راهنمایی گالری تصاویر گالری فیلم گالری صوتی شهر مجازی قرآن کریم انجمن شهر مجازی قرآن کریم کتابخانه Arabic Persian
quran rss search

next page next page close
زندگینامه توشی هیکو ایزوتسو مترجم ژاپنی قرآن
زندگینامه توشی هیکو ایزوتسو مترجم ژاپنی قرآن

توشی هیکو ایزوتسو (به ژاپنی: 井筒俊彦) (۱۹۹۳- ۱۹۱۴)، زبان‌شناس، قرآن‌پژوه، اسلام‌شناس و فیلسوف ژاپنی.

Toshihiko Izutsu

زندگی

 

در ۴ مه سال ۱۹۱۴ در توکیو به دنیا آمد. در سال ۱۹۶۰ دکتری خود را در رشته ادبیات دریافت کرد. وی پس از تکمیل تحصیلات آکادمیک در ژاپن، مدتی در دانشگاه کیو به تدریس مشغول شد و در این زمان، زبان عربی را فراگرفت. وی همچنین مدرس انجمن شاهنشاهی حکمت و فلسفه ایران بوده است.

فعالیت علمی

 

(ادامه…)

next page next page close
حسین استاد ولی
حسین استاد ولی

حسین استاد ولی در سال ۱۳۳۱ ، در تهران متولد گردید. با به پایان بردن تحصیلات مقدماتی ، وارد دوره ی متوسطه دبیرستان شد ، و در سال ۱۳۴۸ هم زمان با تحصیل در دوره ی متوسطه ، شب ها پس از نماز مغرب و عشاء به مسجد مرحوم حاج ملا محمد جعفر معروف به حوزه ی علمیه ی حضرت آقای شیخ احمد مجتهدی تهرانی می رفت و به فراگیری علوم ادبی و دینی می پرداخت ، او تا سطح لمعه را در آنجا فراگرفت

 

استاد ولی فراگیری علوم دینی را هم چنان پس از این دوره ادامه داد و توانست در این مدت محضر درس اساتید بزرگی را درک نماید. (ادامه…)

next page next page close
استاد کریم زمانی
استاد کریم زمانی

کریم زمانی در بیستم اردیبهشت ۱۳۳۰ در تهران متولد شد. او از دوران دبستان در کنار تحصیلات معمول به مطالعات غیر درسی علاقه فراوان نشان می داد.

 

بطوریکه برای بچه های هم سن و سال خود جلسات هفتگی برپا میکرد و خلاصۀ مطالعات خود را برای آنها بازگو می نمود.


زبان عربی را نیز بخوبی فراگرفت و این زبان، او را با متون عرفانی و ادبی ، بیشتر آشنا کرد.
از اواسط دوران دبیرستان به آموزگاری در دبستان مشغول شد ، پس از اتمام دوره دبیرستان وارد دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شد و دروه کارشناسی ادبیات عرب را به پایان (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه دکترابوالقاسم امامی
زندگینامه دکترابوالقاسم امامی

دکتر ابوالقاسم امامی، متولد ۱۳۱۳ خورشیدی در روستای گز است . وی ‌ تحصیلات حوزوی را از سال ۱۳۲۸ تا سال ۱۳۴۰ پس از گذراندن مکتب و دوره ابتدایی همز‌مان با گذراندن دوره آزاد متوسطه و دوره کوتاهی نزد پدر، در قم آغاز کرد.

 از استادان عمده وی می‌توان به ادیب نیشابوری، ادیب دوم (ادبیات کلاسیک عرب)، آقا شیخ هاشم قزوینی (فقه و اصول): آقا شیخ مجتبی قزوینی (فلسفه توأم با نقد متبنی بر تکفکی، میرزا جواد آقا تهرانی (فلسفه همراه با نقد مبتنی بر اصول اعتقادی منقول و بنابر سنت آن زمان در حوزه خراسان) علامه طباطبایی (دوره‌ای کوتاه در قم)، علامه شعرانی (دوره‌ای کوتاه در تهران) و استادان دیگر اشاره کرد. (ادامه…)

next page next page close
آیت الله محمد یزدی
آیت الله محمد یزدی

زندگی نامه آیت الله محمد یزدی در بخش قرآن پژوهان آمده است

مشخصات ترجمه آیت الله محمد یزدی

نام کتاب: ترجمه قرآن
نسخه شناسی:
مترجم: آیت الله محمد یزدی
موضوع: آزاد
قرن: پانزدهم
زبان: فارسی
مذهب: شیعی
ناشر: اسوه
مکان چاپ: قم
سال چاپ: ۱۳۸۶
نوبت چاپ: اول
تعداد چاپ: ۵ هزار نسخه
خط: حروف چینی رایانه ای بر اساس خط عثمان طه
قطع: رقعی
زیست نامه:
ویژگی ها:

(ادامه…)

next page next page close
زندگینامه ابوالقاسم پاینده
زندگینامه ابوالقاسم پاینده

وى در سال ۱۲۹۰ش در نجف آباد اصفهان به دنیا آمد. مقدمات علوم عربى را در زادگاهش بیاموخت، آن گاه پس از مدتى به اصفهان رفت و در حوزه‏هاى علمى آن جا دروس منقول و معقول را فرا گرفت. در سال ۱۳۱۲ به تهران مهاجرت نموده و به کار روزنامه‏نگارى و تالیف و ترجمه پرداخت. پس از گذشت مدت زمانى هفته نامه صبا را در سال ۱۳۲۱ تاسیس کرد که تا سال ۱۳۳۰ منتشر مى‏شد. در کنار این کار، تالیفات فراوانى نیز داشت که حدود چهل اثر مى‏باشد از جمله آنها ترجمه قرآن مجید است که مورد استقبال علاقه‏مندان به قرآن و قرآن پژوهان قرار گرفته است.
وى در سال ۱۳۶۳ش پس از ۷۳ سال تلاش در عرصه امور فرهنگى و خدمت به قرآن، دار فانى را وداع گفت.

مشخصات ترجمه

(ادامه…)

next page next page close
زندگینامه مصطفی رحماندوست
زندگینامه مصطفی رحماندوست

مصطفی رحماندوست در اولین روز تیر ماه ۱۳۲۹ در همدان به دنیا آمد. زمانی که کلاس پنجم را می‌گذراند فهمید که می تواند شعر بگوید. نخستین شعرهایی که حفظ کرده بود، شعرهای مثنوی مولوی بود که مادرش گاهی زمزمه می‌کرد. مصطفی رحماندوست درباره پدرش می‌گوید: «پدرم قوی بنیه بود اما وقتی درباره کربلا شعر می‌خواند، اشکش در می‌آمد. برای من که او را قوی و زورمند می‌دیدم، دیدن اشک و اندوهش عجیب بود.

خیلی دلم می‌خواست بدانم آن کلمه‌های سیاهی که بر کاغذ دیوان صامت و قمری نقش بسته چه هستند و چه قدرتی دارند که پدر زورمندم را به گریه می‌نشاندند.» و این دلیلی بود برای این که او به محض فراگیری خواندن و نوشتن، سعی کند شعرهای این دو دیوان را بخواند. در مدرسه یکی از پایه‌های اصلی مشاعره بود، حافظ را می‌خواند و سعی می کرد اشعار آن را حفظ کند. (ادامه…)

next page next page close
پرفسور آرتورجی آربری مترجم به زبان انگلیسی
پرفسور آرتورجی آربری مترجم به زبان انگلیسی

پروفسور آرتور آربرى

Arthur J. Arberry, A. J. Arberry

یکى از شخصیت هاى علمى بزرگ است که براى تفهیم و تفاهم دقایق قرآن زحمت فراوان کشیده و از راه انصاف منحرف نشده است و با وجدان سالم و دور از تعصبات مذهبى اسلاف و عارى از اعراض سیاسى پیروان مکتب انتقادى قرن نوزدهم اروپا به ترجمه لفظى قرآن مجید اقبال نموده است.
پروفسور آربرى در خانواده یک درجه دار نیروى دریایى در شهر پورت اسموث در دوازدهم ماه مه سال ۱۹۰۵ میلادى متولد گردید.
اولین معلم علوم اسلامى آربری، دکتر عفیفى بود. اما بعد ها از درس پروفسور نیکسون و پروفسور لوى نیز استفاده برد. وى مراحل مختلفى را پیمود تا سمت استادى کرسى فارسى و عربى دانشگاه کمبریج را پیدا کرد. و از جمله آثار ایشان غیر از ترجمه قرآن به زبان انگلیسى بدین قرار مى باشد:

۱ـ فهرست کتب خطى ایرانى کتابخانه هند ۱۹۳۸ م
۲ـ فهرست کتب خطى عربى کتابخانه هند ۱۹۳۶ م
۳ـ اسلام امروز ۱۹۴۴ م
۴ـ سرودهاى ایرانى ۱۹۵۰ م
۵ـ قرآن مقدس ۱۹۵۴ م
۶ـ میراث ایران ۱۹۵۴ م
۷ـ حق و انقلاب در اسلام ۱۹۵۷ م
next page next page close
زندگینامه استاد عبد المحمد آیتی
زندگینامه استاد عبد المحمد آیتی

استاد عبدالمحمد آیتی درسال ۱۳۰۵ شمسی در شهر بروجرد دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و دوره متوسطه را در شهر بروجرد به پایان رسانید. پس از تحصیل در حوزه قم (بمدت دو سال) به تهران رفته و تحصیلات خود را در دانشکده معقول و منقول پی گرفت.

آیتی سرانجام در سال ۱۳۲۸ با رتبه اول در رشته معقول را به پایان رساند و به دریافت مدرک لیسانس توفیق یافت. استاد پس از فارغ التحصیل شدن به استخدام وزارت فرهنگ در آمد و به تدریس ادبیات در مقطع دبیرستان پرداخت، تا آنکه در سال ۱۳۵۹ بازنشسته شد.

او هم اکنون عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی می باشد. ایشان چندین تالیف و ترجمه در کارنامه علمی خود در زمینه‌های زبان و ادبیات عربی و فلسفه دارد. ترجمه کتاب “تاریخ ادبیات زبان عربی” عبدالمحمد آیتی، در دوره دوم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه سید جلال الدین مجتبوی
زندگینامه سید جلال الدین مجتبوی

دکتر سید جلال‌ الدین‌ مجتبوی‌ استاد گروه‌ فلسفه‌ دانشکده‌ ادبیات‌ دانشگاه‌ تهران‌ به‌ سال‌ ۱۳۰۷ در تهران‌ متولد شد. پس‌ از طی‌ تحصیلات‌ ابتدایی‌ و متوسطه‌ در ۱۳۳۰ در رشته‌ فلسفه‌ و علوم‌ تربیتی‌ دانشگاه‌ تهران‌ پذیرفته‌ شد. سپس‌ در ۱۳۳۷ دوره‌ فوق‌ لیسانس‌ و دکتری‌ را که‌ آن‌ زمان‌ پیوسته‌ بود آغاز نمود و در ۱۳۴۶ با دفاع‌ از پایان‌نامه‌ خویش‌ با عنوان‌ «خدا در فلسفه‌ ارسطو و ابن‌ سینا» موفق‌ به‌ اخذ درجه‌ دکتری‌ فلسفه‌ از دانشگاه‌ تهران‌ گردید. ایشان‌ در طول‌ مدت‌ تحصیل‌ در دانشگاه‌ تهران‌ از محضر اساتیدی‌ همچون‌ فاضل‌ تونی‌، عصار، دکتر صدیق‌، دکتر مهدوی‌ استفاده‌ نمود و پس‌ از مدتی‌ به‌ عنوان‌ استاد در دانشگاه‌ تهران‌ شروع‌ به‌ تدریس‌ نمود. ایشان‌ هم‌زمان‌ با تدریس‌ به‌ مدت‌ ۹ سال‌ ریاست‌ دانشکده‌ی‌ ادبیات‌ و علوم‌ انسانی‌ را عهده‌دار بود در این‌ مدت‌ کنگره‌های‌ اقبال‌ لاهوری‌، بزرگ‌داشت‌ فردوسی‌ و کنگره‌ جغرافیا برگزار گردید.
مرحوم‌ دکتر مجتبوی‌ در ۱۳۶۸ به‌ دیافت‌ درجه‌ استادی‌ ممتاز نائل‌ گشت‌ (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه بها ء الدین خرم شاهی
زندگینامه بها ء الدین خرم شاهی

بهاالدین خرمشاهی در سال ۱۳۲۴ ن در قزوین به دنیا آمد. او در زمینه ادبیات فارسی و علوم تربیتی به تحصیل پرداخت و سرانجام در با اخذ کارشناسی ارشد کتابداری فارغ التحصیل شد. استاد بهاالدین خرمشاهی فعالیت علمی و فرهنگی خود را از سال ۱۳۵۱ به عنوان عضو گروه علمی مرکز خدمات کتابداری و کتابخانه ملی آغاز کرد و تا سال ۱۳۶۳ در این مرکز مشغول به کار بود. پس از آن ، از سال ۱۳۶۳ به عضویت انجمن فلسفه وابسته به موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی درآمد. استاد خرمشاهی بعد از فارغ التحصیل شدن بیشتر وقت خود را در زمینه قرآن پژوهی و حافظ پژوهی مصروف داشت.

خرمشاهی پس از طی دوران طفولیت ، نزد پدرش تحصیلات خود را آغاز کرد. با طی نمودن مقطع متوسطه در زادگاه خود ، به دانشگاه راه یافت و در رشته پزشکی به تحصیل پرداخت. اما پس از مدتی از این رشته انصراف داد و در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران مشغول تحصیل شد و در سال ۱۳۴۷ دوره لیسانس را به پایان رساند. او در سال ۱۳۵۲از دانشکده علوم تربیتی دانشگاه تهران ، با درجه فوق لیسانس در رشته کتابداری فارغ التحصیل گردید. (ادامه…)

next page next page close
زندگینامه دکتر محمد مهدی فولادوند
زندگینامه دکتر محمد مهدی فولادوند

محمد مهدی فولادوند (۱۲۹۹- ۱۵ مرداد ۱۳۸۷) استاد دانشگاه و از مترجمان قرآن و نهج‌البلاغه و صحیفهٔ سجادیه به زبان فارسی است.
زندگی
محمد مهدی فولادوند فرزند محمد حسن بختیاری، در سال ۱۲۹۹ در شهرستان اراک متولد شد. در شهریور ۱۳۲۹ عازم پاریس شد و مدت چهارده سال در آنجا تحصیل کرد.
فولادوند در این مدت در دانشگاه سوربن به تحصیل در رشتهٔ ادبیات، هنر، فلسفه و زبان‌شناسی عرب پرداخت. رسالهٔ دکتری وی پیرامون «عمر خیام» بود که بعدها به چاپ رسانید.
وی در آبان ۱۹۶۴ میلادی به تهران بازگشت و در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، از جمله دانشکدهٔ الهیات دانشگاه تهران و دانشگاه امام صادق دروسی چون فلسفه، زیباشناسی، زبان فرانسه، تاریخ مذاهب وفرهنگ ایران را تدریس کرد. (ادامه…)

بعدی
thumbnail زندگینامه توشی هیکو ایزوتسو مترجم ژاپنی قرآن article post
thumbnail حسین استاد ولی article post
thumbnail استاد کریم زمانی article post
thumbnail زندگینامه دکترابوالقاسم امامی article post
thumbnail آیت الله محمد یزدی article post
thumbnail زندگینامه ابوالقاسم پاینده article post
thumbnail زندگینامه مصطفی رحماندوست article post
thumbnail پرفسور آرتورجی آربری مترجم به زبان انگلیسی article post
thumbnail زندگینامه استاد عبد المحمد آیتی article post
thumbnail زندگینامه سید جلال الدین مجتبوی article post
thumbnail زندگینامه بها ء الدین خرم شاهی article post
thumbnail زندگینامه دکتر محمد مهدی فولادوند article post