راهنمایی گالری تصاویر گالری فیلم گالری صوتی شهر مجازی قرآن کریم انجمن شهر مجازی قرآن کریم کتابخانه Arabic Persian
quran rss search

next page next page close
زندگینامه قرآن پژوه حجت الاسلام دکتر عبدالکریم بهجت پور
زندگینامه قرآن پژوه حجت الاسلام دکتر عبدالکریم بهجت پور

حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبدالکریم بهجت‌پور

سوابق شغلی
۱ـ معاون فرهنگی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها
۲ـ قائم مقام نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های آزاد
۳ـ مسئولین نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس
۴ـ مدیریت مدارس حوزه علمیه قم
۵ـ معاون آموزشی حوزه علمیه قم

۶- ریاست پژوهشکده دانش نامه نگاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
وضعیت تحصیلات
حوزوی: سطح چهار حوزه علمیه قم، رشتة تفسیر و علوم قرآن، ۱۳۸۰
سوابق و حوزه‌های مطالعاتی و تخصصی
فقه و اصول، به مدت زمان ۱۵ سال

(ادامه…)

next page next page close
زندگینامه قرآن پژوه حجت الاسلام والمسلمین حسین غفاری ساروی
زندگینامه قرآن پژوه حجت الاسلام والمسلمین حسین غفاری ساروی

( ملیت: ایرانی  قرن:۱۵)
حسین غفاری ساروی محل تولد : سارى شهرت تابعیت : ایران تاریخ تولد : ۱۳۳۳/۱/۱ زندگینامه علمی اینجانب حسین ساروی فرزند حسین در سال ۱۳۳۳ در ساری متولد شدم. درسال ۱۳۴۸به دلیل علاقه فراوانی که دروس حوزوی داشتم وارد حوزه علمیه شدم و در آنجا به تحصیل و تحقیق پرداختم ولی کار تحقیقات را به طور جد از سال ۱۳۶۶ آغاز و تاکنون ادامه دارد. هم اکنون ننیز در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی مشغول می باشم و در رشته تفسیر قرآن همچنان مشغول فعالیت هستم.

معرفی آثار قرآن پژوه

۱٫ آیین زندگی و نیایش ترجمه کتاب عدة الداعی(۱۳۸۵)

۲٫اعجاز ولایت معرفی  آستان مبارک تکیه پهنه کلای ساری(۱۳۸۶)

۳٫ بوستان زندگی روشی نو در بیان احکام برای جوانان

۴٫ پروایشگان در کلام امیر مومنان ( گروهی)

۵٫ تفسیر راهنما( گروهی) (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه قرآن پژوه حجت الاسلام والمسلمین هادی اسلام پناه
زندگینامه قرآن پژوه حجت الاسلام والمسلمین هادی اسلام پناه
اینجانب هادی اسلامی پناه در سال ۱۳۳۷ در شهر کربلا و در یک خانواده روحانی بدنیا آمدم . تحصیلات ابتدائی را در مدارس عراقی گذرانده ، از همان زمان با حوزه کربلا و نجف آشنا شدم . در سال ۱۳۵۱ از کربلا اخراج شده و در قم سکونت کردم . در سال ۱۳۵۲ وارد حوزه علمیه قم شده ، در مدرسه آیت الله گلپایگانی دروس مقدمات را طی نمودم . از دروس سطح ، رسائل را نزد استاد اعتمادی و مکاسب و کفایه را نزد استاد ستوده به پایان رساندم.
در همان زمان در سال ۱۳۵۹ وارد موسسه در راه حق شدم و دوره چهار ساله را طی نمودم . بیشتر درسها را نزد استاد مصباح یزدی و آیت الله معرفت و استاد فیاضی گذراندم . در سال ۱۳۷۳ پایان نامه خود را به راهنمائی استاد اعرافی دفاع کردم .
از همان زمان در بخش تاریخ و سیره اهل بیت (ع) ، با دفتر تبلیغات اسلامی همکاری خوبی داشتم و عضو گروه زن در اندیشه اسلامی موسسه امام خمینی (ره) شدم و این دو کار تا سال ۱۳۸۰ ادامه داشت . از سال ۱۳۸۰ در مدارس وابسته به مرکز جهانی علوم اسلامی به تدریس علوم قرآن ، تفسیر و فقه پرداخته و هم اکنون نیز ادامه دارد. اسلامی پناه ، هادی
next page next page close
زندگینامه شهید مرتضی مطهری
زندگینامه شهید مرتضی مطهری

 

