تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
مشاهده RSS Feed

90082639

شهادت حضرتش تسلیت

به این مطلب امتیاز بدهید
توسط در تاریخ 1392/06/11 در ساعت 09:19 بعد از ظهر (499 نمایش)
امام صادق (عليه السلام) و كاروان وحشت زده

حضرت موسى بن جعفر (عليه السلام) مى فرمايد : امام صادق (عليه السلام) همراه كاروانى در جاده اى ميان بيابان حركت مى كردند . به كاروان خبر رسيد كه دزدان در اين مسير كمين كرده اند. كاروانيان به لرزه افتادند. حضرت فرمود: چه خبر است؟ گفتند: همراه ما اموالى است كه مى ترسيم به غارت برود، آيا شما حاضر هستيد از ما تحويل بگيريد، شايد دزدان باديدن اموال در دست شما از آن بگذرند؟

فرمود : چه مى دانيد، شايد غير مرا قصد نكنند و جز من را اراده ننمايند؟ شايد اموالتان را براى تلف شدن به من عرضه كنيد!

گفتند: چه كنيم ، آيا اين اموال را دفن كنيم؟ فرمود: نه ، اين باعث ضايع شدن آن است، شايد بيگانه اى به آن دستبرد بزند و شايد پس از اين جاى آن را پيدا نكنيد. گفتند: پس چه كنيم ؟

فرمود: آنها را نزد كسى به امانت بگذاريد كه حفظش كند و از آن نگهدارى و جانبدارى نمايد و بر آن بيفزايد و يك درهمش را از دنيا بزرگ تر كند، سپس به شما برگرداند و بر شما بيش از آنچه به آن نياز داريد كامل و تمام نمايد !!
گفتند : كيست ؟ فرمود : ربّ العالمين . گفتند : چگونه به او بسپاريم ؟ فرمود : به تهى دستان از مسلمانان صدقه دهيد . گفتند : در اين بيابان تهى دستان نزد ما نيستند . فرمود : آن را نيت كنيد تا خدا شر دزدان را از شما بگرداند . گفتند : نيت كرديم ، فرمود : فَأَنْتُم فِى أمانِ اللهِ فَأمْضَوْا .« پس شما در امان خدا هستيد ، بنابراين راه خود را طى كنيد » .
هنگامى كه كاروان حركت كرد سر و كله دزدان پيدا شد . كاروانيان ترسيدند. حضرت فرمود : چرا مى ترسيد ؟ شما در امان خداييد . دزدان سر رسيدند ، دست حضرت را بوسيدند و گفتند : ديشب رسول خدا را خواب ديديم ، به ما فرمان داد خود را به شما معرفى كنيم ; اكنون در خدمت شما و كاروانيم تا شر دشمنان و دزدان را بگردانيم . فرمود : نيازى به شما نيست ، كسى كه شر شما را از ما دفع كرد ، شر دشمنان و ديگر دزدان را از ما دفع مى كند . كاروان به سلامت به شهر رسيد ; مال خود را به تهى دستان دادند ، علاوه تجارتشان بركت كرد ، هر يك درهم آنان ده درهم شد . با تعجب گفتند : چه بركتى ؟!

امام صادق (عليه السلام) فرمود :« اكنون كه بركت در معامله با خدا را شناختيد ، آن را ادامه دهيد ».

ما که سرمایه ای ارزشمندتر از عمرمان نداریم چه زیباست که آن از شر دزدان به (رب العالمین) بسپریم


شهادت مظلومانه این امام همام بر شما تسلیت باد

عزاداری ها قبول درگاه حقبرچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات