راهنمایی گالری تصاویر گالری فیلم گالری صوتی شهر مجازی قرآن کریم انجمن شهر مجازی قرآن کریم کتابخانه Arabic Persian
quran rss search

next page next page close
زهرابیگم روستا صاحب تفسیر بیانی از قرآن
زهرابیگم روستا صاحب تفسیر بیانی از قرآن

زهرابیگم روستا در سال ۱۲۹۵ هجری شمسی در محله سرچشمه تهران در خانواده‌ای علمی دیده به جهان گشود، از آن‌جایی که خانواده مهمترین عامل در رشد مذهبی فرزندان و آشنایی آنان با قرآن است وی با وجود مادری که مسلط به قرآن و احکام شرعی بود و پدری چون سید«حسن جلال‌الدین‌گنابادی» که به درجه اجتهاد رسیده بود و چهل سال در مدرسه عالی «مطهری» تا قبل از دولتی شدن مدرسه در زمان شاه، امام جماعت آن مکان بود به کسب علوم و فرا گرفتن قرآن و علوم اسلامی تشویق شد تا جایی که در سن هفت سالگی بدون غلط قرآن را تلاوت می‌کرد و همین امر باعث شد در تحصیلات خود بسیار موفق باشد.

 

ایشان دوران ابتدایی تا دبیرستان را در مدرسه «شمس المدارس» تهران گذراند، بعد از اخذ مدرک دیپلم در سال ۱۳۱۲ به علت ممنوعیت حجاب اسلامی در آن زمان از تحصیل دانشگاهی اجتناب کرد و در محضر پدر به مطالعه کتب دینی و عربی و تعلیم علوم قرآنی همت گماشت و از آن پس به تدریج به آموختن دروس حوزی مشغول شد (ادامه…)

next page next page close
سید محسن موسوى بلده
سید محسن موسوى بلده

استاد سید محسن موسوى بلده ۱۹ شهریور ماه ۱۳۳۲ شمسى در شهر تهران دیده به جهان گشود.
ولادت او در خانواده اى مذهب، اولین طلیعه آشنایى او با کتاب انسان ساز قرآن شد جو مذهبى خانواده و اشتیاق قرآنى اقوام مادرى، عامل دیگرى در تربیت قرآنى او شد زیرا علاقه اقوام مادریش بخصوص دائیهایش او که همگى از ذاکران اهل بیت (علیه السلام) بودند اشتیاق او را نسبت به فراگیرى قرآن دو چندان ساخت.

 

بهمین دلیل پیش از ورود به دبستان بذر عشق به قران در نهادش جاى گرفت وبتدریج باور شد پس از آن بود که با تشویق والدین و نزدیکان، زندگى قرآنیش رقم خورد. استاد موسوى علوه بر والدینش از استادش وطنى بعنوان کسى که نقش تعیین کننده در پرورش قرانى او داشته یاد مى کند (ادامه…)

next page next page close
حسین کرمى
حسین کرمى

آقاى حسین کرمى روز اول فروردین سال ۱۳۴۲ در شهر اردبیل در خانواده اى مذهبى و متوسط دیده به جهان گشود. جدّ مذهبى خانواده از همان آغاز، بر عشق و اشتیاق به قرآن را در ژرفاى وجود او نشاند و ایشان را در جرگه عاشقان و دوستداران این کتاب انسان ساز قرار داد.

 

و به این ترتیب او که خانه دلش از شنیدن تلاوت قرآن از رادیوى قاهره در ۸ سالگى به قرائت قرآن علاقه مند شد و به جلسات قرآن شهر اردبیل رفت. دکتر حسین کرمى از همان سن ۸ سالگى با شرکت در جلسات قرآن شهر اردبیل و همزمان با تحصیل و تجوید به فراگیرى مقدمات تلاوت قرآن هم پرداخت و با گوش دادن به نوارهاى تلاوت اساتید مشهور مصرى توانایى خودش را در مسیر تلاوت بیشتر کرد. او با تقلید از تلاوت هاى استاد منشاوى در آغاز کار و بقیه اساتید در ادامه کار، اولین گامها را در مسیر تلاوت برداشت و توانست به موفقیتهاى چشمگیرى در مسیر تلاوت دست پیدا کند. (ادامه…)

next page next page close
منصور قصری زاده
منصور قصری زاده

استاد “منصور قصری زاده ” دارنده ی رتبه نخست مسابقات قرآنی دانشجویان سراسر کشور در سال های ۶۵ و ۶۷ و مقام اول مسابقات بین المللی قران کریم در مالزی در سال ۷۰ و نیز حفظ کل قرآن کریم و از افتخارهای ایران زمین است . او متولد ۱۳۴۶ در شهر تهران و در خانواده ی متدین و مذهبی به دنیا آمد .

 

پدر و مادر او با فراهم کردن فضای مناسبی در خانه و همراهی صمیمانه و نیز تشویق های سازنده موجبات موفقیت او را فراهم کردند از جمله مشوقین اصلی او، دایی شان آقای اکبر شریعتمداری بود که خود قاری قرآن بود .استاد موفقیتش را مدیون خانواده و دایی خود می داند و می گوید همین قضیه باعث شده که آنها از من راضی باشند و از اینکه آنها از من راضی اند خیالم راحت است .

 

او مدرک فوق لیسانس رشته ی الهیات و علوم حدیث از دانشگاه تهران دارد و صاحب سه فرزند صالح و دوست داشتنی است که در راه پدر گام بر می دارند . (ادامه…)

next page next page close
محمود لطفى نیا
محمود لطفى نیا

آقاى محمود لطفى نیا در ۲۰ اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۳ شمسى در شهر لاهیجان از توابع استان گیلان دیده به جهان گشود. ولادت او در خانواده اى کم درآمد و در عین حال سرشار از جاذبه هاى معنوى بود آقاى لطفى نیا همچون بسیارى دیگر از قاریان قرآن بانواى دلنشین و روح انگیز استاد عبدالباسط در وادى تلاوت گام نهاد و نخستین بار در سال ۱۳۵۴ هـ.ش جهت آموختن تکالیف دینى به مسجد محل قدم گذارده در جلسات قرآن استاد علیزاده شرکت نمود.

 

او که متأثر از صوت گرم مرحوم عبدالباسط اشتیاقى وصف ناپذیر نسب به تلاوت قرآن در خود یافته بود زندگى قرآنى خود را به این ترتیب آغاز نمود او از مادرش، استاد حاج آقا علیزده و استاد محمد پُر دل به عنوان عوامل اصلى در امر پرورش قرآنى خود یاد مى کند.

 

حاج محمود لطفى نیا در ابتداى امر از استاد مرحوم عبدالباسط و سپس استاد مرحوم مصطفى اسماعیل تقلید مى کرد که مدت ۶ سال به طول انجامید (ادامه…)

next page next page close
محمدرضا پور زرگرى
محمدرضا پور زرگرى

آقاى حاج محمدرضا پورزرگرى در ۲۸ شهریور سال ۱۳۴۹ هـ.ش در شهر تهران و در خانواده اى مذهبى دیده به جهان گشود. محیط مذهبى خانواده و اشتیاق پدر براى تربیت معنوى فرزندش، از همان آغاز بستر مناسبى براى فراگیرى قرآن، فراهم ساخت و زمزمه تلاوت قرآن، فراهم ساخت و زمزمه تلاوت قرآن پدر در سحرگاهان، اشتیاق محمدرضا را براى تلاوت قرآن دو چندان ساخت.

 

البته جدّه مکرمه او، اولین و مؤثرترین عامل در گرایش آقاى پورزرگرى به این راه بود. از دیگر عوامل تأثیر گذار در حیات قرآنى محمدرضا پور زرگرى، باید به استادان و مربیان دوره دبستان، بویژه استادش آقاى مصطفى اسلامى اشاره کرد. آقاى پورزرگرى از خاطرات خوش نخستین سالهایى که در ایام کودکى در جوار حرم مقدس رضوى تلاوت آیات وحى را شنیده بود بسیار یاد مى کند و یکى از عوامل علاقه مندى خود به تلاوت قرآن را حال و هواى آن لحظات مقدس مى داند آقاى پورزرگرى از کلاس دوم ابتدایى در ساعات درس قرآن اشتیاق بسیار از خود نشان مى داد به همین دلیل نیز پس از پیروزى انقلاب اسلامى (ادامه…)

next page next page close
محمد عباسى
محمد عباسى

آقاى محمد عباسى در ۲۵ اسفند ماه سال ۱۳۴۵ هـ.ش در شهر تهران در خانواده اى مذهبى دیده به جهان گشود جوّ مذهبى خانواده و اشتیاق پدر و مادر براى پرورش قرآنى این کودک، نخستین بارقه عشق به قرآن را در نهاد ایشان به ودیعه نهاد از این رو به تدریج شعله و این اشتیاق در درونش وسعت مى گرفت و او را به جلسات و محافل انس با این کتاب سعادت مى کشاند.

 

در سالهاى ۵۳ تا ۵۴ هـ.ش پدر ایشان تمامى فرزندانش، از جمله محمد را در فصل تابستان به مسجد محل خودشان یعنى مسجد موسى بن جعفر (ع) مى بدر تا فرزندانش نخستین الفباى فراگیرى کتاب خدا را بیاموزند و محمد که اشتیاق زاید الوصفى در فراگیرى کتاب وحى داشت در جلسات درس مى درخشید. استعداد ایشان در این مسیر آن چنان بود که استاد جلسات از او مى خواست تا در غیابش کلاس درس را اداره کند و او هم که کودکى بیش نبود برنامه تدریس را از جزء سى ام قرآن دنبال مى کرد. در همان ایام محمد عباسى بنا به توحید استاد روحانى اشان در (ادامه…)

next page next page close
محمد حسین سبزعلى
محمد حسین سبزعلى

حاج محمد حسین سبزعلى در اول آبان ماه سال ۱۳۳۵ در شهر تهران چشم به جهان هستى گشود تولد او در خانواده اى مذهبى، زمینه ساز پرورش در مسیر پربرکت قرآن کریم شد.

 

شنیدن تلاوت قرآن توسط یکى از اعضاى هیئت محله اولین بارقه هاى عشق و علاقه به تلاوت قرآن را در او ایجاد کرد. پس از آن آشنایى با یک قارى به نام حاج محمد ثابتى و شرکت در کلاسهاى آموزش او، اشتیاق آقاى سبزعلى را به امر تلاوت قرآن دو چندان نمود محمد حسین سبز على از پدر و مادرش، آقاى محمد ثابتى و نیز استاد ابراهیم پور فرزید به عنوان افراد مؤثر در امر تربیت و آموزش قرآن خود یاد مى کند.

 

او توصیه هاى مقام معظم رهبرى از سال ۱۳۵۲ و همچنین شرکت در جلسات قرآن مسجد على ابن موسى الرضا علیه السلام را بد این مسیر بسیار مؤثر مى داند. آقاى سبزعلى آموزش علوم مختلف قرآنى را از سال ۱۳۵۰ در تهران آغاز کرد. (ادامه…)

next page next page close
مهدى قره شیخ لو
مهدى قره شیخ لو

تحصیلات : کارشناسى علوم قرآن و حدیث

شغل : کارمند

نام اساتید : خدام حسینى ، اربابى ، موسوى ، حاجى شریف و غفارى

شروع فعالیت : او از سال ۵۹ فعالیت قرآنى خود را شروع کرد و با استفاده از اساتید خود با حضور در جلسات قرآن کریم به فراگیرى قرائت قرآن اقدام نمود و پس از کسب تجارب و الگو قراردادن سایر اساتید در زمینه آموزش قرآن قدم برداشت و در این راستا کلاسهاى مختلفى را در برخى استان ها راه اندازى نمود و در زمینه نشر معارف قرآنى با نهادها و سازمان هاى مختلف همکارى کرد.


مقام هاى داخلى


نفر اول مسابقات قرآن کریم اوقاف و امور خیریه استان تهران (سال ۷۱).

نفر اول مسابقات قرآن کریم سازمان تبلیغات اسلامى استان تهران (سال ۷۱).

نفر اول مسابقات سراسرى قرآن کریم سازمان اوقاف و (ادامه…)

next page next page close
رحیم خاکى
رحیم خاکى

آقاى رحیم خاکى در ۳۰ خرداد ماه سال ۱۳۵۱ هـ.ش در شهر مراغه در استان آذربایجان شرقى در میان خانواده اى مذهبى و اهل علم پا به عرصه وجود نهاد. جو مذهبى خانواده و علاقه بسیار به فراگیرى قران و مسائل دینى زمینه بسیار مناسبى براى علاقه مندى او به مسائل قرآنى شد. اهتمام خانواده بخصوص پدربزرگ ایشان که حافظ برخى سور مختلف قرآن بوده و با صوتى زیبا به تلاوت آیات قرآن مى پرداخت یکى از عوامل مهم تربیت قرآن ایشان بود. پدر او آقاى کریم خاکى که مدیر دبستان بود و سالها در مسجد محله قدیمى به تدریس قرآن و احکام مى پرداخت تمام تلاش خویش را براى پرورش مذهبى فرزندش بکار بست.

 

خود او درباره نخستین طلیعه هاى این پرورش قرآنى مى گوید: بى شک همان تربیتى که پدر بزرگم به هنگام تولد در کامم نهاد و همان آیاتى که در گوشم زمزمه کرد اولین نشئه جان بخشى خواهد بود که تا ابد جان و روحم را سیراب خواهد نمود. (ادامه…)

next page next page close
قاسم رضیعى
قاسم رضیعى

 

آقاى قاسم رضیعى در ۸ فروردین ماه سال ۱۳۴۹ شمسى در شهر ازنا در استان لرستان در خانواده اى مذهبى دیده به جهان گشود در سال ۱۳۵۹ همزمان با تحصیل در مقاطع ابتدائى صحنه تشویق یکى از همکلاسیانش او را به تلاوت قرآن بسیار علاقه مند ساخت زیرا تلاوت سوره حمد به شیوه استاد عبدالباسط توسط همکلاسى اش مورد توجه معلم دینى و قرآن گرفته بود دیدن این صحنه قاسم رضیعى را متوجه توانایى هایش کرد و پى برد که او بهتر از همکلاسى اش مى تواند تلاوت کند بهمین دلیل او نیز به تلاوت پرداخت و بسیبار مورد تشویق قرار گرفت امرى که باعث شد قاسم رضیعى به طور جدى به تلاوت به تلاوت قرآن بپردازد.
قاسم رضیعى از جذابیت و اعجاز لفظى قرآن کریم به عنوان مهمترین عامل در تربیت و پرورش قرآنى خود یاد مى کند. حمایتهاى والدین و جوّ مذهبى خانواده اش عامل دیگرى در پیشرفت قرآنى آقاى رضیعى شد. او همچنین (ادامه…)

next page next page close
استاد حسن رضائیان
استاد حسن رضائیان

آقاى حسن رضائیان در ۷ مهرماه سال ۱۳۳۴ هـ.ش در شهر تهران در خانواده اى مذهبى دیده به جهان گشود.

 

استماع صوت زیبا و روح بخش مرحوم استاد عبدالباسط، با تلاوت سوره هاى حشر و تکویر، نخستین بارقه عشق به تلاوت آیات روحى را در نهاد او تاباند و از این رو از همان سنین نوجوانى، به تلاوت و تقلید از این استاد پرداخت که تاکنون نیز ادامه دارد. جوّ قرآنى و مذهبى خانواده آقاى حسن رضائیان، و اهتمام بسیار پدر به امر تلاوت قرآن، پرورش قرآنى او را چنان سرعت بخشید که در فاصله کوتاهى در شمار قاریان قرآن قرار گرفت چرا که پدرش نیز خود قارى قرآنى بود و بر تلاوت فرزندش بسیار مشتاق.

 

آقاى رضائیان مراحل ابتدائى تلاوت قرآن را به کمک والدینش در سن ۱۲ سالگى آغاز کرده، (ادامه…)

بعدی
thumbnail زهرابیگم روستا صاحب تفسیر بیانی از قرآن article post
thumbnail سید محسن موسوى بلده article post
thumbnail حسین کرمى article post
thumbnail منصور قصری زاده article post
thumbnail محمود لطفى نیا article post
thumbnail محمدرضا پور زرگرى article post
thumbnail محمد عباسى article post
thumbnail محمد حسین سبزعلى article post
thumbnail مهدى قره شیخ لو article post
thumbnail رحیم خاکى article post
thumbnail قاسم رضیعى article post
thumbnail استاد حسن رضائیان article post