استاد شهید آیت الله مطهری در ۱۳ بهمن ۱۲۹۸ هجری شمسی در فریمان  واقع در ۷۵ کیلومتری شهر مقدس مشهد در یک خانواده اصیل روحانی چشم به جهان می گشاید. پس از طی دوران طفولیت به مکتبخانه رفته و به فراگیری دروس ابتدایی می پردازد. در سن دوازده سالگی به حوزه علمیه مشهد عزیمت نموده و به تحصیل مقدمات علوم اسلامی اشتغال می ورزد. در سال ۱۳۱۶ علیرغم مبارزه شدید رضاخان با روحانیت و علیرغم مخالفت دوستان و نزدیکان، برای تکمیل تحصیلات خود عازم حوزه علمیه قم می شود در حالی که به تازگی موسس گرانقدر آن آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی دیده از جهان فروبسته و ریاست حوزه (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه سیدمحمدحسن میرجهانی طباطبایی
زندگینامه سیدمحمدحسن میرجهانی طباطبایی

علامه آیت الله سیدمحمدحسن میرجهانی طباطبایی، فرزند سید جلیل القدرو  ربانی میرسیدعلی محمدآبادی جرقویه ای اصفهانی (ره) در روز دوشنبه بیست و دوم ماه ذی القعده الحرام سال ۱۳۱۹ هـ. ق (۱۲۷۹ هـ. ش) در قریه محمدآباد جرقویه سفلی از توابع استان اصفهان در خانواده ای مذهبی، شریف و دوستدار اهل بیت عصمت و طهارت قدم به عرصه وجود نهاد.

تحصیلات

او پس از طی دوران طفولیت و کودکی در سن پنج سالگی وارد مکتب شده و در هفت سالگی تمام قرآن مجید را به انضمام کتب فارسی فرا گرفت.
سپس به یادگیری مقدمات زبان عربی اعم از صرف و نحو پرداخت و قسمتی از کتاب سیوطی را نزد  یکی از فضلای روستای محل سکونت خود فرا گرفت.
بعد از آن برای ادامه تحصیل وارد حوزه علمیه اصفهان شده (ادامه…)

next page next page close
شهید آیه الله دکتر مفتح
شهید آیه الله دکتر مفتح

شهید آیه الله دکتر مفتح در زمره عالمانى است که عمر شریف خویش را در راه احیاى معارف اسلامى و نشر فرهنگ اهل بیت به کار گرفته و در سنگرهاى گوناگون به ستیز با جهل و تباهى و ستم پرداخته اند. آن اسوه فضیلت براى آنکه دانشگاه را از تهاجم فرهنگى استعمار و علفهاى هرز طاغوتى نجات دهد چشمه هایى از ارزشهاى والاى دینى را در این کانون اندیشه ، جارى ساخت و در عصرى که نغمه جدایى دین از دانش سازگردیده بود و شب پرستان کوردل با تبلیغات نفاق افکنانه خویش بذر تنافر و ضدیت بین حوزه دانشگاه مى پاشیدند نامبرده این دو کانون را به هم پیوند داد و فرهنگ حاکم بر دانشگاه را که ارمغان غرب بود متحول ساخت و باورهاى دینى را بر فضاى آن حاکم نمود و به مصداق (( زکاه العلم نشره )) جرعه هایى از اندیشه هایى را که در حوزه آموخته بود به کام دانشجویان شیفته فضیلت سرازیر نمود. این نوشتار گذرى دارد بر زندگى و آثار آن شهید دانشمند.

از ولادت تا تحصیل

روحانى فرزانه و عالم متعهد مرحوم حاج شیخ محمود مفتح از واعظان مشهور همدان بود در نهایت اخلاص و صداقت روزگار مى گذراند و چون وى در ادبیات عرب و فارسى تبحر داشت اشعار زیادى در مدح و منقبت و رثاى اهل بیت سروده که ضمن زیبایى هاى لفظى از مضامین عالى و تاریخ صحیح ائمه (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه محدث قمى
زندگینامه محدث قمى

تولد

در سال ۱۲۹۴ ق . شهر قم شاهد تولد کودکى سعادتمند بود. پدر او حاج محمدرضا قمى نام آن طفل سپید بخت را عباس گذاشت و او را آن گونه که شایسته بود تعلیم و پرورش داد.
حاج محمدرضا قمى مردى کاسب بود که مردم او را نیک مردى با تقوا و آشنا به مسائل دینى مى شناختند و براى یادگیرى احکام دین به نزد وى مى رفتند. و این باعث گردیده بود که فرزند عزیزش در فضایى اینچنین تنفس کند. فضایى که در آن عطر قرآن و اخلاص با نفسهاى گرم خانواده در هم ریخته بود.

سرآغاز دوران تحصیل

وى دوران کودکى و نوجوانى را در زادگاهش شهر قم گذراند(۱) و دروس مقدماتى را نزد استادانى بزرگ فرا گرفت . استادانى که معرفت الهى در روح آنان تجسم یافته بود. او از خرمن دانش این بزرگان خوشه ها چید ولى بیشترین بهره را از محضر عالم آگاه آیه الله حاج میرزا محمد ارباب قمى (متوفى ۱۳۴۱ ق .) برد (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه شهید آیه الله اشرفى اصفهانى
زندگینامه شهید آیه الله اشرفى اصفهانى

در سال ۱۲۸۱ شمسى ، در خمینى شهر کودکى متولد شد که عطاء الله نام گرفت پدرش مرحوم میرزا اسدالله از علماى دین و مردى زاهد با زندگى ساده اى بود .
مادرش بانو (( نجمه )) فرزند مرحوم سید محمد تقى میردامادى ، زنى با ایمان و موثر ، پاکدامن و صبور و فداکار بود .
نیاکان او اغلب از عالمان دین بوده اند . او نیز از نوجوانى و پس از گذراندن دوره مکتب خانه ، در دوازده سالگى به توصیه پدر عالمش ، از خمینى شهر عازم اصفهان مى شود و دروس حوزه را با اخلاص و ایمان و پشتکار آغاز مى کند (۱)
و طى ده سال سکونت در حوزه علمیه اصفهان ، دوره هاى مقدمات و سطح فقه و اصول را در محضر اساتیدى همچون آیه الله سید مهدى درچه اى و سید محمد نجف آبادى به پایان مى برد . سپس به قم هجرت کرده ، دوره عالى و اجتهادى فقه و اصول را در محضر بزرگانى مانند شیخ عبدالکریم حائرى ، حاج سید محمد تقى خوانسارى ، سید صدر الدین صدر ، سید محمد حجت و آیه الله بروجردى و فلسفه را از امام خمینى (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه آیه الله العظمى سید محمد هادى میلانى
زندگینامه آیه الله العظمى سید محمد هادى میلانى

ولادت و خاندان

در شامگاه هفتم محرم سال ۱۳۱۳ ق . در نجف در خانواده اى اهل علم و معنویت کودکى پا به عرصه هستى نهاد که او را ((محمد هادى )) نامیدند.
اجداد او همه از سادات حسینى شهر مدینه منوره و از فرزندان امام على بن الحسین علیه السلام (۱) بودند که به جهت شرافت علمى و معنوى از بزرگان مدینه به شمار مى رفتند محله قدیمى ((بنى هاشم )) محل سکونت این خاندان بود و همواره بزرگانى از قبیله هاى عرب و دانشوران اسلامى بدانجا رفت و آمد داشته اند.
هجرت آنان در اواخر قرن یازدهم ق . از مدینه به آذربایجان ایران در پى دعوتى بود که جانب شیعیان این دیار انجام گرفت . به دنبال این دعوت سید حسین (جد محمد هادى ) و برادرش على اکبر که هر دو از جوانان فرزانه مدینه بودند به همراه زایرین خانه خدا وارد آذربایجان شدند و در منطقه ((اسکوچاى )) اقامت گزیدند (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه علامه شعرانی
زندگینامه علامه شعرانی

علامه بزرگ شیخ ابوالحسن شعرانى ، از شخصیتهاى برجسته دانشمندان کم نظیر اسلامى قرن چهاردهم هجرى است .

او بازمانده خاندانى از خاندانهاى علم و دانش و تقوا و معنویت بود. و اینک یادى از نیاکان پاک او:
۱٫ ملافتح الله کاشانى سلسله نسب میرزا ابوالحسن شعرانى ، به دانشمندى بزرگ و قرآن شناسى فرزانه یعنى علامه ((ملا فتح الله کاشانى )) (م ۹۸۸ ق .) مفسر معروف عصر صفویه مى رسد. تفسیر ((منهج الصادقین )) وى به زبان فارسى شهره آفاق است .
۲٫ ابوالحسن مجتهد تهرانى جد اعلاى میرزا ابوالحسن شعرانى ، شیخ ابوالحسن مجتهد تهرانى (۱۲۰۰ ـ ۱۲۷۲ ق .) است . در تهران و سپس اصفهان به تحصیل پرداخت آنگاه عازم عراق شده و در حوزه هاى علمیه آن دیار نزد بزرگانى چون سید على طباطبایى (صاحب ریاض ) ادامه تحصیل داد و با اجازه اجتهاد به تهران مراجعت کرد.
۳٫ آخوند غلامحسین پدر بزرگ میرزا ابوالحسن شعرانى ، آخوند غلامحسین ، یکى از علماى متقى (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه آیت الله احمد بهشتی
زندگینامه آیت الله احمد بهشتی

آیت الله استاد دکتر احمد بهشتی
این‏جانب احمد بهشتى در سال ۱۳۱۴ شمسى در اسلام آباد (میانده سابق) از روستاهاى بخش شیبکوه شهرستان فسا در خانواده‏اى روحانى متولد شدم.
پدرم مرحوم حجّة السلام و المسلمین حاج شیخ عبدالمجید بهشتى در روستاهاى بخش مزبور و روستاهاى بخش کردیان جهرم اقامه نماز جمعه و جماعت مى‏کرد و از طریق منبر به ارشاد مردم مى‏پرداخت. او به قدرى در معاشرت با مردم صفا و صمیمیّت داشت که کم‏تر کسى بود که تحت تأثیر تذکرات، مواعظ و ره‏نمودهایش قرار نگیرد. در مبارزه با منکرات، سرسخت و صریح اللّهجه و بى پروا بود. به همین علّت، هم احترام و هم رعب داشت و با وجود و حضور او حتى خوانین و مالکان به خود اجازه تخلّف و کج‏روى نمى‏دادند.
ساده زیستى، زهد و پارسایى، اخلاص و پرهیز از تجمّلات به او جاى‏گاه معنوى بسیار با اهمّیّتى بخشیده بود. به یاد دارم یکى از مالکان متدیّن منطقه جهرم که اهل ذکر و ورد و تهجّد و توسّل بود(مرحوم حاج محمد حسن دهقانى) مى‏گفت: من در تمام عمرم در نماز به دو کس اقتدا کرده‏ام: یکى مرحوم آیةاللّه حاج میرزا آقا اصطهباناتى – که از مراجع مقیم نجف بود – و دیگرى پدر تو مرحوم حاج آقا بهشتى. (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه علامه سیدمرتضی عسگری
زندگینامه علامه سیدمرتضی عسگری

گذری بر زندگانی خدمتگزار مکتب اهل بیت(ع)

ولادت:

در روز دوشنبه هجدهم جمادى الثانى ۱۳۳۲ هـ. ق. مطابق با بهار ۱۲۹۳ هـ. ش. در شهر سامراء در جوار ملکوتى بارگاه دو امام همام حضرت هادى وحضرت عسکرى ‏علیهماالسلام کودکى از خاندان علم وسیادت پا به عرصه وجود گذاشت که نامش را سیّد مرتضى نهادند.

آثار نبوغ وبزرگى در چهره این کودک نمایان بود؛ اما هنوز چند ماهى از عمرشان نگذشته بود که گرد یتیمى بر چهره ایشان نشست وپدرى عالم وعابد وخدمتگزار را از دست داد وپس از آن در دامان جد مادریش حضرت آیت اللَّه میرزا محمّد شریف عسکرى تهرانى معروف به خاتمة المحدثین (که عالم بزرگ سامرا بودند) پرورش یافت.

حضرت علامه عسکرى در این زمینه مى ‏فرمایند: «پدرم مرحوم [آیت اللَّه‏] سیّد محمّد حسینى معروف به شیخ الاسلام بود. مرحوم علامه مجلسى اجداد ما را از سبزوار به ساوه دعوت کرد وآنها را شیخ الاسلام ساوه قرار داد. علامه مجلسى براى شهرستانها شیخ الاسلام مى‏ فرستاد چنانکه امروزه در هر شهر وشهرستانى امام جمعه تعیین مى‏کنند. در شهر ساوه سنّى‏هاى متعصبى بودند که اجداد ما در طول زمان مردم ساوه را شیعه کردند تمامى اجدادم لقب شیخ الاسلام داشتند، جز من که لقب عسکرى را دارم به مناسبت تولدم در شهر عسکریین‏ علیهماالسلام». (ادامه…)

بعدی
thumbnail زندگینامه قرآن پژوه حجت الاسلام دکتر عبدالکریم بهجت پور article post
thumbnail زندگینامه قرآن پژوه حجت الاسلام والمسلمین حسین غفاری ساروی article post
thumbnail زندگینامه قرآن پژوه حجت الاسلام والمسلمین هادی اسلام پناه article post
thumbnail زندگینامه شهید مرتضی مطهری article post
thumbnail زندگینامه سیدمحمدحسن میرجهانی طباطبایی article post
thumbnail شهید آیه الله دکتر مفتح article post
thumbnail زندگینامه محدث قمى article post
thumbnail زندگینامه شهید آیه الله اشرفى اصفهانى article post
thumbnail زندگینامه آیه الله العظمى سید محمد هادى میلانى article post
thumbnail زندگینامه علامه شعرانی article post
thumbnail زندگینامه آیت الله احمد بهشتی article post
thumbnail زندگینامه علامه سیدمرتضی عسگری article post