راهنمایی گالری تصاویر گالری فیلم گالری صوتی شهر مجازی قرآن کریم انجمن شهر مجازی قرآن کریم کتابخانه Arabic Persian
quran rss search

next page next page close
دکترعلی رضا زاده جویباری
دکترعلی رضا زاده جویباری

علی رضا زاده جویباری  متولد : ۱۳۷۰ _ قم  فرزند حجت الاسلام والمسلمین رضا زاده جویباری مدیرمؤسسه قرآن و نهج البلاغه راه روشن

تحصیلات : دوره راهنمایی تحصیلی و دکترای افتخاری از کشور سوریه

شغل : دانش آموز

شروع فعالیت :
وی از سن چهار و نیم سالگی حفظ قرآن را آغاز کرد و در سن هفت سالگی موفق شد قران کریم را حفظ کند و پس از آن به حفظ خطبه حضرت زهرا (س) و نهج البلاغه حضرت امیر (ع) پرداخت. او ظاهرا اولین خردسالی است که در سن یازده سالگی رتبه سوم جهانی را به دست آورده و تنها حافظ نوجوان کل نهج البلاغه در کشور است که در نه سالگی نهج البلاغه را حفظ کرده است . وی در حال حاضر کلاس اول راهنمایی را به صورت متفرقه امتحان می دهد و مشغول تحصیل دروس حوزه نیز هست. او به زبان عربی فصیح می تواند صحبت کند و آشنایی مختصری با زبان فرانسه و انگلیسی دارد.

مقام های داخلی :
نفر دوم مسابقات سراسری قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه در کرمانشاه.
نفر سوم مسابقات سراسری قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه در اردبیل.
نفر دوم مسابقات سراسری قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه در شیراز. (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه محمد مهیار حسین پور
زندگینامه محمد مهیار حسین پور

محمد مهیار حسین پور ، نوجوان حافظ کل قرآن

محمد مهیار در سال ۱۹۹۲ میلادی در منطقه حسین پور چشم به جهان گشود. او فرزند ارجمند محسن حسین پور است .
بر اساس گفته پدرش، مهیار در پنج سالگی بر اثر تصادف موتور گنگ می شود. پزشکان و بیمارستانها در درمان او ناامید می شوند که شاید این بچه دیگر نتواند حرف بزند و یا پس از سالها قدرت تکلم خود را بازیابد. پدر و مادرش بجای اینکه ناامید شوند بوسیله اهل بیت اطهار(ع) به سوی خدا رخ نموده و پدرش محسن حسین پور شبها توسط احادیث و آیات قرآن بر فرزندش می دمید.
دقیقا صبح یک روز به هنگام دمیدن فجر، تحول و معجزه قرآنی برای مهیار به وقوع پیوست که این کودک از خواب بلند شده و پدرش را مخاطب ساخته می گوید: بابا هفتاد و دو حدیثی را که شما شبها برایم می خواندید حفظ کرده ام و می توانم بخوانم. (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه حجت الاسلام والمسلمین محمد حاج ابوالقاسم
زندگینامه حجت الاسلام والمسلمین محمد حاج ابوالقاسم

محمد حاج ابوالقاسم ( حافظ بین المللی قرآن کریم )

متولد : ۱۳۵۴ _ مشهد مقدس

تحصیلات : حوزوی (مقطع خارج فقه و اصول )

نام اساتید : حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی طباطبائی

شروع فعالیت :
وی حفظ قرآن کریم را از شانزده سالگی شروع کرد.

مقام های داخلی :
نفر سوم مسابقات سراسری قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه در رشته حفظ ۱۰ جزء (سال ۷۰).
نفر اول مسابقات سراسری قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه در رشته حفظ ۲۰ جزء (سال ۷۱).
نفر دوم مسابقات سراسری قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه در رشته حفظ ۲۰ جزء (سال ۷۳).
نفر اول مسابقات سراسری قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه در رشته حفظ کل (سال ۷۴).

مقام های بین المللی :
نفر اول مسابقات بین المللی قرآن کریم سوریه در رشته حفظ ۲۰ جزء (سالهای ۷۱ و ۷۲ ).
نفر چهارم مسابقات بین المللی قران کریم عربستان سعودی در رشته حفظ ۲۰ جزء (سال ۷۳). (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه محمدتقی زیارتی حافظ روشندل
زندگینامه محمدتقی زیارتی حافظ روشندل

مرحوم محمد تقی زیارتی فرزند رضا کربلایی حسن از حافظان روشندل روستای زیارت بوده است. ایشان در تیر ماه ۱۲۸۹ ه . ش در روستای زیارت به دنیا آمد.

