تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
مشاهده RSS Feed

88060714

پیشنهاد آیت الله بهجت(ره) : تنها با حرف زدن نمی‌توان به جایی رسید

به این مطلب امتیاز بدهید
توسط در تاریخ 1390/11/16 در ساعت 02:44 بعد از ظهر (469 نمایش)
آیت الله العظمی بهجت(ره) درباره علماء و بزرگان می‌فرماید:
به معلومات و واضحات خود، عمل نمى‌‏كنیم، مَعَ ذلك مقامات و علمیات و معارف بالاتر را طالبیم.

به یاد دارم در كربلا آقا شیخ نابینایى در بالا سر سیّدالشهدا ـ علیه‏السّلام ـ و در حالى كه مرا نمى‌‏دید، به پسرش كه كوچك بود و هنوز بالغ نشده بود، مى‌‏گفت:
پسرم! نماز بخوان.
وقتى پسر به نماز ایستاد، در وقت نیّت، وقتى كه مى‏‌خواست به او یاد دهد كه چگونه نیّت كند، مى‏‌گفت: پسرم! در نماز دلت را به خدا ببند!یك كلمه است، گوش كردن و نكردن، گفتن و نگفتن ولى فرقش از زمین تا آسمان است.

اگر میل دارى به جایى برسى كه سیّد رضى، سیّد مرتضى، و شیخ مفید ـ رحمهم اللّه‏ ـ رسیدند، كارى بكن كه آن‏ها مى‏‌كردند، تا به مقامات آن‏ها برسى. آرى، با حرف تنها نمى‏‌توان به جایى كه آن‏ها رسیده ‏اند، رسید.

علمیات آنان شرق و غرب را فرا گرفته و عملیات آن‏ها هم قابل انكار نیست، و كرامات عجیب و غریب هم از آن‏ها نقل شده كه قابل انكار نیست.

بنابراین، فرق ما و آن‏ها این است كه آن‏ها اهل علم و عمل و صاحب مقامات و كرامات بوده ‏اند و ما نیستیم.

به نظر بنده تفاوت میان ما و آن‏ها فقط در این است كه آن‏ها به آن چه مى‌‏دانستند، عمل مى‏‌كردند؛ ولى ما حتى آن چه را كه مى‏‌بینیم، عمل نمى‏‌كنیم! و حتى أَلاْءَهَمّ فَالاْءَهَمَّ و أَلاْءَوْجَب فَالاْءَوْجَب را رعایت نمى‌‏كنیم! آن‏ها در مقام عمل حتى در عمل به مستحبات، منتظر حالى بودند كه آن را خوب انجام دهند! تنها مشابهت ما با آن‏ها این است كه آن‏ها در ایمان و یقین قوى بودند و صلابت داشتند، و ایمان و یقین ما ضعیف است!
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات