راهنمایی گالری تصاویر گالری فیلم گالری صوتی شهر مجازی قرآن کریم انجمن شهر مجازی قرآن کریم کتابخانه Arabic Persian
quran rss search

next page next page close
زندگینامه حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر رشاد
زندگینامه حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر رشاد
علی اکبر رشاد در رمضان المبارک ۱۳۷۷ هجری قمری، برابر با اردیبهشت ماه سال ۱۳۳۵ هجری شمسی متولد گردید. وی تحصیل مراحل عالی فقه و فلسفه اسلامی را در نظر استادان برجسته حوزه های علمی اسلامی تهران و قم سپری کرد، و اکنون سالهاست به تحقیق و تدریس در زمینه فلسفه، منطق فهم دین، و فقه و اصول اشتغال دارد. 

آقای رشاد جهت حضور و ارائه مقاله در کنفرانس های علمی و مجامع فرهنگی به کشورهای مختلف ازجمله آلمان، آمریکا، اتریش، اسپانیا، انگلستان، ایتالیا، بوسنی، پاکستان، ترکیه، سریلانکا، سوئیس، سوریه، عربستان، قبرس، لبنان، واتیکان، هند، یونان و… سفر کرده است.

مسؤولیتها

· عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی

· عضو هیأت علمی مرکز گفت وگوی ادیان

· رئیس انجمن دوستی ایران و یونان

· مؤسس و رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

(ادامه…)

next page next page close
زندگینامه شهید محمد علی رجائی از زبان خودش
زندگینامه شهید محمد علی رجائی از زبان خودش
«چیزی که من همیشه در زندان انفرادی با خودم می‌گفتم این بود که رجایی،همه اش نباید دیگران سرنوشت باشند و تو آنها را بخوانی. یکبار هم تو سرنوشت درست کن و بگذار دیگران بخوانند.»  محمدعلی رجایی

من محمد علی رجایی در سال ۱۳۱۲ در قزوین در خانواده‌ای مذهبی متولد شدم. پدرم شخصی پیشه‌ور بود و در بازار مغازه خرازی داشت. در چهار سالگی او را از دست دادم و مسئولیت اداره زندگی ما به عهده مادر و برادرم افتاد، برادرم در آن موقع ۱۳ سال داشت.
من، طبق معمول به دبستان می‌رفتم ؛ درسم را ادامه داده تا موفق به اخذ مدرک ششم ابتدایی شدم. بعد از آن به کار در بازار پرداختم و شاگردی را از مغازه دائی‌ام که خرازی بود، شروع کردم. حدود ۱۴ سال داشتم که قزوین را به قصد تهران ترک گفتم، در تهران، ابتدا در بازار آهن فروشان به شاگردی مشغول شدم و مدتی را هم به دستفروشی گذراندم. بعد از مدتی دستفروشی، رفتم به تیمچه «حاجب‌الدوله» (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه شهید حجت الاسلام دکتر محمدجواد باهنر
زندگینامه شهید حجت الاسلام دکتر محمدجواد باهنر

 

محمدجواد باهنر از روحانیون اندیشمند و مبارز و نخست‌وزیر جمهوری اسلامی ایران در قرن چهاردهم هجری است. وی در ۱۳۱۲ در خانواده‌ای کم‌بضاعت و پرعائله در کرمان متولد شد. تحصیلات خود را از مکتبخانه آغاز کرد و از یازده سالگی به طلبگی در مدرسه معصومیه پرداخت و به موازات آن در مدارس جدید نیز تحصیل می‌کرد. در ۱۳۳۲ برای ادامه تحصیلات دینی به قم عزیمت کرد و پس از تکمیل دروس سطح، در درس خارج فقه آیت‌الله العظمی بروجردی به مدت شش سال شرکت جست و شش سال نیز از درس‌های فلسفه (اسفار) و تفسیر علامه سید محمدحسین طباطبائی بهره‌مند شد، مدتی نیز در حوزه نجف از درس استادان آن حوزه استفاده کرد.
در قم تحصیلات دبیرستانی را نیز ادامه داد و به اخذ گواهی‌نامه پایان تحصیلات دبیرستانی موفق شد. پس از آن در ۱۳۳۷ به دانشکده الهیات دانشگاه تهران راه یافت. دوره کارشناسی این دانشکده را به پایان رساند و به ادامه تحصیل در دوره دکتری همان دانشکده پرداخت. همچنین دوره کارشناسی ارشد علوم تربیتی را نیز در دانشگاه تهران با موفقیت گذراند. (ادامه…)
next page next page close
زندگینامه آیت الله شهید دکتر بهشتی از زبان خودش
زندگینامه آیت الله شهید دکتر بهشتی از زبان خودش

من  محمد حسینی بهشتی، در دوم آبان ۱۳۰۷ در شهر اصفهان در محله لومبان متولد شدم. منطقه   زندگی ما از مناطق بسیار قدیمی شهر است. خانواده‌ام یک خانواده روحانی است و پدرم   هم روحانی بود. ایشان هم در هفته چند روز در شهر به کار و فعالیت می‌پرداخت و   هفته‌ای یک شب به یکی از روستاهای نزدیک شهر برای امامت جماعت و کارهای مردم می‌رفت   و سالی چند روز به یکی از روستاهای دور که نزدیک حسین آباد بود و به روستای دورتر   از آن که حسن‌آباد نام داشت، می‌رفت  .
آمد و شد افرادی که از آن روستای دور به   خانه ما ‌می‌آمدند برایم بسیار خاطره انگیز است. پدرم وقتی به آن روستا می‌رفت، در   منزل یک پنبه زن بسیار فقیر سکونت می‌کرد. آن پیرمرد اتاقی داشت که پدرم در آن   زندگی می‌کرد. نام پیرمرد جمشید بود و دارای محاسن سفید، بلند و باریک، چهره   روستایی و نورانی بود. پدرم می‌گفت: ما با جمشید نان و دوغی می‌خوریم و صفا می‌کنیم   و من سفره ساده نان و دوغ این جمشید را به هر جلسه دیگری ترجیح می‌دهم. جمشید هر   سال دوبار از روستا به شهر و به خانه ما می‌آمد و من بسیار به او انس   داشتم  . (ادامه…)

next page next page close
زین العابدین اصفهانی خطاط قرآن
زین العابدین اصفهانی خطاط قرآن

زین العابدین اصفهانی ملقب به اشرف الکتاب وی در سال ۱۱۸۷ هجری قمری در اصفهان دیده به جهان گشود . او فرزند محمد تقی اصفهانی واز خوشنویسان چیره دست زمان فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه است که به سبب سمت کتٌابی در دربار قاجاربه سلطانی هم رقم و امضاء میزده اما لقب اشرف الکتاب را ناصر الدین شاه به وی اعطاء کرد


اساتید او آقا محمود خوشنویس اصفهانی وآقا عبدالغفار اصفهانی بوده و از روی آثار میرزا احمد نیریزی هم بسیار مشق نموده است


از شاگردان وی نیز میتوان از شرف المعالی سید محمد اصفهانی مشهور به بقا ،میرزا محمد علی خوشنویس (جد خاندان قدسی )،میرزا علیرضا معروف به آقا جان پرتو ، زین العابدین محلاتی (ادامه…)

next page next page close
استاد محمد تقی مروت
استاد محمد تقی مروت

استاد محمد تقی مروت در سال ۱۳۲۳ در تهران به دنیا آمد و زیر نظر استاد مرحوم ملامحمد باقرفانی کسب علم نمود. اهم فعالیت‌های قرآنی استاد را می‌توان:

  • کسب رتبه اول مسابقات بین‌المللی قرآن‌ کریم کشور مالزی در سال ۱۳۵۲
  • برگزاری دوره‌های آموزشی قرآن ‌کریم
  • از پایه‌گذاران تلاوت قرآن ‌کریم به‌صورت اصولی و صحیح در ایران
  • مبتکر شیوه هم‌خوانی و جمع‌خوانی قرآن در جلسات آموزش قرآن‌ کریم (قبل از انقلاب اسلامی)
  • آموزش و تربیت بسیاری از قاریان و داوران بین‌المللی قرآن‌ کریم نام برد.

 

این استاد پیشکسوت در سال ۱۳۵۴ جهت کسب و ارتقاء معلومات قرآنی به کشور مصر سفر می‌کند، که در این کشور (ادامه…)

next page next page close
جمال الدین ابوالدر یاقوت مستعصمی
جمال الدین ابوالدر یاقوت مستعصمی

جمال الدین ابوالدر یاقوت مستعصمی بغدادی، ملقب به قبلةالکتاب، خطاط شهیر (درگذشته به سال ۶۹۸ هجری قمری) وی به سبب خط بدیع خود مخصوصاً به جهت نسخه‌های قرآنی که نوشته شهرت یافته‌است. یکی از نسخه‌ها در کتابخانه مصری نگهداری می‌شود که در سال ۶۹۰ هجری قمری از نوشتن آن فراغت یافته‌است.[۱]

او اهل حبش و در خط ابن بواب تحقیق و تتبع کرد. در روش خوشنویسی تغییراتی داد و خط را به دور رسانید. او در در روش تراشیدت قلم و قط زدن استادان پیشین تجدیدنظر کرد.[۲]

او مردی ادیب، فاضل و شاعر بوده‌است. وی از تربیت یافتگان المستعصم بالله آخرین خلیفه عباسی بود، به همین دلیل خود را مستعصمی می‌نامید و بهمین نام آثارش را رقم می‌زد. وی خطوط مختلف اسلامی را قاعده‌مند کرد.

او پس از آنکه ملقب به قبله الکتاب شد هر روز دو جز از قرآن را (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه سید حسین میرخانی ، خطاط قرآن
زندگینامه سید حسین میرخانی ، خطاط قرآن

سیدحسین میرخانی در سال ۱۲۸۶ متولد شد. او به همراه برادرش سیدحسن از دوران کودکی به فراگیری خوشنویسی نزد پدرشان، سید مرتضی پرداختند که از شاگردان کلهر بود. سید حسین از یازده سالگی کتابت را آغاز کرد و تا پایان عمر نیز هنر خود را صرف کتابت آثار گوناگون کرد.


سیدحسین میرخانی علاوه بر رسیدن به مقام استادی در هنر خوشنویسی، سال‌ها به فراگیری موسیقی نیز پرداخت. او آموختن موسیقی را از مکتب «باقرخان رامشگر» آغاز کرد و مدتی در محضر «حسین‌خان اسمعیل‌زاده» به تعلیم گرفتن مشغول شد و پس از آن از مکتب استاد «رضا محجوبی» بهره‌ها برد. هر چند بسیاری از اهل موسیقی او را در کمانچه‌نوازی، هنرمندی توانا می‌دانستند اما استاد میرخانی (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه فریبا مقصودی ، خطاط قرآن
زندگینامه فریبا مقصودی ، خطاط قرآن

فریبا مقصودی، در سال ۱۳۴۰ در کرمانشاه، پا به عرصۀ وجود نهاد، پدر و مادرش هر دو اهل هنر بودند و او در محیطی رشد یافت که با هنر، بیگانه نبود و از همان کودکی، به خوشنویسی علاقه نشان می‌داد، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همان کرمانشاه گذراند و سپس وارد دانشگاه شد و در زمان انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه‌ها، برای تفنّن و پر کردن اوقات فراغت، در کلاس‌های آموزشی خوشنویسی ثبت نام کرد، بی خبر از آن که رشته‌ای بر گردنم افکنده دوست/ می‌کشد هرجا که خاطر خواه اوست.


این گونه بود که در دریای خط، آنچنان با موج‌های نخستین، همراه شد که بازگشت از آن، امکان‌پذیر نشد و عطای دانشگاه را به لقایش بخشید و سر بر زانوی ریاضت در محضر (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه بانوعلویه همایونی
زندگینامه بانوعلویه همایونی

زینت‌السادات همایونی (علویه همایونی) از جمله خادمان قرآن کریم است که سالیان درازی از عمر خود را بنابر بیان شاگردان، دوستان و آشنایان خود، در راه پی بردن به عمق کلام وحی صرف کرده و از این منظر موفقیت‌های چشمگیری را نصیب خود و جامعه اسلامی ایران کرده است.

خیابان ابوذر یکی از خیابان‌های قدیمی و زیبای اصفهان است که افراد با اصالتی از قدیم در آن سکونت داشتند، هرگاه نام این خیابان را می‌شنیدم یاد این بانو برایمان متجلی می‌شد. بارها و بارها از این کوچه و خیابان گذر کرده و وارد به این خانه شده بودم، اما هیچ‌گاه با این حس و حال به این سرا قدم نگذاشته بودم، تمام اشیاء حس عجیبی داشت. از زمانی که تصمیم گرفتم زندگی‌نامه ایشان را بنویسم و به‌خاطر همین موضوع با ایشان قرار ملاقات گذاشتم حس خاصی پیدا کرده بودم، با مادرم که یکی از شاگردان پایدار و نزدیک بانو بود به سوی منزل «علویه همایونی» حرکت کردیم. (ادامه…)

next page next page close
زندگی نامه استاد احمد نیریزی
زندگی نامه استاد احمد نیریزی
احمد بن شمس الدین محمد نیریزی یا میرزا احمد نیریزی ملقب به سلطانی در شهر نیریز فارس متولد شد او از بزرگترین خوشنویسان نسخ نویس و کاتبان قرآن در قرن دوازدهم هجری یعنی در اواخر حکومت صفوی می زیسته. بسیاری از ادعیه و مرقعات به خط او در موزه های بزرگ ایران و جهان برجای مانده نام پدرش را سلطان محمد و لقب خود را شمس الدین قید می کند او به دعوت آخرین پادشاه صفویان به اصفهان مهاجرت کرد و در دربار صفوی به کتابت قرآن و ادعیه نسخ دینی مشغول بوده است پادشاه صفوی میرزا احمد را به سلطانی ملقب کرد او به مناسبت کتابت برای شاه سلطان حسین صفوی برخی از آثارش را به عبارت سلطانی رقم زد و امضا کرده است او بیش از نیم قرن(۱۰۹۶-۱۱۵۲ق) خوشنویسی کرده است وی از دواستاد خود بنامهای آقای ابراهیم قمی و علاءالدین تبریزی بهره گرفت و خود شیوه مخصوصی درخط نسخ بوجود آورد که سرمشق نسخ نویسان ایران شد (ادامه…)
next page next page close
زندگینامه حجت الاسلام والمسلمین مجتبی مهاجرخراسانی
زندگینامه حجت الاسلام والمسلمین مجتبی مهاجرخراسانی

حجة الاسلام و المسلمین مجتبی مهاجر خراسانی
ساکن در شهر مقس مشهد حافظ کل قرآن کریم

محقق و فعال در حوزه معارف قرآن و عترت و رشته کلاسیک تکنولوژی فکر

استاد مهاجر :

در خانواده ای مذهبی متولد شد . تحصیلات کلاسیک را تا مقطع دیپلم در رشته تجربی گذراند . در کنکور سراسری شرکت کرد و در رشته پزشکی پذیرفته شد . آشنایی با عالم عارف و اسوه تقوی و اخلاق مرحوم حجة الاسلام شیخ محمد واله ( رحمة الله ) مسیر وی را تغییر داد لذا دانشگاه را رها کرد و وارد حوزه علمیه مشهد مقدس شد و به تحصیل علوم و معذف قرآن و اهل بیت علیهم الاسلام پرداخت .
در طی ۵ ماه موفق به حفظ کل قرآن کریم شد . و این نعمت الهی را از اسباب خیر و برکت زندگی خود می دانند. (ادامه…)

بعدی
thumbnail زندگینامه حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر رشاد article post
thumbnail زندگینامه شهید محمد علی رجائی از زبان خودش article post
thumbnail زندگینامه شهید حجت الاسلام دکتر محمدجواد باهنر article post
thumbnail زندگینامه آیت الله شهید دکتر بهشتی از زبان خودش article post
thumbnail زین العابدین اصفهانی خطاط قرآن article post
thumbnail استاد محمد تقی مروت article post
thumbnail جمال الدین ابوالدر یاقوت مستعصمی article post
thumbnail زندگینامه سید حسین میرخانی ، خطاط قرآن article post
thumbnail زندگینامه فریبا مقصودی ، خطاط قرآن article post
thumbnail زندگینامه بانوعلویه همایونی article post
thumbnail زندگی نامه استاد احمد نیریزی article post
thumbnail زندگینامه حجت الاسلام والمسلمین مجتبی مهاجرخراسانی article post