او در کودکی به دلیل بیماری آبله نابینا شد ولی با توجه به استعداد و علاقه وپشتکار فراوان ، قرآن را نزد اساتید زمان خود در مکتب خانه فراگرفت وتوانست با شنیدن وممارست آنرا را از بر نماید..

مرحوم محمد تقی نه تنها قرآن را خیلی عالی از حفظ بود بلکه کتاب روضه خوانی مقتل سید الشهدا، احکام و مسایل شرعی را نیز به خوبی از علما زیارت فرا گرفته بود. حتی بنا به نقل قول ایشان کلمات و مطالب اشتباه دیگران را زود متوجه می شد و آنان را راهنمایی میکرد.به همین دلیل مردم زیارت او را(( شیخ محمد تقی ))صدا میزدند.

در اواخر عمر شریفش ازطرف نماینده روزنامه کیهان در دشتستان با ایشان مصاحبه شد و همراه با عکس در ج گردید.

این فرد جلیل القدر که از گذشتگان و نوادر روستای زیارت میباشد در تاریخ ۱۳۵۲ دعوت حق را لبیک وبه دیار باقی شتافت. روحش شاد و با قران محشور باد.

next page next page close
زندگینامه خانم فاطمه حسینی علائی روشندل حافظ کل قرآن
زندگینامه خانم فاطمه حسینی علائی روشندل حافظ کل قرآن

خانم فاطمه حسینی علائی از حافظان برتر روشندل است که در مسابقات متعدد کشوری موفق به کسب رتبه های ممتاز شده است. اکنون سی سال دارد و در حال نوشتن پایان نامه خود در مقطع کارشناسی ارشد و آماده شدن برای شرکت در آزمون دکترا در رشته علوم و معارف قرآنی است و در عین حال در مرکزآموزش قرآن کریم آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم (ع) و فرهنگسرای بهمن به تدریس قرآن کریم اشتغال دارد.

خانم علائی در پاسخ به این سؤال که چطور شد به حفظ قرآن کریم روی آوردید گفت: زمانیکه پنج سال بیشتر نداشتم برادرم قرآن تلاوت می کرد با قرآن آشنا شدم و به دلیل اُنسی که با قرآن پیدا کرده بودم جزء سی ام قرآن را در همان سن حفظ کردم، پس از آن در مقاطع مختلف، بخش هایی از قرآن را با تشویق معلّمان و خانواده ام حفظ کردم امّا حفظ قران کریم را به طور جدّی از سال دوّم دانشگاه شروع و ظرف مدّت یکسال موفّق به حفظ کلّ قرآن شدم.

وی در ادامه با اشاره به تأثیر قرآن در زندگی خود اظهار داشت: هر کس بنا به تخصّصی که دارد ناچار است کتابهایی را دائماً با خود حمل کند. این مانند تمثیل امام محمّد غزالی است، که زمانی کتاب هایش را دزد برد و گفت: علمی برای من نمانده است و در پاسخ شنید: علمی که در کتاب است همان بهتر که نماند. (ادامه…)

next page next page close
حافظ خردسال علیرضا دانش
حافظ خردسال علیرضا دانش

علیرضا دانش حافظ کل قرآن کریم، نوجوان ۹ ساله‌ای است که در یک خانواده متوسط افغانستانی زندگی می‌کند. او بر خلاف سن کمش، از استعداد درخشان و نبوغ خارق العاده‌ای برخوردار است. او زمانی که فقط شش سال داشت به حفظ قرآن کریم شروع و در مدت یکسال موفق به حفظ کل قرآن کریم شد. ویژگی منحصر به فرد وی در برخورداری از یک ذهن طبقه بندی شده از آیات،‌ سوره ها، و جزء های قرآن در موضوعات مختلف می‌باشد. همچنین وی توانایی ترجمه و تفسیر موضوعی قرآن را به زبانهای دری و انگلیسی دارد. و نیز آیات قرآن را با همه جزئیات آن مثل: صفحه، سطر، جزء و آیات قبل و بعد آن، میداند. و در تابستان امسال هنگام مسافرت به افغانستان در شهر کابل با ایشان و استادش آقای جواد احمدیان – که برای دیدار با برخی مسؤلین دولتی به کابل تشریف آورده بودند و در پارلمان افغانستان اجرای برنامه نمودند – آشما شدم و مصاحبه‌ای را با آنها انجام دادم که در اختیار شما قرار می گیرد. جناب آقای علیرضا جان دانش بسیار خوشحال شدم که از نزدیک با شما آشنا شدم. لطف نموده اول خودتان را برای بازدیدکنندگان سایت آریانا معرفی نمایید؟ بسم الله الرحمن الرحیم. اینجانب علیرضا دانش هستم ۹ ساله و حافظ کل قرآن کریم که به یاری خداوند و تشویق والدینم و زحمات استاد گرامی ام آقای احمدیان توانستم در هفت سالگی و در مدت یکسال کل قرآن کریم را در مؤسسه جامعة القرآن الکریم بقیة الله(عج) در شهرک المهدی جبرئیل هرات حفظ نمایم. (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه حافظ روشن دل اسماعیل موسیوند
زندگینامه حافظ روشن دل اسماعیل موسیوند

«اسماعیل موسیوند» در سال ۱۳۴۴ در شهر آبادان دیده به جهان گشود و از سن ۶ سالگی به بعد ساکن شهر بروجرد لرستان است و از سن ۱۶ سالگی به تشویق اساتید خود و با گوش دادن به نوار، کل آیات قرآن را حفظ کرده است و اینک ۲۰ سال است که فعالیت قرآنی دارد و قرآن را به سبک استاد منشاوی حفظ کرده است.

وی از همان سنین نوجوانی علاقه زیادی به تحصیل در حوزه علمیه داشت و همین عامل سبب شد که وی تحصیلات حوزوی را نیز در کنار تحصیلات مدرسه‌ای‌اش دنبال کند و در حال حاضر در پایه یازدهم حوزه علمیه مشغول تحصیل است.

این حافظ روشندل قرآن کریم تاکنون ۶ بار مقام نخست مسابقات حفظ و قرائت قرآن نابینایان کشور و یک بار هم مقام سوم کشوری نابینایان را کسب کرده است و علاوه بر این در مسابقات قرائت قرآن کریم اداره اوقاف نیز طی ۱۰ سال گذشته اکثراً موفق به کسب مقام اول کشوری شده است و در مسابقات حفظ و قرائت قرآن دانشگاه‌های آزاد و سپاه پاسداران نیز در سطح منطقه‌ای رتبه اول را از آن خود کرده است. (ادامه…)

next page next page close
سرکارخانم آذرپنجه شاهی
سرکارخانم آذرپنجه شاهی

بسم الله الرحمن الرحیم

زنی که در۶۲ سالگی حافظ کل قرآن شد

قرآن کریم، سفره‌ای است که خداوند برای همگان گسترده است و همه می‌توانند با بهره مندی از آن،به کمال معنوی دست یابند.

یکی از کسانی‌که در سن بالا توانسته است خود را با قرآن کریم پیوند دهد، خانم آذر پنجه شاهی است.وی موفق شده‌است در ۶۳ سالگی، قرآن را حفظ کند  و از این نظر نمونه‌ای برای حافظان قرآن به شمار می رود.

* فشرده ای از زندگی خود را بیان فرمایید.
بنده آذر پنجه شاهی متولد سال ۱۳۱۹ هستم و ۶۳ سال دارم.در ۱۶ سالگی ازدواج کردم که در آن زمان ، تحصیلاتم نهم دبیرستان بود. دارای ۶ فرزند هستم که بحمد‌الله همگی تحصیلات عالیه دارند. خود من بعد از ۲۰ سال ترک تحصیل، دیپلم گرفتم.سال ۵۸ در کنکور شرکت کردم و رتبه‌ام در کنکور ۱۲۴شد و در رشته‌ی علوم تربیتی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شدم. چون آن زمان شهید رجایی از دیپلمه ها استفاده می کرد، من مشغول به کار شدم و مدیر مدرسه بودم.هر چند شاغل بودم و در زندگی با مشکلات زیادی گریبان گیر بودم، ازدواج کردم و درسم را ادامه دادم. (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه احمد دباغ
زندگینامه احمد دباغ

بنده در سال ۱۳۵۳ در شهر مقدس کاظمین متولد شدم . و در سال ۱۳۶۰ به دو دلیل وارد کشور مقدس ایران شدم: هم ایرانی الاصل بودم و این که پدرم و برادرم از مبارزین ضد نظام عراق و نظام بعث‏بودند، بعد پدر و برادر بنده و چند نفر از فامیل‏های ما را گرفتند و اکنون مفقود الاثر هستند . در هفت‏سالگی وارد شهر مقدس قم شدیم . آن زمان، علاقه شدیدی به حفظ و قرائت قرآن داشتم . یادم هست در سال ۶۰، ۶۱ که به دلیل مسایل جنگی کمتر به مسائل قرآنی می‏پرداختند، نوار عبدالباسط، را گوش می‏دادم . می‏دانید بعد از جنگ و بویژه بعد از این که مقام معظم رهبری رهبر شدند، توجه به مسائل قرآنی بسیار رونق گرفت . من در آن زمان یکی یا دو تا قاری عبدالباسط و منشاوی را می‏شناختم و بیش تر نه . یک نوار عبدالباسط از سوره مریم داشتیم که اتفاقا نوار آن را به عنوان یک خاطره از اولین نواری که کار کردم نگه داشتم . این را گوش می‏کردم . اکثر سوره مریم را به وسیله همین نوار حفظ کردم . در سال ۶۲ و در نه سالگی آن وارد حوزه شدم . (ادامه…)

next page next page close
فضه خادمه حضرت زهراسلام الله علیها
فضه خادمه حضرت زهراسلام الله علیها
فضه ، خادمه ی حضرت زهرا (سلام الله علیها ) هم حافظ قرآن بود و به مدت بیست سال تمام جز آیات قرآن حرف دیگری بر زبانش جاری نشد و با مردم نیز به وسیله آیات قرآن سخن می گفت .
امام صادق(ع) به نقل از امیرمؤمنان در باره ی فضه فرمود: رسول خدا براى دخترش فاطمه خادمى استخدام کرد که اسمش فضه نوبیه بود و فاطمه(س) کارهاى خانه را بین خود و او تقسیم مى‏کرد
یکى از نویسندگان که به معرفى فضه و کمالات وى مى‏پردازد ، مى‏نویسد: «آن چه که باعث شد فضه با آیات قرآن با مردم صحبت کند این بود که وقتى دید مردم روایات وارده در باب سفارش اهل بیت و سایر حقایق دین پشت‏سر انداخته‏اند، تصمیم گرفت جز به آیات قرآن استشهاد نکند». (ادامه…)
next page next page close
زندگینامه دکتر سید محمد حسین طباطبایی
زندگینامه دکتر سید محمد حسین طباطبایی

نیمه اول دهه هفتاد بود که انتشار اخباری مبنی بر اینکه کودک سه چهار ساله قمی حافظ کل قران شده است در سراسر جهان اسلام پیچید و شبکه های مختلف صدا و سیما با پخش بخش هایی از برنامه های اجرا شده توسط وی این نابغه قرن و معجزه قران را به ایرانیان معرفی کرد. او کسی نبود جزسید محمد حسین طباطبایی ( علم الهدی). سیدمحمدحسین طباطبایی در سال ۱۳۷۰ در شهرستان قم به دنیا آمد و در سن ۲/۵ سالگی شروع به حفظ قرآن نمود و به لطف امام زمان عج توانست در سن ۵ سالگی کل قرآن را حفظ نماید. وی علاوه بر حفظ کل قرآن در آن مقطع سنی توانسته بود احادیث کتاب شریف اصول کافی و همچنین کتاب گلستان سعدی و اشعار محتشم کاشانی را حفظ نماید. در آن سالها نه تنها در ایران که تمام جهان اسلام با چهره و شخصیت این نابغه و معجزه قرآن در عصر حاضر آشنا شدند. ، کودک پنج، شش ساله ای که چهره ای نورانی و روحانی داشت و از سادات طباطبایی از فرزندان امام حسن مجتبی علیه السلام هست. سیدمحمدحسین که هم اکنون ۱۵ سال سن دارد (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه کربلایی کاظم ساروقی
زندگینامه کربلایی کاظم ساروقی

حدود یک صدسال پیش در روستایی به نام ساروق که آن روزها از دهات بزرگ حومه اراک محسوب می شد، واقعه ای در اعماق خاموشی روی داد که طی آن جوان پاک نهاد ۲۷ ساله ای به نام محمدکاظم کریمی که هنوز به مکتب نرفته بود و به قول خودش ملا ندیده بود، به یک باره حافظ کل قرآن می شود.
واقعه ای که محمدکاظم بعدها سعی در مخفی نگه داشتن آن داشت اما به ضرورتی که پیش آمد آن راز از پرده بیرون افتاد و برای سال ها بزرگترین علمای دینی ایران، عراق، کویت و مصر پیرامون آن به بررسی و مطالعه پرداختند و اغلب قریب به اتفاق ایشان بر این معجزه قرآنی مهر تأیید نهادند.

آیة الله سیداحمد زنجانی، آیة الله سیدعبدالله شیرازی، آیة الله مرعشی نجفی و آیة الله مکارم شیرازی از جمله این بزرگانند.

(ادامه…)

بعدی
thumbnail دکترعلی رضا زاده جویباری article post
thumbnail زندگینامه محمد مهیار حسین پور article post
thumbnail زندگینامه حجت الاسلام والمسلمین محمد حاج ابوالقاسم article post
thumbnail زندگینامه محمدتقی زیارتی حافظ روشندل article post
thumbnail زندگینامه خانم فاطمه حسینی علائی روشندل حافظ کل قرآن article post
thumbnail حافظ خردسال علیرضا دانش article post
thumbnail زندگینامه حافظ روشن دل اسماعیل موسیوند article post
thumbnail سرکارخانم آذرپنجه شاهی article post
thumbnail زندگینامه احمد دباغ article post
thumbnail فضه خادمه حضرت زهراسلام الله علیها article post
thumbnail زندگینامه دکتر سید محمد حسین طباطبایی article post
thumbnail زندگینامه کربلایی کاظم ساروقی article post