى از اخلاص و محبت شیرازه گردیده است . مرزبان بیدارى که فقه شیعه و معارف اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام را در سایه سار ولایت پاسدارى کرد و فقاهت را با درفش ولایت بر افراشت .
باشد که با دقت و مطالعه در زندگى این ستاره درخشان روح بلند، ایمان ، لوح دانش و فضیلتهاى معنوى و تقواى او را نظاره کنیم و در پرتو معرفت ، هنر، تعهد و اخلاصش ، نبض حرکت دانشها و تحصیلات خویش را تنیم نمایى و با شیوه برخورد با رخدادها و فراز و نشیب حوادث روزگار آشنا شویم .

ولادت و خاندان

چنانکه نقل است مولاى متقیان على علیه السلام در مسیر حرکت از کوفه به صفین بر تپه هاى بابل روى تل بزرگى ایستاد و اشاره به بیشه و نیزارى نمود (ادامه…)

next page next page close
ملا حبیب الله شریف کاشانى
ملا حبیب الله شریف کاشانى

ولادت

حبیب الله شریف کاشانى در سال ۱۲۶۲ ق . دیده به جهان گشود .(۱)
پدرش آیه الله ملا على مدد ساوجى در ساوه متولد شد و بخش عظمى از تحصیلات خود را در قزوین و سپس کاشان گذراند . در ایام جوانى به درجه اجتهاد رسید و سپس در سال ۱۲۶۶ ق . از کاشان به ساوه مراجعت کرد و تا پایان عمر روشنى بخش مردمان آن دیار گردید .
مادر ملا حبیب الله ، دختر میرزا حبیب الله ( معروف به میرزا باباى حسینى نطنزى ) بود .

تحصیل

حبیب الله پس از رحلت پدرش ( ۱۲۷۰ ق . ) در زادگاهش کاشان تحت سرپرستى آیه الله سید حسین کاشانى ( متوفاى ۱۲۹۶ ق . ) به تحصیل علوم حوزوى همت گماشت .
آن نوجوان یتیم ، در پرتو تلاش و استعداد خدادادى اش و دقت و مراقبت استادش (ادامه…)

next page next page close
شیخ بهایی صاحب تفسیر عین الحیاة
شیخ بهایی صاحب تفسیر عین الحیاة

پدر بزرگوار شیخ بهایى ، عزالدین حسین بن عبدالصمد بن محمد بن على بن حسین (۹۱۸ ـ ۹۸۴ ق .) از فقیهان و دانشوران بزرگ قرن دهم هجرى است که در دانش فقه ، اصول ، حدیث ، رجال ، حکمت ، کلام ، ریاضى ، تفسیر، شعر، تاریخ ، لغت و بسیارى از علوم رایج آن عصر مهارت داشت . وى از شاگردان ممتاز شهید ثانى است که گاه در سفرها نیز همراه استاد بود. او پس از شهادت استاد به ایران آمد و در اصفهان به تدریس علوم اسلامى مشغول شد. شاه طهماسب صفوى از او درخواست کرد که به قزوین ، پایتخت صفویان بیاید. او نیز پذیرفت و به عنوان ((شیخ الاسلام )) حکومت صفویه انتخاب شد. وى سالها در هرات و مشهد به ارشاد و هدایت مردم اشتغال ورزید.
عزالدین معتقد به وجوب عینى نمازجمعه بود و در دوران سکونتش در قزوین ، مشهد و اصفهان نماز جمعه را اقامه مى کرد. وى پس از سفر حج آهنگ بحرین نمود و تا آخر عمر در آنجا به تبلیغ فرهنگ اسلامى پرداخت و سرانجام در هشتم ربیع الاول ۹۸۴ ق . رحلت کرد و در روستاى ((مصلى )) حومه ((هجر)) (ادامه…)

next page next page close
فیض الاسلام
فیض الاسلام

خاندان، زادگاه و ولادت

پدر و مادر فیض الاسلام، از خاندان دانش و تقوا بودند که نسب آنان از طریق محمد دیباج فرزند امام جعفر صادق علیه‏السلام ، در چهلمین پُشت به حضرت علی علیه‏السلام می‏رسد. سید محمد، پدر فیض الاسلام، در بندگی خداوند، هدایت مردم و مبارزه با اشرار از جدش امیرمؤمنان علی علیه‏السلام اثر پذیرفته بود. او آن چنان اخلاص و معنویتی داشت که هنوز هم مردم بر مزارش، حاجت خود را از خداوند می‏طلبند. مادر فیض الاسلام، حیات‏سلطان، از زهد، وارستگی و دانش‏هایی چند بهره‏مند بود و سید غیاث الدین، برادر فیض الاسلام، مقدمات علوم دینی را از آن بانو فرا گرفت.
در سال ۱۲۸۴، در چنین خانواده‏ای که به صفای معنوی آراسته بود، کودکی دیده به جهان گشود که سید علی نقی نامیده شد و بعدها به سید علی نقی سدهی اصفهانی آل دیباج مشهور و به فیض الاسلام موسوم گشت. (ادامه…)

next page next page close
سید نعمت الله جزائری
سید نعمت الله جزائری

جزایری، سید نعمت الله
موطن: بصره 
نام پدر : سید عبدالله 
تاریخ وفات: ۱۱۱۲قمری
نوشته : عباس عبیری
تولد ((صباغیه )) یکی از جزایر پیرامون بصره ، در حدود ۱۰۵۰ ق .(۷۵۷)شاهد تولد نوزادی بود که خانه سید عبدالله را در شادمانی فرو برد. سید عبدالله که از نوادگان امام کاظم علیه السلام به شمار می آمد(۷۵۸)فرزند دلبند خویش را نعمت الله نامید و در نخستین فرصت به مکتب سپرد.
در مسیر تحصیل
نعمت الله روزهای کودکی را شتابان پشت سر نهاد و با بهره گیری از دانشوران صباغیه ، شط بنی اسد، حویزه و بصره به یازده سالگی رسید. در این هنگام همراه برادرش سید نجم الدین رهسپار شیراز شد و به یاری شیخ جعفر بحرانی در مدرسه منصور به اقامت گزید. (۷۵۹)تهیدستی بسیار نعمت الله ، سرانجام وی را از انزوای ویژه روزگار آغازین درس بیرون آورده ، به نسخه برداری از کتابها، تصحیح نسخه ها و حاشیه نویسی کشاند.(۷۶۰)فرزند سید عبدالله گاه تا بامداد کار می کرد، درس می خواند و پس از نماز صبح و مطالعه ویژه بامدادی سر بر کتاب نهاده ، لحظه ای می آرامید. آنگاه تا نیمروز تدریس می کرد و پس از نماز ظهر به درس یکی از استادان می شتافت .(۷۶۱)او خود خاطره آن روزهای دشوار را چنین نگاشته است : (ادامه…)

بعدی
thumbnail زهرابیگم روستا صاحب تفسیر بیانی از قرآن article post
thumbnail قطب الدین راوندی صاحب تفسیر ام القرآن article post
thumbnail سید عبد الاعلی سبزواری صاحب تفسیر مواهب الرحمن article post
thumbnail علامه حسن مصطفوی صاحب تفسیر روشن article post
thumbnail علّامه میرزا محمد قمی مشهدی صاحب تفسیر کنز الدقائق article post
thumbnail سید یحیی یثربی صاحب تفسیر روز article post
thumbnail علامه بحرانى صاحب تفسیر البرهان فى تفسیر القرآن article post
thumbnail علامه حلى صاحب تفسیر نهج الایمان فى تفسیر القرآن article post
thumbnail ملا حبیب الله شریف کاشانى article post
thumbnail شیخ بهایی صاحب تفسیر عین الحیاة article post
thumbnail فیض الاسلام article post
thumbnail سید نعمت الله جزائری article post